Тази зимнина, си е малко "пипкава", защото трябва да се реже всичко на лентички. За сметка на това, после само вадиш и хапваш. Резултатът си заслужава. След дълги години търсене, съвсем случайно, свекърва ми откри рецептата, за която й бях говорила, колко много съм харесвала като дете. Едно към едно я споделям с вас.
Продукти:
2 кг зеле
2 кг пипер - червен, зелен
2 кг моркови
2 кг зелени домати
800 мл винен оцет - 6 градусов
600 г захар
300 г сол
200 мл олио
1 връзка целина с листата -нарязана на ситно
1 връзка магданоз - нарязан на ситно
5 г черен пипер
Оцетът, захарта, солта и олиото се смесват в тенджера и се възваряват.
Зелето се нарязва на ситно, пиперът - на ивички, морковите - на кръгчета и зелените домати - на полумесеци. Така нарязаните зеленчуци се попарват в горещата марина. Изваждаме ги с помощта на решетъчна лъжица в голям съд, добавяме нарязаната целина, магданоз и зърната черен пипер. Нареждаме зеленчуците в буркани, като притискаме леко за да стане плътно.
Затваряме с капачки и стерилизираме за 5 минути. След няколко седмици е готова за ядене