Кога и какъв сладолед да предложим на бебето и малкото дете?

Hera.bg

Цвети Цанева
Полезен ли е сладоледът за моето бебе? От кой месец мога да дам сладолед? Какъв сладолед да дам на моето бебе?

Идва лятото и все по-често си задаваме тези въпроси. Ако ние самите обожаваме сладолед, е особено трудно да си хапваме, приседнали на пейката, бебето да ни гледа с любопитство, да следи жадно удоволствието, изписано на лицето ни. То иска да опита, а какво да правим ние?

Основното, което трябва да знаем, преди да ни мине дори мисълта да дадем да опита, е, че бебето трябва да е захранено добре с млечни продукти - особено с прясно мляко (стига сладоледът да е направен с прясно мляко и производното му сухо мляко). Това автоматично изключва опитване във възраст преди годинката.

Ето още причини да избягваме сладоледа преди 1 навършена годинка:

1. Консерванти - Почти всеки сладолед на пазара има консерванти и други съставки, които по принцип са забранени в здравословната бебешка кухня - трансмазнини, бяла захар, оцветители, всякакви синтетични съставки.

2. Прясното мляко - Лактозата е силен алерген за бебетата, някои дори имат непоносимост към нея. Прясното мляко е тежка храна за бебешкото стомахче и се изисква захранване с обезсолено сирене, кисело мляко, извара, преди да се пристъпи към него. Отделна е темата, че рядко в сладоледа се слага истинско прясно мляко.

3. Затруднения в храносмилането - Бебешкото стомахче има неукрепнала флора и е привикнало на съвсем малко храни, особено ако е кърмено изключително и е късно (след 6-8 месец) захранено. Храна като сладоледа е непривична за стомахчето и може да причини колики, газове, разстройство.

4. Опасни бактерии - Всеки сладолед в кутия, престоял в склад месеци, или произведен на място, чиято кухня не сте виждали, крие опасност от бактериална зараза. Има ли смисъл да се рискува с храна, която не носи никаква или минимална хранителна стойност?


Навсякъде по магазините има формички за замразяване на сладолед. Домашен сладолед на клечка вече е съвсем лесен за приготвяне.


Какъв сладолед да дадем на дете след годинка?

Избягвайте сладолед, закупен на улицата. Как се съхранява, как се подрежда на витрината, какво е състоянието на машината, каква е хигиената на продавачите - все въпроси, които да ви откажат от сладоледа, който се продава масово на улицата.

Търсете сладолед, на чийто производител можете да се доверите. Био сладолед по магазините или такъв, продаван от сладкарници, които се ползват с добро име, хигиена и гарантиран чист произход на съставките.

Не прекалявайте. Децата обичат сладолед - той е цветен, сладък и студен. Но той е храна, с която се процедира, както с всяка друга в ранна възраст - по малко, следим за реакции и не прекаляваме. Сладоледът не е пълноценно хранене, а забавно разнообразие, споделено с приятели.

Предлагайте сладолед в следобедните закуски и винаги влагайте здравословен елемент. Основата на сладоледа е прясно мляко, но може да е кисело или ядково. Да се добавят пасирани или цели плодове, рожков, какао, авокадо, ядки. Подсладителят да е здравословен. Стига детето да е захранено със съставките - можем направим сладоледа винаги една идея по-здравословен. Като хранене той най-добре пасва на следобедната закуска.

Разнообразие, но не твърде много съставки. За по-малките и начинаещите - колкото по-малко съставки, освен основната, толкова по-добре. Твърде многото компоненти ще затруднят храносмилането на неукрепналите стомахчета.

От сладолед едно дете не може да се разболее, ако вече няма предпоставки за това. За всеки случай и за по-малките, предлагайте в топлите месеци и нека не е директно от хладилника. Нека хапва бавно и да се наслаждава на всяка хапка. Защото добрият сладолед е точно това - един малък празник за сетивата.

Сладоледът е една от тези храни, към които трябва да подхождаме внимателно. Храна, която разделя родители на два лагера - "за" и "против". Здравословното отношение би било да не го демонизираме и забраняваме, но и да не го изпускаме от поглед и контрол. Най-добре би било да предлагаме здравословни алтернативи и да покажем цялото разнообразие, на което сме способни, да оставяме децата да дават своя принос в правенето на сладоледа и да стигнат сами до любими вкусове.

Tази статия е достъпна в интернет на адрес: www.hera.bg/s.php?n=4918