Брачните халки
 Изпрати
Историята на брачните халки е започнала още в древните времена на фараоните. През времето значението на това бижу постепенно се е променяло, но е запазило в себе си голяма част от миналата символика.
Най-ранните бижута, символизиращи свързване на двама души, често са били гривни и халки, които се поставяли на крайниците. Това еволюира към използването на символичен пръстен, който се изработвал първоначално от тръстика или коноп, в последствие от кожа или кости. В древен Египет, формата на пръстена се асоциирала със Слънцето и Луната, от които хората се бояли и почитали, свързвали ги с дома и огнището. Безкрайността на кръга пък символизирала непрекъснатостта и вечността на връзката. А отвореният център в средата бил вратата към неизвестното - бъдещето.
По-късно в Рим се появяват първите пръстени от желязо, което символизирало силата на любовта. Приемането на такъв пръстен се смятало за годеж, който не може да бъде развален. В последствие в Англия и Франция се появяват и първите пръстени от сребро и злато, както и гравирани бижута. Златото било изключително скъпо и се подарявало много рядко. То било знак за финансовата жертва, която съпругът е готов да направи за своята избраница.
До миналия век само жените носели брачни халки. Мъжете били в ролята на господари на съпругите си, за това не се считало за необходимо да показват принадлежност чрез подобен символ, какъвто е халката. Тази традиция се променя по времето на Втората Световна война. Тогова мъжете започнали да носят това бижу, за да си спомнят за своята съпруга, когато са разделени.
В ирландския фолклор се вярва, че ако халката не е златна, това би донесло нещастие. Друг мит е свързан с големината на пръстена – прекалено тесният пръстен може да е причина за болезнена ревност, а широкият - предвестник на опасности.
В миналото, както и днес, обикновено халката се носела на безименния пръст на лявата ръка, заради вярването, че от там до сърцето минава вена, която се нарича vena amoris (вена на любовта). В ранното християнство при бракосъчетание е съществувала традицията да се казва „В името на Отца и Сина и Светия Дух”, като се докосвали последователно с пръстена палец, показалец и среден пръст. Когато отецът кажел „Амин”, поставял халката на безименния пръст.
Православните християни носят брачната халка на дясната ръка, тъй като според религията това е ръката на силата на обета за вярност, свързваща се с властта и силата на дясната ръка на Господ. Също така „ляв” на латински е sinister (зловещ). Затова се счита, че dexter (дясно) е почитаната и добрата страна. Поради същата причина и клетвите се извършват с вдигане на дясната ръка.
Днес брачните халки преплитат в себе си всички тези минали вярвания, символизират посвещение един на друг и обещание за вечна любов. И до днес те олицетворяват брачната клетва и свързаността на двама души „в добро и зло, в здраве и болест, в богатство и бедност, докато смъртта ги раздели”.
|
Коментари
2017-05-10 #12  newbie3 Това, с халките на лявата и дясната ръка доста ме обърква. Ще видим как ще подходим по темата с моето момиче. :-) Бих искал да чуя и нейното мнение по въпроса, но лично на мен като че ли повече ми харесва на лявата ръка. Но може и на дясната. Ще видим. Важното е любовта ни да е трайна, което е най-важното за мен и за нея, убеден съм, както и за хората, които ни обичат и уважават.
2012-03-27 #11  Desislava Simeonova Ние сме семейство от 1999г. Моята халка, след ражданията, ми е все по-широка  , нося я на лявата ръка на средния пръст от години... - и това не ме притеснява. Важното е какво ти повелява сърцето и как усещаш нещата, а главното, разбира се, е да се обичате и да сте заедно. 
2011-01-29 #10  retin Мариана, мои близки наскоро си подариха нови халки, които избраха с много любов. Аз мисля, че това е важното, а не има или няма поверие
2011-01-29 #9  МАРИАНА ТАНЕВА Ние с моят съпруг сме семейство от 1997 г. , но с годините халките са ни малки. Иска ни се да си ги носим, но.... не става. Сега имаме годишнина и ни се иска да си купим нови халки,но незная дали няма някъкво поверие и това ме претеснява. Някой знае ли нещо ???
2010-03-14 #8  Инна Георгиева Смятам, че дори и да няма брак този жест е изключително красив. В халката като цяло има нещо интересно. Безкрайност. Безконченост. Бяг на една линия отиваща към себе си. Затворен цикъл. Аз те обичам, ти ме обичаш,аз те обичам, ти ме обичаш.....
2010-03-10 #7  wildprincess И брака и халките се личен избор.Но това,че няма да сключиш брак и няма да сложиш халка ,също не гарантира вечност на връзката.Единственото предимство на живота без брак е, че всеки може по-лесно да си тръгне.Другото си е еднакво.
А хосенето на халка си е нещо като малка магия,като да си вържеш мартеничка,надявайки се да бъдеш здрав,или когато слагаш ,,късметлийската "си дреха..Дори не забелязвам,че е на пръста ми ,но тя е там .
2010-03-10 #6  Анелия Според мен халката е един прекрасен символ да покажеш свързаността си с даден човек (ако искаш разбира се). А за тези, които спрат да вярват в нея, винаги остава варианта да си я носят в джоба или изобщо да не я слагат.  Така или иначе, символът е утвърден във времето и за щастие в наши дни всеки има свободата да избира дали да демонстрира обвързаност или не. Всъщност, това е само един символ, нищо повече. 
2010-03-10 #5  Цвети Защо ли са ни нужни толкова много обвързващи символи за брака, не мога да разбера. Питам незлобливо, за сведение на браколюбителите... Ами вие ходили ли сте на истинска сватба с всичките му мурафети !!!...Толкова е натоварително да ги помниш и да ги изпълняваш...Споменът за една хубава сватба е също от нещата, които те обвързват и те спират да си тръгнеш, когато всичко между вас е заминало. На много хора им пречат тия символи...Затова - без тях 
2010-03-10 #4  Iskra Ами, Цвети, мисля, че смисълът на брачните халки е не по-различен от този на всеки друг ритуал - един вид магия, която трябва да осугури това, което на самите нас ни е трудно - в случая да бъдем постоянни. А то е ясно, че всичко зависи от самия човек.
2010-03-10 #3  Цвети Да, и аз после се сетих - диамантите бяха по годежните пръстени ... ами като нямам опит с тия неща - така е ! По- добре да не се изказвам неподготвена 
2010-03-10 #2  wildprincess Цвети,нали на халките няма диаманти?Аз пък си обичам моята халка!
2010-03-10 #1  Цвети Да бе  Ако беше само до халките това за „в добро и зло, в здраве и болест, в богатство и бедност, докато смъртта ги раздели” . Не вярвам в този символ, а и откакво гледах "Кървав диамант" - и в диамантите по тях 
|
|
Сряда 19 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Мисия: заклет ерген - II
Вечният хлапак
Защо е сам? 40 години е все още младежка възраст и му е твърде рано да се обвързва, недай...
  Раз/Очарованието на малкия град
Събуди ли ви звъна на трамваите в 5 сутринта? А неоновата светлина на рекламите процеждаше ли се цяла...
  Жените, мъжете и техните пари
Жените, казват, сме имали известна слабост към богати мъже. Някой може с лекота да обвини действителността...
 Въпрос на принципи
За някои хора казват, че са „принципни“... но какво означава това? Кое всъщност ни прави принципни и...
  Твоите деца не са твои деца...
Твоите деца не са твои деца.
Те са рожба на зова на живота към самия себе си.
Те идват на света чрез...
 Фразите, с които децата закодирано търсят помощ от нас
Колкото повече децата растат, толкова по-сложен става езикът, с който общуват с нас. Мислим си, че винаги...
  Служител за пример
Да разпознаеш любимеца на шефа в офиса не е никак трудно. Обикновено това е човекът, който се нагърбва...
 Традицията на даване на прякори издава нашата свързаност
Роди ли се човек- дава му се име. И законът го повелява, и традицията е такава. Родителите избират на...
  Ода за рутината
Всекидневието убива любовта. Или поне така твърдят женската литература, съседката, която често повтаря,...
  План Т
Преди време ако някой ме бе посъветвал да планирам ежедневието и дори месеците си, щях със сигурност...
  Лошото момче
Кой знае защо изразът „лошо момче” е обвит в някакъв романтичен ореол. Противно на здравия разум в него...
 Вечните критици
Те са вечно недоволни. Каквото и да сме направили, колкото и да сме се постарали, винаги ще намерят недостатъци....
|