
![]() |
Предлагайте на детето сезонна, местна храна с много плодове и зеленчуци. През лятото много пътуваме, храним се нетрадиционна за ежедневието си храна. В това няма нищо лошо, разбира се, но когато искаме да създадем режим, точно традиционното хранене ще подскаже на тялото, че е време да уседне. Тъй като сезонната храна е част от естествения цикъл на природата, точно тя най-добре дава чувство за смяна на сезоните от лято към есен и поддържането на променящото се меню може да бъде подсигурено най-оптимално.
Създайте режим на сън. Особено важно е за едно дете в ученическа възраст да се наспива поне 8 часа в денонощието. През лятото има твърде много събития, пътувания, гостита до късно и вълнения. Лягане в 10?! Забравете! Но сънят е другото от нещата, което държат организма във форма и го вкарва в определени релси. Затова се постарайте да се придържате поне една седмица преди 15 септември към едни и същи часове за лягане и ставане от сън и да поддържате ритуалите, които ги съпътстват. Миене на зъби, приказка, малко разговори на нощна лампа за събитията от деня и по-малко телевизия и компютри, таблети, за да си почине нервната система. Създайте ритуали след ставане, които да наподобяват училищните сутрини.
Свържете се с родители от класа и съберете децата. Може в парка, на малък излет или гости, нека се почувстват отново близки и да си припомнят заедно изминалата учебна година, лятото как е минало и да усетят връзката на приятелството си. Така и смяната на социалната среда няма да е толкова рязка, а и ако има промени в отношенията им, няма да се струпат изненадите на 15 септември.
Пазарувайте заедно за учебната година. Нека това харчене на пари не бъде тежест изцяло и стрес за семейството, а да има поне малко положителни емоции. Излезте заедно на пазар и избирайте с детето нещата, които ще му трябват за училище. Послушайте го за модата, а то ще ви послуша за цената. За да не бъде всичко в тона на консуматорството, създайте заедно неща за ежедневието му – моливник за бюрото, програма за часовете, табло на успеха, разделител за книги. Нека то е и творец, а не само консуматор в този така важен ден.
В навечерието на 15 септември планирайте последните дни така, че да не се струпа всичко за последния момент. Колкото и хаотични и спонтанни личности да сте, децата имат нужда от сигурност и спокойствие. Нашата нервност и припряност им се отразява по неподозиран начин за самите нас, ако успеем да го осъзнаем. Пригответе всичко от по-рано – гладене на роклята или ризката, купуването на цветята, предвидете по-ранно ставане, трафикът обикновено е голям на този ден и обмислете добре маршрута до училище.Tази статия е достъпна в интернет на адрес: www.hera.bg/s.php?n=3953