Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Професия „дула”


Моментът на раждането е особен за всяка жена. Всяка бременност протича различно, всяка жена е различна, всяко раждане – също. Едно обаче е общото – страхът от неизвестното. Независимо колко сме чели специализирани статии из списания, интернет, слушали разни траги- комични истории – истината е, че никоя жена не е напълно подготвена за това, което и предстои. И сякаш се озоваваш на бойно поле – от едната страна си ти – с контракции, уплашена и сама, насреща е цялото медицинско войнство – лекари, акушерки, нерядко и стажанти, а и дори санитарките понякога вземат участие. Не знаеш какво става, какво ти предстои, болката ( ако не предпочетеш упойка ) и контракциите ти спират дъха да попиташ, а лекарите и акушерките вместо да обясняват и успокояват – затрупват те с термини, професионален цинизъм и нерядко дори с наслада те паникьосват още повече. Понякога толкова са затрупани с родилки, че чисто физически нямат „време за губене” с теб. Ето затова е нужна дулата.

Коя жена е дула?

Дула е специално обучена жена, но без медицинско образование, която работи за теб и ти помага всячески преди, по време и скоро след раждането.

Дулата е наясно с всички манипулации около раждането и ти обяснява смисъла им. Тя не може да взема решения както лекарите за теб и бебето, но може да те информира.

Дулата е обучена да прави масажи на кръста, ходилата, да ти помага да се разхождаш, да сядаш. Дава ти вода, попива потта. Може да ти показва техники за дишане и релаксация, да запали ароматна свещ, да ти прави вятър. Не ти позволява да заспиваш, да се паникьосваш.

Тя просто е с теб и до теб, тя е най- добрата ти приятелка и дори майка може да изиграе, ако се налага. Може гореспоменатото да не е кой знае какво, но в този момент е целият ти комфорт и спокойствие в трудния момент.

Какво е положението в повечето, особено държавните болници? Персоналът е малоброен и лошо платен. Самата професионална подготовка на лекарите е остаряла и крайно консервативна. Някои техники на раждане, като раждане във вода, в седнало положение, са възможни единствено благодарение на желанието на някои да се образоват и да осъвременят мисленето си. Лесно се решават на интервенции, медикаменти, секцио, без те да са наистина животоспасяващи, често единствено за личното им удобство и пестене на време. Нямат навиците да информират подробно – дават ти един формуляр – „информирано съгласие”, но на практика това рядко се случва. Със сигурност между тях има отлични специалисти и понякога бързите и решителни действия спасяват не един, а два живота. Но рутината, многото пациенти и професионалното „изтръпване” не са в услуга на емоционалното ти състояние. И макар и рядко, те позволяват на раждането да присъства и дулата, която се грижи за всичко, за което те нямат време или желание, или не им се плаща за това.

Хубаво е с дулата да се запознаеш колкото се може по- рано през бременността. Тя те опознава като човек, като жена. Опитва се да „хване” душевността ти, всичките ти страхове и представи. Ако си имала каквито и да е въпроси и те е било срам да попиташ който и да е, заради риска да те сметнат за глупава, тя е там, за да отговори. Тя ще следи здравословното ти състояние, наред с акушер- гинеколога от женската консултация. Дулата ти ще те успокоява и ще те настрои, раждането да бъде за теб положително и радостно събитие, а не тъмна дупка от страх и съмнения. В нейно присъствие, в зависимост и от болницата, ще се срещнеш с екипа, ще видиш родилното отделение и заедно ще си договорите някои предпочитания за раждането. И когато моментът настъпи, тя е неотлъчно до теб, там, където близките не влизат, но там където имаш нужда от близък. По време на раждането дулата прави всичко за твоето удобство, осигурява емоционалната подкрепа, разтоварва те от мисли и болки. Тя ще направи и първите първи снимки на бебето и теб. В тези моменти и през дните в родилното отделение тя ще ти помогне да се възстановиш и да превъзмогнеш някои проблеми. Емоционално ти си все още в шок, хормоните бушуват, тялото ти се възстановява, дори раждането да е минало безпроблемно. Ще ти помогне за тоалета, да ставаш, да се разхождаш, за да влезеш във форма по- скоро до изписването. Не е маловажен и приносът и към закърмването. Тя ти показва пози, които да са удобни за двама ви.

Дулата не е част от семейството и контактите с нея след раждането не са задължителни, макар за всички жени, раждали с дула, тя е незабравим човек. Дулата обаче деликатно се намесва в отношенията, особено с таткото. Тя му разяснява какво се случва, защо. Показва му как би помогнал, как да се грижи да майката и бебето, особено ако има усложнения. Повечето мъже са просто крайно неинформирани и изобщо не знаят какво се очаква да правят. Дулата пак е там и за това.

Всеки иска раждането на детето му да е незабравимо, безпроблемно и разбира се – най- вълнуващото радостно събитие. Незабравимо – със сигурност остава, но радостно не винаги. И макар дулата да е нова за България професия, тя си има традиции тук, каквито можем да потърсим в добре познатото „бабуване” например. Емоциите по време на раждането са истински ураган, не лоша идея там да има поне малко спокойствие и някой, който е „на твоя страна”. Поинтересувайте се, може в болницата на вашия град дулата да е добре дошла.

Коментари
2016-11-10 #13
канна
Относно медицинския персонал в България: Както и при други професии, които работят с хора, при мед.лицата в следствие на време се получава т.нар. "Прегаряне". Т.е. повечето мед.лица възприемат хората като диви животни (разбирай отношение без състрадание) или като ходещи "касички".
Отношение, като: галене от акушерки , напътствия при раждането ще получиш само, ако си платил предварително! Това че са длъжни - забрави.
Съществуването на единици добри и отзивчиви мед.лица, само потвърждава горенаписаното, че повечето не са такива!
И въпреки моето мнение, пожелавам на бъдещите майки безпроблемно раждане и кърмене! Отдайте без задръжки и пълноценно поне година от живота си на новия живот!
2016-11-10 #12
канна
Дула (баба), според мен доста се припокриват. Тя трябва да е добър психолог, а да има и малко медицински познания. За съжаление, добри отзиви можеш да получиш само от много близки и раждали с нея жени. Иначе може да си платиш и да попаднеш на псевдо-дула. (както е за почти всичко).
А относно раждането: според мен, психо подготовката и отношението от близките имат ключово значение за безпроблемното раждане и за кърменето след това. За вярващите препоръчвам: да се молите на св. Богородица - "Достойно ест", защото тя чу моята молитва и макар без никаква подготовка раждането мина безпроблемно - както се изрази дежурната акушерка: "като по учебник"!
2011-10-11 #11
Цвети
ами, снежи, тогава е редно да знаеш, че дулата присъства в родилна зала ЗАЕДНО с екипа и не се меси в работата му. тя не ръководи раждането като акушер- гинеколога и акушерката, тя просто е от твоя помощ и повярвай ми - няма да кърши ръце, а ще ги впрегне в много по- ползотворни дейности. и тази настройка за мъки, болки и какво ли не като цяло е много грешна - раждането по естествен път не е толкова болезнено, колкото ти го представяш - особено ако си с подходящата нагласа, получаваш подкрепа и си наясно с всичко, което се случва. защото страхът в този момент е най- големия ти враг, а не родилните мъки и болки
пък да ти кажа, по -скоро ще вярвам на баба си, отколкото на някои акушерки и лекари. това е моят опит, ако имаш свой от раждане, сподели
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Активното раждане е право и избор за всяка жена
· Естествено раждане или секцио
· Био продуктите за дома и ползите за здравето
· Материите и нашето тяло
· Детските мебели: да изберем най-добрите материали
· Одобриха за първи път хапче за следродила депресия
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Какво трябва да знаем за Ендометриозата - Bahçeci
· Япония триумфира над Франция на Световното първенство по сладкиши (снимки)
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
· Тест с линийка: Как да проверите здравето на мозъка си у дома
· Ново оръжие срещу затлъстяването: Забрави глада, намали въглехидратите
· Преработеното месо и връзката му с рака на дебелото черво: какво трябва да знаем
Понеделник
21
Април 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5
6

7
8
9
10
11
12
13

14
15
16
17
18
19
20

21
22
23
24
25
26
27

28
29
30
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да премахнем ефективно гъбичките по ноктите с Масло от чаено дърво
Маслото от чаеното дърво е едно от най-ефикасните антибактериални средства от природната медицина. Познато...
Отблизо за каланетиката - II. Упражнения
Каланетиката е полезна за изпълнение както в сутрешните часове, така и вечер. Сутрин помага за тонизиране...
Какаото помага за по-добра работа на мозъка
Британски учени от Университета в Бирмингам, заедно с американски колеги от Университета на Илинойс,...
17 май - Световен ден на хипертонията
Отбелязването на Световния ден на хипертонията е глобална инициатива, ръководена от Международната асоциация...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 8
Ден 8 на Коледните пости, днес е последният ден от строгия пост. От утре, 23 ноември, е позволено риба...
Канцерогените – какво знаем и не знаем за тях
Злокачествените туморни образувания са известни от дълбока древност, но през последния един век са се...
Какво ни движи напред?
В едно интервю Уди Алън споделя как все повече се убеждава в това, че филмите му и въобще изкуството...
Хранителните добавки - здраве в капсула?
Модата на добавките към храната отдавна се вихри, а на пазара се предлага какво ли не разнообразие от...
За хранителните навици на малкия човек
Колко майки досега сте чували да казват за детето си “нищо не яде”? Много, нали? Разбира се, под “нищо”,...
Камелия - една истинска източна красавица
Всяка от нас има своите ежедневни ритуали за красота, които общо взето не особено често променяме. Често...
Защо да тренираме вечер, а не сутрин?
Чудили ли сте се някога кога е по-добре да тренирате – сутрин или вечер? Истината е, че този въпрос...
Как да се храним през горещините, за да се чувстваме свежи и енергични?
По време на летните месеци, когато времето е така горещо и влажно, много хора изпитват затруднение да...
Упражнения за проблемните зони - II
Ако искате тънка талия 1.Лакът – коляно. Заставате в леко разкрачен стоеж (с практиката можете да...
Какво (не) знаем за сьомгата
За сьомгата могат да се кажат толкова хубави неща, че е трудно да се започне от някъде. Особено дивата...
Защо социалните мрежи ни правят тревожни и нещастни
Социалните мрежи са неделима част от живота ни. Независимо дали ни харесва, или не. Независимо колко...
Нещата, които щастливите хора правят различно
Има хора край нас, които нямат сякаш толкова основания да са в добро настроение, усмихнати, добронамерени...
Здравословна закуска за ученика
Когато приключихме проекта "Здравословен обяд за ученика" получихме много положителни отзиви, че той...
Законите на съдбата
Вярвате ли в съдбата или сте привърженици на твърдението, че само ние отговаряме за собствените си решения...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook