Какво ви „казва” домашният любимец?
 Изпрати
Схващането, че животинките не могат да говорят не е съвсем вярно. Те, също както нас – хората, използват жестове и езика на тялото си, за да предадат някакво послание... и дори без да сме специалисти в областта, знаем, че махащото с опашка куче е дружелюбно, а мъркащото коте очевидно е доволно. Знаем ли обаче кога домашните ни любимци не се чувстват добре, нуждаят се от спокойствие, нервни са или са готови да нападат, защото се страхуват? И как да реагираме адекватно на онова, което ни „казват”?
Разгадайте посланието. Не е достатъчно само да нахраниш, напоиш и поддържаш хигиената на любимеца вкъщи, защото освен да задоволи физическите си нужди, той се нуждае и от душевен комфорт. В зависимост от индивидуалните му особености на характера, породата и вида, към които принадлежи, с времето ще се научите да разпознавате повечето признаци и да знаете кое какво значи, така както майката се научава да разбира езика на бебето си, макар че то също все още не може да говори с думи. С уговорката, че с животните е малко по-сложничко, защото там нямаме пряка биологична връзка с тях и трябва да се научим на езика им.
Ако това ви се струва несправедливо, не забравяйте, че и те се учат на нашия, за да разбират това, което им говорим и знаят кога ги хвалим, поощряваме, радваме им се или им се караме, заради свършена беля.
Да „говорим” на един език! Научим ли се да разбираме посланията на малкото пухкаво съкровище, ще получаваме много информация относно здравословното му състояние, настроението, намеренията, степента на комфорт и потребностите му, ще си осигурим много по-пълноценно общуване и ще можем да реагираме, ако се нуждае от нас, за да му бъдем истински приятели и добри стопани.
Кучето – най-добрият приятел на човека
Всеки, който е имал куче, знае, че това наистина е така, но вероятно се чуди на някои странности в поведението му на моменти. Неразбирането ни идва от факта, че ние допускаме грешката да се смятаме равностойни, заради близостта и приятелството ни, но забравяме, че колкото и да се обичаме и да сме неразделни, кучето не е човек, устроено е по различен начин и затова се държи различно от нас. Затова привидните му странности са всъщност нещо съвсем нормално и обичайно.
Лае всеки път, когато станем и отидем някъде. Причината да го прави е, че у кучето е заложен инстинктът на стадното чувство и то иска всички в „глутницата” да са заедно. Това включва както членовете на семейството, така и другите любимци, ако имате такива. Този инстинкт се дължи на прародителите на кучето – вълците и затова то следва своя водач – т. е. вас и се нуждае от авторитета ви, за да бъде спокойно и уверено. Затова, когато се отделите от групата, се тревожи, че е останало без водача си, макар и временно. В други случаи лаят може да се приеме като зов за внимание или покана за игра. С времето ще се научите да различавате всички нюанси в гласа на любимеца си.
Върти се в кръг, преди да си легне. Макар за вас това действие да е напълно безсмислено, кучето го прави съвсем не безцелно. Така то подобрява кръвообращението си и заема възможно най-благоприятната позиция.
Подпира брадичка върху вас. По този начин кучето изразява предаността и покорството към стопанина си и е признание, че сте неговият водач и то ще ви се подчинява.
Обръща се по гръб. На езика на кучето това значи „прави с мен каквото си искаш, аз ти имам пълно доверие и се чувствам прекрасно... и ако искаш, можеш да ме почешеш, няма да възразя ” – направете го без колебание, за да върнете жеста.
Ближе ви и ви хапе лекичко. Това не е нищо друго, освен проява на любов. Тъй като не стиска силно зъбите си, за да ви причини болка, това добронамерено хапане всъщност е вариант на по-груба, игрива целувка, но не цели да ви нарани – напротив - демонстрира привързаността му към вас. Затова не се плашете, че е станало агресивно и ще ви нападне.
Плачът като молба. Хленченето може да е знак, че кученцето ви не се чувства добре (освен, разбира се, ако не е бебе, когато е нормално да плаче по-често), но може и да ви показва, че се чувства подчинено и ви моли за помощ.
Симптоми на влошено здраве: Сухото носле, мътният поглед, липсата на апетит, вялото поведение и липсата на обичайната енергичност, смъкнатата надолу опашка и провлачената походка са сигнал, че нещо не е наред и може би любимецът ви се разболява. Ако това поведение не отшуми и продължи през целия ден, най-добре го заведете на ветеринар. |
Коментари
2017-04-30 #2  миглена
2012-03-28 #1  Светлана Чамова Да, животните определено общуват с нас, но използваме различни средства. И не само комуникират с нас, а и помежду си, по своя си начин, но и всячески се опитват да разберат ние какво искаме от тях - особено кучетата. При по-дълго общуване между човек и животно, комуникационните бариери почти падат. А преди да познавам от близо животни не съм допускала всичко това 
|
|
Събота 23 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
   Как да си направим: Традиционна мартеница
Да спазим традицията за Баба Марта, не означава непременно да се окичим с Пижо и Пенда. Истинският смисъл...
 Съвети за по-топъл дом през зимата
Отново сме в началото на поредния отоплителен сезон и би било полезно да помислим преди големите студове...
 Сама на Коледа? Не е толкова страшно - идеи от нас за една несамотна Коледа
Ами и така се случва понякога - една жена в разцвета на силите, ума и красотата си, да е необвързана,...
 Да изгладим... дрехите
Вероятно очаквахте продължението след многоточието да е “противоречията”, “различията”... Но този път...
 Вода и ток – даденостите, без които (не) можем - II
Дните около Нова година прекарах в къща, високо в планината, в която нямаше електричество. И докато вечерта...
   Да си направим свещи сами
Тази техника ще ви отнеме повече време, усилия и творческа енергия, но удовлетворението, което ще изпитате...
   Направи сама: Обичам те, защото...
Този подарък ще отнеме от бюджета ви около 40-50 стотинки, а ако имате подходяща хартия у дома - 0 лева.
Нужни...
  Домашна картотека
Една от най-активните характеристики на всички листове и листчета е да се губят и дори понякога мистериозно...
 2 януари - св. Силвестър
На този ден православната църква чества родения в Рим св. Силвестър, известен още и като Карамановден.
Учител...
 Как да избираме детски играчки. И какви?
Да купуваш играчки - на пръв поглед това си е чиста проба забавление. Ами да, какво му е сложното, ще...
 5 възела, които е полезно да научите
ДА връзваш възел е нещо, което учим в детските си години и е сред тези умения, които ни трябват до края...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 18
Ден 18 от Коледните пости. Ехе, почти сме ги преполовили! Все още се чудя как моето момче реши да пости,...
|