Родителските фрази, които мразим да казваме, но всъщност не са толкова лоши
Но всъщност не са толкова лоши за възпитанието
 Случвало ли ви се е да се скарате твърде строго на детето си и след това да съжалите за изречените думи? Няма идеални хора, няма и идеални родители. И колкото по-рано осъзнаем този факт, толкова по-щастливи и добри родители ще бъдем. Понякога ежедневието е толкова динамично и стресиращо, че можем да си спестим някоя драма за това, дали сме добри родители, или не, и да отминем нататък. Кои са простимите грешки, тези, които не ни правят по-лоши родители? А защо трябва да си ги прощаваме?
„Нямам време.”
До болка познат израз. Коя ли майка в тичане от тостера до мивката и след това до огледалото в коридора сутрин, не е изричала тези думи? Знаем, че децата винаги избират най-неподходящия момент, за да ни покажат нещо или да ни разкажат история, за която им е нужно особено много време, поне по часовника на възрастните. Понякога наистина няма време, а те просто не се усещат, нямат това чувство. И няма нищо лошо в това да изричате точно този израз. Единственото условие е да не го употребявате постоянно и да не си служите с него, когато ви искат просто прегръдка и целувка. Добре е да давате и някаква точка във времето (скоро), когато ще имате време да изслушате, погледнете, разберете, поговорите и т.н. По този начин детето няма да се чувства отхвърлено и да мисли, че неговите нужди не са важни, а ще е наясно, че сега не е моментът, но такъв момент ще има, по възможност най-скоро.
„Нямам пари”
Защо трябва да се чувствате гузни и да съжалявате, след като сте отказали да купите поредната Барби на дъщеря си? Та нима можем да си купим всичко? Нима трябва да спестим от по-качествена храна, например, за да купим поредната, девета по ред, кукла? Разбира се, че всеки добър родител иска детето му да има всичко и е повече от щастлив, осигурявайки му всичко онова, което го радва, но дали това „всичко” няма да ни изиграе лоша шега в даден момент? Знаете отговора, сигурна съм. Затова постарайте се в магазина да не е всеки път „нямам пари”, но и да не смятате, че това е забранен израз, който ще ви направи непълноценен родител. Ако не осигурявате достатъчно време и любов на детето си, и всичките пари на света няма да ви стигнат, за да го направите истински човек. Тук, обаче ми се иска да вмъкна нещо особено важно - ако нямате пари да се забавлявате на въртележките в парка, просто не водете детето си там, още по-малко, когато е с друго дете, чийто родители имат пари. Не го дразнете излишно. Гледката на плачещо дете, защото приятелчето му има, а на него не му купуват, е особено травмираща. Нея определено е нужно да я спестите на малчугана си.
„Изчакай. Не сега. По-късно.”
Ама разбира се, че не може да ви покажат току що измайсторената фигурка от пластилин и да се очаква да изразите мнение, докато водите важен разговор с колежката си по телефона или докато сте в тоалетната. А дали не ви се е случвало когато готвите и сте с твърде мазни ръце, да ви викнат спешно да „превключите” компютъра на друго филмче? Колко обичайно! Просто се старайте да не повтаряте повече от веднъж дневно тези изрази. Ако цял ден е „по-късно” и накрая просто кажете „не остана време, лягай си”, детето ви няма как да не се почувства пренебрегнато и неразбрано. Но от друга страна то трябва да е наясно, че възрастните имат един друг „свят”, който не винаги включва децата и че този „свят” е наистина важен и не трябва да бъде мразен. Не е нужно да се прехласвате и по всяка дреболия. Така децата не оценяват по-значителните си успехи.
„Казах ли ти?!”
Почти всяка от нас повишава тон, ядосва се и дори заплашва с наказания. И в това също няма нищо травмиращо, стига да спазваме някакви граници. „Казах ли ти?!” е един от най-често употребяваните изрази, който сам по себе си не можем да заменим с друг. Ако наистина сте казали на детето си да слезе от облегалката на люлката, защото ще падне, а то не го е сторило и след това се е прекатурило и ударило, съвсем нормално е от устата ви да излязат думите „казах ли ти”. Предупреждението тук, обаче е следното - ако става дума за падане и някакво нараняване, не избухвайте и не викайте, а утешете детето и обяснете, че сте го предупредили за негово добро. "Ето затова мама ти каза да внимаваш" - това изречено със спокоен и равен тон, който кара детето да се вслушва и запомни думите. Най-лошото, което можете да направите е да крещите на дете, което изпитва болка, защото се е ударило. Не забравяйте, че това наистина може да бъде травма за един малчуган, който очаква от нас да го утешим, а не да го разплачем още повече.
„Не можеш да го направиш. Няма да се справиш. Малък си за това.”
Винаги ми е било интересно защо някои родители се опитват да убедят децата си, че умеят всичко. И винаги давам за пример майка ми, която в старанието си да увери внучето си, че може всичко, му позволи да се пореже с ножицата. Ако детето ви упорства, че може да реже с ножица, а е твърде малко, е повече от грешно да му кажете „Можеш, давай!”, вместо „Просто дай на мен, за да видиш. Ти ще опиташ следващия път!”. И това далеч не се отнася само за случаите, в които то може да се нарани. Няма да възпитате по-неуверено дете, ако просто му обясните, че за всичко си има възраст и че за някои неща то не е достатъчно голямо или пък, че не всички умеят да рисуват добре, да пеят правилно. Това, разбира се не означава, че не трябва да казвате, че рисунката за мама е прекрасна, дори да не разбирате какво всъщност е нарисувано. Означава, че понякога просто трябва да кажете „знам, че можеш и по-добре да го направиш” и това няма да ви направи лоши родители. Наскоро дъщеря ми (след поредната ми хвалба относно нейна рисунка) ми заяви: „винаги казваш „много е хубаво””, което сериозно ме накара да се замисля защо нямам и други налични изрази за случая. Малко критика и стимули за по-добри резултати не са излишни. Не забравяйте, че правилната самооценка е по-важна от високата.
Всеки родител трябва понякога да бъде строг. И всеки родител има нужда от време и за себе си, защото, когато се пренебрегва постоянно в името на детето, той спира да бъде пълноценен родител. Децата имат нужда от граници, от разбиране за своите възможности и от последователност, за да са убедени, че светът е едно логично място. Строгост и дисциплина не са остарели принципи. Затова, не си натрапвайте някаква безсмислена вина в главите. Виновни сте тогава, когато не общувате с децата си честно. Защото честността те ценят най-вече от всичко. И да, трябва да ги взимаме на сериозно, но да не пестим и от прегръдки, приказки, изненади, приключения. Докато сме живи, ще мислим за грешките и вините си, но може да се смилим над себе си и преразгледаме високите критерии, които сами си поставяме като родители. |
|
|
Вторник 6 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 На гости на новородено бебе - какво трябва да знаем?
Чисто ново бебе на белия свят! Радост голяма - родителите нямат търпение да споделят, а близките и приятелите...
 Етикет на телефонния разговор
Този неизменен в последните години аксесоар - телефонът, се е превърнал в необходимост за съвременния...
  Професия самотна майка
По смисъла на Закона за социално подпомагане самотен родител е „лице, което поради вдовство, развод или...
 Защо бащите трябва да играят с децата?
Бащите днес прекарват много малко време с децата си. Качествено и осъзнато време. Те отсъстват или физически...
  Все на мен ли?
Често чуваме оплакването: „Мъжете са ужасни“, казано от жени или обратното - „Жените са ужасни“, произнесено...
  Еуфорията на влюбването
Влюбването е почти мистично изживяване. То ни покорява изведнъж, възражда сетива ни и преобръща целия...
 За таткото - с любов
Замисляли ли сте се какъв образ има таткото в очите на децата ни? Как ние възприемаме партньора си в...
 Рожденият ден на вашето дете
Рожденият ден е най-вълнуващото събитие в живота на едно дете. Обградено от роднини, приятели, получава...
 Ранно интелектуално развитие на детето - конкретни насоки
Когато говорим за ранно интелектуално развитие на детето, често родителите не сме особено изобретателни...
 За малката нужда, пиенето на вода и други дреболии в първи клас
Много са вълненията преди и в началото на първи клас. И най-подготвените родители не могат да отрекат,...
 За една по-спокойна почивка
Ето, че дойде време за летните отпуски и всички вече усещаме мириса на море и пясък, на гора и полянки....
 Няколко съвета за най-добрите снимки на плажа
Когато наближи ваканцията, концентрираме цялото си същество в тези няколко откраднати от рутината дни....
  Не викай, не скачай, не пипай!
Колко лесно би било, ако можехме да разсъждаваме поне малко като децата. Да имаме техния дух и непринуденост...
 Служебен роман
Всички знаем, че не бива да въртим любов там, където си вадим хляба. Не за друго, а защото бурните страсти...
  Да работи ли детето през лятото?
Да работи ли поотрасналото ни дете през лятото, се питат не един и двама родители пред дългата ваканция....
  1 юни - Ден на детето
Съществува специален ден за почти всички от нас: празнуваме Международен ден на майката и жената, Ден...
  Ако сме сами на празниците
Бъдни вечер и Коледа са семейни празници. По това време на годината сме свикнали къщите да се изпълват...
  Да надникнем в мъжкия мозък
Често упрекваме мъжете, че са безотговорни или безчувствени. Опитваме се да ги променим, да им “дадем”...
  Радиацията на мобилните телефони - II
Употреба на GSM от деца
Мненията относно използването на мобилен телефон от малките деца и тинейджърите...
  Как да подарим и да получим подарък според етикета
Придържането към етикета е от особена важност, особено що се касае до професионалните отношения. Следването...
  Любовта, която разрушава всичко по пътя си
Запитвали ли сте се дали има любов, която руши? Обикновено, когато се съберем с някого, ние градим, стараем...
 Очаквания срещу реалност в първи клас
За нашето семейство първи клас е вече минало. Минало, от което почти няма и спомен - не защото нямаше...
 Как да обезопасим дома за прохождащо дете
Ето, че малкият пътешественик е направил първите си стъпки.
За него те са огромен скок към независимост,...
 Някои синини не са от грим - I
Тя се казва Милена. На 43 години е, от малък български град. Има две деца – момче и момиче, и съпруг......
  През новата година ще...
1. Отслабна
2. Спра да пуша
3. Намеря работа с по-висока заплата
Това са едни от най-често даваните...
|