Как да победим страха от раждането?
Изпрати
Износването и раждане на дете е естествен процес, предопределен от самата природа. За съжаление подобен довод се оказва слабо утешение за бъдещите майки, които се страхуват от раждането. Какво стои в основата на тези страхове? Със сигурност не опитът, а предварително създадената негативна нагласа.
Постоянно и отвсякъде ни се втълпява, че раждането боли, и то боли ужасно. Филмите, книгите, разказите на познати и непознати хора рисуват мъчителна картина, която има за цел да създаде напрежение и драматизъм. Така дълбоко в общественото съзнание се затвърждава убеждението, че раждането е страдание. Но ако наистина болката е толкова закономерна и неизбежна, се появява логичният въпрос, защо жените от някои култури, далеч от западната цивилизация, раждат леко и без притеснения.
Установено е, че причините за болезненото раждане са повече психологически, отколкото физиологични или иначе казано страхът от болката поражда самата болка. Може би това твърдение ви звучи прекалено, но нашето емоционално състояние оказва пряко въздействие върху тялото ни. При уплаха се отделят т. н. хормони на страха, които при реална опасност би трябвало да ни осигурят условия за бягство. Под тяхно влияние тазовите мускули инстинктивно се свиват и разкритието е трудно и мъчително. Дишането става повърхностно и учестено, а кръвта се оттегля в крайниците, което води до недостиг на кислород точно там, където е необходимо – в матката. Именно тези нарушения на естествения родилен процес са най-честата причина за усложнения, разкъсвания и болка. Затова ако не искате страховете ви да станат реалност, освободете се навреме от тях.
● Не се поддавайте на чуждите страхове
Избягвайте разговорите за раждане с неуравновесени и прекалено емоционални личности. Страхът е заразен! Повечето хора имат склонност да преувеличават и доукрасят историите си, за да бъде разказът им по-ефектен.
● Силата на мисълта
Вярвайте, че бременността и раждането ви ще минат безпроблемно. Позитивното мислене ще ви осигури не само спокойствие. Установено е, че когато не сте под напрежение и стрес тялото ви произвежда ендрофини – хормоните на щастието, които действат като естествени болкоуспокоителни.
● Намерете си интересни занимания
Колкото повече свободно време имате, толкова повече страхове и съмнения могат да ви нападнат. Всъщност опасна е не почивката, а безделието. Ако по цял ден скучаете пред телевизора, трудно ще се настроите позитивно. Хубавата книга, йогата за бременни, разходката в парка, приготовленията за новия член на семейството – това са занимания, които ще осмислят ежедневието и ще ви избавят от мрачните мисли.
● Не се концентрирайте прекалено върху състоянието си
Не си въобразявайте различни тревожни симптоми и не прекарвайте по-голямото време от бременността в лекарския кабинет. Както вече казахме износването на дете е естествено състояние и не е необходимо да се държите като болник. Важно е и лекарят, който посещавате, да е внимателен и да има желание да отговаря на множеството въпроси, които ви вълнуват в този период.
● Мислете за чудото, което ви очаква
Появата на нов живот е най-голямото чудо, а вие сте неговия творец. Нека мислите ви са насочени към резултата на вашите усилия – прекрасното същество, което ще се появи на бял свят, а не толкова към самия процес. Целта си заслужава, нали?
|
Коментари
2012-08-26 #17 Албина Изключително добра статия! Очарована съм!!!
2012-05-03 #16 нина мили моми4ета( Цвети и иННа)написаното от вас ми подейства като терапия, и макат 4е за мен борбата със страха продължава, вярвам че природата ще се погрижи и за мен!
то се е видяло, че бременността си няма да изживея пълноцено, но какво пък..ще се съсредоточа на това което предстои след нея!
благодаря за разбирането- повечето жени биха ми се присмели!.а тук в Лондон нямам и много приятелки преминали през това...слава Богу, имам невероятен съпруг и семейство, което скоро след събитието ще са тук с мен в радостта ми и грижите това е най важното, за това си струва..! до скоро и на вас и всичко най- най-
2012-05-02 #15 Инна Георгиева Нина, в седми месец имаш достатъчно време за да помислиш над следното нещо: От какво всъщност ме е страх?
Ако подходиш към страховете като да разнищваш кълбо с прежда, старателно и бавно ги разглеждаш, усмисляш, осъзнаваш, от кълбото със страхове на финала не остава нищо. Или ако остава то е нещо, което можеш да приемеш. А с приемането идва и нестрахуването.
Например: Страх ме е, че:
- ще боли.
Добре де, ама то и да се убодеш боли. Какъв е смисъла да мисля за нещото преди да се случи. Ами ако не боли чак толкова колкото си мисля? И какво и ако ще боли - приемам го - както като ходя на зъболекар. След това се радвам на здрав зъб Само дето тази радост е още по-голяма
И да ти споделя, че точно след седми месец се усетих най-силна, защото наближаваше моментът вече започнах по-съществено да усещам бременността, ритащото бебенце.
Радвам се, че нямаш никакви усложнения, това знаеш ли какво означава: че наистина нямаш причина да се страхуваш. Хиляди години природата си е знаела работата, няма да те пропусне и теб. Съсредоточи се в мислите за това, какво ще се случва нататък: кърмене, къпане, масажи, режим и т.н. Ето за това се иска наистина лека подготовка
Ще очакваме да споделиш радостта си!
2012-05-01 #14 Цвети ама че жалко, нинка... ключът към усещанията и нагласите ни са в самите нас. това, дали раждането ще мине добре или зле, е в голяма степен лично твое дело, процес, който ти инициираш в главата си. аз мисля, че ти са страхуваш прекалено, може би имаш насадени някакви представи от нечии чужди истории. трябва да се опиташ да поработиш малко върху себе си, нищо че ти остава малко време. всичко ще мина наред - някои дори биха те сметнали за щастливка затова, че ще раждаш в не-българска болница - ето ти поне един плюс стискаме палци, разбира се
2012-05-01 #13 нина ще ми се като вас да съм смела, да гледам на раждането като на нещо неповторимо красиво...уви, момичета- ужасена съм!. а ми предстои скоро- бременна съм в 7ми месец! не видях нищо хубаво в бременността си, защото мисля само за това- как ще родя..така е от момента в който разбрах 4е съм бременна!за щастие вси4ко до тук е наред, нямам никакви усложнения и вероятно ще родя естествено(живея в Лондон)и тук секцио не се прави без при4ина..
това си е може би фобия- като се замисля, дълго отлагах забременяване именно заради този необясним страх който изпитвам!така 4е има и такива като мен ..стискайте палци ..
2012-04-26 #12 Инна Георгиева Ето че колелото се върти и самата аз мога да споделя от личен опит.
Страх нямах. Когато започнаха да текат водите най-спокойно си хвърлих душ, събудих любимия и започнах да се обличам. Болницата е на 15 мин от дома, така че тръгнахме пеша, както пожелах. След прегледи и процедури до 8 см разркритие стоях в коридора, тъй като любимия беше там, с него изкарах вс контракции. Близостта много ми помогна. През цялото време се смеехме. Разбира се влизах постоянно да слушаме тоновете на бебето. Имахме си затруднения при самото изгонване на плода, това доведе до повечко шевове, но бял кахър.
И аз като Цвети сега: бих посъветвала всички дами, които ги очаква това чудесно събитие да не драматизират, да тренират предварително техники за дишане и успокоение-помага много.
No drama-happy mamma
2012-04-26 #11 Десислава Симеонова Аз съм категовично "ЗА" раждането в болница. Споделям с Вас обаче и друго: не всяка жена, раждайки, изпитва невероятна болка. Аз съм от жените, които, първо, раждат сравнително бързо и лесно и, второ, далеч не свързвам ражданията си с ужасна болка. Може би "прагът" на болката при жените като мен е висок, може би организмът ми е издръжлив, а може мислите за бебето да игнорират всичко останало... Все още не знам. Така че онези от нас/вас, които тепърва ще стават майки, поне по моему, не бива да свързват, на всяк ацена, раждането с кошмарна болка. От друга страна, поне бръсненето може да си направим вкъщи. А ако бебето "напъва" да се появява, повярвайте, клизма няма да ви направят. Аз също имам, от всяко от ражданията, по 2 шева. Но, честно казано, не свързвам и тази процедура с неприятен спомен. От опит знам: главното е бебето да е здраво, останалото са детайли. Поздравявам всички майки.
2011-02-09 #10 Изолда Снежа, след като изчетох разказът ти не можах да разбера, защо смяташ, че "по-добре е да се ражда в болница". Мен ме убеди точно в обратното.
2011-02-09 #9 sneja Здравейте всички искам и аз да споделя моите раждания те бяха две и то преди много години утре 10 02 ще станат 25 Та отидох аз като овца неподготвена за нищо и само с едни мечти и какво мислите Като дойде ред да раждам се оказа че детето е по голямо от предвижданията само някакви си 4 кг а аз с тесесн таз 18 и на 26 гКакво си мислите тогава като нямаш познат доктор си никои Как така да викат по спешност трай до понеделник На всички им слагаха системи за раждане а на мен за задържане и така въпреки всичко дойде момента и какво мислите срязаха ме и скочиха отгоре ми та се оказах с 2 измъкнати крака от ябълките и до днес съм си с коксартроза След подвига си докторите ме оставиха на едн некадърник да се учи да шие и отидоха да обядват Оня половин час избира конец още половин игла и накрая ме заши без упоика Казах си свърши се но не би след 3 дни се оказа че ме е зашил неправилно и се наложи да ме режат наново Останах си разшита и след 2 рото раждане се наложи да ме оперират и оправят Така си ги родих и двамата с много мъки не го пожелавам на никой Сега обаче пак си мисля по добре е да се ражда в болница и ако си планоирал момента да родиш в частна такава защото ако нямаш пари пак ще си носиш кръста като куче ще си умреш и това е В държавните е някакъв ужас само като те бръснат и ти правят клизми ти иде даси прибереш карантиите и да изчезнеш изобшо ужас
2010-10-27 #8 Изолда Боги, раждането у дома е нещо съвсем нормално в повечето европейски страни и дори не става дума за пари. В Холандия например трябва да положиш доста усилия, за да убедиш някой лекар, че имаш нужда от хоспитализация, защото не си болна, а ти се случва най-естественото нещо на света - просто раждаш. Там акушерките израждат у дома и процента на усложненията е минимален. За разлика от България и Румъния, които сме на първите две места по детска смъртност (за травмираните родилки и бебета, за съжаление не се води статистика), защото в нашите болници се прилагат отдавна отречени практики (скачане върху корема, слагане на системи, раждане с високо вдигнати крака против всякакви закони на гравитацията). А всяка намеса в естествения ход на родилния процес води до усложнения. Аз лично, ако имах избор, не бих родила в болница.
2010-10-27 #7 bogi Просто не си обяснявам, как може цивилизацията, медицината и постиженията да са се разминали толкова отчайващо с М.Хр.
Вярно е, че високите цени за р. в болница в Европа принуждават някои жени да раждат вкъщи /в България според мен е престъпление да раждаш вкъщи/, но те поне имат средствата пред домовете им /докато съпугът нежно размеква ставите и тъканите?!/ да ги чака реанимобил с всички екстри при неприятен обрат в естествения процес.
2010-09-16 #6 Мария Христова Така е! Раждането е вдъхновяващо за мен. А горните съвети са изпитани от мен самата в голямата си част когато раждах първото си дететнце. Сега мисля да ги приложа с нова сила и повече увереност, съвсем скоро...
Наистина раждането може да бъде прекрасно изживяване, не само емоционално, но и физически Важно е обаче да знаем това и как да си помогнем!
2010-09-16 #4 Мария Христова Не приемайте родилните контракции като нещо през което трябва да преминете, а ги приемете като дар, който ще ви доближи до бебето ви! Бъдете позитивно настроени и вярвайте на тялото и инстинктите си. Потънете в себе си и се отдайте на процеса нарждане, той може да е толкова вълнуващ, женствен и дори сексуален. Нека партньорът ви ви масажира таза и кръстта за да се отпуснете максимално по време на контракциите и да позволите тъканите и ставите да се размекнат и отворят като цвете за да ви "доставят" бебе без усложнения и разкъсвания. Осигурете си тиха и спокойна среда с приглушено осветление, ако ви помага слушайте любима вдъхновяваща или релаксивна музика. Хормоните които участват при раждането са същите, които са необходими за добрият секс, не забравяйте това. Тези хормони са "срамежливи"! Рутинните болнични процедури, ярката светлина, разговорите които ви увличат в мислене, блокират тези хормони и раждането се забавя, дори може да се усложни и да стане болезнено. Затова намалете всичко що се отнася до стимулирането на нео-кортекса на мозъка свързан с рационалното мислене, избегнете максимално болничните интервенции и медикаменти, останете си в домашна и приятна обстановка колкото можете по-дълго, за да си осигурите едно здравословно и приятно раждане, както за вас, така и за вашето бебе! Успех!
2009-12-15 #3 Цвети Убийствено си и беше! хахахахаха Ама за това никой не те подготвя
2009-12-14 #1 Цвети Аз бих посъветвала и следното, което много помогна на мен - подходете към раждането като към делова задача, която просто трябва да бъде свършена, или като към изпит. Подгответе научни материали, водете си записки и мислете за това, което ще се случва, раберете какво точно кога се случва - какво се носи в началото, какво после, кога се прави клизмата, например ( ) Изчистете главата си от излишните емоции, има време за тях - после.
Също нещо много важно - изберете добре екипа, който ще е с вас и слушайте какво те ви говорят, а не какво сте гледали в някой американски филм, където раждат навсякъде, не и в болницата, и се чува само push, push )) Главната акушерка е майка и Господ в този момент ))
А това, което най ми помогнa, беше чувството за хумор, защото без него в българските болници не се оцелява )
|
|
Събота 7 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Страхът от бели престилки
С термина “страх от бели престилки” е обозначен проблем изключително мъчителен за родителите - когато...
Момина сълза - здраве и красива отрова
Това растение е силно отровно и също толкова лековито. Още в края на зимата и началото на пролетта, то...
Етеричното масло от мащерка
Кой не обича мащерката и кой не е чувал за нея!? Като подправка, за чай или като билка, това растение...
Ползите от ледено студените душове
Почти всеки се наслаждава на дълготрайния горещ душ след натоварен работен ден, оставяйки се на благоприятния...
Наистина ли са вредни многото въглехидрати?
Сред хората, които се интересуват от здравословно хранене и начин на живот, все по-популярна е идеята...
Силата на цветята
Повечето от нас интуитивно усещат, че свежите цветя, поставени у дома или в офиса, ни карат да се чувстваме...
Дълбоко почистване на лицето против черни точки с рициново масло - как да го направим.
Почистването на лицето с масла действа на добре познат принцип от химията - маслото се разтваря в масло....
Сафлоровото масло концентрира важни мазнини и витамини
До скоро почти никой не беше запознат със сафлоровото масло, но постепенно започна да добива все по-голяма...
Грахът - диетичен, достъпен, полезен
Грахът (Pisum Sativum) е изявен представител на семейство Бобови и е добре позната храна в целия свят....
Ленено семе - съкровището на омега мастните киселини
На лененото семе се преписват редица ползи за здравето. От намаляване на опасността от диабет и сърдечно...
Колко вида кураж има и как да го развием, за да бъдем успешни?
„Кураж е необходим не само за смелите дела, но също така и за продуктивните дейности и мислене.“ - Фридрих...
Любовта започва от нас
Повечето хора вярват, че любовта е въпрос на случайност – нещо, което се случва ако имаш късмет. Често...
|