 Цветът на маракуята е т.нар. пасифлора |
|
Изяж и посади
 Изпрати
Обичате екзотичните плодове, растенията и сте склонни към експерименти? Тогава тази статия е именно за вас. Защото е особено вълнуващо да посадите семчицата на плода, които току-що сте изяли, от любопитство или благодарност, и да зачакате...какво ще се появи на бял свят. Вече ви дадохме идея, как да отгледате авокадо от семка, но възможностите са много повече.
Най-достъпни са всевъзможните цитрусови плодове – портокал, лимон, мандарина, грейпфрут, лайм, климентина и т. н. В естествена среда тези растения се размножават чрез животните, които се хранят с техните плодове. Затова опитните сеячи съветват, да подържите семката няколко минути в уста преди да я заровите в пръстта. Но дори да я засеете без подобна процедура, поникването ще бъде успешно. Друг е въпросът, какво ще израсте, тъй като не можете да предвидите, какъв е гена на вашата семчица. В природата болшинството цитруси са големи дървета, но при повече късмет можете да отгледате симпатичен и достатъчно компактен за стайни условия екземпляр. Дори в този случай обаче вашият „дивак” ще даде плод най-рано на 7-та година. Лъскавите му, ароматни листа обаче ще ви доставят радост през цялото това време, а и никога не е късно да го облагородите с калем от плодно дръвче.
Само в един нар има стотици семенца, които могат да дадат живот. Макар, че това растение също е възможно да израсне над 5 метра, в саксия достига размерите на храст или малко дръвче. Друго предимство на нара е, че започва да дава плодове значително по-рано: на 3-4 година. Но те трудно достигат зрялост при стайни условия и само изтощават растението. Тъй че, ако целта ви е да похапнете плодове, по добре си ги купете от магазина. Затова пък яркочервените цветове на нара са истинска наслада за окото.
Колкото и да е удивително, годни за посяване са и костилките на някои сушени плодове, например фурмите. Не се плашете от гигантските финиково палми, които навярно сте виждали по снимки, защото в стайни условия тези растения растат изключително бавно. Ако заровите костилката в пръстта и първите стръкчета така и не се появяват, не бързайте да я „отписвате”. Това може да се случи дори след 6-8 месеца. В първите години не очаквайте финиковата палма да ви зарадва с повече от 4-5 листа. След това обаче ще оформи стебло и цялостният си вид на дръвче.
Ако случайно попаднете на маракуя в някой магазин, обезателно я купете. Цветът, от които се образува този сочен плод, всъщност е загадъчната пасифлора. Семчиците в него също се ядат, но отделете достатъчно за посев. Съвсем свежи те поникват бързо и се превръщат в декоративна лиана, която в домашни условия не само цъфти, но дори може да даде плодове.
Прекрасна възможност за попълване на екзотичния семенен фонд са пътешествията в далечни страни. Там можете да опитате невиждани до тогава плодове, а защо не - да се завърнете със запазените семена.
|
Виж още статии за: Цветя и градина ·
Коментари
2014-01-23 #12  Светла Тонева Благодаря! 
2014-01-15 #11  Вася Йорданова Здравейте! Аз посадих корен от джинджифил в саксия. Дано да имам успех и да поникне, само не знам дали ще издържи през зимата, ако го преместя в градината, но с една грудка ще опитам и това. Да се похваля, че вече имам поникнала фурма (от костилка)! Успех на всички в подобни начинания!
2011-12-04 #10  ивалина Благодаря!Не знаех че семената на маракуята е всъщност с  sеме за пасифлора!
Веднага ще си посея! 
2011-06-22 #9  Десислава Симеонова Славка, благодаря Ви. Ще си ходим на нашето село на морето към месец август и, изчаквайки поне до началото на септември, ще засяда розовия храст.
Колко време "почиват" орхидеите Ви, преди да започнат отново да се появяват съцветия?
2011-06-22 #8  Славка Красимирова Аз бих посадила още сега розовия храст в двора,няма значение,че зимата е студено,по принцип розите са дворни цветя.Моите орхидеи поливам горе,режа дръжките до там където са изсъхнали и не полага никакви други грижи.Може да ги видите на страницата ми във фейсбук-Славка Красимирова.
2011-06-22 #7  Десислава Симеонова 1/ Съпругът ми ми подари голям бял розов храст. Изненадва ме и в момента невероятното ухание на розите му (смятах, че белите рози нямат мирис). Кога мога да пресадя в постоянна кашпа храста - и, питам се, добра идея ли е наесен да го посадя навън (края Каварна, където зиме е доста студено  ).
2/ Имам орхидеи, но така и не съм убедена:
- как да ги поливам: отгоре или чрез накисване, както и колко често да го правя;
- когато престанат да цъфтят - колко (средно) почиват и следва ли да отрежа от стъбълцето вече изсъхналия цвят.
Ще съм благодарна за всеки съвет  .
2011-06-17 #6  sneja_ Ас сум от варна и си имам такова дръвче дафиново Вих дала на всеки но сега не мога защото трчбва да е пролетта Хваща се лесно само от ческа покрита с буркан докато поникне Живеч в каисиева градина бл 218 имейла ми е
sneja_doneva @abv.bg
2011-06-15 #5  Славка Красимирова Моят дафинов лист-лаврово дърво го взех преди няколко години от една баба на гарата в Пловдив.Сега е красиво дръвче и когато готвя си късам листенца от него.Цветята са ми хоби..Може да ги разгледате на страницата ми във фейсбук.Казвам се Славка Красимирова.А, една сутрин си направих чай от китайската роза-хибискус.Стана на цвят направо индигов.Пих го малко с недоверие,но нищо не ми стана.
2011-06-15 #4  Инна Георгиева От колко време си търся дафинов лист, ако някой знае във Варна къде продават, моля да сподели
Славина това с пасифлората много интересно 
2011-06-15 #3  Slavyna Какво да кажа аз-кафе,лимон,авокадо,дафинов лист и пасифлора,която върза плод и го изядох.
2011-05-24 #2  Инна Георгиева Не е точно семчица, но имам посят ананас, от един, който изядохме 
2011-05-21 #1  Didi Ооо аз имам авокадо, а също и лимончета  )
Виж още статии за: Цветя и градина ·
|
|
Сряда 6 Юли 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Страхотни идеи за Монтесори детски стаи
Методът Монтесори има специално отношение към средата на детето, която основно е неговата детска стая....
 Какви електроматериали да предвидите при основен ремонт?
Лятото е сезонът на ремонтите и тогава всеки се втурва да преобразява и подобрява обстановката в жилището...
  Естествена защита за любимите растения
Току-що вашите зелени питомници са започнали разкошно да се разлистват под галещите лъчи на слънцето...
 Пролетна украса - Цветя от хартия
Здравейте, това е част от пролетно- великденската ни украса. Разбира се, имах и помощник - дъщеря ми...
   Как да си направим: Традиционна мартеница
Да спазим традицията за Баба Марта, не означава непременно да се окичим с Пижо и Пенда. Истинският смисъл...
  Осми март – корените на празника
Всяка година на 8-ми март виждаме по улицата мъже с букетчета цветя – за любимата, майката, колежката,...
  Дървовидно алое
Родът Алое включва около 350 вида растения, които произхождат от тропическите области на Африка и Арабския...
 "Каква полза имаме от това да бледнеем от пост, когато побледняваме от завист?"
Светите отци учат:
"Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце; като видиш беден...
 Теория и практика на доброто парти
Да замислиш, организираш и да си домакиня на незабравимо парти е изкуство. Като всяко изкуство, важен...
   Mалките жилища
За да се поддържа една голяма къща се изисква голямо количество топлинна енергия и електричество. А в...
  Филтрирате ли питейната вода?
Всички знаем, че чистата вода е едно от най-важните условия за доброто ни здраве. Водата от водопроводния...
 2 май - св. равноапостолен цар Борис-Михаил - Покръстител на българите
На 2 май българската Църква чества паметта на цар Борис-Михаил – покръстителя на българския народ. Той...
|