Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Кратък речник на съвременния родител


Ако сте били родители преди примерно седем-осем години или това е първото ви дете вероятно сте изправени пред една, без да звучи пресилено, направо нова наука. Термини, които звучат непознато и зад които не знаете какво се крие. Обърнати “с хастара навън” и коренно противоположни съвети за отглеждане на детето от това, което сте правили с каката и баткото или сте чували от приятелки. Освен всичко друго има и толкова разнопосочни виждания за всяко нещо – захранване, възпитание, сън, здраве...

Ако се чувствате така, предлагам ви кратък речник на новите родителски термини, който да хвърли светлина върху някои от най-популярните и употребявани такива:

1. Кърмене на поискване
- това е, когато давате на детето да суче, когато поиска т.е. научавате се да разпознавате признаците на глад у вашето бебче и му давате гърдата колкото и когато пожелае. Това е обратното на кърменето по час и на режим, който вие налагате, например на три часа. Доказано е, че кърмата се усвоява много по-бързо от детския организъм и то я приема на малки порции и често. И дори в първите седмици да ви се струва, че е постоянно на гърдата - това се регулира. Постепенно кърмачето пак си създава режим на хранене, но свой собствен, според своите необходмости. Всъщност за нашите баби това не е “кърмене на поискване”, а просто кърмене :)

2. Памперси за многократна употреба – Не, не, това не са онези памучни пелени, с които са ви гледали вашите родители и за които сте слушали легенди за безкрайното им пране, сушене и гладене. Памперсите за многократна употреба приличат на гащички, които се поставят лесно чрез залепване или закопчаване. Изработени са от дишаща материя, съобразена с всички изисквания за безопасност и нетоксичност и не предизвикват алергии. Някои модели се предлагат с две лица. Едното действа като памперс – не позволява на детето да се усеща мокро и попива добре. А другото се използва като тренировъчни гащички за приучване за ходене на гърне. За целта материята остава леко мокра, за да усети детето, когато се е напишало. В памперсите за многократна употреба могат да се поставят и еднократни подложки, които са напълно разградими. В търговскта мрежа различните марки предлагат и готови комплекти за определена възраст.

3. ЕБХ - естествена бебешка хигиена - или отглеждане на детето без памперси от най-ранна детска възраст. Според привържениците на този метод основното предимство тук е, че бебето свободно откликва и разпознава сигналите на тялото си и неговите физиологични нужди. Бебетата, които растат през цялото време с памперси и пелени постепенно губят това усещане за тялото си и се научават да използват пелената като подвижна тоалетна. След това се налага да бъдат приучвани да не го правят, а да използват гърне и да разпознават сигналите на тялото си. А бебетата отглеждани без пелени минават направо на втория етап. Може да започнете, когато се чувствате готови – от самото раждане или по-късно. Постепенно ще се научите да разпознавате сигналите, че вашето бебче има нужда да пишка или ака. Тогава просто може да го поставите върху сгъната пелена или малък съд, когато са малки, за да ползват гърне. Добре е да произнасяте определена дума или звук, с който детето да свикне да идентифицира извършваната дейност, за да може по-късно само да я произнася и да ви информира за своите нужди.

4. Слинг или за носенето на бебето – слингът е изработен от плат и служи за удобно носене на бебето. Има различни варианти. Всъщност той е познат, макар и не под това название и на нашите баби, които в различните региони са наричали по различен начин приспособленията за носене на децата. Те също са били изработвани предимно от плат. Предимството на слинга е, че положението на бебето е максимално близко до това в майчината утроба, то може да чува сърцето на родителя, да усеща аромата му, да бъде полюшвано леко, да суче, когато пожелае и преди всичко да се чувства защитено и спокойно. Съвременните изследвания доказват, че носените бебета се развиват много по-добре от тези, които са оставяни в легълцата си да плачат, “за да не се разглезят”. Според направените проучвания носените деца са много по-спокойни и по-контактни. Новородените регулират по-добре дишането си, сърдечната дейност и телесната си температура, когато са поставени в непосредствен контакт т.нар. “кожа до кожа” с майка си. И не на последно място – послушайте инстиктите си. Ако не можете да оставите детето си когато плаче и искате да го вземете и гушнете – направете точно това. Вероятно природата е изградила този рефлекс у нас не случайно. И той е част от онова естествено родителство, което позволява на майката да следва собствените си инстикти и да се съобразява единствено с нуждите на бебето си, а не на съветите, давани от специалистите в отглеждането на децата.

5. Педагогическо захранване – захранването е като че ли онази част в отглеждането на детето, която е най-объркваща и в която има много и понякога коренно противоположни мнения. Вероятно ще се запознаете с многото школи и направления в захранването – от каква възраст да започнете и с каква смес – плодова, зеленчукова или пък някакъв вид каша. Първо да предлагате твърдата храна, а след това да давате мляко или обратно и още и още съвети и варианти. Вие ще изберете коя система да последвате, но моят съвет е да се вслушате в детето си. То ще ви покаже кога и какво иска да опита.
Много често се употребява и термина “педагогическо захранване”. То почива на основния принцип, че млякото си остава основна храна за детето, а въвеждането на твърда храна има по-скоро опознавателен, педагогически характер. Оттам и името. Детето се поставя заедно с родителите на масата и то има възможност да наблюдава семейството как се храни и по този начин се провокира неговото естествено любопитство. То протяга ръчица към някоя от храните, сервирани на масата и майката му дава до три от т.нар. микродози. Не повече. Разбира се, храната трябва да бъде подходяща и съобразена с неговата възраст. Но по-скоро тук важен е принципът, че детото бива оставяно само да избере какво да опита, част е от семейтвото, а не отделено със своята бебешка храна и любопитството му към храната бива провокирано, а не потискано. Така според практикуващите го се събужда най-важното - апетитът и любопитството към храната. Желанието да опитваш нови неща.

6. Привързано родителство - когато нуждите на бебето са над всичко, когато се съобразяваме с неговия индивидуален биоритъм и характер, когато не му налагаме външни режими и не го сравняваме по таблици и схеми, а се съобразяваме с неговата индивидуалност.

Всъщност каквито и родители да изберете да бъдете, и които и принципи да решите да последвате, най-важно е да се вслушавате в своя вътрешен глас и във вашето дете. Бъдете такива, каквито сте му необходими на него, удовлетворявайки неговите нужди и желания, а не съветите на някой друг. Постъпвайки така, ще бъдете възможно най-добрите родители за вашето дете, защото всичко от което се нуждае то е вашата любов и увереността, че е обичано и приемно точно такова, каквото е.
Коментари
2012-06-07 #2
Цвети
много полезно, вярно съкратено за основните "нови" неща. много е странно, как има някакви моди в детеотглеждането, които са си добре забравените стари...разликата преди 5-6-7 години е фрапираща. за мен дори обратът е революционен - захранването беше само педиатрично, бебето се носеше в кенгуру, шишетата бяха дежурни, то там цяла индустрия, на кърменето се гледаше на нещо варварско, животинско и крайно ангажиращо занимание, бебето спи в отделно легло, в отделна стая, оставяй го да реве, "да не се разглезва на ръце"...памперсите са ясни...лично за мен от този речник си взех кърменето на поискване и педагогическото, смесено с педиатрично, според реакциите на бебето. ебх-то ми е мхмхмх не знам..., а многократните ми бяха много объркващи - парчета, хигиенни подложки, пелени, гащички. но ако някой пред мен демонстрира успешна практика, може би няма да е толкова странно...дано повече мами да се просветят и да възприемат "новите" тенденции, на които бабите им само ще кажат: "ми то така си беше ено време")))
2012-06-05 #1
teodora
Много полезен речник! Благодаря
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Исторически снимки, в които кърменето на открито е напълно нормално
· Супа от коприва и пащърнак
· Когато Цезаровото сечение не е избор, то не и повод за срам и вина
· Защо родителите не трябва винаги да са „в синхрон“ с децата си
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Как да изберете най-подходящия тип количка за вас и за вашето бебе?
· Официално: СЗО предупреждава, че талкът е „вероятно канцерогенен“ за хората
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
· Първата играчка
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
Вторник
3
Декември 2024
П
В
С
Ч
П
С
Н
1

2
3
4
5
6
7
8

9
10
11
12
13
14
15

16
17
18
19
20
21
22

23
24
25
26
27
28
29

30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Пъзел за най-малките - Народните будители за деца и родители
С Цвети си говорехме за наближаващия 1 ноември - Ден на народните будители. Хрумна ни че, малките деца...
Детските лъжи и кражби - II
Може би защото ние възрастните сами не рядко преиначаваме и скриваме истината, сме по-търпеливи и благосклонни...
Гневът срещу нас
Гневът е една от най-силните и разрушителни емоции. Той влияе негативно както на този, който го изпитва,...
Заветът на д-р Франсоаз Долто
Трябва ли да бъдем строги? Да, ако забраняването на опасното се нарича строгост, но винаги със съчувствие...
Мамо, обичам те!
Раждането разтърсва цялото ни същество из основи. Изведнъж се изменя не само посоката на животът ни,...
Вярват ли децата в Дядо Коледа?
Попаднах на спор между две деца по повод Дядо Коледа. Едното твърдеше, че той съществува, тъй като го...
Разбирателството свекърва-снаха – мисия възможна
„Едно време какви зли свекърви имахме, а сега колко лоши станаха снахите” - така сигурно започват повечето...
"Здравословен обяд за ученика" - царевични мечета със сирене в усмихнато настъпление
Това е ден втори от новия проект в помощ на родителите на ученици: "Здравословен обяд за ученика". От...
Уроците, които искам да предам на децата си
Какво остава след нас? Нечий спомен, дреха или снимка. А може би думи, потънали в забравата на деня...Ние...
Ренесансът на майките
Гледането на малко дете е изтощително, особено ако децата са повече от едно. Факт е, че основната и най-енергоемката...
План Т
Преди време ако някой ме бе посъветвал да планирам ежедневието и дори месеците си, щях със сигурност...
Сексуалната символика на женските коси
След хиляди години еволюция по тялото на жената са останали само две силно окосмени области – интимните...
7 дразнещи навика на поколение Z
Πoвeчeтo пpeдcтaвитeли нa пoĸoлeниeтo Z (poдeнитe мeждy 1995 и 2010 г.) нe пpизнaвaт eтиĸeтa...
Домашно училище за позитивно мислене
Как да научим децата си да мислят позитивно? Как да им посочим пътя към онази светла страна от живота,...
Моето първо работно място
Лятото наближава и много млади хора ще се потърсят работа. Въпреки че са информирани и общуват с лекота,...
Несигурни в любовта
В отношенията ни с любимия уж всичко е същото, но не съвсем, защото има едва доловима, неопределима промяна....
Ранно интелектуално развитие на детето - конкретни насоки
Когато говорим за ранно интелектуално развитие на детето, често родителите не сме особено изобретателни...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook