Растителните белтъчини
Изпрати
Всички знаем, че белтъчините са основната градивна единица на нашето тяло. Затова, трябва да си доставяме достатъчно количество от тях с храната и то ежедневно. Това е необходимо, защото организмът ни не може да съхранява запаси от аминокиселини.
Логично изниква въпросът: Какво значи достатъчно?
Според последните изследвания за всеки килограм от телесното ни тегло е необходимо да приемане около 1 гр. белтъчини или иначе казано, ако тежите 55 кг. са ви необходими 55 гр. чисти белтъци на ден.
След това изниква въпросът: От кои храни можем най-пълноценно да си ги набавим?
За най-богати на белтъчини храни се смятат месото, рибата и млечните произведения. Съответно за растителните продукти е разпространено схващането, че съдържат незначително количество белтъци. Дали наистина е така и кои в действителност са най-богатите на аминокиселини храни?
Може би ще се учудите, но първенството в тази класация водят ръжените кълнове (42% белтъчини). Следват ги всички останали кълнове – соеви (36%), житни (28%) и т.н. За сравнение най-богатото на белтъчини месо, телешкото, съдържа 22 % белтъци. Изпреварват го и много други растителни храни – боб, леща, фъстъци, шам фъстък, кайсиеви ядки, сусамов тахан.
Затова, ако нямате желание ежедневно да се храните с месо и млечни продукти, просто заменете пържолата си с някоя от изброените по-горе храни. Още повече, че прекомерната консумация на месо, по-често от 4-5 пъти седмично, води до сериозни здравословни проблеми. Отпадните вещества от разграждането на животинските продукти в организма поразяват вътрешните органи, най-вече бъбреците, черният дроб и увреждат ставите. Месото съдържа и много токсини, които се натрупват в организма и са предпоставка за развитие на ракови заболявания.
Това съвсем не означава, че не трябва да се храним с месо. Напротив, мисълта ми е, че всяка крайност е вредна – както яденето на животински продукти 3 пъти на ден, така и пълното отказване от тях.
Но да се върнем пак на кълновете. Те са прекрасна храна не само, заради високото си съдържание на белтъчини, а и заради силната биологична енергия, която синтезират семената при покълване. Тогава се извършва истинско чудо – ензимите, витамините и антиоксидантите се увеличават почти десетократно, а белтъчините, мазнините и въглехидратите се разграждат съответно до аминокиселини, мастни киселини и захари. Затова организмът ни може пълноценно да усвоява белтъчините от различните кълнове, за разлика от тези в сухите бобовите храни.
Още една масова заблуда е, че няма растителна храна, която да съдържа всичките 8 незаменими аминокиселини, тоест тези, които организмът ни не може да синтезира сам. Всичките до една могат да се набавят от бобовите храни, киноата, част от зърнените и от ядките. Затова, не подценявайте растителните продукти. С богатото си съдържание на витамини, минерали, балансни вещества и белтъчини, те са напълно пълноценна храна.
Съдържание на белтъчини в някои растителни продукти
Ръжени кълнове 42%
Соя 36%
Житни кълнове 28%
Фъстъци 26%
Боб, леща, нахут 19-25%
Лешници, бадеми, слънчоглед, тиквени семки, кайсиеви ядки, сусам - 16 до 24%
Сусамов тахан 22%
Орехи 10-15%
Пшеница, царевица, овес, ръж 12-15%
Спагети и макарони 9-12 %
Кафяв и бланширан ориз 8-10%
Кестени 6-10%
Гъби 3-4%
Пълнозърнест хляб 7-10%
Царевица (замразена и от консерви) 2.5-5%
Грах 5-7%
Чесън 5%
Лапад, спанак, коприва, киселец 3%
Картофи 2 % |
|
Коментари
2014-03-15 #13 Зина Привет. За какво количество са дадените %, за 100гр, една шепа, пет зърна???
2014-01-30 #12 Стела "...мисълта ми е, че всяка крайност е вредна – както яденето на животински продукти 3 пъти на ден, така и пълното отказване от тях."
"...така и пълното отказване от тях." – Мили Господи! Това вече е безобразие. Такъв непрофесионализъм, такава некомпетентност, предубеденост и мързел отдавна не бях срещала. Та, светът е пълен с вегани и суровоядци, и то от десетилетия (макар и да живеят в неведение за това, че е "вредна крайност").
Ето откъде горките хорица "черпят" информация, за да говорят всевъзможни глупости.
2014-01-16 #11 Ina Моля, обяснете къде имате информация и кои са медицински институти, където сте проверили с за юридическите медицински въпроси и коментари на храните, които сте направили в своя статия! Имате ли квалификация за медицински съвети за храна и здравословно хранене?
2011-08-31 #10 Hera Привет, таблицата присъства от началото на публикация на тази статия - 01.10.2009
Различните видове леща /а те са много/ имат различно количество. Това винаги важи не само за тази култура и за протеини, а и за всички храни и вещества в тях.
Среда, вид, род, отглеждане - всичко оказва влияние.
Поздрави
2011-08-29 #8 Вера теменуга, за "няколко дни" стават "малки кълнчета" Най-добре е да пробвате хора. Когат усетите ефекта от кълновете няма да си мислите, колко да са големи сега, 15 или 18% ще усвоя. Чак е смешно. Успех
2011-08-29 #7 temenuga E, да... ,но.... колко трябва да е високо калнчето? на кой ден стават толкова богати на белтъчини? някои диетолози казват,че трябва да се чакат няколко дни, други, че са най-полезни като много малки кълнчетата
2011-08-28 #6 mario как да не е отбелязано бе...я виж малко по на горе
2011-08-24 #5 теменуга Аз знам, че кълновете са наи-полезни като са малки. Колко трябва да е дълго кълнчето, за да са достатъчно пълни с протеин. Аз не ги чакам много.През лятото 32 часа в горещата кухня. През зимата повече...
2011-08-10 #4 didatzeni Леща не виждам да е отбелязана в статията.Тя има 32% протеини /белтъчини/ и е много полезен продукт.
2011-04-09 #3 pami99
2011-02-11 #2 Iskra Здравей, Иво! Наистина има разнопосочна информация. Основната причина е, че съществуват различни сортове пшеница. Най-много белтъчини има в дивите сортове лимец, динкел, спелта (можеш да ги намериш в здравословните магазини), след това е твърдата пшеница и най-бедна на белтъчини е популярната мека пшеница. Някъде в компютъра имам една подробна таблица с хранителна информация на различните зърнени култури, но изглежда ще ми отнеме време да я открия.
Другата причина за разминаването е, че при кълновете количеството на веществата се мени всеки ден. Белтъчините се увеличават процентно на първия ден от покълването, още на втория, третия и обикновено достигат максимума си на 4-ия ден. Но това се дължи не само на синтеза на нови аминокиселини, но и намаляването на нишестето - тоест реално не е чак толкова голямо. И все пак нормално е, да ти прилошее от 300 гр. ръжени кълнове, тъй като те са много концентрирана храна. 100 гр. комбинирани, например, с ядки е оптимално количество за едно хранене. Аз лично редувам кълновете от динкел с ръжени и овесени, други хора предпочитат да ги смесват.
2011-02-10 #1 ivo Здравеите,искам да попитам за6то в едни саитове пише че ръжените кълнове съдържат 42 грама аминокиселини на 100 а в други че съдържат по малко от житните кълнове,кое е вярно и кое не е и от къде излиза информацията.аз пробвах да консумирам 300 грама на веднъж и се почуствах зле, каква е максималната дневна доза.аз тренирам усилено и се нуждая от солидна доза аминокиселини.кои кълнове бихте ми препоръчали. благодаря на всички които се отзоват
|
|
Понеделник 9 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Синдромът на мишката
Спомняте ли си една детска игра, наречена „Нерви”. Всички деца се нареждат на пейката и поставят ръце...
Лекарства „на ръба” – антибиотиците
Първият в историята антибиотик е пеницилинът. Той е открит през 1928 г. от английския учен Александър...
Как да станем по-добър събеседник и да подобрим общуването?
Днес комуникацията е всичко. За малко време да изразиш максимално, да направиш впечатление, да бъдеш...
Тази подправка намалява нивата на холестерол
Консумацията на семена от сминдух помага за намаляване на нивата на холестерола, пише Daily Express,...
Здраве без химия: лайка против конюнктивит при деца
Който е имал конюнктивит, знае много добре, колко е неприятно това заболяване. Сърбеж, сълзене, зачервяване...
Сутрешни ритуали за страхотен ден
Когато един ден започне без тонус и енергия, той върви така до вечерта. Задълженията ни се струват безкрайни,...
Как да постигнем смирение?
“Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен; а който се смирява, ще бъде въздигнат”(Лука 18:14)...
Когато се страхуваш се запитай...
Страхът не е нищо повече от състояние на ума.
Моментът, в който започнем да се страхуваме от нещо, нека...
Пристрастени ли сте към четенето - 20 отговора "да"
1. Когато сте потънали в роман, постоянно си обещавате: „Тази глава е последна за днес”, но после само...
По-полезните натурални напитки за здраве и тонус
Всички сме наясно, че газираните и пълни със захар напитки са враг на здравословния начин на живот. Вредата,...
Какво ти пречи да започнеш да тренираш?
Обикновено през пролетта се сещаме, че ето, крайно време е вече да започнем да тренираме нещо! Лятото...
Следите ли за здравето си?
Последни проучвания показват, че над 20% от българите прекъсват курса си на лечение с антибиотик в момента,...
|