Най-голямата билка в света - бананите
 Знаете ли коя е най-голямата билка в света? А кой може много бързо да ви повдигне настроението? Или пък защо ядете радиоактивна храна?
Отговорът ще ви изненада. Повечето от нас ги обожават. Те са много вкусни, полезни и засищащи. И още един неизвестен факт- технически спадат към тревистите растения. Наричат се БАНАНИ.
Произход и разпространение
Светът се запознава с тях преди повече от 4000 години. Твърди се, че са били познати в Средиземноморския район още през 3 век пр.н.е. Произхождат от Малайзия. Внесени са в Африка от арабите, а около 1480 г. португалски изследователи са ги пренесли в Северна и Южна Америка. Към днешна дата благоприятни условия за виреене на банани има в около стотина страни. Годишната продукция на този плод се изчислява на около 30 милиона тона. Най-голям дял се пада на Латинска Америка- около 65%, следват я Югоизточна Азия с близо 28 % и Африка- 7%.
Любопитни факти
 Бананите са четвъртият най-консумиран продукт в света след пшеницата, ориза и царевицата.
 В Уганда всеки жител консумира повече от 220 килограма банани годишно, приготвяйки с тях пред ястие, основно ястие и десерт.
 Съвременната дума „банан” на арабски означава „пръст”.
 Бананът се приема за божествен и свещен плод в страни като Индия, Китай, Малайзия, възвръщащ силата на тялото и ума.
 Банановото дърво е погрешно считано за палма. То е тревисто растение, достигащо височина 12 метра. Може да се каже, че всъщност бананите са най-голямата билка в света.
 В света са известни повече от хиляда сорта банани, но почти всички имат неприятен вкус. Най-популярният сорт се нарича Кавендиш, следван от Гро Мишел.
Плодовете му се развиват само от женските цветове. Обикновено са с продълговата, цилиндрична или триъгълна форма. Дължината им варира от 3 до 40 см, а дебелината достига до 8см. Цветът на кората отвън е от бледо жълт до червеникав и дори зелен. Плодът отвътре е бял, жълт или оранжев. При дивите видове, за разлика от култивираните, вътрешността е изпълнена с голям брой закръглени, твърди семена.
 Всички банани съдържат малки количества от изотопа калий-40, който всъщност е радиоактивен.
 Бананите са около половин път по-хранителни от картофите.
Съдържание и полезни свойства
Хранителен състав за 100 грама:
Калории- 89
Вода- 75 мл
Общо мазнини- 0.33 г
Наситени мазнини- 0.11 г
Полиненаситени мазнини- 0.07 г
Въглехидрати- 22.85 г
Захари- 12.23 г
Фибри- 2.6 г
Белтъчини- 1.09 г
Калий- 358 мг
Натрий- 1 мг
Калций- 5 мг
Желязо- 0.26 мг
Магнезий- 27 мг
Фосфор- 22 мг
Манган- 0.27 мг
Холин- 9.8 мг
Глутаминова киселина- 0.15 г
Аспарагинова киселина- 0.12 г
Витамин C- 8.7 мг
Витамин B6 – 0.37 мг
Витамин К- 0.5 мг Да започнем от тук – 89- те калории не са никак много за енергията, която можем да си осигурим чрез консумацията им. Оказва се, че са ни необходими само два банана, за да тренираме усилено поне час и половина, чувствайки се в отлична форма. Бананите съдържат естествени захари, чиято комбинация с фибри определено ги прави засищаща и здравословна храна. Освен това фибрите бързо нормализират дейността на червата и помагат при запек. Този плод е богат на сложни въглехидрати, които се разграждат бавно в организма, а това спира покачването нивото на захарта в кръвта, т.е. организмът ни произвежда по-малки количества инсулин и ние отслабваме по-бързо. Бананите са ”шампиони” по съдържание на калий сред плодовете. Калият е нужен на сърцето, мозъка, костите, мускулите. Той помага за изхвърлянето на излишните течности от тялото ни, също и при високо кръвно налягане.
Рискът от инсулт може да бъде намален с близо 40% при редовната им консумация. Съдържащото се желязо пък е благоприятно за хора, страдащи от анемия. Наличието на магнезий в тях прави съня ни спокоен и пълноценен. Бананите са и естествен антидепресант. Витамин B е този, който успокоява нервната система. B6 пък регулира нивото на кръвната захар. Триптофанът, който също влиза в състава им, ни отпуска и подобрява настроението ни. Фосфорът и манганът са особено ценни, ако искаме здрави кости, мускули, нервни тъкани. Холинът или витамин B4 ни помага да се справим с умората, раздразнителността, разсеяността. Глутаминовата киселина спомага при изграждането на протеините, а аспарагиновата такава е много важна за нормалното психично функциониране. Бананите неутрализират киселинността на стомаха, поради това могат да се консумират от хора, страдащи от язва. Доказано е, че понижават риска от рак на дебелото черво. Съдържащите се в комбинация витамини B6 и B12 , както и калият и магнезият помагат на тялото да се възстанови след унищожителния ефект на никотина при пушачите. Включването на този плод в хранителния режим оказва благоприятно влияние върху бъбреците, поради значителните си диуретични свойства. Твърди се още, че лекуват и импотентност.
За съжаление както много други плодове те са обект на третиране с химикали, а големите фирми често експлотират труда на работниците в плантациите.
Особености
 Бананите са сравнително тежка храна, усвояват се бавно, трябва да се дъвчат добре и да не се приемат повече от два банана един след друг.
 Смята се, че е вредно да пием вода веднага след консумацията им. Необходимо е да изчакаме поне един час.
 Бананите увеличават гъстотата на кръвта, поради това не се препоръчват при хора с разширени вени и тромбофлебити.
 Неузрелите банани са вредни, тъй като съдържат неразтворимо нишесте, което не се смила и предизвиква проблеми с червата.
 Сушените банани са над пет пъти по-калорични от пресните.
 Ако пък искате да си набавите от съдържащия се в тях пектин, трябва първо да ги подложите на термична обработка.
Още полезни приложения:
- При мазна или суха кожа, в съчетание с необходимата добавка, бананите са перфектният плод за маски за лице
- Вътрешната част на банановите кори може да ви помогне да се избавите от брадавиците, макар и процесът да е продължителен.
- Компреси с обелките на бананите помагат при главоболие.
- Отвара от зелени обвивки на банани помага за намаляване на кръвното налягане.
Не забравяйте още, че този вкусен плод ще ви послужи и при направата на много видове още по-вкусни шейкове, сладкиши, дори основни ястия. Съчетавайки го единствено с мляко пък, в продължение на седмица, ще ви бъде от полза, за да прочистите организма си от вредните шлаки. Затова- не пренебрегвайте бананите във всичките им “проявления”. Няма да съжалявате!
|
Коментари
2019-12-29 #16  До Тони Аз съм изяждал по 15 банана наведнъж...един след друг. В рамките на 30 минути 15 банана (три големи връзки), понеже аз ям по много докато се наям и само два,три банана не ме задоволяват. Ами нищо ми няма. Не съм усетил вреда някаква. То организъма си подсказва. Те и за яйцата едни викат по 5 на ден, други до 10 на ден, а аз съм изядал и по 15 яйца на ден и нищо пак ми няма. Тъй че, плод или зеленчук да ти навреди....трудна работа, и много рядко се среща.
2018-10-05 #15  Supermag Благодаря за полезната информация!
2015-09-11 #14  Тони Извинете ме за правописните грешки, просто не погледнах как съм го написала.
2015-09-11 #13  Тони Четох, че не било много йубаво да се ядат много банани, защото били радиоактивни. По колко банана могат да се ядат най-много на ден и по колко ядете вие?
2015-06-30 #12  ТОТИ Бананите са наистина много вкусни и имат много витамини.Яденето на банан всеки ден ще ви държи здрави за винаги.
2013-08-20 #11  AMiD Здравей, мила канна. Няма за какво да ми благодариш, важно е да си направиш кълновете, другото е без значение. Винаги се радвам, когато у някого проговори разума и се появи импулс за промяна, независимо колко малка е тя ("С голубого ручейка начинается река..."). Аз съм в постоянно движение, пътувам непрекъснато по света и съм си изградила гъвкава система за оцеляване в свят пълен с хамбургери, кифли и манджи. Няма невъзможни неща, има "невъзможни" оправдания. Но животът ни се ниже бързо и не си струва да си отиваме без време заради манджата с която сме свикнали. Занули вкусовите си рецептори и започни наново. Желая ти от все сърце много здраве! 
2013-08-20 #10  канна AMiD, много ти благодаря за изчерпателната информация!
2013-08-20 #9  AMiD Здравей канна, радвам се да ти отговоря. Покълването на семена/зърна е една от най-лесните дейности, особено на такива от житни култури, защото са най-полезни в ранния етап на покълването, т.е. когато се покаже малко бяло кълнче. Снабди се с необработени зърна пшеница/ръж/овес (има такива и по щандовете за здравословни храни в по-големите вериги магазини). Нужен ти е буркан, марля/тензух/част от мрежичка в която са били опаковани някакви плодове или зеленчуци, ластик, изворна/филтрирана/минерална вода. Изсипи в буркана малка чаша зърна, сложи подходящо изрязана марля или някаква мрежичка върху отвора и стегни гърлото на буркана с ластик. Измий добре зърната под течаща вода (през мрежичката), отцеди добре и ги залей с филтрирана вода, като имаш предвид, че ще увеличат обема си почти двойно. Остави ги да киснат така около 10-12 часа. Сега е лято и внимавай да не \"вкиснат\". Наблюдавай ги, и ако усетиш че започват да понамирисват, промий добре и смени водата. След определеното време за накисване ги измий внимателно, като внимаваш струята на водата да не е много силна (подложи длан под нея), за да не нарани вече живите зърна. Отцеди, напълни буркана с чиста вода и отново отцеди добре. Огледай се за някоя малка купичка или чаша с широко гърло и обърни буркана под наклон върху съда. Промий внимателно зърната поне два пъти през деня и след няколко часа ще имаш безценни зрънца с бяло кълнче, пълни с ензими, витамини, минерали, накратко казано - пълни с живот. След като отцедиш добре, сложи буркана в хладилника и се радвай на жива храна. Дълго и подробно обясних иначе една много кратка и лесна процедура, но се надявам това значително да те улесни. Аз съм веган и суровояд от около 15 години и напълно съм се убедила, че само живата храна подхранва живот. Много усмивки и здраве! 
2013-08-19 #8  канна AMiD, как си правиш житни кълнове и за колко време става една порция от твоята норма?
2013-08-17 #7  AMiD Опитайте за две седмици да замените хляба, тестените изделия и картофите с кълнове от житни растения и банани. Пробвайте! Най-много да изгубите по-голяма част от излишните си килограми и кожата ви да "светне".
(Любимата ми "следобедна закуска" - половин чаша житни кълнове със стафиди и канела. Ммм... Божествено!)
2013-04-23 #6  Инна Георгиева  ако имате предвид, че има сложни въглехидрати, които от своя страна се усвояват по-бавно, така е, но именно пък именно такива храни засищат за по-дълго  И разбира се, че не всичко е до калории
2013-04-23 #5  neHHa Банана се разгражда бавно и затова ще се наслагва. Не е просто ей така ще си смена калорийките и сметката ще излезе.. то ако беше така всеки втори щеше да е диетолог.
2013-02-04 #4  Инна Георгиева Нямам идея какво представлява тази бананова диета, но просто се чудя колко банана трябва да изядеш за да напълнееш от банани... смисъл в един банан има средно около 100 калории. Ами 20 банана са 2000 калории. ...
2013-02-04 #3  канна Моя колежка беше споделила, че като е била на бананова диета е качила теглото си. Може това с качването на килограми да има връзка и със затягащия им ефект.
2013-01-23 #2  Инна Георгиева Това с високата калоричност на бананите ми е малко мит на мен. Не че не е така, спрямо други плодове, но някой ако иска да се тества да яде само банани дали ще напълнее. 
2013-01-22 #1  Десислава Ив. Симеонова Бананите обаче трябва да се избягват от хора, страдащи от лениви черва/запек - изключително "затягащо" действат. Ако детето Ви страда от временно нерзположение=повръща/има диария, давайте му по няколко хапки банан. Предвид високата им калоричност, ако сте на диета, не бива да хапвате банани.
Предлагам Ви изключително хранителен, "енергезиращ", вкусен ШЕЙК, подходящ за закуска за малки и големи: 1 банан, и чаена чаша прясно мляко, 6-7 лъжици мед, ядки или овесени трици (по избор; естествено, може и без тях); съставките се пасират и: готово, да Ви е сладко.
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Прошката - съкровен акт на сърцето
Да простиш, истински и от сърце, за нанесената обида или стореното зло не е лесно, но ако се случи то...
  Пирамида на здравословното хранене
Храни се правилно и здравословно! Именно храната е източника на енергия за нашето тяло. Всички хранителни...
 Хънибуш - меденият чай
Той е сред по-малко известните билки, но това не означава, че свойствата му са за пренебрегване. Името...
  Криворазбраната духовност
Преди близо двадесет години бях заобиколена от атеисти. Разпитвах хората дали вярват в Бог и поглъщах...
  Ароматът на щастието
Отдавна е установено, че ароматите имат огромна власт над нашата психика и здраве. Посредством обонянието...
 Норвегия пуска доказано ефективно лекарство за превенция срещу ХИВ
Като част от своята национална здравна политика, Норвегия включва в списъка си с безплатни лекарства...
 8 съвета - Как да се справяме по-лесно по време на пандемията
Новите мерки означават, че отново има ограничен достъп до приятели и семейство, за няколко седмици хората...
 Ревю: "Какво става с мен?"
Отдавна исках да напиша няколко добри думи за "Какво става с мен? Книга за всяко момиче", но както уместно...
  Какъв тип си: „Круша” или „ябълка”
Нормалното тегло все още не е гаранция, че сме в здравословната норма. Оказва се, това не зависи от килограмите,...
  Бактериите, моите приятели
Рядко мислим за бактериите като нещо добро, особено когато става дума за тялото ни. По-скоро сме склонни...
  "Здравословен обяд за ученика" - питателно бурито, сини сливи и орехи
Това е ден трети от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
 Една седмица преди Коледа - разумно пазаруване и здравословни граници
Голямото разнообразие от храни и напитки играе огромна роля през празничния сезон – това е времето,...
 Хипохондрията - или когато грижата за здравето е прекалена
Хипохондрията е заболяване, при което човек вярва, че е болен или по-точно, въобразява си, че има симптомите...
 Грешките на жените около 30-те им години
Грешките са неизменна част от живота ни. Грешим като деца, защото още не разбираме твърде много неща....
 Защо потискането на емоции е лошо за нас?
Когато се случи нещо негативно в живота ни, което води след себе си силни отрицателни емоции, независимо...
 Играта на децата - чиста наука. Науката - чиста игра
Учените все по-активно изследват играта на децата и откриват повече сходства между нея и собствената...
 Как биоритмите влияят на нашия живот?
Още древните лечители им се доверявали напълно. Точно затова и в наши дни те са достатъчно изследван...
 Крадци на щастие - I
Има неща, от които усмивките се скриват, настроението помътнява, а мислите стават мрачни. Колкото и да...
 Направете Коледата си различна
Омръзнала ли ви е Коледа? Сега ще си кажете "що за глупав въпрос!" Да, наистина. Как може да ни омръзне...
 Здравословното пестене
Всички искаме да спестяваме (поне малко), но не всеки успява. Да не кажем, че за някои хора това си е...
 Тайните врагове на нашата фигура
Не само пропускането на закуската, липсата на физическа активност, прекомерната любов към фаст фуда и...
  Промяната – страшна или приятна
Независимо дали сме за промените, или се ужасяваме от тях, трябва да приемем, че те са неизбежна част...
 В плен на емоциите - II
Техники за справяне с емоциите (за самопомощ)
Медитация - йогите отдавна я практикуват като средство...
 Покой на ума или как най-накрая да заживеем в настоящето
Ако сте от хората, които се интересуват от вътрешния свят и хармония на човека, то няма начин да не...
 Как да трансформираме съжалението във възможност за израстване?
„... съжалението от пропуснатите възможности е най-страшният ад, в който може да пребивава живата душа...“...
  Какво би станало, ако...
Думичката „ако“, без която не можем, щом се замислим за нишките на собствения ни живот. Неизбежно идва...
 Храненето при децата – рискове и последици
Пълноценното и здравословно хранене на бременните жени и на децата в кърмаческа и ранна детска възраст...
  Велоергометър. Защо пък не!
Дали, ако си купя велоергометър, няма бързо да ми омръзне и после само да ми пречи из къщи? Дали ще отслабна...
 Какво е общото между сезонния грип и COVID-19?
Сезонният грип и COVID-19 са заразни респираторни заболявания, причинени от различни вируси. COVID-19...
 Избери си семейство за Коледа
Казват, Коледа е семеен празник. Засипват ни картини и думи на сплотеност и общност, която идва от кръвта,...
  Новите зависимости
Старите, до болка познати зависимости, са всеизвестни – алкохол, цигари, наркотици, хазарт. В основата...
 Инфлуцид и Шуслерова сол №3 - изпитаните решения за защита от вируси
Епидемиолозите вече алармираха, че все повече деца се заразяват и боледуват от COVID-19. А това налага...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 31
Ден 31 от Коледните пости. Снощи приготвих яхния от зелен боб за момчетата. Аз бях на фирмено парти,...
  Видовете шарки при децата - да ги разпознаваме и да реагираме адекватно
Зимата традиционно е сезонът, в който избухват епидемиите от шарка. Особено разпространени са те в детските...
  Първа помощ при детска простуда
Ниските температури през зимата понижават и защитните сили на организма. Поради тази причина съдържанието...
 Ако искате щастливи старини, инвестирайте в приятелствата си, сочи проучване
Общоприето е схващането, че човек остарява щастливо, ако има щастливо семеен живот. Но две скорошни изследвания...
 Анемията и храненето
Недостигът на хемоглобин в кръвта е неприятно и същевременно не чак толкова опасно състояние, с което...
 Защо е важно да се разтягаме преди, по време и след тренировка
Всяка ефективна тренировка трябва да започне с разтягане на тялото. Тя е начин тялото да бъде подготвено...
|