Опера посред нощ – хъркането
 Изпрати
Не вярвам, че има човек, на който да не му се налагало да дели стая с хъркащ човек. В моето детство хъркането заемаше достойно място в нощите ми. Заслушвайки се в звуците, които баба издаваше, „чувах” цели арии от опери – нейното „пеене” имаше интонация, паузи, внезапни емоционални изблици, засилващи напрежението паузи, последвани от истинска развръзка. Като всеки хъркащ, тя не вярваше, че е способна на такова нещо. И след обичайното побутване, тя започваше следващото действие от среднощната си опера.
Баба, дядо, родителите или любимия човек – хъркането в някой момент се настанява в спалнята и може да доведе до истински проблеми в съня и в общуването.
На какво се дължи това кошмарно хъркане?
Причините могат да бъдат няколко вида.
Най- често сякаш причинител на хъркането е една проста механична причина. Когато спим по гръб, от собствената тежест основата на езика пада назад към гърлото и стеснява прохода за въздуха. В този случай знаем, че с леко побутване и смяната на позата на сън, хъркането престава. За съжаление - до следващото обръщане по гръб.
Много разпространена причина за хъркането е начинът на живот. В нормално състояние на дихателните пътища – мекото небце, гърлото и езикът са в схватката на много важна и стегната мускулатура, която осигурява гълтането, говора и дишането. Когато изпаднем в дрямка тази мускулатура се отпуска леко. В изпадането в дълбок сън под влиянието на различни фактори може да се отпусне повече. Така въздушната струя, вместо да минава необезпокоявана, се завихря в отпуснатата тъкан и се получават различни по вид и сила вибрации, познати като звучно хъркане. Как се отпускат до такава степен тази мускулатура. Ако обичаме непосредствено преди лягане на обръщаме две- три питиета, потапяйки в тях трудния ден, нищо чудно вечер да похъркваме. Алкохолът отпуска цялата мускулатура, особено ако е под формата на битов ритуал. Сънотворните медикаменти имат същата функция, те причиняват несвойствено за организма отпускане и изпадане в дълбок сън, през който се „приспиват” и най- обикновените мозъчни функции. Прекаляването със сънотворни и алкохол преди заспиване не е препоръчително, не само що се отнася и до хъркането, все пак. Затлъстяването, освен всички останали негативи, също има отражения върху хъркането. Натрупването на подкожна мазнина пречи на безпрепятственото дишане.
От една страна има и определени медицински обстоятелства. Някои вродени аномалии на дихателния и говорния тракт, носните кухини, синусите могат да причинят затрудняване на нормалното преминаване на въздуха при дишане. Ако не е налице някоя по- горе изброените причини, е необходима консултация със специалист уши- нос- гърло, за да се установи и ако се налага – отстрани проблемът. А и много добре знаем, че една обикновена хрема може да причини хъркане. Затова е необходимо да поддържаме носните кухини чисти от секрет и от запушване.
Особен е случаят с детското хъркане. Ако детето хърка, това определено е повод за тревога. Забележим ли хъркане у малчугана, да отделим известно време в наблюдение. Кога и как хърка, в каква поза, има ли скорошни и хронични заболявания. Хъркането при децата може да е в резултат от уголемена трета сливица, която може да бъде отстранена. Също така поява на астма и други заболявания на дихателните пътища и органи. Поява на аномалии в областта на дихателния и говорния апарат, които за децата е добре да бъдат откривани и коригиране по- навреме. А може и просто да е зараждаща се безобидна настинка. Консултацията със специалист обаче е повече от задължителна.
Хъркането не бива да пречи и да влияе на семейния живот и отношения. Ако имаме хъркащ в семейството, можем заедно да вземем мерки и да отстраним това досадно явление, вместо да се разделяме да спим в отделни стаи или да пъхаме тапи в ушите си.
|
|
|
Неделя 22 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Какаото помага за по-добра работа на мозъка
Британски учени от Университета в Бирмингам, заедно с американски колеги от Университета на Илинойс,...
 Огънят в камината - уютен, но опасен. Неправилното изгаряне на дървесина отнема животи
Над десет пъти повече хора загиват в резултат от замърсяване на въздуха, отколкото при пътнотранспортни...
  Избелване на зъбите без вреда - II
Потъмнените зъби можем да изсветлим и сами у дома – не с такъв потресаващ ефект, но евтино и без вреда....
  Универсалната сребърна вода
Среброто отдавна е използвано с лечебни цели. Известни са методи за оздравяване на рани с покриването...
  Чаша вода сутрин на гладно - защо и с какво?
Може би сте чували за популярната като „холивудска" закуска – чаша топла вода с половин грейпфрут. Актрисите,...
 Как да се погрижим за ушите?
На прага на сезона на вирусите и настинките е добре да се замислим за нашето здраве. Обикновено най-уязвими...
 Пролетните алергии
Ще го познаете лесно. Носната кърпа е почти винаги в ръката му, готова да се притече на помощ. Очите...
 Матча - не просто зелен чай, а цяло изкуство
За предимствата на зеления чай сме „говорили” доста, но дали сте чували за един „братовчед” на зеления...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 23
Ден 23 от Коледните пости. Снощи уважихме Никулденската трапеза на моя свекър. Повечето варненци, които...
 Невидимите жертви на домашното насилие
Когато приемеш насилието над себе си, доброволно се съгласяваш да бъдеш жертва. А това е патологичен...
 Разсъни се!
Едно от нещата, които най-много мразя в този живот е ранното ставане. Нима и вие не сте сред почитателите...
  Изкуството – храна за душата или бягство от действителността?
Какво е изкуството – храна за душата или бягство от действителността? Всичко зависи от начина на употреба....
|