Сложният комплекс за малоценност – в какво се изразява и как да се справим с него?
 Комплексът за малоценност е изследван най-вече от Алфред Адлер, австрийски лекар и физиотерапевт, основател на индивидуалната психология, който го превръща в основа на своята психологическа теория. Чувството за малоценност се появява, когато даден човек срещне хора, които сам определя като „по-завършени, по-способни и достойни от него“. Усещането за малоценност идва от подсъзнателния ум на човека, за да го мотивира да подобри сферите на живота, за които "вярва", че изостава.
“Усещането, че си по-нисш от другите в някакъв аспект на живота, е обратното на чувството за увереност. Когато някой не е уверен, той вярва, че е маловажен, недостоен и неадекватен.”
Комплексът за малоценност - Напълно нормално е от време на време да се чувстваме несигурни и някак по-долу от другите, но когато някой се чувства по-нисш до степен, че тези чувства се превърнат в непоносими и унищожат увереността му в себе си напълно, тогава може да се каже, че е развил комплекс за малоценност. Комплексът за малоценност кара човек да вярва, че нещо не е наред с него или че му липсва нещо и в резултат на това се чувства неадекватно.
“ Как се заражда усещането за малоценност? ”
Обикновено една от най-честите причини за поява на усещането за малоценност е нещо случило се в миналото, което е накарало даден човек да се почувства непълноценен, сякаш нещо не е наред с него и недостатъчно добър. Освен това, едно дете, което често е било наричано глупаво от учители/родители/съученици, може да продължи да носи този „етикет“ и в зряла възраст и съответно да се чувства малоценно. В повечето случаи човек се чувства неуверен и нисш, защото другите са го карали да се чувства по този начин заради оценки, критични коментари, определения, които са му поставяли.
Тъй като тези чувства на малоценност са болезнени, те са заровени дълбоко в нашето подсъзнание и се появяват на повърхността, само когато външни събития/стимули ни напомнят за тях. Точно в този момент може да не се чувствате неуверени, но когато попаднете в определена ситуация, която напомня за вашата малоценност, тогава тези чувства може внезапно да се задействат. Например, човек със слаби социални умения може да се почувства посредствен внезапно, когато види някого да взаимодейства уверено с хората.
“Човек, който се чувства малоценен, възприема изкривена версия на реалността”
Например, ако тъмнокож човек, който се чувства по-нисш заради цвета на кожата си, движейки се до група бели хора забелязва, че те се смеят, тогава той може да си помисли, че именно той е обект на смеха им. В действителност истинската причина за смеха им може да няма нищо общо с него. Често срещано е да виждаме хора, които се чувстват по-нисши, обвинявайки другите, че им се подиграват, само защото имат изкривена представа за реалността. Хората, които биват обвинявани никога не разбират какво са направили погрешно, обвинителят само завършва подсилването на малоценността си поради изкривения си мироглед.
“Какво е поведението на хората с комплекс за малоценност?”
Според третия закон на движението на Нютон всяко действие има равна и противоположна реакция. Този закон е полезен за разбирането на поведението на хората, които се чувстват непълноценни. Тъй като чувството на малоценност кара хората да мислят, че са по-малко достойни от другите, те трябва да направят „противоположно действие“, за да се чувстват отново достойни. Най-често срещаният начин да се направи това е да действат сякаш са по-добри, по-висши (комплекс на превъзходството) пред другите и да ги поставят по-долу. Техният ум мисли, че ако изглеждат по-висши, никой никога няма да си помисли, че са несигурни.
По същия начин, човек, който се чувства неуверен, може да се стреми към превъзходство, устремявайки се към успех, богатство, власт, статус и т.н. , само за да прикрие своята несигурност от другите, защото несъзнателно мисли, че ако е постигнал тези неща, никой никога няма да си помисли, че е малоценен, поставяйки под въпрос неговата стойност. Всъщност хората, които имат големи постижения, винаги са имали някаква малоценност като движеща сила.
Психолозите обясняват, че много от милионерите се чувстват малоценни заради лошите обстоятелства, при които са израснали. Често дават пример с големия Майкъл Джордан, който е бил изключен от училищния отбор по баскетбол. Когато се прибира у дома след случилото се, той се затваря в стаята си, плачейки. Очевидно, той се е чувствал посредствен и недостатъчно добър, но въпреки всичко се връща в залата по баскетбол, побеждава чувството на неувереност, превръщайки се в истински шампион и записва името си в световната спортна история.
Този начин за справяне с малоценността е очевидно много по-добър и продуктивен, отколкото да се опитвате да принизявате другите хора. Един неуверен човек може да бъде много тревожен, когато срещне хора, които смята за по-добри от себе си. В този случай тревожността се задейства от ума му, за да му позволи да избегне тези хора и да защити своето его. Такъв човек може да стане и силно чувствителен към критики. Тъй като по-неувереният прави всичко възможно, за да покаже превъзходство, всичко, което атакува това чувство, се възприема като заплаха. Така че, ако някой го критикува, той няма да може да се справи, защото според него това би означавало, че неговата "малоценност" е разкрита. Екстремната показност може да бъде друг знак за малоценност. Това е просто друг начин някой да изглежда достоен и превъзхождащ останалите.
“ Специалистите дават някои съвети и насоки, с които да се справим с трудния комплекс за малоценност:”
 Откриване на причините, които ни карат да се чувстваме несигурни – най-добрият начин да се справим с даден проблем е, когато знаем от къде идва и какво го провокира, задейства, влошава;
 Разбиране/ приемане на себе си – за да можем да се справим с този проблем и да преодолеем комплекса за малоценност, трябва да знаем какви са нашите способности, намирайки талантите/ силните си страни и като приемем недостатъците си;
 Без сравнение с другите – важно е да приемем, че винаги ще има хора, които ще са по-добри от нас в някакъв аспект, но това не означава, че ние не сме добри в нищо. Съсредоточете се върху себе си, личния си напредък и резултати;
 Развиване на нови умения – намерете нещо ново, с което да предизвикате сами себе си, независимо дали ще е нещо, свързано с обучение, работа или дори хоби. Това може да помогне много, давайки ви нова перспектива и повишаване на самочувствието;
 Общувайте с позитивни и подкрепящи ви хора - средата е много важна, така че се разделете с всички негативни хора около вас. Бъдете позитивни към себе си, поощрявайте се за всеки напредък и използвайте позитивни, градивни утвърждения. |
|
|
Понеделник 27 Март 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Хлябът – насъщната храна
Почитан и възхваляван, хлябът е основната храна на хората още от най-дълбока древност. Затова с основание...
  Тестът АПГАР
Целият ни живот е белязан с различни по значение и видове оценяване и тестове. Обикновено се започва,...
  Прилошаване по време на път
Ето, че идва сезонът на отпуските, почивките и на всякакви пътешествия до близо и далеч. За мнозина от...
  С каква нагласа да започнем Коледните пости
С каква нагласа ще влезем в Коледните пости е много относително. Тя зависи най-вече от мирогледа и светоусещането...
 Как да разпознаем и да се противопоставим на манипулаторите
Започвам следващите редове със смесени чувства. Израснала съм в семейство, където лъжата, измамата и...
  Салата Фризе
Когато си купих салатата Фризе, нямах никаква идея, какво би следвало да представлява и дори как да я...
  Фурмите - сладкият и здравословен дар на Ориента
Фурмите са изключително ценен и полезен плод, един от най-древните, познати на човечеството. Корените...
  Бактериите, моите приятели
Рядко мислим за бактериите като нещо добро, особено когато става дума за тялото ни. По-скоро сме склонни...
  Да си направим карта на желанията
От няколко години използвам времето, в което семейството спи ободряващ следобеден сън на 31ви декември,...
 Дълбоко почистване на лицето против черни точки с рициново масло - как да го направим.
Почистването на лицето с масла действа на добре познат принцип от химията - маслото се разтваря в масло....
 Черна леща, "белуга" - богата на протеини, фибри, желязо и антиоксиданти
Черната леща е наричана още "белуга", защото зрънцата й наподобяват хайвера на тази риба. За разликата...
 Ден 8 - Постове и пости: Да промениш нещо истински важно. Себе си.
Веднъж на няколко човешки години колелото на живота се завърта по един необикновен, разтърсващ цялото...
  Работите вкъщи? А справяте ли се?
За жените, които всяка сутрин прекарват безценни минути за гримиране, обличане, прическа, които търчат...
 17 май - Световен ден на хипертонията
Отбелязването на Световния ден на хипертонията е глобална инициатива, ръководена от Международната асоциация...
 Другите промени, които стават по време на майчинството
Майчинството променя живота по един много категоричен начин – нов човек се появява на света и той зависи...
  Сезонът на... черниците
Да, лятото е. Помните, нали? Зреят от средата на юни до началото на юли. Вероятно като деца сте брали...
 Искате да сте по-малко зависими от телефона? Тренирайте се да скучаете
Днес е много популярно да се разграничават поколенията, като тези, най-новите Поколение Z са обособени...
 Законите на съдбата
Вярвате ли в съдбата или сте привърженици на твърдението, че само ние отговаряме за собствените си решения...
 Здравословното пестене
Всички искаме да спестяваме (поне малко), но не всеки успява. Да не кажем, че за някои хора това си е...
  Здравословното мюсли
Миксът от зърнени култури, сушени плодове и ядки се появява в началото на XX век, „изобретява го” швейцарският...
 Дори незначителната липса на сън влияе на емоциите
Дори незначителна липса на сън може съществено да повлияе на емоционалното състояние на човек, съобщава...
 Как да избегнем стресa през бременността
Бременността е период, изпълнен с очакване и надежда, особено когато е планирана и дълго очаквана. Бъдещите...
 Кои отровни мисли ни правят нещастни
Тук няма да стане дума за необоснования позитивизъм и препоръки как да живеем. Тук става дума за призраците...
  Розата като лечебно средство
Цъфналите по това време на годината рози са не само наслада за очите и обонянието, но и лечебно средство,...
 Как да се справим с фрустрацията?
"Разочарованието, макар и доста болезнено от време на време, е много положителна и съществена част от...
 Тревожността
Тревоженето може да е от полза, когато ни подтиква към реакция и навременни действия при решаването на...
 Смелостта, без която не можем
Замисляте ли се как живеят по-голямата част от хората след една определена възраст? Сякаш в един момент...
 Как да запазим вкуса към живота?
Чувствате сетивата си изморени и изхабени? Нищо не ви радва, всичко ви е равно и еднообразно, животът...
 "Премахнаха" ли ни смартфоните от собствения ни живот?
Обсебването ни към смартфоните днес се е сляло с действителността и никому не прави впечатление. Може...
 Ужас! Забравям
Случва ви се понякога да тръгнете за съседната стая и насред нея да се спрете и да се зачудите какво...
 Да се скриеш зад думите
Няма спор – евфемизмите, онези по-деликатни „други“ думи, с които заменяме грубите и вулгарни назовавания...
  Лятното слънце и ракът на кожата
Незащитеното излагане на слънце е основният фактор, благоприятстващ развитието на рак на кожата. Факт....
  Синдромът на мишката
Спомняте ли си една детска игра, наречена „Нерви”. Всички деца се нареждат на пейката и поставят ръце...
 Марк Аврелий - мъдростта на един необикновен император
„Помни към колко незначителна част от материалната същност си причастен, какъв малък и нищожен отрязък...
  Как да спрем социалните мрежи и смартфоните да провалят връзките ни?
Вече нищо не е същото, откакто има смартфони и когато те ни дават възможност да сме свързани постоянно...
  Митичните диети – да вярваме ли на обещания?
„Отслабни с 10 кг. за 10 дни!”, „Яж и отслабвай!”, „Диета за бързо изгаряне на мазнините!, „Как да отслабнем...
 Няколко тактики преди да тръгнем на плаж
Вече е лято и започваме да се замисляме за годишната отпуска. Искаме да сменим средата, да си починем,...
 В сезона на подаръците подарете нещо и на себе си
"Най-големият дар, който можеш да дадеш на себе си, е малко от собственото си внимание." - Антъни Дж....
 Когато щастието ти зависи само от теб
За изкуството да живееш щастливо са написани стотици книги. А думата щастие за всеки от нас има различен...
  Истини и заблуди за нитратите
Просто обожавам всякакви листни зеленчуци – салатки, спанак, зелен лук в комбинация с репички. Може да...
|