Сладка „Питка” – прекрасен празник за нашето бебе
Изпрати
„Питката” или „Погачата” е стар български обичай, свързан с практики и ритуали около бременната, новороденото и младата майка. Той се изпълнява различно в различните краища на страната, но има и някои основни елементи, които се спазват навсякъде.
Според традицията, бебето и майката не могат да се показват в обществото до 40-ия ден след раждането. Дотогава все още властват нечисти сили около двамата, те са още между живота и смъртта и освен това са податливи на уроки и други зложелания. Едва на 40тия ден майката и бебето отиват в църквата, където им се чете „чиста” молитва. По този начин се гонят нечистите сили и бебето се представя на Господ. Чак след молитвата бебето може да бъде показано на близките и приятелите на семейството.
Това обикновено се случва именно на „Питката”.
На празника каним само жени, още по-добре с деца. Сред тях трябва да има поне две с двама живи родители, които играят важна роля в ритуала. На някои места жените не трябва да бъдат в цикъл, защото се е вярвало, че тогава са нечисти.
На масата трябва да сложим само сладки лакомства, предварително замесена сладка питка и задължително мед. По някои краища, докато се меси питката, се правят две дупчици в брашното да има детето трапчинки. За майката се носят също така лакомства и обичайните подаръци за бебето, разбира се.
Питката покриваме с бяла кърпа, на която всеки от гостите слага дребни монети, за да е богато детето и да е с желязно здраве. Майката завързва крайчетата на кърпата, не много хлабаво, да не е разточително, но не и стегнато, за да не е скъперник, и оставя вързопчето нависоко в дома. Така то ще расте нависоко във всяко отношение и ще жъне успехи.
След това майката сяда заедно с бебето на стол, двете жени държат кърпа на главата и трета жена, която вече има дете, разчупва питата над кърпата. Първото парче е за Богородица и съответно после се носи в църква, второто е за бебето, топва се в меда и символично се докосват устничките му, за да му е сладък животът. Хубаво е после медът да се избърше, защото е силен алерген и може да причини ботулизъм. Трохите се събират в кърпата, за да не избягат даровете и късметът му. Колкото повече паднат, толкова по- надарено ще е детето. Докато майката и детето са още там, в сито се слагат орехи и други дребни лакомства и то се разтръсква над тях. Орехите символизират игривост и бъбривост за бебето. После се чупят, за да е отракано и смело.
Всеки гост си опитва от питката и меда и нарича хубави неща за детето. На тръгване всеки си измива ръцете, оставя конец от дрехата си до леглото, да не му крадат съня и да не му отнесат късмета. Нищо не се взима от къщата, за да не секне кърмата на майката. С родилката не се сбогуват, а казват „остани си със здраве”
Това накратко е „Питката”. Ритуал, който никак не е отживелица и е един весел празник за всички. Може да не спазваме всичко гореспоменато, но и от практична гледна точка е хубаво, когато приятелките ни виждат бебето за пръв път, да са накуп, а не да се изреждат една по една. А и ние обикновено сме зажаднели за тяхната компания след трудните първи дни с бебето. Защо да не си направим това удоволствие?
|
Коментари
2016-03-24 #8 Петя Знаете ли каква е символиката жените да с живи родители?
2012-02-17 #7 Цвети честита радост да ви е жива и здрава малката )) ако не забравиш, разкажи после как е минало има време за вашата питка, но би било много интересно
2012-02-16 #6 fifi Ценни съвети,някои неша бях по-забравила ,но сега си ги припомних.На 14.02 ми се роди внучка и този ритуал ще го правим.
2011-11-10 #5 Цвети наскоро ми разказаха нещо ново за мен: ако бебето заплаче, който пръв не издържи на плача и стане да го гушне - тя е следващата, която ще има бебе малко варварско, щот на въпросната питка бебето бая поплакало но обичай, какво да правиш
2011-07-27 #4 Цвети голям купон става, това е със сигурност, а не забравяйте да натоварите някой да снима, безценно е
2011-07-27 #3 Краси Много хубав обичай, харесва ми въпреки, че някои неща не знаех как се правят. Благодаря Ви отсърце!
2011-07-07 #2 Невена Браво Вие сте страхотни всичко което публикувате е много интересно .
2011-07-04 #1 Цвети ако някоя от читателките е правила или присъствала на "питка" по някакъв друг начин, нека да сподели би било интересно
|
|
Петък 4 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Меки завивки за сладки сънища
Кой е най-важния критерий за избор на спално бельо? Най-често това, което ни привлича към даден комплект...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 32
Ден 32 от Коледните пости. По време на постите, когато човек не е свикнал с този начин на хранене, вероятно...
Стая на цветни петна
Често пазарувайки търсим практичността – "ще взема тези черни обувки, защото ще подхождат на всичко,...
Декорации с миди, раковини и други морски съкровища
На плажа мидените черупчици са навсякъде около нас – даже не ги забелязваме. Децата ги събират с неутолима...
Как да се справим с хранителните молци
Ако от известно време сте забелязали неидентифицирани летящи обекти из вашата кухня, най-вероятно сте...
Незабравката - малко, но толкова важно цвете
Незабравката е тревисто растение (Myosotis sylvatica) от семейство Грапаволистни. Познати са около 50...
Арт Терапия
Ако стресът беше дреха, то тя би била плътно прилепнал латексов костюм. Обличаш си го сутрин или в определени...
Атанасовден
Свети Атанасий Велики е роден през 295 г. в Александрия. Почитаме светеца на 18 януари, заедно с архиепископ...
10 август - св. Лаврентий, покровител на готвачите
На 10 август честваме Свети Лаврентий, който е патрон и закрилник на готвачите.
За първи път празникът...
Българска гордост: Високото пеене от селата Долен и Сатовча в списъка на ЮНЕСКО (видео)
Високото пеене от селата Долен и Сатовча беше вписано в Представителния списък на ЮНЕСКО на елементите...
Идеи за ръчно изработени подаръци
Изборът на подаръци често се оказва голямо предизвикателство – къде заради изчерпаните идеи, къде заради...
|