Сега е моментът да се погрижим за здравето на кожата си след летните почивки
 Лятото отмина и еуфорията от почивките отстъпва място на ежедневните задачи. Сега е моментът да проверим дали сме черпили от слънчевите лъчи по здравословен за кожата начин и да се погрижим за състоянието й спокойно и ефективно. Това важи и за децата и тийнейджърите, които усилено са събирали тен на плажа или просто са играли с пясъка и вълните.
Пораженията от неразумно излагане на слънце и неефективната слънцезащита могат да бъдат от най-различно естество. Макар й рядко, те могат да доведат до изменения на кожни клетки, на които е добре да се обърне внимание навреме. Не всяка новопоявила се раничка, брадавица, повече или нетипични бенки трябва да предизвикват тревога, но ако има съмнение, прегледът от специалист – дерматолог може да установи навреме проблемно образувание и да предотврати усложнения и диагнози, които будят страх у много хора, предупреждават от Българската асоциация по Дермато-Онкология (БАДО).
Макар само около 4% от злокачествените туморни образувания по кожата да са меланом, той е най-сериозният вид рак на кожата, от който в България се разболяват над 500 души годишно*. Заболяването засяга предимно хора над средна възраст, но приблизително половината от случаите в последните години са при хора между 35 и 55 години. Регистрираните нови случаи нарастват с между 3 и 5% всяка година, като възрастта непрекъснато спада и все по-често се диагностицират пациенти под 40 годишна възраст.
За първи път на конгрес в София лекари и учени от водещи световни клинични и изследователски центрове ще дискутират въпроса за подмладяването на пациентите с меланом, новостите в медицинската практика и постиженията на науката, които дават нови възможности за диагностициране и контрол на заболяването. Ще има и специален панел за засягането на деца и юноши, което до скоро се смяташе за мит, казва д-р Ива Гаврилова – секретар на БАДО и член на УС на асоциацията, организатор на форума. „Това е тема, за която рядко се говори, но има натрупан опит и успешни практики, с които искаме да запознаем колегите и да почерпим опит по време на Втория конгрес по дерматоонкология. Науката се развива толкова бързо, че вероятно в недалечно бъдеще ще разполагаме с ваксини срещу различните видове онкологични заболявания. Но достиженията на медицината и в момента ни дават основание да говорим за революция в диагностиката и лечението на малигнения меланом, което искаме да покажем от 11 до 13 ноември в София“, подчерта д-р Гаврилова.
На форума проф. Здравка Демерджиева – началник на Клиниката по дерматология и венерология в Болница Токуда – ще запознае колегите си с най-честите видове пигменти лезии в детска възраст, с които се сблъсква дерматолога в практиката си. Проф. Петранка Троянова – началник на Клиниката по лъчелечение и медицинска онкология в УМБАЛ ”Царица Йоанна-ИСУЛ” – друг от водещите онкодерматолози у нас – ще покаже дерматоскопски възможности за диагностика на различните видове пигменти лезии при деца и юноши. Проф. Христо Шивачев – водещ детски хирург и началник на Клиниката по детска хирургия в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" – ще насочи вниманието към възможностите за оперативно лечение на кожни тумори и по-специално меланом в детска възраст и пътя на пациента под 18 г.
„Усилията на лекарите глобално по света са насочени към колкото може по-ранно откриване на кожните тумори, за да можем качествено и ефективно да помагаме. Хората с меланом и техните близки трябва да знаят, че изход има и не бива първосигнално да се втурват към козметични и дерматологични центрове за биопсия, третиране с лазер, да се самолекуват или да се доверяват на народна медицина, премахване с киселини, отвари и т.н., което крие сериозен риск от израждане или разпространение на вече изменената бенка. Вместо това, при съмнение, нека се обръщат към специалист дерматолог или дерматоонколог за правилна оценка на състоянието и насочване за успешно лечение. Важно е хората да знаят, че ранно разпознатият меланом може да бъде напълно излекуван“, подчерта още д-р Гаврилова.
Вторият национален конгрес по дерматоонкология ще се проведе от 11 до 13 ноември в хотел HYATT в София. В него ще участват водещи специалисти в света от Германия, Израел, Полша, Гърция, Сърбия и България. Организатор на форума е Българската асоциация по Дермато-Онкология (БАДО). |
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Защо социалните мрежи ни правят тревожни и нещастни
Социалните мрежи са неделима част от живота ни. Независимо дали ни харесва, или не. Независимо колко...
 Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
  Осъзнато сънуване
Сънищата, смята Фройд, са потиснати желания и страсти, през деня заключени в подсъзнанието ни, а докато...
  Лимецът и спелтата - II
СПЕЛТАТА
Историята на спелтата е на близо 7 хиляди години. Това е една от първите култури използвана...
 Господин Триумф и господин Провал
Независимо от обстоятелствата, при които е израснал човек, той се определя или като оптимист, или като...
 Здраве без химия: капки от лайка срещу хрема и сополи
Детето има сополи. Звучи прозаично. Но, когато малкото бебе се дави в собствените си секрети, а кашлицата...
 Мушмули - невзрачни, но прекрасни
Мушмулата е поредният дар от природата, който подминаваме в ежедневието си. За полезната храна, билките...
 Порасналите недоносени бебета в един даващ надежда фотопроект от Канада
Всеки ден милиони бебета по света се раждат преди определения термин. По една или друга причина, тенденцията...
 Само още 5 минути!
„Винаги закъсняваш“, „Чакам те от половин час“, „Хайде, де, какво направи?“, „Никога не си готова навреме“......
 Смутито завладява с финес здравословното хранене
Всички искаме в динамичния си начин на живот да успяваме да се храним здравословно. Това вълнува все...
  Фобиите – тези страшни думички
Страхът е естествена защитна реакция, провокирана при видима или невидима заплаха. Но когато това чувство...
 Сусамът - древната храна с доказани днес много здравословни ползи
Кой не обича сусамките, скъп спомен от детството, който не остарява и до ден днешен? А как ухае питката,...
|