Макар и да съществуват теории, според които ние можем да се храним напълно здравословно и без присъствието на месни продукти в менюто ни, теорията “от всичко по малко” си остава най-популярна и печеливша, за да поддържаме добро физическо, дори психическо състояние.
Наясно ли сме кое месо какви съставки ни предлага? Много важно е да знаем, че след рибата, червеното месо е с най-високата концентрация на омега-3 киселини, без които нервната система и сърцето ни неминуемо страдат.
От както свят светува, агнешкото е най-познатото и разпространено месо. Почти не се консумира единствено в Югоизточна Азия и Япония. При мюсюлманите то е задължително на новогодишната трапеза. В България сякаш се сещаме за него единствено по Великден и Гергьовден. Много от нас не го харесват поради специфичната му, твърде силна миризма. Но и голяма част от нас не са наясно колко полезно е това месо и защо е хубаво да го изберем пред свинското, например.
Фактите говорят: 11 причини да изберем агнешкото
• Агнешкото е диетично месо.
• Съдържа сравнително по-малко мазнини от свинското.
• Мазнината му се усвоява по-лесно от стомаха.
• Холестеролът в него е около четири пъти по-малко в сравнение със свинското и около 2.5 пъти по-малко, съпоставяйки го с количеството му в телешкото.
• Наличието на веществото лецитин в него е особено важно, тъй като то нормализира обмяната на холестерола.
• В състава му влиза с около 30% повече желязо.
• Изключително богато на фосфор и цинк месо.
• Богато е на витамините B2, B3 и B12.
• Съдържа най-малко пурини – веществата, от които в организма ни се образува пикочна киселина. Пурините са абсолютно противопоказни при хора, страдащи от подагра и бъбречни заболявания.
• Има нисък алергенен потенциал- подходящо е за захранване на малки деца.
• Препоръчва се и за хора с високо ниво на инсулин в кръвта.
Какво трябва да знаем, избирайки го:
• Да се спрем на месо от младо агне- за предпочитане на възраст между шест и девет месеца- това предпопределя по-крехко и вкусно месо с не до там силна миризма
• Да следим за светъл цвят на месото и мазнината- това означава, че агнето наистина е младо
• Да го съхраняваме максимум до три дни в хладилник и до три месеца във фризер
• Дълбоко замразеното месо се размразява изцяло при хладилни условия и никога на стайна температура
• След термичната му обработка, за предпочитане е да се нарязва върху пластмасова, а не върху дървена подложка.
• За да омекотите миризмата и да придадете неповторим вкус, задължително го овкусете с джоджен, розмарин, чесън и лимонова кора.
опитайте: Агнешко бутче с картофи