Изворите на младостта
 Изпрати
Биологичният часовник е неумолим. Тиктака тихичко, почти неусетно, докато някой ден се събудим в навечерието на 40-тия, 50-тия или 85-тия си рожден ден. Макар огледалото да ни убеждава всеки път, че 30 не е равно на 16, нито 43 на 23, то математиката на годините не е толкова важна, колкото начинът, по който изживяваме възрастта си. Можем да се чувстваме старци на 27 точно толкова, колкото и младежи на 83. Сещам се за това всеки път, когато погледна към съседното шивашко ателие. Там бай Иван (92г.) все така успешно и с удоволствие практикува професията си повече от 70 (седемдесет) години. Често го разпитвам за тайните на това дълголетие с надеждата да „изплюе камъчето”, но уви. Мълчи и си шие, надявам се, поне още едно столетие.
Да се чувстваш на 20 може да не е просто наперено изказване, а наистина състояние на духа. Как изглеждаме зависи от много неща - гените, здравословното състояние, месечния портфейл за козметични нужди, спортните занимания, качеството на храната и още стотина неща, за които всички поназнайваме по нещо. Най-важното обаче е начинът, по който вътрешно приемаме възрастта си. Дали успяваме да запазим радостта от малките неща, скоростта, с която се ориентираме в нова среда, гъвкавостта и приспособимостта си, чувството си за хумор, способността да изобретяваме и създаваме като присъщи на младостта „аксесоари” е въпрос на нагласа, която, като всяко нещо има сериозна нужда да бъде добре поддържана и „захранвана”. Защото освен всичко друго и извън суетата, младостта е онази дарба да се радваш от сърце на живота, да се чувстваш пълен с енергия, способността да обичаш и се раздаваш на любимите си същества. Затова няколко малки подсказки за нещата, които поддържат тези настройки са винаги добре дошли.
ЛЮБОВТА
Разбира се това е най-силният стимулант на жизнени сокове. Подмладява, освежава и тонизира с цял букет от хормони, но всъщност по-важното е, че любовта е способността да се живее съпричастно, споделено, извън рамките на егото и сухите зони на действителността, а това оживява цялото ни същество. Да обичаш и да бъдеш обичан е част от кръговрата на живота, който в старостта намира своя завършек и сякаш ни заключва в себе си. Не случайно се говори за старчески егоизъм. Ето защо е важно да успяваме да бъдем отворени към света и енергиите между хората, а това е свързано пряко с ДОБРОНАМЕРЕНОСТТА.
ЛЮБОПИТСТВОТО
То е любовта на ума към новостите и в този смисъл действа подобно на любовните трепети. Да отместиш хоризонта със сантиметър назад, да погледнеш в ширина и дълбочина нещата, да ОТКРИВАТЕЛСТВАШ, да чувстваш онзи гъдел, който пази непокътнат апетита ти към новости наистина са младежки трепети, които обаче съвсем не зависят от броя бръчки под очите.
Всичко това в общи линии е присъщо на хората, които водят АКТИВЕН ЖИВОТ. Този стил поддържа спортния дух и не само в прекия смисъл. Да пътуваш, да се срещаш с много хора, да четеш и поддържаш широк кръг от разнообразни занимания се подхранва от ентусиазма на човек да се развива във всички посоки. А основата на тази нагласа е свободата на духа. Предразсъдъците, мърморенето, вечното недоволство са сигурен признак за дълбока старост, която не е задължително биологична.
ЧУВСТВОТО ЗА ХУМОР и УСМИВКАТА
Е, вярно е, че усмивката прави бръчки около очите, но няма нищо по-привлекателно от лъчезарните хора. Те са златотърсачите на щастие. Успяват да отсеят неговите ценни прашинки в тонове пясък. А чувството за хумор е просто безценен талант, висша мъдрост и истински Дар Божи. Да успееш да прегънеш ситуацията на четири, за да видиш обратната и страна, да извадиш на показ най-смешното дори в трагични сцени е половин решение на всички проблеми. Освен изключително приятни, такива хора са и дълголетни, защото тази ценност ги пази от капаните на депресията и конфликтността.
Старостта настъпва и тогава, когато се откажем от ДРЕБНИТЕ УДОВОЛСТВИЯ в живота, когато загубим вкуса си към любими занимания и онези неща (и моменти), които подслаждат ежедневието ни по неповторим начин. Човек се чувства добре, когато прави присъщи на природата му неща, иначе потъва в рутина, скука, инертност и безверие. Те са онези лабиринти, които поглъщат цялата ни жизнена енергия.
ОБЩУВАНЕТО С МЛАДИ ХОРА или просто такива, които носят духа на младостта е важно, колко е важна средата за всичко, което правим. Дали това ще са децата ни или децата от нашата улица, то винаги има какво да научим от тях. Природата е измислила чудесен REPLAY на детството и младостта. С децата си изживяваме по нов начин всичко и получаваме шанс да преосмислим много неща. Именно те ни дават „най-актуалните” модели за младост, така както никой и нищо не е в състояние да го направи.
И накрая изглежда важно да не приемаме възрастта си твърде на сериозно, защото тя може да ни отнеме свежия външен вид например, но носи със себе си и много ценни награди.
|
Виж още статии за: Здравето · Здрав дух · Стареенето ·
Коментари
2020-01-05 #2  simply_Maia Много добър и пълен обзор!
Май съм налучкала пътечката към изворите на младостта когато чакам приятелката си, пристигаща с нощния влак от София на гарата, за да посрещнем изгрева на морския бряг, независимо кой сезон е. Когато се усмихвам с очи на малки дечица и те ми отвръщат с грейнали личица; когато се научих да приемам каквото и да ми поднесе съдбата без озлобление, омраза, ожесточение; когато започнах отново да пиша в рими и да поздравявам с тези послания близки хора; когато дарявам топлина и обич без да чакам нищо в замяна; когато се влюбих в любовта. С годините ставам все по-отворена към света, все по-усмихната и слънчева, преливаща от многоцветие и жажда за още красота и любов. Всяко нещо правя със страст и имам планове за още около 99 години живот...
2013-01-23 #1  Десислава Ив. Симеонова "Когато се почувстваш прекалено стар и/ли уморен за нещо, направи го" - това е максимата ми от няколко години. Скачането с бънджи, татуировките, секса, общуването с приятни/жизнерадостни хора, контактите с хора от по-горно поколение (баба ми/дядо) и с дечицата... - все НЕЩА, които те държат буден, жив, любопитен, свеж и те подпомагат да се учиш да гребеш с пълни шепи от деня. .. Както и да планираш идната седмица, лятото, бъдното като цяло; но и да живееш на 100% сега. 
Виж още статии за: Здравето · Здрав дух · Стареенето ·
|
|
Събота 14 Юни 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Шунгитът - черният лечебен минерал от недрата на Земята
Казват, че шунгитът (shungite) няма аналог по състав, структура и свойства. Твърди се, че възрастта му...
  Да се предпазим от жилещите насекоми
Затоплянето на времето ни прави все по-активни. Същото обаче важи и за жилещите насекоми – оси, пчели...
 Спортни летни занимания на открито
Всяка година чакаме с нетърпение времето за слънце и море, за да помързелуваме на воля и „да заредим...
 Удоволствието е мит: Връзката между емоционалния дискомфорт и вредното хранене е по-силна, отколкото мислим
Емоционалният стрес и хранителната зависимост, а не удоволствието от храната, са водещите причини хората...
  Ехинацеята – допинг за имунната система
Макар, че понякога човешкото здраве изглежда изключително крехко, в нашия организъм се крият огромни...
 Всички мои сестри
Забелязали ли сте нещо общо в това как жените общуваме помежду си? Независимо, дали излизаме по женски...
 Защо да хапваме тиква: 10 причини
Тиквата, със своите ярко оранжеви тонове и характерни форми, не само е символ на есента, но и е невероятно...
  Чакрите - колелата на живота - II
Четвърта чакра
Нарича се още сърдечната чакра или чакрата на любовта. Пулсира в областта на сърцето...
 Зелените подправки - шедьовър на лятото
Лятото е щедър сезон. Гали ни с топлите си лъчи, изсипва в краката ни изобилие от плодове и зеленчуци...
 Пролетта идва с... киселец
Да, традиционно е закичена с кокиче, но ако говорим за идването й в менюто ни, определено това може да...
 "Неблагодарните" професии - цял живот труд за няколко мига слава
Винаги съм се възхищавала на хората, изцяло отдадени на това, с което си изкарват прехраната и са превърнали...
 Подправки за красива фигура
Ето, че дойде лятото и вече се оглеждаме за по-ефирни дрехи. За жалост, някои от нас, са понатрупали...
 Защо да накисваме предварително семена, ядки и варива?
По време на пости многократно увеличаваме количеството на консумираните зърнени и бобови храни, а суровите...
 Разговорът, който всяка майка трябва да проведе с дъщеря си
Една нова тема се прокрадва в живота на младите момичета. Тема, която може да окаже влияние върху него...
 Защо да хапваме кисело мляко вечер преди лягане?
Късните вечерни разходки до хладилника в търсене на нещо ‚малко‘, с което да задоволим нощния глад,...
  Най-трудната борба
Животът е низ от усилия, справяне с предизвикателства или крушения. Най-трудната борба обаче не се води...
|