Гневът срещу нас

Hera.bg

Искра Виденова
Гневът е една от най-силните и разрушителни емоции. Той влияе негативно както на този, който го изпитва, така и на човека, към когото е насочен. За това, как да се справяме със собствения си гняв се говори често, но не по-малко важно е да реагираме правилно и когато гневът е насочен към самите нас. От това зависи да се предпазим от подобни атаки в бъдеще.

Свикнали сме да мислим за гнева като за причинен от конкретна ситуация, думи или действия. Смятаме, че ако не бяхме направили това или онова, би могло да го избегнем. Истината е, че гневът се дължи на определена черта в характера. Хората, които често се ядосват са егоцентрични и смятат, че имат права над околните. Затова, когато ситуацията не се развива според техните намерения и човекът срещу тях има собствена позиция, те не могат да се сдържат и избухват. Ако в този момент се огънем и отстъпим, няма да помогнем нито на него, нито на себе си. Защото проблемът ще се задълбочи и ще възниква отново и отново при най-различни случай.

Когато получат отказ тези хора реагират като малки деца. Всеки, които ги лишава от онова, което искат е смятан за „лош”. В действителност нямат основание да негодуват, тъй като нито някой го е обидил, нито им е сторил нещо. Най-често другият е отказал да направи нещо за тях, защитавал е позицията си или просто се е изплъзнал от контрола им. Всъщност те яростно защитават собствените си права, но не зачитат тези на околните.

Как да реагираме в такава ситуация? На първо място да осъзнаем, че имаме свобода да вземаме решения и ако някой ни се гневи, вината не е в нас, а в него. Става въпрос за случаите, в които отстояваме собствените си възгледи и не посягаме на свободата на другите. Точно обратното – друг се опитва да посегне на нашата и се вбесява от факта, че не му го позволяваме.

На второ място, не бива да се плашим от гнева. Той е само чувство, което изпитва другият към нас и не може да ни засегне, ако не го допуснем. Много е важно да се изолираме от гнева срещу нас. Ако поемем негодуванието върху себе си, другият ще продължава да мисли, че е в правото си да реагира по този начин.

Най-важното е да не позволяваме чуждият гняв да предопределя собствените ни действия. С претенциите си другият очаква някаква реакция, да се почувствате слаби и да се защитавате или сами да се разгневите. Бездействието в тези случаи е голяма сила. Не позволявайте на човек, които не владее себе си, да ви предизвиква. Запазете спокойствие и го оставете го сам да изживее яда си.

Докато другият може да ви владее с гневът си, няма да се промени. Затова е необходимо да му покажете, че няма да толерирате такива изблици. Отдръпнете се на дистанция и когато силните емоции преминат, другият ще има по-обективен поглед върху собственото си поведение. Осъзнае ли, че не може да ви влияе с гнева си, ще промени отношението си към вас.

Tази статия е достъпна в интернет на адрес: www.hera.bg/s.php?n=40