Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

В името на какво постоянно отлагаме радостта от живота си?


Синдромът на отложения живот


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Обичате ли да се лишавате от разни неща? Никой не обича, но и някаква самопожертвователност и мъченичество постоянно ни преследват. Когато вчера взехте сладолед на дъщеря си, а за вас - не с мисленото: "Нека да има за нея". Ходи ви се на кино, но отдавате времето и парите за "полезните" неща. А ако случайно прегрешите с някакво удоволствие, ви измъчва вина към онези, които не могат да си го позволят или че не сте зарадвали вместо себе си - детето. Да, обикновено го правим заради децата си.

Не само когато станем родители, но и по принцип. И все пак, когато дойде време на децата, сякаш внезапно отминава времето на останалите удоволствия, които преди сме си позволявали без проблем. Разбира се, че винаги има някакви избори и разбира се, че парите обикновено не достигат за всичко и въпреки това - и на вас ви се яде сладолед, ходи ви се на кино и искате малка доза егоизъм/ Точно това се случи и на мен- преди два дни дъщеря ми ме попита „мамо, а за теб защо не си взимаш сладоледи за теб?” И макар да не съм от родителите, които винаги се лишават от нещо в името на детето, замислих се, че напоследък съм започнала все по-често да го правя. Запитах се дали е правилно.

Докога ще отлагаме удоволствията за по-натам, докога ще отлагаме хубавото за друг момент, който така и не се случва? Ще се жертваме и самоизмъчваме в името на нещо или някой, вместо да споделим емоцията с него. Просто е, а на практика е просто един досаден навик. А друг живот нямаме, нали?


Спрете да вършите само "полезни" и "необходими" неща. Да, всеки има задължения и те никога не свършват- работата, домакинството, пазаруването, гледането на децата, ремонтът у дома - постоянно има какво да се свърши. И това никога няма да спре. Само че в този ритъм е добре да поспрете вие и да помислите „ами аз кога ще правя разни неща не по задължение, такива, които ми носят истинско удоволствие?” Това не означава, че работата не би могла да ви удовлетворява. Това в никакъв случай не показва, че децата не ви правят истински щастливи или че домът няма нужда от грижа. Но определено намеква за факта, че сте се изгубили в задълженията си и сте забравили какво е истинска радост. Радост от малко лудост, от малко егоизъм, от малко спонтанност.

Отървете се от чувството за вина. Чувствате ли се виновни, че решихте за първи път от два месеца да пиете кафе с приятелка навън, докато детето ви гледа детско с баба си у дома? Продължавайте в този дух, ако искате да се досъсипете. Ако пък искате да сте разумни хора, дайте си сметка, че фактът, че днес избрахте да направите нещо за себе си, е толкова нормален, колкото да отидете до тоалетна, когато ви се налага. Самата истина - това са непосредствени нужди - на тялото, но и на душата. Затова- не се чувствайте и когато решите да бъдете малко егоисти, няма кой да помисли за вас, освен смаите вие, защото вие се познавате най-добре.

Не мислете за пира по време на чума! Някои хора смятат, че твърде много други хора са лишени от какво ли не, нямат дори храна и подслон, за да могат тези първите да си позволят далечно пътешествие или скъпа покупка. Нима мислите, че ако си спестите дадено удоволствие, ще помогнете на гладуващите по света? Това, разбира се, не означава, че ако имате малко повече пари, не трябва да помислите и за споделяне, благотворителност, безпричинно добро. Ако имате финансови възможности, разпределяйте ги разумно, но в никакъв случай не ги „спестявайте” всичките и постоянно - за по-добри времена, за старините си, за децата и т.н.

Не се идентифицирайте с вашите деца. Вие сте отделни личности, които живеят отделен живот и често имат различни желания. Това, че децата ви имат нужда от вас, е повече от сигурно. Вниманието ви към тях трябва да е достатъчно, но не и прекалено. Ако спрете да отделяте каквото и да е внимание на себе си, ако спрете да се грижите за своите нужди, вие ще престанете и да бъдете и да се възприемате като пълноценен човек. Така автоматично се превръщате и в непълноценен родител. Нима се чувствате добре, ходейки на разходка с децата ви в неугледен вид? Нямате време да се срешите и да сложите лек грим, нямате пари да си купите по-нови дрехи и обувки, а имате възможност да сторите същото за вашите деца. Дали от тук не следва чувство на неудовлетвореност към самите вас?


Децата в един момент искат да се гордеят с майките си. Те да изглеждат добре, стилни, красиви и със самочувствие. Това храни и тяхното самочувствие, тяхната естетическа представа се развива. Външният вид не е най-важен, но той е визитната ни картичка, той ни изразява и в един маникюр или оформена коса няма повече суета, отколкото в поредния, марков, но спортен екип, с който отивате на родителска среща.

Използвайте разумно времето и приходите си. Употребявайте всяка свободна минута за себе си. Когато приспите децата вечер, не се залавяйте автоматично с прането, гладенето и подготовките за утрешния ден. Когато дойде уикендът, помислете добре как ще го прекарате. Ако всяка седмица програмата е една и съща- „с децата в парка”, помислете дали не е време да я промените. Отделете единия ден за децата и другия за себе си - те няма да ви се разсърдят, а ще се почувстват съучастници в това "мама да се погрижи и за себе си". Когато вземете заплата, не започвайте със списъка за покупки и сметки. Нека перото "за детето" не е най-важното. Всичко е важно, вие сте важни също. Това, естествено не означава, че ще ги оставите без храна или обувки или че ще позволите да ходят със скъсани дрехи. Означава, че единадесетата кукла в колекцията на дъщеря ви не е от никакво значение за развитието й и за нейното добро и дори не показва любовта ви към нея.

Помислете за примера, който давате Разбира се, че за нас майките няма по-голямо щастие от това да правим децата си щастливи и да им купуваме какво ли не, но и тук има разумни граници, които е хубаво да спазваме. И то, ако не за нас самите, но най-вече и заради доброто на децата - презадоволените, разглезени деца не са идеал във нито един модел за възпитание. Искате ли тази трвожност и неудовлетвореност за сина си или дъщеря си? Искате те да следват мечтите си, да бъдат смели и верни на себе си. Такива бъдете и вие.

Наричат го "Синдром на отложения живот". Този живот почти напълно изключва егоизма, който би трябвало да притежава всеки здрав човек. Когато изгубим правилната доза и злоупотребим с всеотдайността, не само към децата ни, а към всички, ние се изчерпваме, тревожни сме и в крайна сметка - се обезличаваме. В това си състояние вече сме почти напълно безполезни. Затова - спрете се с отлагането на живота си и саможертвата. Заминете за пет дни на почивка с децата, а после за уикенд - без тях. И позволете това ви решение да ви накара да се чувствате чудесно, без да мислите за вредата от него.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Ден 15 - Постове и пости: Отровни хора
· Ден 1 - Постове и Пости: Вино, вместо вина
· Желанието да бъдем харесвани - как ни влияе и до какво може да доведе?
· Изневярата, обидата и прошката
· Как да намерим смирение и защо то е толкова важно?
· Да научим детето да играе само
· 7 дразнещи навика на поколение Z
· Детството в снимки, цитати и няколко думи от сърце
· Въображаемите ни врагове
· Разликата между самокритика и саморазрушителност – как да бъдем по-добри към себе си
· Три прости невербални навика, които ще подобрят живота ви
· Да повикаш ВОЛЯТА на помощ
· Какво означава да бъдем успешни?
· Безпричинната доброта
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Есенната умора + 5 стъпки да се справим с нея
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Вашата бутилка с вода е развъдник на бактерии – миете ли я достатъчно често?
· Митове и факти относно сексуалната издръжливост на мъжа
· Имаме по една лъжица пластмаса в мозъка. Колко опасни са микрочастиците за здравето ни?
Сряда
19
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Когато се събудите сутрин...
"Когато се събудите сутрин, благодарете за утринната светлина, за живота и силата. Благодарете за храната...
Превъплъщенията на авокадото
Трудно може да се даде определение на авокадото. Официално се нарича плод, но вкусът му наподобява този...
Морковите и доматите са по-полезни сготвени
Маргарита Королева, професор от Руската федерална медико-биологична агенция, доктор на медицинските науки,...
Толкова ли е страшна самотата?
Когато хората се приберат по домовете си и суматохата по улиците заглъхне; когато колите се кротнат в...
Кои билки да избягваме през бременността
Колкото и да сме нехайни към собственото си здраве, когато се зароди нов живот в нас рязко променяме...
Безопасно ли е да се пътува със самолет в условия на COVID-19?
Рискът да се зарази с коронавирус по време на полет е сравнително нисък, сочи проучване. По данни на...
Опасна ли е токсоплазмозата?
Почти всяка бременна настръхва при споменаването на токсоплазмозата и през 9-те месеца бъдещите майки...
Как да не съсипем косата си по време на диета
Когато започваме поредната диета, вдъхновени от идеята, че ще изглеждаме зашеметяващо в новия си бански...
Оле, завърти очички
Във времето, когато все по често сме преди различни видове екрани, грижата за очите става повече от задължителна....
Синдромът на нощното хранене
В съвременния забързан ритъм на живот правилното хранене е трудно постижима цел. Голяма част от хората...
Отблизо за каланетиката - II. Упражнения
Каланетиката е полезна за изпълнение както в сутрешните часове, така и вечер. Сутрин помага за тонизиране...
Повече увереност в епохата на социалните мрежи
Социалните мрежи и нашата податливост към изкушенията за бърза популярност в тях извадиха и най-хубавото,...
Ден 8 - Постове и пости: Да промениш нещо истински важно. Себе си.
Веднъж на няколко човешки години колелото на живота се завърта по един необикновен, разтърсващ цялото...
Микроелементът йод – защо ни е необходим?
Всички знаем, че йодът е необходим за дейността на щитовидната жлеза. По малко известно е, че същия този...
Печурките – чудесните пробиотици и антидепресанти от природата!
Печурките са много полезни, защото имат положителен ефект върху здравето поради хранителната си стойност. „Те...
Антиоксидантите – гардовете на нашия организъм
Знаем, че кислородът е основна предпоставка за живот и че участва активно в много от биохимичните процеси....
Билковите приятели на кожата
Природата ни е дарила с много билки в помощ на кожата, които днес се използват широко в медицината и...
Мазнините: добри, полезни, вредни - I
Често възхвалата или анатемосването на дадена мазнина има за цел просто да ни продаде рекламиран продукт....
Масло от мандарина за хубава кожа и против тревожност
Маслото от мандарина (с ботаническо название Citrus reticulate) е известно като най-сладкото и успокояващо...
Защо социалните мрежи ни правят тревожни и нещастни
Социалните мрежи са неделима част от живота ни. Независимо дали ни харесва, или не. Независимо колко...
Заситете глада с нещо полезно
Похапвате ли през нощта? А да са ви познати внезапните пристъпи на глад в офиса, които залъгвате с мисълта:...
Най-силните женски страхове, свързани със старостта - I
Вече усещате, че животът не е пред вас или с други думи, започнали сте да остарявате. Известно е, че...
Хармония и стройно тяло с Аюрведа
Тяло, ум и душа – това са нашите три неделими същности, между които трябва да поддържаме баланс, според...
Водна аеробика
Ако харесвате спорта и се грижите за фигурата си, но жегата през лятото ви измъчва. Парковете са гъстонаселени...
Сух пост – древна традиция за здраве
Сухият пост е една практика за пречистване на тялото и ума, която се смята за доста крайна и се практикува...
Как да отучим детето си от бързата храна - II
Да не забраняваме на детето да яде това, което иска. Не само защото забраненият плод е най-сладък. Просто...
Осъзнат родител се става с осъзнаване на причините да искаме дете
Според разпространеното мнение, човек се ражда след 9 месечно развитие в майчината утроба. Според китайската...
Глобална седмица на ООН за безопасност на пътя - 4-11 май 2015 г.
Седмицата 4-11 май е обявена от ООН за Глобална седмица за безопасност на пътищата, като тази е третата...
Да учиш азбуката отново - II
Дончо Дончо завършва промишлено училище по корабостроене и логично казармената служба я...
Тайната на нормалния живот
Попитали веднъж Мъдреца: - Каква е твоята тайна? Той отговорил: - Аз живея нормален живот – това...
Да се научим от Коледа на чудеса!
Обожавам Коледа! Харесва ми как грейва целия град с блещукащи украси и усмихнати лица. Студеният въздух...
Конкурсът „Новите малки” ще отличи иноваторите в бизнеса със занаятчийски храни
Още през 2011 година в Hera.bg писахме за движението Slow food. От тогава до настоящия момент то намери...
Витамини за бъдещи майки - част I
На всички е известно, че по време на бременността, бъдещата майка трябва да обръща особено внимание на...
Пристрастени ли сме към смартфоните?
Всеки има телефон, те са навсякъде. Факт, който не ни докарва никакво чувство. Смартфоните обаче стигат...
Сярата - минералът на здравето и красотата
Какво си представяте, като чуете "сяра" ? Вероятно я свързвате с някаква хумористична препратка...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook