Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Активното раждане е право и избор за всяка жена



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Първата мисъл, която думата „раждане“ предизвиква у повечето млади жени, на които предстои да имат дете, е представата за неописуема болка и притеснение за това как ще се развият нещата, ще бъде ли наред всичко с майката и детето. Те не вярват, че ще се справят успешно с това изпитание и не се доверяват на тялото си. Затова е нужно по някакъв начин, дали с курсове, повече литература и разговори с положително настроени майки, да променим нагласата си спрямо раждането, за да не се оправдават мрачните сценарии от главите ни. Това е началото на нашата активна роля в раждането - от жени, които трябва да понесат нещо, ние ставаме творци на красив спомен и емоция за цял живот - срещата с нашето бебе.


Активната бременна жена в подготовка за раждането

Ако не работи върху нагласата си, тя става причина бъдещата майка да влезе в родилното отделение с неописуем страх. Той води до това, че вместо тялото да ангажира всичките си сили в „изгонването“ на плода, усилията й стават неефективни, тъй като трябва да преодоляват и силата на собствените мускули, действащи в обратна посока заради емоционалното състояние.

Ако ви предстои раждане в България и искате да родите „активно“, поинтересувайте се кои родилни домове позволяват възможността да ръководите сами, до колкото е възможно, процеса, разбира се под лекарско наблюдение. Някои болници предлагат самостоятелни родилни зали, в които да бъдете сами с партньора си или друг близък, и са оборудвани с различни помощни средства като шведска стена, въжета, топки и вани за водно раждане.

За негативната нагласа са виновни и условията в типичния родилен дом в България. Дори всичко да протича леко и нормално, по нашите географски ширини все още се смята за „стандарт“ раждането да протича по строго определени рамки и да се свързва с неизбежни неприятни, унижаващи и болезнени процедури, които са в услуга на всичко друго, освен на майката. Затова внимателно проучете практиката в родилния дом, посетете го и говорете с екипа, ако сте избрали такъв, за всичко, което ще се случи. Информацията премахва всякакви колебания и несигурност.



Не се страхувайте да четете от безпристрастен източник, а не от форуми и групи в социалните мрежи, подробности за родилния процес - колкото по-запознати сте с етапите, през които ще преминете, толкова по-спокойни ще бъдете. Използвайте т.нар. Дни на отворени врати в родилните домове - запознайте се с обстановката в родилната зала и с екипа, който работи там - щом дойде моментът на раждането, попадайки в позната обстановка ще бъдете по-спокойни.


Колко активна може да е жената в процеса на раждане?

Идеята на т.нар. "активно раждане" е именно тази- родилката да бъде активната страна в процеса. Тъй като тя изпитва болката, логично е тя да знае или да открие как най-добре да облекчи тялото си и да следва собствените му напътствия - да ходи, ако това я облекчава, да легне, ако в този момент й се лежи или, ако е в зала за активно раждане, да се отпусне на висящи от тавана въжета, за да използва максимално коремната си преса. Общувайте с екипа постоянно и им казвайте какво ви облекчава и как може да ви помагат.

Самата поза, която е наложена като стандарт за раждащата жена - в хоризонтално положение, често допринася за мъчителния ход на нещата. В продължение на хилядолетия е било нормално бебетата да се раждат докато майката заема най-удобната за нея поза- права, клекнала или на четири крака- това продължава и днес в доста култури. Само в развитите страни се налага практиката раждащата жена да бъде поставена по гръб. Това е така, за да се улесни процесът за медицинския персонал - следене на детските сърдечни тонове, улесняване на прегледите за разкритие, вливане на системи и други манипулации. Чувствайте се свободни да ходите, клякате и каквото помага плодът да слиза надолу, ползвайки силата на гравитацията. В легнало положение усилията стават много по-големи. Намерете място, където няма да пречите и ходете до самите напъни.

Дори да нямате възможност за избор на болнично заведение и не ви се дават много "свободи", опитайте се да контролирате процеса в мисълта си - не се поддавайте на паниката, а визуализирайте това, което искате да ви се случи. Представете си едно спокойно, безболезнено и нетравмиращо раждане, след което гушкате най-прекрасното и здраво бебенце. Изградете тази представа в съзнанието си още преди да наближи време за раждането и често я визуализирайте в моменти на релакс. Когато моментът дойде, отново си припомнете този познат образ и нека той замени всички негативни и ужасни спомени от разкази на познати или други истории.



Не се предавайте на болката, а следвайте идеята, че тя просто подсказва, че трябва да смените позата или техниката на дишане. Най-важно е да запазите спокойствие и да не се отдавате на паниката, а да вярвате безусловно в способностите на тялото си да ви доведе бързо и безболезнено да срещата с вашето дете.

Не забравяйте, че раждането е естествен процес - единственият начин за започване на живота. Вярвайте в себе си и в тялото си - то знае отлично как да се справи.
Коментари
2017-12-08 #3
Анастасия
Статията е прекрасна! Аз съм от жените, при които ражданията ми бяха чудесни, особено второто! Че даже това раждане бих казала е едно от най-бързите - след десетина минути и беба беше вън. Още се чудя как стана! Е екипът в родилното ми помогна също! И да Пресвета Богородица също, тъй като вярвам и знам, ча майка ми много се е молила докато родя! Най-прекрасният момент в живота на всяка жена. След раждането исках да летя буквално :-) , но физически беше трудничко :-)
2015-08-10 #2
канна
Плюс всичко в статията, което подкрепям; За вярващите - молете се на Св. Мария - Богородица да ви помогне по време на раждането. Това го казвам от личен опит! Всичко завърши бързо и благополучно и за двете страни! Благодаря Й!
2015-07-30 #1
Десислава Ив. Симеонова
Имам две деца, да Ви споделя моя опит. Не свързвам бременността с тежест, трудност, гадене и т.н. Ражданията ми протичат наистина бързо, по естествен начин, има болка, естествено, но тя е поносима. Час-два след ражданията бях на "самоход" (имам два-три шева и в двата случая). Раждала съм в обикновени държавни клиники, като не мога да се оплача от отношение/условия. Още през първата нощ след раждането децата ми спяха в моето легло - и така, до края на престоя в болницата. У дома се смеем, че от зъболекар ме е страх, от раждане - не. Раждането е едно от най-естествените и прекрасни неща в живота ни, не разбирам защо сами предварително се обременяваме с тежки мисли по въпроса; в крайна сметка: да, важни сме, но идва на бял свят по-важният от нас. Обединяващото майките е несравнимото с нищо друго на света знание, че си благословена с възможността да дадеш живот и че - каквото и да се случи, малкото същество е твое продължение, отговорност и най-голяма любов .
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Професия „дула”
· Естествено раждане или секцио
· Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Защо майките трябва да слушат единствено бебето и инстинкта си?
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Първата играчка
· Защо да купите бебешка количка от Baby.bg
· Еднакви дрехи за мама и бебе - да или не?
· Какво трябва да знаем при избора на летни колички?
· Еко съвети в очакване на бебето
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да научим детето да играе само
· Скуката не е толкова страшна, колкото изглежда
· По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
· Подсладителят еритритол може да е причина за сърдечен удар или инсулт, сочи проучване
· Менструална чашка - избор, употреба и поддръжка
Събота
1
Април 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
5 житейски урока от "Алексис Зорбас"
"Остави хорицата на мира, началство, не им отваряй очите; ако им ги отвориш, какво ще видят? Немотията...
Норвегия пуска доказано ефективно лекарство за превенция срещу ХИВ
Като част от своята национална здравна политика, Норвегия включва в списъка си с безплатни лекарства...
Филтърът за мисли и рутината
Той решава върху кои от общо 8-те млн. бита информация, които текат през мозъка ни да се концентрираме....
Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
Раждането е тема, която вълнува вече не само бъдещите майки и татковци, но и лекари, общественици, публични...
Ниско кръвно - как да го нормализираме?
Ако ушите ви пищят всеки път, щом станете рязко, олюлявате се за момент, виждате размазано, чувствате...
Мисия "Детски имунитет"
С края на лятото темата за подсилването на детския имунитет някак неусетно се настанява в разговорите...
Нарцисистите около нас
Външният вид в наши дни придобива все по-голям смисъл. Все повече внимание отделяме на външната си красота...
Йогалатес - най-доброто от йога и пилатес в едно
Йогалатес е вид комбинация от упражнения, вдъхновени от йога и метода „Пилатес“, както подсказва...
Плуване за бебета - здраве, тонус и забавление
Животът се е зародил във водата, човешкото тяло е изградено почти изцяло от вода и не е чудно, че водата...
Животните лекуват
Вероятно сте чували или дори изпитвали върху себе си, че котките са перфектни диагностици. Те намират...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 10
Ден 10 от Коледните пости. От днес можем да включим риба, скариди, калмари, октоподи, миди и всякакви...
Любов или самоунищожение
Има хора, които изкарват най- доброто от теб. В тяхната компания се чувстваш умен, духовит, силен. Те...
Йогата влезе в списъка за културно и природно наследство на ЮНЕСКО
Йогата – практиката за духа и тялото, отдавна популярна в цял свят, влезе в списъка на ЮНЕСКО за световно...
По-полезните натурални напитки за здраве и тонус
Всички сме наясно, че газираните и пълни със захар напитки са враг на здравословния начин на живот. Вредата,...
Законът за компенсацията - как действа и за какво ни помага?
Законът за компенсацията е един от 12-те Универсални закона, който гласи, че сме компенсирани...
Методът Табата - истинско предизвикателство в тренировките
Една от най-често посочваните причини на голям брой хора да не тренират е липсата на време. В динамичното...
СЗО предупреди: Консумацията на преработено месо увеличава риска от поява на рак
Световната здравна организация обяви на 26 октомври, че консумацията на обработено месо причинява рак....
Приучаването към гърнето става с повече търпение и разбиране
Безспорно махането на пелените и приучаването към ходене на гърне е преломен момент в детското развитие....
Ябълката на раздора
Легендата разказва как богинята на раздора Ерида не била поканена на сватбата на Пелей и Тетида и от...
Силата на водата
Всички знам, че водата стои в основата на живота. Дори би могло да се каже, че организмите представляват...
Не мога или не искам
Когато някой каже, че не може нещо това наистина ли е така или просто означава че не иска? Дори, когато...
Възможно ли е замразената риба да е по-добра от прясната?
За любителите на рибата и морските дарове е мечта да живеят в крайбрежен град и да се наслаждават на...
Точка на кипене
Кога достигате своята точка на кипене, онзи момент, когато “ви писне”, “падне ви пердето”, когато “не...
Куклата Барби посреща промени в имиджа си и стъпва здраво на земята
Куклата Барби вече десетилетия е в дома на почти всяко момиче. Тя изразява съвършената жена, която всяко...
13 октомври - Денят без сутиен (No bra day)
На 13 октомври жени от цял свят свалят сутиените. Но не за това, към което ни води въображението, а за...
Размърдай зъбките. Алайнер
Някои казват, че хората, имащи разстояние между зъбите били щастливци, но дали те самите мислят така?...
Диетата на работното място
Всяка диета свършва в понеделник. Всичките ни добри намерения се изпаряват когато отидем на работа и...
Репичките - витамини и минерали на пролетната трапеза
Има зеленчуци, без които е твърде трудно да си представим настъпващата пролет. Вероятно се досещате за...
Ние определяме от какво да се тревожим, нека пестим силите си
Умеете ли да реагирате правилно на нещата, които ви се случват? Водят ли ви неприятностите за носа или...
Елшата - келтската билка, вплетена в митологията
Във вярванията на келтите елшата е порта към света на феите. Съществува поверие, че самодивите боядисвали...
Клечки за зъби и още нещо
Не, не става дума за клечките, с които сме свикнали от време на време скришом или не да почистваме остатъците...
Здравословни ли са замразените храни и какво трябва да знаем за тях?
Проучвания показват, че все повече хора избират различни замразени зеленчуци и плодове, които да...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook