Тази нощ в Синеморец никакъв шум не наруши сладкия ми сън, а това не ми се беше случвало от години. Нощите във Варна преминават сред какафонията от звуци – префучаващи коли, писукащи аларми, пиянски вечеринки и съвсем не на последно място грозният крясък на гларусите. И тук е морска шир, но гларуси няма, защото тези животни предпочитат големите градове, където се препитават не толкова с улов на риба, колкото с претършуване на тераси и контейнери на боклук.
След живителната доза кофеин се отправям към най-посещавания плаж в Синеморец – Бутамята. До там води и единственият асфалтов път на селото. Белезите на цивилизацията започват да стават все по-натрапчиви и скоро пред погледа ми се откриват огромни хотели, които стърчат съвсем нелепо от полегатите склонове на Странджа. Под тях се открива плажа – много приятен залив, но в голяма степен опорочен от типичните български табиети. Например огромната гола поляна беше именувана паркинг и само срещу скромна сума, печеля привилегията, да заровя автомобила си в тази сгурия. Тъй като по-голямата част от плажа не е взета на концесия, плътно наслаганите там чадъри са с одрани платнища, но скелетите им не са премахнати. Така хем ти е гадно да гледаш тази картина, хем не можеш да набучиш свой. Затова пък имаш вариант да си спестиш целия този дискомфорт, като отидеш в платената зона. Неприятните впечатления обаче бързо загубват значение, след като човек потопи крачета в морската вода.
Следващият плаж от моя план график е Силистар. Той се намира в защитена местност, която е част от природен парк Странджа. Тук в морето се влива и едноименната река, която е дом за много защитени животни и растителни видове.
До самата плажна ивица се стига с автомобил. Разбира се, пътят е черен, но сериозни препятствия по него няма. Да се доберете до тук обаче наистина си струва. Брегът образува вълшебен залив, заключен между нос Силистар от едната страна и високи, назъбени скали от другата. Морските води са кристално чисти и през тях се вижда всяка една песъчинка от равната и полегата повърхност на дъното. Няколко големи канари, откъснати от скалата и постепенно обрасли с ярка растителност, са се пръснали из тях . В представите ми точно на такива места излизат на припек русалките.
Искрено мога да кажа, че Силистар е най-красивият плаж, които съм виждала по нашето Черноморие, а аз не съм виждала никак малко. Бих се връщала отново и отново тук, но сега беше настанало време да поемам обратно към Варна, за да се влея отново в редиците на тружениците след това кратко бягство от действителността.
По пътя спрях единствено в Ахтопол. До централния плаж така и не отидох – едва ли щеше да ме впечатли с нещо, след като сетивата ми бяха вече претръпнали от пясъчна красота. Това, което ме очарова обаче беше разходката по улица „Крайбрежна”. Там морето показва своето друго лице – стръмни брегове и сурови скали, в които вълните се разбират със страшна сила. В привидно мъртвите скали обаче е пълно с живот – скариди, различни риби, рапани и раци, почти заровени в дупките си. Така нагазила в обраслите скали прекарах остатъка от този слънчев следобед.
Не е било да отида в Синеморец и да не видя кончета било то и като тази година само за 1 ден . Този уикенд бяхме, отидохме на любимия ни плаж Липите (между Бутамята и Силистар), а на другия ден на устието на Ропотамо. Друго море е там, не като нашето варненското (въздишки).
не, имаше една огромна свиня, натопена във велека, ма беше 200кила сигърни, дара беше потресена колко може да е голямо едно прасе имаше кози, крави, но кончета нямаше за съжаление
да се похваля, и аз го минах тоз маршрут тази година. синеморец е наистина нереално красив и морето е тюркоазено, като на картинка. но има вече мноооого хотели, много........на силистар направихме плаж и съм съгласна с искра, че плажът е идеален отвсякъде, без забележки! малко преди маршрута ахтопол-резово, обаче аз открих своето място за почивка и това е с. варвара. там все още има духът на забутания юг, дето времето е спряло. къщите са си слески, на улицата се продават домати и праскови и не видях поне аз хотел над три етажа. тихо и спокойно - място за почивка......искам там. сега.
Десислава и аз ходя по-често на север, но югът ми е в сърцето . Не само крайбрежието, но както казваш и планината - селцата в Странджа, особено Бръшлян, Родопите, които се надявам и това лято да не пропусна.
2011-07-22#5
Десислава Симеонова
Името на планината ни е "СтранДЖа", разбира се; съжалявам за грешката
2011-07-22#4
Десислава Симеонова
Макар че съм пристрастна и любител на северното черноморие, споделям изцяло чувствата и преживяванията ти от южното. Бих добавила: струва си да посетиш и района на село Варвара, както и да си направиш макар и еднодневна екскурзия из Странжда и някои от селцата и. Ценя безкрайно и съм благодарна за възможността ежегодно да прекарвам седмица на юг от Варна и още толкова - на север от нея. Познавам морето ни. Смея да твърдя, че НАИСТИНА България е част от рая. А фактът, че все още имаме местенца/плажове, недокоснати (почти) от суетата на света ни...- само който го е изпитал знае за какво не ми достигат думите.
Благодаря ти, Августа! Радвам се, че съм ти предала емоцията си. Юни е най-хубавият и спокоен месец по тези места, а и цените са много скромни в сравнение с варненските. Затова, ако имаш възможност да пътуваш до там - не отлагай.
2011-06-15#2
Августа
Прекрасно! Отдавна не бях чела толкова хубав пътепис...Имах чувството, че виждам цялата красота, която си видяла през твоите очи. Обезателно, ако имам време и малко пари ще отида до там да се убедя лично. Аз съм също от Варна. Градът ни е хубав, но наистина изпитвам носталгия по по-спокойните дни, които си спомням от детството...Благодаря ти за споделеното-нуждаех се точно от това.