Колко вида кураж има и как да го развием, за да бъдем успешни?
„Кураж е необходим не само за смелите дела, но също така и за продуктивните дейности и мислене.“ - Фридрих Дистервег
Куражът е добродетел, който философите се опитват да дефинират от хилядолетия. Той е нещо, което всеки иска да притежава - атрибут на добър характер, който ни прави достойни за уважение. Куражът не се изразява само във физическата смелост, това е и изборът да действаш, въпреки че се страхуваш, смелостта да послушаш сърцето си и да последваш страстта си, да бъдеш постоянен въпреки моментния неуспех, да отстояваш и разширяваш възгледите си, да напуснеш зоната си на комфорт, да се изправяш срещу разочарованието с достойнство и вяра.
Колко вида кураж има и в какво се изразява всеки един?
1. Физически – това е видът, за който всеки се сеща на първо място, когато става дума за проява на смелост. Това е храбростта при излагане на риск от нараняване или смърт и включва развитие на физическа сила, устойчивост и осъзнаване. Може би много хора веднага ще направят асоциация с пожарникарите и полицаите, които са готови да жертват собствената си безопасност, за да спасят живота на пострадал или изпаднал в беда.
2. Социален - този тип е доста познат на повечето от нас, тъй като той включва риска от социални неудобства или изключване, изолиране, непопулярност или отхвърляне. Следователно този вид кураж включва лидерство, отстояване, увереност в собствената кожа. Социалната смелост означава да не се съобразяваме с очакванията на другите, когато искаме да покажем истинската си същност, дори ако това означава да рискуваме социално неодобрение.
3. Интелектуален – този вид кураж говори за нашата готовност да се включим в предизвикателство, да поставим под въпрос нашето мислене и риска да допуснем грешки, да бъдем вътрешно мотивирани да се учим. Това означава разбиране и изказване на истината. В бъдеще все повече и повече ще се изисква интелектуална смелост, тъй като сложните структурни проблеми на околната среда, икономиката и обществото предизвикват конвенционално разрешаване.
4. Морален – в основата е правилното действие, особено когато рисковете включват срам, опозиция или неодобрение от околните, загуба на работа или социален статус. Тук влизаме в етиката и почтеността, в решителността, за да съответстваме на дадената дума и действия с ценности и идеали. Не става въпрос за това кои твърдим, че сме пред децата, семейството и приятелите, а как разкриваме себе си чрез това, което вършим в действителност. Моралната смелост изисква да се издигнем над апатията, самодоволството, омразата, цинизма и тревогите в нашите политически системи, социално-икономически разделения и културни / религиозни различия. Моралният кураж изисква от нас да правим преценки за това, какви действия или поведения подкрепят най-висшите ни идеали и кои са разрушителни. Тя ни призовава да признаем отговорностите си и да видим последствията от нашите собствени действия.
5. Емоционален - този тип кураж ни кара да бъдем по-отворени, за да усетим целия спектър от положителни емоции, с риск да срещнем и отрицателните. Той е силно свързан с щастието. Това е смелостта да си позволим да бъдем уязвими, честни, осъзнати към чувствата, които изпитваме и изразяваме. Когато изберем да игнорираме, да потискаме или да отхвърлим емоциите си, рискуваме да намалим прозрението, което води до неправилно взимане на решения и неточно психическо представяне на нашия опит. За съжаление, не можем да имаме само позитивни емоции, но можем да изберем къде да поставим вниманието си.
6. Духовен – този вид ни укрепва, когато се борим с въпроси относно вярата, целта и смисъла (в религиозна или нерелигиозна рамка). Разбира се, много хора намират основите на този кураж в организираната религия, но има и други начини за развиване на духовен кураж. Духовната смелост означава да разполагате с най-дълбоките въпроси за това защо сме тук, за какво живеем, имаме ли цел? Този вид кураж означава да бъдем отворени към собствената си уязвимост и тайните на живота.
Как да развием кураж, за да бъдем по-успешни? - Може да се каже, че има "героична" смелост в лицето на изключителния риск, но има и "всекидневна" смелост в лицето на по-малки предизвикателства. Например, героична физическа смелост е това, което виждаме, когато пожарникар влиза в горяща сграда, за да спаси живот; ежедневната физическа форма на кураж може да е това, когато детето се изправя след като е паднало от колелото и се е наранило, но опитва отново. Куражът може метафорично да бъде сравнен с мускул, който се нуждае от подготовка, дисциплина и много възможности за практикуване.
Развийте своя кураж с тези малки основни стъпки:
- Осъзнаване на страха и поемане на контрол – трябва да знаете, че всеки изпитва страх от нещо (нови запознанства, обвързване, говорене пред много хора, поемане на рискове, шофиране и т.н.). Осъзнайте и приемете страха си - това, което плаши един човек, може да изглежда нелепо в очите на друг и обратното. Както казва Марк Твен, „Куражът не е отсъствие на страх, а контрол над страха, овладяването на страха“. Смелият човек е този, който действа независимо от страха си, който се изправя пред него, усеща го и се движи напред независимо от това.
- Изправяне срещу страха - страховете намаляват и губят властта си над нас, когато се изправяме срещу тях. Всеки път, когато се отдръпваме от това, което ни плаши и притеснява, страхът расте и става все по-силен, започвайки да ни владее изцяло. Единственият начин да се развие кураж е съзнателно и непрекъснато изправяне срещу страха, приемане на всяка плашеща ситуация като предизвикателство, като възможност да станем по-силни и по-решителни.
- Постоянство - психолозите наричат това процес на „системна десенсибилизация", което означава изправяне пред страха отново и отново, докато той загуби напълно влиянието си. Много хора, които имат страх от публично говорене, прилагат този процес на елиминиране на страха. Изправяйте се пред страховете си директно и незабавно. Винаги, когато се чувствате уплашени по някаква причина, действайте въпреки това. Ще бъдете изумени от вашия успех. Колкото повече повтаряте действието, толкова повече смелост и увереност ще имате
Куражът включва вземане на решение или предприемане на действия, когато има риск - нещо, което действително или предполагаемо ни плаши. Куражът е необходимата сила, която осигурява растеж, а не отстъпление. Поетапното развитие на смелост в себе си е първата отговорност на лидерството. Втората отговорност е да развиете и вдъхнете смелост в другите - вашият персонал, вашите деца, съпруг/а, приятели. Но вие трябва да започнете със себе си, защото не можете да дадете нещо, което нямате. Не забравяйте, че „всичко, което някога сте искали е от другата страна на страха“, а една смела стъпка напред към желаното, може да промени целия ви живот! |
|
|
Понеделник 2 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Фолиевата киселина - ползи за здравето и бременността
Всеки интересуващ се от здравето си човек знае за важните микроелементи, витамини и хранителни вещества,...
От комплексите към освободеността - открийте сексуалността си
Имате ли задръжки в секса? "Та кой няма?!, ще кажете. Нормално е да е така, табутата вървят със сексуалното...
Матча - не просто зелен чай, а цяло изкуство
За предимствата на зеления чай сме „говорили” доста, но дали сте чували за един „братовчед” на зеления...
Прошката - съкровен акт на сърцето
Да простиш, истински и от сърце, за нанесената обида или стореното зло не е лесно, но ако се случи то...
Ароматерапия за най-малките
Заради желанието да живеем природосъобразно – ние и нашите деца, все по-често заменяме синтетичните аромати...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 4
Снощи хапнахме останалата от предишния ден супа заедно със Салата от червено цвекло, много магданоз,...
Избягвайте тези напитки в жегите
Времето става все по-топло и приемът на течности се увеличава. Дали сте сред почитателите на водата,...
Диетата започва от сутринта
С пукването на пролетта забелязваме последствията от зимните прегрешения. Дрехите изведнъж ни отесняват,...
Богинята в нас
В митологията на повечето древни народи от Азия, Африка, Америка и Европа се среща образа на Жената Богиня....
7-те най-добри ползи за здравето от мента
Като популярна домашна билка, ментата всъщност е общ термин за няколко разновидности на растения от семейство...
Как да се самомотивираме?
Мотивацията е много силен инструмент, който играе важна роля в живота. Може да се каже, че това е моторчето,...
Следите ли за здравето си?
Последни проучвания показват, че над 20% от българите прекъсват курса си на лечение с антибиотик в момента,...
Псамотерапията – лечение по време на лятната отпуска
Безспорно морето е най-предпочитаното място за прекарване на лятната отпуска. Там се отдаваме на безметежни...
Нещата, които щастливите хора правят различно
Има хора край нас, които нямат сякаш толкова основания да са в добро настроение, усмихнати, добронамерени...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 18
Ден 18 от Коледните пости. Ехе, почти сме ги преполовили! Все още се чудя как моето момче реши да пости,...
Състезателният дух, който ни прави нещастни
В човешката природа, в различна степен е заложен състезателният дух. Нуждата да се конкурираме е свързана...
Сълзите, които проливаме...
Ние, жените, сме сочени като по-чувствителната половина на човечеството, която често си поплаква с повод...
Тайните на истинското женско приятелство
Често се спори за женското приятелство, всеки е готов да предложи дефиниции, да сравнява, да обвинява....
По-голям прием на магнезий - по-добро здраве на мозъка до късна възраст
Австралийски изследователи свързват приема на големи количества магнезий с по-доброто здраве на мозъка...
Какво да избягваме веднага след хранене?
Важно е да поддържаме добър начин на живот, да се грижим за тялото и ума си, за да бъдем пълноценни...
Учени откриха нов начин за лечение на алергии
Германски учени предлагат нов начин за лечение на алергии - терапия, базирана на хибриден протеин, съобщават...
Разруши ли фейсбук връзката ми или тя вече беше изчерпана?
Не съм единствената жена с криза във връзката, знам. Знам го като се огледам наоколо и видя как повечето...
Разбивачи на митовете: истината за стриите
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Тя притежава много безценни качества, но основното е да...
Ролите, които играе жената - II
Жената - в обществото
Тук деловият вид също е част от "реквизита", с който си служите за изпълнението...
Как да осъзнаем и използваме пълния си потенциал?
"Дали един човек е успешен или не, се определя не от способностите му, а от желанието му да достигне...
Да преодолеем страха си от шофиране веднъж завинаги
Колко от вас имат шофьорска книжка? А колко от вас са активни шофьори? Наблюденията ми сочат, че една...
Кои отровни мисли ни правят нещастни
Тук няма да стане дума за необоснования позитивизъм и препоръки как да живеем. Тук става дума за призраците...
Защо е важно как храним децата си? Видео против затлъстяването ще ви замисли
Хранителните навици се формират много рано и могат да траят цял живот. Мислим си, че когато сме гладни,...
Бенките - колкото безобидни, толкова и опасни
Никак не са малко онези от нас, които посещават лекар само в крайно наложителен случай. Профилактичните...
Презареждане от природата
Температурите стават все по-високи, а слънцето топли приятно телата ни. Не пропилявайте прекрасното време...
|