Чучулига, сова или гълъб – кой е вашият биоритъм?
 Изпрати
Сутрин трудно отваряте очи, главата ви тежи, не знаете къде сте, а още по-малко - кой сте. Пиете поне две кафета преди да осъзнаете, че работният ден вече е факт. И това не е един или два пъти в седмицата, в резултат на късното лягане. Не, мозъкът и тялото ви просто отказват да бъдат заставени да се събудят преди 10 часа, например.
Или обратното сутрин ставате рано, изпълнени с енергия, но следобяд силите ви се изтощават. Краят на работния ден ви се струва толкова тежък, че като че ли минутите едва, едва се нижат. Да не говорим, че ви е невъзможно да свършите важната работа, която чака на бюрото ви и упорито напомня за себе си. А вечер едва държите очите си отворени. Каква е причината за това някои хора да са активни сутрин, а други вечер? Това явление учените наричат хронотип и е установено през втората половина на миналия век. Според тях хората се делят най-общо на три вида – чучулига, гълъб и сова. Хронотипът се променя с възрастта. В младостта си по-голяма част от хората стават рано и си лягат късно. На самия организъм му трябва по-малко време да “презареди батериите”. С натрупването на годините човек има нужда от повече сън, а на по-солидна възраст се наспива по-бързо и става рано. Хронотипът може да се повлияе и от нощните смени от начинът на живот, който водим и други фактори. Но като цяло биологичните ни часовници тиктакат с различен ритъм. Според много изследвания ако следваме тях, а не тези на стената ще сме много по-щастливи, уравновесени и спокойни. А голяма част от главоболията се дължат именно на опита ни да се пренастроим.
Какво е характерно за различните типове:
Чучулиги – тези хора са изключително ранобудни. Те буквално посрещат изгрева на слънцето с отворени очи, бодри, заредени с енергия и готови за работа. Ако сте от този тип може да организирате деня си така, че да започвате с важните неща, които имате да свършите и да насрочите по-отговорните срещи преди обяд. Можете да договорите с работодателя си например да отивате по-рано на работа, за да може да използавте активността си, а вечер да тръгвате преди съвсем да сте се изтощили. Ако работите на смени поемете първите такива. Може би някой колега с радост ще ви ги отстъпи. За вас изпитание е краят на работния ден, когато голяма част от силите ви вече са на изчерпване, а да не говорим за нощните смени, които са истинско изпитание. Може да използвате популярни методи за разсънване - да пиете тонизиращи напитки, да се занимавате с нещо интересно за вас, да слушате динамична музика, да правите упражнения и др.
Сови – те стават късно, обичат да си поспиват и им е абсолютно невъзможно да свършат каквото и да било преди обяд. С приближаването на вечерта обаче се активизират, за да оправдаят името си на нощни птици. Те буквално се събуждат за живот вечерта. Когато чучулигите вече спят дълбоко, совите са във вихъра си. В малките часове на нощта те разработват проекти, чертаят скици и то с такава лекота, като че ли изобщо не забелязват, че навън е нощ. Това е тяхното време. За вас ще е трудно да преорганизирате нормалния си трудов ден, но все пак, предпочитайте следобедните часове за важните дела и срещи. Бихте могли да поемете нощните смени, които много хора недолюбват.
Хората, принадлежащи към тези два вида, е добре да съобразят къде да разположат спалнята си с вътрешния си ритъм. Например за чучулигите е подходящо да спят в източни стаи, за да усещат сутрин галещите лъчи на слънцето. А за совите идеална е западната спалня, така сутрин в стаята им ще е сумрачно и ще могат да си поспиват до по-късно, ако имат тази възможност, разбира се.
Гълъби – такива са по-голяма част от хората. Биологичният им часовник успява да се адаптира бързо към някакъв наложен отвън ритъм. Е, и при тях може да надделява единия или другия тип, но принципно нямат проблем да се синхронизират.
Добре би било когато се сформира даден работен екип или група в офиса да се съберат заедно и чучулиги и сови. Вярно, че почти никога няма да са на една вълна, но пък ще се допълват прекрасно. Когато единият се изтощи, другият ще поеме задълженията. По-трудно е когато в една интимна връзка единият е сова, а другият чучулига. Докато мъжът примерно трудно вдига глава от възглавницата, жената вече е изпила кафето си и го затрупва с информация и въпроси, които той трудно понася. В този случай е добре да се съобразите с биологичния часовник на другия и да го оставите да го следва поне в минутите, когато има тази възможност. И обратното, когато вечерта на вас много ви се спи, ще благодарите на неговата енергия, която ще му позволи да се занимава с децата или да приключи с домакинската работа вместо вас. Приятно, нали?
Според учените е добре да следваме биологичния си часовник, колкото се може повече, защото така ще се чувстваме по-щастливи. И ако не можете да нагласите графика си така, че това да е факт всеки ден, то поне уикендите прекарвайте така, както диктува организмът ви.
|
Виж още статии за: Здравето · Здрав дух ·
Виж още статии за: Здравето · Здрав дух ·
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Можем ли да се предпазим от улично насилие?
Според данни на СЗО за 2012 година – всяка трета жена в света е жертва на насилие от страна на партньор...
 11 лични вещи, които са си наистина лични
Има лични вещи, които споделяме с приятелките си, които споделяме със сестра си и такива, които са си...
  Как да не съсипем косата си по време на диета
Когато започваме поредната диета, вдъхновени от идеята, че ще изглеждаме зашеметяващо в новия си бански...
 Канистерапията – общуването с кучета лекува
„И зная – ако Бог ме попита: „Дете, на обичане кой те научи?”,
ще Му кажа с ръка на сърцето: едно куче!“...
 Репичките - витамини и минерали на пролетната трапеза
Има зеленчуци, без които е твърде трудно да си представим настъпващата пролет. Вероятно се досещате за...
 Сложният комплекс за малоценност – в какво се изразява и как да се справим с него?
Комплексът за малоценност е изследван най-вече от Алфред Адлер, австрийски лекар и физиотерапевт, основател...
 Стрес? Защо не?!
Отвсякъде чуваме колко стресирано живеем. Какви били времената, икономическото положение, как всичко...
 Гастроенеролог: Дънките с висока талия може да ви доведат до проблеми
Хората със стомашно-чревни заболявания не трябва да носят дънки с висока талия или прилепнали дрехи....
 9 + 1 причини да хапваме диня
1. Динята е 92% вода. Тоест - тя е идеално средство, утоляващо жаждата в горещия ден.
Световен ден...
  Целината - от кулинарията до здравето
Зеленчук, подправка или лекарство – не бихме могли да дадем еднозначно определение на целината. Може...
  Как да избегнем настинката в преходния сезон? 5 безценни съвета
Преходните сезони си имат своята красота, но също и някои предизвикателства за организма. Температурните...
  Не мога или не искам
Когато някой каже, че не може нещо това наистина ли е така или просто означава че не иска? Дори, когато...
  Ароматът на щастието
Отдавна е установено, че ароматите имат огромна власт над нашата психика и здраве. Посредством обонянието...
  Синапът - броня на доброто здраве
Подобно на резкия и наситен вкус на истинската (домашна) горчица, направена с току-що смлени синапени...
  Какво ти пречи да започнеш да тренираш?
Обикновено през пролетта се сещаме, че ето, крайно време е вече да започнем да тренираме нещо! Лятото...
 Защо ходенето на къмпинг е полезно за децата?
Ходенето на къмпинг е полезно за децата, както и за цялото семейство, според австралийския сайт www.gocampingaustralia.com.
На...
|