Романтичен тероризъм
 Изпрати
Купища червени рози, плюшени играчки, разходки до романтични места, вечери на свещи – това са бойните оръжия на романтичния терорист. Вместо пушка той използва мило отношение. Не иска милиони долари или хеликоптер с пълен резервоар, а само да бъде обичан. А това условие е още по-трудно за изпълнение.
Има моменти в любовната връзка, когато всеки от двойката започва да следва различни пътни знаци. За единия посоката е същата, в която се е движил през последните години. За другия обаче има стрелка надясно и следвайки я, се отделя от двойката и се превръща в самостоятелна единица. В опит да задържи своята половинка и да запази любовните отношенията, човек разгръща въображението си и динамично започва да подготвя и осъществява изненади и преживявания, характерни за най-романтичните филми. Дългите разговори на вино и свещи, извиненията, съпроводени със скъпи подаръци, и пътешествията до красиви места вече са натоварени с нови значения. Те не са просто възможност за приятно изкарване заедно. На тях се гледа като на панацея срещу раздялата. Любовните sms-и не са само текстови послания, те са отчаяни викове за помощ. Тази емоционална обремененост се усеща и от двамата партньори. Единият таи надежда, че именно това е правилният начин да заздрави пукнатините във връзката, а другият се опитва да се усмихва на милите жестове, докато си представя жест за раздяла.
Действията на романтичният терорист са агонията на една връзка. С добро поведение и красиви думи той се опитва да удължи живота на нещо, което така или иначе вижда, че губи. Крайните действия, смелите стъпки и непремерените рискове също са възможни. Често предложението за брак е последната сламка, за която се хваща романтичният удавник. Във всяко действие той предполага удоволствието на човека отсреща. Но подаръците без повод и цветята в огромни количества по-често биват приемани като задължение и водят до неловки ситуациия, отколкото като повод да възобновиш замрелите чувства.
Романтичният терорист иска само едно нещо – да задържи чувствата на човека до себе си. Средствата, с които ще постигне желаното, нямат значение. Той е отчаян и е способен на крайности. Но именно липсата на значение в средствата, ги изпразват от съдържание. Големият билборд с надпис „Обичам те” на раздяла може да предизвика много по-малко вълнение от малко букетче горски теменужки в средата на връзката. Броят на жестовете също размива тяхната символика. Отрупани от цветя и подаръци не успяваме да оценим стойността ни и ги приемаме просто като предмети, изпълващи стаята ни.
Романтичният терорист забравя нещо много важно – има хора, които просто не харесват романтичните жестове. Те предпочитат проблемите да се изясняват със сериозни разговори, серенадите им звучат ретро, танците на лунна светлина ги плашат, а рецитирането на любовна лирика ги отегчава. Но дори и тези, които харесват романтичните прояви, предпочитат те да са умерени. Да не забравяме,че многото сол прави ястието неядливо.
|
Виж още статии за: Любовта · Чувствата · Раздялата ·
Коментари
2010-11-25 #6  Цвети както пее Мадона
The road to hell is paved with good intentions
(пътят към Ада е постлан с добри намерения), ххехех, така си е
2010-11-24 #4  Росица Според мен щом "се изкривява", значи излиза от някакви норми (нормалности) и пак по един или друг начин пречи на другия и образно го тероризира. Иначе е ясно, че в основата са добрите намерения.
2010-11-24 #3  Инна Георгиева Защо разглеждаме романтичния терорист само в лош вариант? /е ясно защо, такава е темата де  / Да си играеш с "виж какво правя за теб, никой няма да те обича както аз", си е чиста проба отчаяна манипулация. Но: има хора, които могат да генерират много любов, а това е толкова силна енергия, че не можеш да я удържиш и тя...се изкривява...
2010-11-24 #2  Цвети Имам две приятелки, които влачеха така история с години - "виж какво правя за теб, никой няма да те обича както аз". Колкото по-грамадански бяха жестовете, толкова по-задълъжени и емоционално зависими бяха те. Ама години - години  Трудно се казва "стига", не съм ги преживявала, но съм го наблюдавала и честно казано това е агония и няма нищо общо с любовта 
2010-11-23 #1  Iskra Едва ли има дълга връзка, в която всеки един от двамата да не е минавал през периода на самостоятелната единица...и на романтичния терорист също. Човешките отношения са в постоянна димамика и връзката оцелява трогава, когато балансът се възстанови навреме.
Виж още статии за: Любовта · Чувствата · Раздялата ·
|
|
|
Вторник 16 Юни 2026 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Нуждаеш ли се от това? - II
Да излезем от омагьосания кръг
Когато сме в магазина и вземем стоката в ръка, е добре да се замислим:...
 Перфектни жени няма. Има мъже, които ценят старанието
Казват, че имало жени, от които мъжете никога не си тръгвали. Тези жени винаги знаели как да се държат,...
 Бебчо идва! Какво е най-нужно да закупя за бебето?
В морето от информация в интернет, в търговската мрежа, съвети на приятели и познати, много вероятно...
  Илюзорната сигурност на нерешителността
С какво да бъде палачинката – шоколад или мармалад? Черната или червената рокля? За някои от нас дори...
  Близки приятели – далечни познати
Когато си млад, приятелите са почти всичко. Почти, понеже семейството се приема за даденост, докато приятелите...
1 Бракът като решение на проблемите или създаване на нови
Класика е да се смята, че в наше време човек се жени по любов. Или поне сме убедени, че така трябва да...
 Ритуалът на детското хранене
Храненето е едното от многото неща, на които детето се научава директно от родителите. И тъй като го...
  Внимание, съблазнител!
Едва ли има жена, която поне веднъж в живота си, да не е попадала в клопката на прелъстител. Сценарият...
  Празнична депресия
Всеки има различно отношение към празниците – повечето хора се радват, но има и такива, които не особено...Ако...
 Любимите книги на детството
Детството е вълшебно време. То е магията на мечтите, на измисленото. Въображението на децата рисува света...
1 "Здравословен обяд за ученика" - царевични мечета със сирене в усмихнато настъпление
Това е ден втори от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
 Светлина за очичките на Ани - II
- Държавата не се ли ангажира с деца като Ани? Защо се налага сами да търсите изход?
- О, това просто...
|