Сису – финландското изкуство за вътрешна сила и щастие
 На финландски език има една малка звънлива дума, събрала в себе си мъдрост от пет века. След като през изминалата година Финландия се изкачи до върха на световното класиране за щастие, тази специална дума все повече привлича вниманието на света. Думата е sisu (произнася се see'-soo). Във финландската култура това е приемане на отношението на упоритост и решителност. Сису може би е по-лесно да се схване като изображения, отколкото като думи. Като психологически капацитет се отнася до изключителна решителност в лицето на екстремен стрес или нещастие, нагласа за действие: последователен, смел подход към предизвикателствата, които първоначално изглежда надхвърлят нашите възможности.
Какво точно представлява сису?
Какво е сису и от къде идва? За финландския изследовател Емилия Лахти, сису е много неща – това е непознавателно качество като куража, меко умение като почтеността, то е като черта на характера, културна нагласа, призив за лична отговорност да използваме силите си в името на нещо по-голямо и добро. Също така сису е и духовна жизнена сила като някои от най-големите загадки на човешкото съществуване. „Представете си как женската утроба е в състояние да създаде съзнание“, отбелязва Лахти. „Жизнената сила, която създава нов живот, е свързана по някакъв начин с жизнената сила, която позволява на хората да превъзмогнат границите си, болка, несигурност, страх.“
Финландският университет дава следната дефиниция за същността и смисъла на сису:„За финландския народ сису има мистично, почти магическо значение. Можете да го наречете гръбнак, кураж, издръжливост, инстинкт или стремеж и постоянство. Това е мярка за почтеност, която надминава трудностите и вижда отвъд края.“ |
Сису – съставка за добър живот
Сису е особено полезен в спечелването на умствени и физически битки, когато човек е изправен пред предизвикателства. Но може да бъде и ключова съставка в рецептата за един добър живот. Пътят, свързващ сису и благополучието, започва в необикновеното пространство - между уязвимостта и устойчивостта, където обикновено ни улавя сису. „Справяме се много добре, когато проучваме силните си страни и надхвърляме себе си, когато трансформираме бариерите в граници“, казва Лахти. „Ние сме свидетели как можем да променим нашия свят с нашите действия. Сису ни дава чувство за смисъл и автономия; чувство за изпълнение и цел."
“ В основата на Сису е да се премине през тук и сега спрямо работата в посока на дългосрочни цели. Защото, ако трябва да сме откровени, понякога имаме усещането, че днешният ден е всичко, с което можем да се справим.”
В своята книга „Търсенето на Сису“ авторката Катя Панцар пише за начините, по които финландците редовно и безпроблемно включват сису в ежедневието си: те включват плуване в ледени води (сезонът започва през ноември и може да продължи до април), придвижват се с колела до работните си места, разхождат се редовно в гората (интересен факт е, че 72% от Финландия е покрита с гори; тя има 16 пъти повече гори на глава от населението в сравнение с други европейски страни), хранят се балансирано (скандинавската диета включва предимно пълнозърнести храни като ръж и ечемик, зеленчуци, мазни риби, бобови растения и горски плодове), наслаждават се и живеят пълноценно през всеки един сезон.
Как да направите така, че сису изкуството да работи за вас?
Тази концепция може да бъде приложена към почти всяка предизвикателна ситуация: от преодоляване на вътрешни бариери до трудни обстоятелства във взаимоотношенията или на работното място. Идеята „да притежаваш сису“ е въплътена от онези хора в живота ни, за които знаем, че можем да разчитаме, да оправят нещата, да останат силни и да свършат дадена работа, както трябва (дори и никой да не гледа) и които никога не се отказват – отбелязва Лахти.
Има няколко интереси примери, които по-запознатите със сису дават, за да покажат на хората по-ясно и просто какво имат предвид: Сису е Лейди Гага, която започва кариерата си отново, след като е изхвърлена от първия си лейбъл. Сису е и активистка Малала Юсафзаи, която се бори за образователни права на жените и момичетата, простреляна от талибаните (през 2014 година тя получава и Нобелова награда за мир „за борба срещу потискането на деца и младежи и за правото на децата на образование“). Сису е и Ник Вуйчич, роден със синдрома тетра амелия – рядко заболяване, характеризиращо се с липсата на четирите крайника. Той е публичен говорител и изнася мотивационни лекции, с които вдъхновява хора по целия свят, автор е и на 8 книги. Сису означава да вършиш това, което е необходимо и правилно, дори когато е трудно, да използваш гласа си, когато е по-лесно и безопасно да запазиш мълчание.
“Сису и благополучието”
Връзката между сису и благосъстоянието се простира от нашето ежедневно поведение към отношението ни към нашия живот – и в хубави, и в трудни моменти. Парадоксално е, че най-щастливата страна в света има доста трезвен поглед върху щастието и по-приемлив подход към неуспехите, който според финландския философ Франк Мартела, увеличава удовлетворението на финландците от живота: „Сису, като отношение на ангажираност и отказ да се предадем, може да ни помогне в много ситуации. Вместо да приемаме предизвикателствата като провали или като доказателство, че човек не е щастлив, можем да ги приветстваме като шанс да покажем от какво сме направени. Колкото по-смело и уверено се изправяме срещу затрудненията, с приемащо и смело отношение, толкова по-лесно ще е да изпитаме благополучие и щастие.“
Има различни причудливи, чужди термини, с които се отбелязва благополучието и щастието като начин на живот – японското „игикай“, датската „хюга“, а сред тях се нарежда, набирайки популярност, и финландското сису. Сякаш тези трудни за превод думи, тези вековни философии, носят в себе си всеобщи тайни за живота, добродетелта и смисъла. И сякаш изучаването им и техните неуловими, специфични значения, ще ни помогне да открием и познаем своето щастие. Това ни напомня за нашата сила да продължим, нашите амбиции за почтеност и отговорност към висшето благо. Сису ни учи, че радостта не бива да се преследва, а да се остави тя да намери пътя си към нас – тихо и без предупреждение. Колкото и различни думи и определения да има за щастлив и пълноценен живот, стремежът ни да се развиваме и процъфтяваме, да бъдем изпълнени с благодарност и удовлетворение е това, което ни обединява и прави хора. И в това се крие най-голямото очарование на живота. Показателни са и думите на големия мислител и писател Ралф Емерсън: „Нашето най-голямо постижение не е в това никога да не се проваляме, а да се изправяме всеки път, когато паднем.“ |
|
|
Неделя 28 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 С любов към родените през декември
Понякога ми е малко мъчно за родените през декември. Не че един Стрелец или Козирог ще позволи да бъде...
  Лапад - непретенциозен, но много полезен
Лападът е може би най-разпространеният по нашите земи зеленолистен зеленчук. Расте из цялата страна,...
  Личната отговорност по пътя ни
Има неща, които са по-големи от нас, пред тях ние изглеждаме малки и безсилни. Не можем да ги избегнем,...
 Класация обяви Средиземноморската диета за най-добрата за 2019 г.
Начинът на хранене, разпространен в държавите около Средиземно море и известен с името "Средиземноморска...
 Как да се погрижим за ушите?
На прага на сезона на вирусите и настинките е добре да се замислим за нашето здраве. Обикновено най-уязвими...
 В добра форма и зад бюрото
Прекарваме голяма част от живота си на работа. Някои хора изкарват прехраната си на гъвкаво работно време,...
 Научихме ли житейските си уроци?
Повтарят ли се негативните сценарии в живота ви? Все ви изоставят мъжете или пък постоянно попадате в...
 Може ли телевизията да е полезна за децата?
Силно вярвам в това, че твърде дългото стоене пред телевизора не е от полза на децата. Много сме говорили...
  Билки при безплодие - II
В много случаи обаче така желаното забременяване не настъпва не заради недостига на определени хормони,...
  Флуорът и детските зъби
Флуорът е химичен елемент с доказан ефект върху здравината на зъбите. Той влияе върху дентина и емайла...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 22
Ден 22 от Коледните пости. Снощи съвсем набързо приготвих Картофи на фурна с асатефида и допълнително...
  Женшен – коренът панацея
Коренът на дълголетието женшен расте в Източна Азия, Сибир и Северна Америка и се използва в лечението...
 У дома: Кардио тренировки за 20 минути (упражнения)
Ако сте привърженици на кардио тренировките, вероятно липсата на фитнес зала ви се отразява сериозно....
  Омега – 3 и Омега – 6: какъв е здравословният баланс
Все повече се интересуваме, как различните съставки в храните, се отразяват на здравето ни. Сякаш обаче...
 За изкуството на медицината
"Животът е кратък, пътят към изкуството - дълъг, добрият случай е мимолетен, опитът - недостатъчен, а...
  Полезни ли са диетичните храни?
Свидетели сме на истинско наводнение от продукти с надписите „диетична храна” и „по-малко калории”. В...
  Истини и заблуди за нитратите
Просто обожавам всякакви листни зеленчуци – салатки, спанак, зелен лук в комбинация с репички. Може да...
  Защо да хапваме мед вечер преди лягане?
Няма съмнение, че медът е една от най-здравословните храни на планетата. Неслучайно е наричан „течното...
 Как да отучим детето си от бързата храна - I
Обикновено не отдаваме голямо значение на това, с какво се храни нашето дете. През деня ние сме на работа,...
 Масло от борови иглички – за какво помага и как да го използваме?
Етеричното масло от борови иглички е целогодишен източник на добро здраве. То се извлича чрез процес...
  Как да постигнем смирение?
“Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен; а който се смирява, ще бъде въздигнат”(Лука 18:14)...
  Грипът – как да разпознаем усложненията
Независимо от разнообразието на зооепитети, типове и щамове, грипът ни посещава всяка зима. Но да му...
 Мазнините: добри, полезни, вредни - I
Често възхвалата или анатемосването на дадена мазнина има за цел просто да ни продаде рекламиран продукт....
  Фини като японки
Повечето японки са фини, слаби жени и живеят най-дълго от всички нации - за жените това е средно 86 години,...
 Абитуриентски бал - няколко незаменими съвета към абитуриентите
Помните ли го, сякаш беше в друг живот, но все още пазите една дълга рокля в гардероба? Или тепърва ви...
  Вредни награди
Понякога вярата в собствените ни сили и убеждения се замъглява. Kакто през прашно, напетнено стъкло виждаме...
  Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
  С една по-осъзнатата Коледа всеки може да даде и да получи шанс
Коледа е празникът, по който харчим най-много пари. Всички го знаем, всички го очакваме. Нашите грижливо...
 Пролетта дойде. А сега накъде?
Пролетта - толкова красива, свежа, благоуханна и така дълго чакана. След пъстрата, но меланхолична есен,...
 Зимно меню за здрави хора
Зимата е такъв сезон, в който хем хапваме повече, хем трябва да пазим имунитет и да не качваме много...
  Пащърнакът – незаслужено пренебрегван
Той произхожда от Европа и Азия и в миналото е бил на изключителна почит на трапезата, докато не бива...
 Пестициди и химикали в предмети от бита понижават интелигентността на децата
Пестицидите и химикалите, забавящи горенето, влияят върху умственото развитие на децата. До този извод...
 Сусамът - древната храна с доказани днес много здравословни ползи
Кой не обича сусамките, скъп спомен от детството, който не остарява и до ден днешен? А как ухае питката,...
 Защо скуката е полезна за децата?
Когато са във ваканция или през уикенда, децата често се оплакват, че скучаят. И ние постоянно се стремим...
 Уикенд извън града - време за активен туризъм
Около мен е пълно с хора, които практикуват уикенд туризъм. Какво значи това ли? Значи, че почти всяка...
  Глухарчето - слънчевото цвете в помощ на здравето
То е многогодишно тревисто растение с редица приложения. Няма начин в детството си да не сте си играли...
  Домашно лечение на гъбичките по ноктите
Освен упорито и дискомфортно състояние, гъбичките по ноктите на ръцете и краката са част от онези смущаващи...
  Маслото от чаено дърво – естественият антибиотик
Често сме склонни да подценяване природните средства за лечение, особено когато става въпрос за бактериални...
  Черешов рефреш на организма
В последните дни на май, иначе разнородните по вкус и предпочитания хора, започват да се делят на два...
  Аеробните занимания
Днес все повече фитнес и танцови клубове предлагат разнообразие от дейности и лутайки се из списъка трудно...
|