Малината – вкусен плод и билка
 Хапвайки една-единствена малина, ние слагаме в устата си множество миниатюрни плодчета, всеки един от които със собствена семка. Това е възможно, тъй като малиновият храст образува т.нар. сложни плодове, които в нашите климатични условия зреят през месеците юни, юли и август. Той принадлежи към голямото семейство Розоцветни и е най-близък роднина на къпината.
Заради аромата и сочността си, малките червени плодове са любими на всички, но особено на децата. Оказва се това не е случайно, тъй като съдържат цял коктейл от полезни вещества. Само 200 гр. малини осигуряват дневната доза витамин С. Природата обаче мъдро е съчетала този витамин-антиоксидант с допълващият действието му витамин Р или така нареченият комплекс от биофлавоноиди. Заради това малините се препоръчват на всички, които страдат от разширени вени (тъй като заздравяват стените на кръвоносните съдове), понижен имунитет или кръвотечения с различен произход.
Макар и в по-малки количества вкусните червени плодове съдържат и други ценни витамини – бетакаротин, В1, В2 и В9. Първите подпомагат растежа, подобряват зрението и усвояването на хранителните вещества. Фолиевата киселина (В9) пък е необходима за развитието на мозъка, гръбначния стълб и плацентата. Малините са още източник на множество минерали и микроелементи – мед, калий, калций, селен,цинк, фосфор, но най-много желязо и магнезий. Заради всички тези полезни вещества те са подходящ плод за всички бременни и малки деца.
Малината обаче е не само лакомство, но и билка. В прясно състояние тя се използва за общоукрепващо и тонизиращо средство. През зимата замразени, сушени или на компот (тъй като не губят ценните си качества и след термична обработка) плодовете се използват като средство за понижаване на висока температура и против простуда.
Наред с плодовете, в народната медицина се употребяват и листата на малината, а полезните вещества в тях са в по-голяма концентрация. Чаят от малинови листа лекува стомашно-чревни проблеми – диария, киселини, колики, а външно се използва при кървящи венци и възпаления в устната кухина. В същото време малиновите листа са и женска билка – използват се както при проблемно забременяване, така и за по-леко раждане. В първия случай отварата от малинови листа се пие два пъти дневно до овулация тъй като увеличава дебелината на маточната лигавица и подобрява шансовете на оплодената яйцеклетка да се имплантира. Препоръчително е билката отново да започне да се пие през последния месец на бременността, защото тонизира маточната мускулатура и повишава еластичността на шийката. Така се намалява вероятността за преносване, а контракциите стават по-ефективни и безболезнени.
Затова, случайно открити в някой горски гъсталак или култивирани, малините са подходящо лакомство и билка за всички възрасти. Единствено трябва да ги избягвате в случай, че сте алергични или страдате от болни бъбреци, тъй като съдържат известно количество оксалати. На всички останали, добър апетит! |
Коментари
2010-07-29 #6  Iskra Присъединявам се към малиновото детство - имахме цяла градина. Когато ми се приядеше вземах един буркан и си набирах. Затова може би, Принцес, имам предубеждение към замразените малини, но на зима ще пробвам тези, които препоръчваш. Тази вечер мисля да си купя от пазара, че вече ми потече слюнката  .
2010-07-29 #5  wildprincess И ние имахме в двора малини,много малини.Сега дворът е асфалтиран и е ,,естествен" паркинг 
2010-07-29 #4  Инна Георгиева Явно напоследък ме е избила някаква носталгия по детството, защото всички асоциации отиват натам. Но..
На село имаше в задния двор голямммм малинак, ядяхме до пръсване. И току ти се падне по някоя напръскана от смрадливка , блякс 
2010-07-29 #3  wildprincess Тези които аз си купих са в прекрасно състояние и перфектен външен вид!Боровинки-черни и червени,малини,къпини,ягоди. 
2010-07-29 #2  Iskra Полезните вещества може би се запазват, но вкуса не  Няколкото пъти, когато съм купувала малини и са представлявали някаква пихтия.
2010-07-29 #1  wildprincess Обичам всички горски плодове!Направо ги обожавам,но трудно и рядко се намират на пазара.Наскоро обаче открих в Метро замразени горски плодове-микс.Много ми харесаха!А и вярвам ,че при замразяването се запазват всички полезни вещества. 
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Кивито е с повече витамин С от цитрусите
Кивито е сред плодовете, които имат най-голямо количество витамин С, a съдържанието на полезните фитонутриенти...
  Безопасни ли са дамските тампони
Първият тампон е създаден преди 80 г., но и до днес не е открито по-удобно средство за интимна хигиена...
  Да се предпазим от рака на гърдата
Всяка година, данни на СЗО, над 1 милион жени по света чуват тежката диагноза карцином на гърдата. Застрашена...
  Когато ученикът е готов, Учителят сам се появява
Няма по-добър учител от живота и неговата реалност. Така бързо и своенравно ни завърта в брилянтния...
  Бакла - полезният зеленчук в началото на лятото
Баклата е растение от Бобови, един от най-ранните зеленчуци. И макар да е полезен, далеч не колкото зеления...
 Храненето и детето - I
Едва ли има родители, които при захранването да не са сблъскали с нежеланието на своето мъниче да яде...
 Вечната женска конкуренция
Свикнали сме да мислим за мъжете като за състезателния пол, но все повече съвременни изследвания обръщат...
  "Играе ми" окото
Пак ми играе окото! Едва ли има човек, който, изпълнен с досада, да не е възкликвал с тези думи поне...
  Райската ябълка
Райската ябълка или персимон (англ. perssimon ) е екзотично дърво с красиви ярко-оранжеви плодове. Гръцкото...
 7 въпроса, които помагат, когато търсим призванието си
Те няма да ви помогнат да го намерите, те може да ви подскажат как да го търсите. Много хора чувстват...
  Празът - полезният братовчед на лука
Често пренебрегваме праза поради миризмата му. Но още по-често се налага да пием различни медикаменти...
  Фурмите - сладкият и здравословен дар на Ориента
Фурмите са изключително ценен и полезен плод, един от най-древните, познати на човечеството. Корените...
|