Кошмарният образ на победителя
Изпрати
Класическият образ на победителя е едно много отракано момче или момиче, изпълнено със страшен хъс. То е състезателят – може и буквално – по бейзбол, например, може да е амбициран току-що завършил адвокат, отличникът на випуска или млада рибка сред финасовите акули, готова да спи на работното място, да прави всякави салто морталета, но на финала да е на върха. Има и сюжети за симпатичен престъпник, който с цената на рискове, престрелки и всякакви страхотии постига мечтаното – задължително много пари, красавицата и безгрижен живот на екзотичен остров. Всичко в името на личната победа, каквото и да струва тя. Този образ агресивно ни се натрапва особено от американската култура и най-вече филмите.
Той веднага извиква в съзнанието своята противоположност – неудачникът, който не е така нахъсан, не е готов да мине през огън и вода заради големите пари. Натрапеният ни образ на победителя втълпява на останалите 99-процента непобедители, че те са пълен провал. Той се превръща в техния, в нашия кошмар - на всички, които не управляват финансови корпорации, не оглавяват супер адвокатски къщи и не са свръх спортистите на випуска. Възможно е подобно манипулиране да предизвиква няколко оборота повече в движението на икономическата машина, след като отделните човечета-болтчета са пренапрегнати, но със сигурност вреди на душевността на нормалния, обикновен човек.
Повече от очевидно е, че за да има победители, трябва да има победени и те по естествени причини са преобладаващата част от хората. Но само в оня американски смисъл. Защото истинската „победа“ едва ли е само във високия служебен пост, парите, трофеите и охолния живот - неща, които при едни обстоятелства се печелят, при други се губят. Едва ли само победата на всяка цена може да е цел и смисъл на живота. Не е ли много по-важно човек да бъде щастлив или казано по друг начин да се чувства добре в кожата си, на мястото си, сред хората край себе си и с нещата, които прави за или без пари? Да си амбициозен е прекрасно, но амбициите могат да имат твърде разностранни посоки, като да бъдеш обичана, да правиш нещата, които харесваш, а не да упражняваш непрекъснато насилие над себе си, да се разбираш с околните – на работното място, вкъщи, в блока; да изпитваш удоволствие от сладките, които направихте заедно с дъщеричката или от ритането на листата в парка със малкия син, а кучето ви да подскача наоколо и да върти ентусиазирано опашка... Не знам дали това са „победи“, едва ли, но това е животът, в който можеш да се чувстваш добре.
Всъщност рязко разграничаване не бива да има - през целия си живот ние се състезаваме по различен начин и това е хубаво, доколкото ни кара да се усъвършенстваме. Своеобразно състезание е да бъдеш по или най-добрия ученик в училище, добър на професионалното поприще, да правиш дребните ежедневни неща по възможно най-хубавия начин. В противен случай ще се превърнеш в мърляч, в некадърник, което е обидно за личността. А и всяко ново постижение ни изпълва с удовлетворение и заслужена гордост. Въпросът е състезанието и победите да не се превърнат в самоцел. Те да не са на всяка цена, да не се преминава през трупове, защото това може да е и нашия собствен духовен труп. Единствено победата в най-човешкия смисъл на думата има смисъл – да сме щастливи, удовлетворени от живота си хора. |
|
|
Сряда 18 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Зеленчуковите сокове - II
Сокът от цвекло без преувеличение може да се нарече универсална панацея. Той стимулира образуването на...
Пришки и мазоли
Какво е общото между пришките и мазолите? И двете са много разпространени неприятни изменения на кожата...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 23
Ден 23 от Коледните пости. Снощи уважихме Никулденската трапеза на моя свекър. Повечето варненци, които...
Ароматът на щастието
Отдавна е установено, че ароматите имат огромна власт над нашата психика и здраве. Посредством обонянието...
Най-важното умение, на което никой не ни учи
„Всички проблеми на човечеството произлизат от неспособността на човек да стои тихо сам в стая." - Блез...
Кога и какъв сладолед да предложим на бебето и малкото дете?
Полезен ли е сладоледът за моето бебе? От кой месец мога да дам сладолед? Какъв сладолед да дам на моето...
Безопасни ли са дамските тампони
Първият тампон е създаден преди 80 г., но и до днес не е открито по-удобно средство за интимна хигиена...
На какво може да ни научат интровертите?
Понякога попадаме в ситуации, които сами не знаем как точно сме създали. Отговаряме на някого по начин,...
Да бъдеш безупречен
Водовъртеж. Когато липсва осъзнатост живеем в света на другите, свят, който смятаме за перфектен. Потопили...
Да се потопиш в тъгата
Тъгата е състояние, което често ни наляга. Не е никак лошо впрочем да й се отдаде човек. Да си помисли,...
Пътуването като терапия
Нещата, които са полезни за физическото ни здраве и благополучие, невинаги ни доставят вътрешно удовлетворение...
Бодро утро
Ако вечер кипите от енергия, не можете да си легнете часове след полунощ, а сутрин ставате с усещането,...
|