Растителните белтъчини
 Изпрати
Всички знаем, че белтъчините са основната градивна единица на нашето тяло. Затова, трябва да си доставяме достатъчно количество от тях с храната и то ежедневно. Това е необходимо, защото организмът ни не може да съхранява запаси от аминокиселини.
Логично изниква въпросът: Какво значи достатъчно?
Според последните изследвания за всеки килограм от телесното ни тегло е необходимо да приемане около 1 гр. белтъчини или иначе казано, ако тежите 55 кг. са ви необходими 55 гр. чисти белтъци на ден.
След това изниква въпросът: От кои храни можем най-пълноценно да си ги набавим?
За най-богати на белтъчини храни се смятат месото, рибата и млечните произведения. Съответно за растителните продукти е разпространено схващането, че съдържат незначително количество белтъци. Дали наистина е така и кои в действителност са най-богатите на аминокиселини храни?
Може би ще се учудите, но първенството в тази класация водят ръжените кълнове (42% белтъчини). Следват ги всички останали кълнове – соеви (36%), житни (28%) и т.н. За сравнение най-богатото на белтъчини месо, телешкото, съдържа 22 % белтъци. Изпреварват го и много други растителни храни – боб, леща, фъстъци, шам фъстък, кайсиеви ядки, сусамов тахан.
Затова, ако нямате желание ежедневно да се храните с месо и млечни продукти, просто заменете пържолата си с някоя от изброените по-горе храни. Още повече, че прекомерната консумация на месо, по-често от 4-5 пъти седмично, води до сериозни здравословни проблеми. Отпадните вещества от разграждането на животинските продукти в организма поразяват вътрешните органи, най-вече бъбреците, черният дроб и увреждат ставите. Месото съдържа и много токсини, които се натрупват в организма и са предпоставка за развитие на ракови заболявания.
Това съвсем не означава, че не трябва да се храним с месо. Напротив, мисълта ми е, че всяка крайност е вредна – както яденето на животински продукти 3 пъти на ден, така и пълното отказване от тях.
Но да се върнем пак на кълновете. Те са прекрасна храна не само, заради високото си съдържание на белтъчини, а и заради силната биологична енергия, която синтезират семената при покълване. Тогава се извършва истинско чудо – ензимите, витамините и антиоксидантите се увеличават почти десетократно, а белтъчините, мазнините и въглехидратите се разграждат съответно до аминокиселини, мастни киселини и захари. Затова организмът ни може пълноценно да усвоява белтъчините от различните кълнове, за разлика от тези в сухите бобовите храни.
Още една масова заблуда е, че няма растителна храна, която да съдържа всичките 8 незаменими аминокиселини, тоест тези, които организмът ни не може да синтезира сам. Всичките до една могат да се набавят от бобовите храни, киноата, част от зърнените и от ядките. Затова, не подценявайте растителните продукти. С богатото си съдържание на витамини, минерали, балансни вещества и белтъчини, те са напълно пълноценна храна.
Съдържание на белтъчини в някои растителни продукти
Ръжени кълнове 42%
Соя 36%
Житни кълнове 28%
Фъстъци 26%
Боб, леща, нахут 19-25%
Лешници, бадеми, слънчоглед, тиквени семки, кайсиеви ядки, сусам - 16 до 24%
Сусамов тахан 22%
Орехи 10-15%
Пшеница, царевица, овес, ръж 12-15%
Спагети и макарони 9-12 %
Кафяв и бланширан ориз 8-10%
Кестени 6-10%
Гъби 3-4%
Пълнозърнест хляб 7-10%
Царевица (замразена и от консерви) 2.5-5%
Грах 5-7%
Чесън 5%
Лапад, спанак, коприва, киселец 3%
Картофи 2 % |
|
Коментари
2014-03-15 #13  Зина Привет. За какво количество са дадените %, за 100гр, една шепа, пет зърна??? 
2014-01-30 #12  Стела "...мисълта ми е, че всяка крайност е вредна – както яденето на животински продукти 3 пъти на ден, така и пълното отказване от тях."
"...така и пълното отказване от тях." – Мили Господи! Това вече е безобразие. Такъв непрофесионализъм, такава некомпетентност, предубеденост и мързел отдавна не бях срещала. Та, светът е пълен с вегани и суровоядци, и то от десетилетия (макар и да живеят в неведение за това, че е "вредна крайност").
Ето откъде горките хорица "черпят" информация, за да говорят всевъзможни глупости.
2014-01-16 #11  Ina Моля, обяснете къде имате информация и кои са медицински институти, където сте проверили с за юридическите медицински въпроси и коментари на храните, които сте направили в своя статия! Имате ли квалификация за медицински съвети за храна и здравословно хранене?
2011-08-31 #10  Hera Привет, таблицата присъства от началото на публикация на тази статия - 01.10.2009 
Различните видове леща /а те са много/ имат различно количество. Това винаги важи не само за тази култура и за протеини, а и за всички храни и вещества в тях.
Среда, вид, род, отглеждане - всичко оказва влияние.
Поздрави
2011-08-29 #8  Вера теменуга, за "няколко дни" стават "малки кълнчета"  Най-добре е да пробвате хора. Когат усетите ефекта от кълновете няма да си мислите, колко да са големи сега, 15 или 18% ще усвоя. Чак е смешно. Успех 
2011-08-29 #7  temenuga E, да...  ,но.... колко трябва да е високо калнчето? на кой ден стават толкова богати на белтъчини? някои диетолози казват,че трябва да се чакат няколко дни, други, че са най-полезни като много малки кълнчетата
2011-08-28 #6  mario как да не е отбелязано бе...я виж малко по на горе 
2011-08-24 #5  теменуга Аз знам, че кълновете са наи-полезни като са малки. Колко трябва да е дълго кълнчето, за да са достатъчно пълни с протеин. Аз не ги чакам много.През лятото 32 часа в горещата кухня. През зимата повече...
2011-08-10 #4  didatzeni Леща не виждам да е отбелязана в статията.Тя има 32% протеини /белтъчини/ и е много полезен продукт.
2011-04-09 #3  pami99
2011-02-11 #2  Iskra Здравей, Иво! Наистина има разнопосочна информация. Основната причина е, че съществуват различни сортове пшеница. Най-много белтъчини има в дивите сортове лимец, динкел, спелта (можеш да ги намериш в здравословните магазини), след това е твърдата пшеница и най-бедна на белтъчини е популярната мека пшеница. Някъде в компютъра имам една подробна таблица с хранителна информация на различните зърнени култури, но изглежда ще ми отнеме време да я открия.
Другата причина за разминаването е, че при кълновете количеството на веществата се мени всеки ден. Белтъчините се увеличават процентно на първия ден от покълването, още на втория, третия и обикновено достигат максимума си на 4-ия ден. Но това се дължи не само на синтеза на нови аминокиселини, но и намаляването на нишестето - тоест реално не е чак толкова голямо. И все пак нормално е, да ти прилошее от 300 гр. ръжени кълнове, тъй като те са много концентрирана храна. 100 гр. комбинирани, например, с ядки е оптимално количество за едно хранене. Аз лично редувам кълновете от динкел с ръжени и овесени, други хора предпочитат да ги смесват.
2011-02-10 #1  ivo Здравеите,искам да попитам за6то в едни саитове пише че ръжените кълнове съдържат 42 грама аминокиселини на 100 а в други че съдържат по малко от житните кълнове,кое е вярно и кое не е и от къде излиза информацията.аз пробвах да консумирам 300 грама на веднъж и се почуствах зле, каква е максималната дневна доза.аз тренирам усилено и се нуждая от солидна доза аминокиселини.кои кълнове бихте ми препоръчали. благодаря на всички които се отзоват
|
|
Сряда 31 Май 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Велоергометър. Защо пък не!
Дали, ако си купя велоергометър, няма бързо да ми омръзне и после само да ми пречи из къщи? Дали ще отслабна...
 Как егото пречи да видим любовта?
"На ранните етапи на много от така наречените романтични връзки играенето на роля е доста често срещано...
 Да простиш на някого, който не иска прошка
Актът на прошката е един от най-катразисните и освобождаващи неща, които може да се случат между двама...
  Точка на кипене
Кога достигате своята точка на кипене, онзи момент, когато “ви писне”, “падне ви пердето”, когато “не...
 Камфорово масло - против възпаления и за профилактика в грипния сезон
Използвали ли сте камфора като средство за лечение? Идва зимата. Затова е добре да научим повече за това...
  Вълшебният прашец
Естествено добра комбинация
Пчелният прашец е едно от многото удивителни творения в света на пчелите....
 Полезните свойства на физалиса (инка бери)
Отдавна познат в Америка и твърде малко известен у нас, този плод е колкото интересен, толкова и полезен....
  Аналгинът - приятел или враг
Познатият на всички ни аналгин през тази година навършва 90 години. Достопочтена възраст, която буди...
  Магнезият - баланс за женската психика и здраве
Раздразнителност, честа смяна на настроенията, изтощение и необяснима депресия. Обикновено приписваме...
 Самардала - много повече от шарена сол
Вълшебната българска шарена сол не би била същата без самардала. Тя придава един остър и пикантен вкус,...
  Лечебните ползи на катранения сапун
Белият бор е един от най-мощните природни лечители. Силата на дървото е толкова голяма, че дори въздухът...
  Гхи - пречистената, здравословна мазнина от Изтока
За пръв път пречистената мазнина гхи (ги, гхий, от санскрит) се появява в стари ведически текстове като...
|