
![]() |
Ерма Бомбек: "Децата са като хвърчила. Прекарваш години, опитвайки се да ги вдигнеш от земята. Тичаш с тях, докато всички останете без дъх. Те се разбиват... удрят се в покрива. Ти ги закърпваш, утешаваш и ги уверяваш, че някой ден ще летят."
Прегърни своето дете, прегърни и детето в себе си - "Нищо. Не им подарявайте нищо. Колкото по-рано разберат, че щастието е нематериалното, толкова по-лесно става с времето да им подаряваме не вещи, а емоции. Не играчки, а мигове заедно."
Оцеляващата магия на детството в исторически снимки и в цитати:
Д-р Франсоаз Долто: "Емоционална, интелектуална или духовна, взаимозависимостта между хората съществува и е присъща на човека, но ако се изразява в изнудване и заплахи, тя руши доверието на детето към неговите родители, както и собственото му доверие в себе си. Да възпитаваш означава да учиш на самостоятелност."
Житейски уроци от децата: "Да живеем бавно - децата никога не бързат или поне - не по причини на възрастните. За сметка на това те се спират да видят цветята, да помиришат сладкиша на баба, да прочетат заглавията на нова книга, да направят рисунка с тебешир. Все смислени неща"
Лято, детство, магия...в черно-белите снимки на Ален Лабоал:
Ерих Кестнер: Не позволявайте да ви унищожат детството! Погледнете повечето хора: те се освобождават от своето детство като от старата си шапка. Забравят го като телефонен номер, който вече не важи. За тях животът има вид на безкраен салам, който те постоянно изяждат, и това, което са изяли, вече не съществува.
Научете детето си на ... щастие: Научете детето си да вижда щастието тук и сега и да му се отдава напълно. Покажете му красотата на природата, за да може да се връща при нея, когато почувства нужда, отворете вратата към изкуството, за да изпита прекрасните емоции, слушайки музика или четейки книга.
Едно магическо лято без технологии:
Януш Корчак: Не очаквай детето ти да бъде като теб или да бъде такова, каквото ти искаш. Помогни му да стане не като теб, а да бъде себе си.
Научете децата си: Научете децата си, че нямат нужда от нищо извън себе си, за да бъдат щастливи - нито от човек, нито от място, нито от нещо - и че истинското щастие се намира вътре в тях. Научете ги, че са достатъчни сами на себе си. Научете ги на това и ще сте им дали велик урок.
Бащинството през очите на един талантлив фотограф:
Моето детство не се страхува от паяци, прилепи и змии, защото знае, че е добро, а вярата му, че добрите никой не ги закача, го пази от всичко. То е смело, когато защитава приятел и смирено, когато погребва под крушата лястовичето, паднало от гнездото. И задължително слага цвете отгоре.
Изгубеното детство в избрани мисли от известни хора: "Тъжно е, че не можем да възстановим така добре спомените за детските години, както за времето след това. Сякаш детството ни е нещо, написано върху дъска и набързо изтрито, оставяйки само бледи следи."Tази статия е достъпна в интернет на адрес: www.hera.bg/s.php?n=6363