Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Активното раждане е право и избор за всяка жена



        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Първата мисъл, която думата „раждане“ предизвиква у повечето млади жени, на които предстои да имат дете, е представата за неописуема болка и притеснение за това как ще се развият нещата, ще бъде ли наред всичко с майката и детето. Те не вярват, че ще се справят успешно с това изпитание и не се доверяват на тялото си. Затова е нужно по някакъв начин, дали с курсове, повече литература и разговори с положително настроени майки, да променим нагласата си спрямо раждането, за да не се оправдават мрачните сценарии от главите ни. Това е началото на нашата активна роля в раждането - от жени, които трябва да понесат нещо, ние ставаме творци на красив спомен и емоция за цял живот - срещата с нашето бебе.


Активната бременна жена в подготовка за раждането

Ако не работи върху нагласата си, тя става причина бъдещата майка да влезе в родилното отделение с неописуем страх. Той води до това, че вместо тялото да ангажира всичките си сили в „изгонването“ на плода, усилията й стават неефективни, тъй като трябва да преодоляват и силата на собствените мускули, действащи в обратна посока заради емоционалното състояние.

Ако ви предстои раждане в България и искате да родите „активно“, поинтересувайте се кои родилни домове позволяват възможността да ръководите сами, до колкото е възможно, процеса, разбира се под лекарско наблюдение. Някои болници предлагат самостоятелни родилни зали, в които да бъдете сами с партньора си или друг близък, и са оборудвани с различни помощни средства като шведска стена, въжета, топки и вани за водно раждане.

За негативната нагласа са виновни и условията в типичния родилен дом в България. Дори всичко да протича леко и нормално, по нашите географски ширини все още се смята за „стандарт“ раждането да протича по строго определени рамки и да се свързва с неизбежни неприятни, унижаващи и болезнени процедури, които са в услуга на всичко друго, освен на майката. Затова внимателно проучете практиката в родилния дом, посетете го и говорете с екипа, ако сте избрали такъв, за всичко, което ще се случи. Информацията премахва всякакви колебания и несигурност.



Не се страхувайте да четете от безпристрастен източник, а не от форуми и групи в социалните мрежи, подробности за родилния процес - колкото по-запознати сте с етапите, през които ще преминете, толкова по-спокойни ще бъдете. Използвайте т.нар. Дни на отворени врати в родилните домове - запознайте се с обстановката в родилната зала и с екипа, който работи там - щом дойде моментът на раждането, попадайки в позната обстановка ще бъдете по-спокойни.


Колко активна може да е жената в процеса на раждане?

Идеята на т.нар. "активно раждане" е именно тази- родилката да бъде активната страна в процеса. Тъй като тя изпитва болката, логично е тя да знае или да открие как най-добре да облекчи тялото си и да следва собствените му напътствия - да ходи, ако това я облекчава, да легне, ако в този момент й се лежи или, ако е в зала за активно раждане, да се отпусне на висящи от тавана въжета, за да използва максимално коремната си преса. Общувайте с екипа постоянно и им казвайте какво ви облекчава и как може да ви помагат.

Самата поза, която е наложена като стандарт за раждащата жена - в хоризонтално положение, често допринася за мъчителния ход на нещата. В продължение на хилядолетия е било нормално бебетата да се раждат докато майката заема най-удобната за нея поза- права, клекнала или на четири крака- това продължава и днес в доста култури. Само в развитите страни се налага практиката раждащата жена да бъде поставена по гръб. Това е така, за да се улесни процесът за медицинския персонал - следене на детските сърдечни тонове, улесняване на прегледите за разкритие, вливане на системи и други манипулации. Чувствайте се свободни да ходите, клякате и каквото помага плодът да слиза надолу, ползвайки силата на гравитацията. В легнало положение усилията стават много по-големи. Намерете място, където няма да пречите и ходете до самите напъни.

Дори да нямате възможност за избор на болнично заведение и не ви се дават много "свободи", опитайте се да контролирате процеса в мисълта си - не се поддавайте на паниката, а визуализирайте това, което искате да ви се случи. Представете си едно спокойно, безболезнено и нетравмиращо раждане, след което гушкате най-прекрасното и здраво бебенце. Изградете тази представа в съзнанието си още преди да наближи време за раждането и често я визуализирайте в моменти на релакс. Когато моментът дойде, отново си припомнете този познат образ и нека той замени всички негативни и ужасни спомени от разкази на познати или други истории.



Не се предавайте на болката, а следвайте идеята, че тя просто подсказва, че трябва да смените позата или техниката на дишане. Най-важно е да запазите спокойствие и да не се отдавате на паниката, а да вярвате безусловно в способностите на тялото си да ви доведе бързо и безболезнено да срещата с вашето дете.

Не забравяйте, че раждането е естествен процес - единственият начин за започване на живота. Вярвайте в себе си и в тялото си - то знае отлично как да се справи.
Коментари
2017-12-08 #3
Анастасия
Статията е прекрасна! Аз съм от жените, при които ражданията ми бяха чудесни, особено второто! Че даже това раждане бих казала е едно от най-бързите - след десетина минути и беба беше вън. Още се чудя как стана! Е екипът в родилното ми помогна също! И да Пресвета Богородица също, тъй като вярвам и знам, ча майка ми много се е молила докато родя! Най-прекрасният момент в живота на всяка жена. След раждането исках да летя буквално :-) , но физически беше трудничко :-)
2015-08-10 #2
канна
Плюс всичко в статията, което подкрепям; За вярващите - молете се на Св. Мария - Богородица да ви помогне по време на раждането. Това го казвам от личен опит! Всичко завърши бързо и благополучно и за двете страни! Благодаря Й!
2015-07-30 #1
Десислава Ив. Симеонова
Имам две деца, да Ви споделя моя опит. Не свързвам бременността с тежест, трудност, гадене и т.н. Ражданията ми протичат наистина бързо, по естествен начин, има болка, естествено, но тя е поносима. Час-два след ражданията бях на "самоход" (имам два-три шева и в двата случая). Раждала съм в обикновени държавни клиники, като не мога да се оплача от отношение/условия. Още през първата нощ след раждането децата ми спяха в моето легло - и така, до края на престоя в болницата. У дома се смеем, че от зъболекар ме е страх, от раждане - не. Раждането е едно от най-естествените и прекрасни неща в живота ни, не разбирам защо сами предварително се обременяваме с тежки мисли по въпроса; в крайна сметка: да, важни сме, но идва на бял свят по-важният от нас. Обединяващото майките е несравнимото с нищо друго на света знание, че си благословена с възможността да дадеш живот и че - каквото и да се случи, малкото същество е твое продължение, отговорност и най-голяма любов .
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Професия „дула”
· Естествено раждане или секцио
· Ботокс - ето кои са най-често задаваните въпроси за процедурите
· Откровено за майчинството между митовете и истините, които никой не признава
· Защо майките трябва да слушат единствено бебето и инстинкта си?
· Защо родителите не трябва винаги да са „в синхрон“ с децата си
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Първата играчка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Да научим детето да играе само
· Слушането като суперсила: Как да изградим по-дълбоки връзки чрез истинско присъствие
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
Неделя
27
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
По какъв начин любовта оказва влияние върху личността ни?
"Да бъдеш силно обичан от някого ти дава сила. Да обичаш силно някого ти дава кураж!" - Лао Дзъ ...
С любов към родените през декември
Понякога ми е малко мъчно за родените през декември. Не че един Стрелец или Козирог ще позволи да бъде...
Чакрите - колелата на живота - II
Четвърта чакра Нарича се още сърдечната чакра или чакрата на любовта. Пулсира в областта на сърцето...
Менопаузата може да доведе до скокове на кръвната захар?
Жените в менопауза, които често изпитват екстремни симптоми като горещи вълни и нощно изпотяване, са...
Невъзможното щастие в обещанието за още нещо
Изкуството е това - то съдържа ключета. Малки и тайни, големи и категорични, обемни и грапави или изплъзващи...
Липсва ви енергия? Вероятните причини
Забелязали ли сте, че има дни, в които може да сте десет часа на работа и после още пет да шетате из...
Физическата активност по време на бременността
Често на бъдещите майки им се втълпява убеждението, че са едва ли не болници – трябва само да си почиват,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 25
Ден 25 от Коледните пости. Вчера направих Супа от червена леща с мароканската подправка Рас ел ханут,...
Целувайте се със страст за здрави зъби и венци
Страстните целувки помагат за здравето на зъбите и венците, уверява зъболекарят Алън Кар, който в интервю...
7 нездравословни грешки, които допускаме всеки ден
Оптималното здраве е безкрайно пътуване, а не нещо, което може да поправите за една нощ. За него трябват...
Летен детокс с диня и пъпеш
Детоксикацията на организма е процес на изчистване на тялото от натрупвания на токсини, на отпадъци от...
С повишено внимание към морските дарове
Лято е и менюто ни в тези горещини би трябвало да е доста по-различно. А дори да не сте променили особено...
Защо ни изоставят?
Когато ни изоставят, независимо, дали заради друг човек, или защото любовта просто си е отишла, сме убедени,...
Брашното – някои го предпочитат черно
Бързам да уточня, че определението “черно” в заглавието е по-скоро преносно и обобщаващо. Иде реч за...
Тонизиращото действие на чая
Чаят е една от най-старите напитки в света. Неговата родина е Китай, но през хилядолетната си история...
Карфиолът - I
Когато мислим за витамин С, особено през зимата, най-често хранителният източник, който първо ни идва...
"От 1 януари ще..."
Типично за края на годината е следното поведение: обръщаме се поглед назад и констатираме, че някои лоши...
Тялото като дневник
„Мило дневниче, Днес се чувствам ужасно. Имам страхотен зъбобол. Предполагам, че ми расте мъдрец. Дали...
Променливите вкусове през бременността
През бременността настъпват шеметни промени в организма на бъдещата майка и те далеч не са само физиологични....
Филтрирате ли питейната вода?
Всички знаем, че чистата вода е едно от най-важните условия за доброто ни здраве. Водата от водопроводния...
Тялото - мъдър съветник в емоциите - II
Как да тълкуваме знаците, които тялото ни дава, и да вникнем в същинските си емоции? Безпокойството,...
Шипката - богатство на полезни вещества в малка опаковка
До слънчевата пролет има още много време, сезонът на простудите е в своя вихър, а плодовете и зеленчуците,...
На 19 март отбелязваме Световния ден на съня
Липсата на здрав сън води до сериозни здравословни усложнения - високо кръвно, диабет, белодробни проблеми....
Искате да контролирате всичко? Спрете още днес
Мислили ли сте си някога, че без вашата намеса всичко на работа ще се срине, че децата ще останат гладни...
Мислите, от които не бива да се боим
Имате ли от онези дни, в които си мислите, че полудявате или че вече сте полудели? В които времето не...
Стремежът към чистота – между здравето и манията
„Чистотата е здраве” – за разлика от повечето лозунги от близкото минало, от този не ни напушва смях....
Как да стигнем до здравословни отношения в любовта?
Всеки мечтае да се влюби, да изживее истинска и красива любов, изпълнена с доверие и вдъхновение....
Хранителни добавки против пролетна умора
Повечето от нас я усещат - пролетната умора. Всеки по различен начин и в различна степен. Тези, които...
Масло от карамфил за здрава кожа и при дентални проблеми
Ползите на карамфиловото етерично масло са впечатляващи: като се започне от подобряване на кръвообращението...
Женшен – коренът панацея
Коренът на дълголетието женшен расте в Източна Азия, Сибир и Северна Америка и се използва в лечението...
Още от тайните на кокосовото масло и можем ли да си го правим сами
Знаете ли, че шейсет процента от човешкия мозък се състои от мазнини? В такъв случай е добре да обърнем...
Лек за разширените вени
Оттекли крака с неузнаваема първоначална форма, криволичещи релефни вени или синьо-лилави жилки, които...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook