Домашна картотека
 Изпрати
Една от най-активните характеристики на всички листове и листчета е да се губят и дори понякога мистериозно или не толкова да сменят мястото си. Трескавото търсене на гаранцията за прахосмукачката или пък на дипломата могат и да бъдат пропуснати, но за сметка на това се налага да пожертваме няколко часа организиране. Подреждането на разните документи и хартии, кои повече кои по-малко важни се отплаща винаги, безусловно. Понякога и с на пръв поглед трудно постижимата ситуация:
- Ааа, някой да знае къде ми е........
- Да, виж списъка.
Звучи малко стряскащо, като се има предвид, че домът ни не е държавният архив, но защо пък да не вземем някои полезни начини за справяне със задръстването и оттам.
Eто основните врагове, с които се налага да се борим за надмощие:
 Месечни сметки, банкови извлечения
 Бележки за данъци и други внесени/платени суми
 Застрахователни полици, договори за кредити/депозити
 Гаранции и упътвания
 Важни документи (свидетелства, сертификати, дипломи и др.)
Това най-общо е и основата на домашната картотека, т.е. видовете папки, които можем да си създадем за удобство. Добре е да си отделим поне едно шкафче, в което да не пъхаме нищо друго, освен тях и което в последствие да можем да допълваме. Категориите най-често са три - Финанси, Семейни документи, Гаранции. Хубаво е категорията да е ясна и конкретна, защото папки от типа „Други“ не служат за нищо и с течение на времето се превръщат в огнища на хаос.
От тук можете да принтирате готова таблица, която да залепите върху съответната папка или кутия за документи. Така няма да се налага да ровите в тях, за да откриете дали нещо е там или не.
Най-важните документи като отправна точка
Когато решите да се захванете с “бумащината” вкъщи, най-лесно подреждането ще започне с отсяване на важните документи. Позитивният подход ще помогне повече в битката с бъркотията. Вместо да се чудим какво да правим с всичко, просто трябва да отделим най-важните неща и да ги складираме на едно място. Тук влизат всякакви документи, които трябва винаги да знаем къде са, но не ги използваме често (паспорти, нотариални актове, свидетелства, договори за депозити и др.)
После идва ред на фактурите, които се трупат всеки месец. Днес за радост е лесно да преминем на електронни фактури за сметките. Обикновено повечето оператори позволяват това. По този начин хем ще спасим дръвче от природата, хем шкафче вкъщи.
И накрая някак естествено остават ненужните работи, които обаче съхраняваме, защото мислим, че някога, макар и след 50 години, ще ни потрябват за нещо. Това са всички неща, които ако бъдем честни към себе си, трябва да признаем, че влизат в категория “ Да хвърля, или да хвърля по-късно?”
Сигурно повече от половината неща,които пазим рано или късно изхвърляме, защото в крайна сметка се оказват ненужни и заемат много място. Затова няа нужда да чакаме да мине половин година, без да сме ги пипнали, за да се отървем от тях. Един бърз и много полезен въпросник относно кандидатите за боклука е: 1. Ако имах само една стая, бих ли запазила това наистина? 2. Ако ми потрябва случайно мога ли да си го набавя отнякъде пак?
В борбата с архивирането има и още едно правило, според което последните съвсем не стават първи, а отиват за рециклиране. Такива са: изрезки от вестници и рецепти, които не сте поглеждали от години, визитни картички, на хора, чиито имена не помните, изтекли застраховки, гаранции, касови бележки, непрочетени повече от месец списания, стари каталози, календари и брошури и др.
Веселият архивар
Никой не е казал, че начинанието трябва да е скучно, напротив. Картотекирането може да бъде забавно и цветно. Например папка с портокали за гаранциите, папка с кафе за семейните документи, папка с изрезки от списания по нея за други неща. Освен избягване на сивотата, цветните папки спомагат за по-лесното им запомняне. Веселите етикети също са за предпочитане - вместо надпис “Семейни документи”, сложете “Човек и добре да живее се жени” или вместо “Кредити”, ”Пътят на сем. …...... към финансова свобода” или просто “Върни по-бързо”.
Най-удобно е да държим вече подредените документи на място, до което имаме удобен достъп и което би изтърпяло още поне една две папки. И все пак ако нямате достатъчно място в едно шкафче, разпределете по различни места, като си отбележите кое къде е. И накрая да не забравяме, че прекалената педантичност може да ни превърне от веселия в лудия архивар, затова да не пропускаме да приемаме всичко като забавление и да оставим картотеката да ни служи, а не ние на нея. Принтирай готови таблички |
Коментари
2022-04-24 #12  Iliya Nikolaev Хубава статия, благодаря за препоръките!
Аз също се организирам - правя си каталози за всичко:
СД/ДВД-та, документи, застраховки, сметки, книги от домашната ми библиотека...
Да, отнема време, но веднъж направено, лесно се поддържа и се спестява после време в търсене.
Като полезна идея, бих добавил за гаранциите следното:
При нова покупка (независимо какво - пералня, прахосмукачка и прочие), си навивам напомняне - използвам софтуера Free Alarm Clock - много е удобен. Та в него си отбелязвам:
Дата на покупката, срока на гаранцията (месеци или години, зависи от случая) и програмирам времето да ме алармира кога дадената покупка вече е без гаранция. Звънне ли алармата ми за нещо, вече знам че за даденото нещо не мога да се осланям на гаранционен сервиз. Тогава гаранцията отива в коша, като не забравям да си сканирам в компютъра едно копие в случай че ми потрябва.
2012-05-31 #11  agh От години у дома има картотека за документите, списаният, книгитеи какво ли още не. Доволна съм, защото ако нещо ми потрябва ми отнема само няколко минути в търсене.
2012-03-22 #10  Светлана Чамова Да си призная честно прекаленият ред ме плаши. Поносимият хаос, в който знаеш кое къде е, ми е по на сърце 
2012-03-22 #9  Десислава Симеонова Като добавка: наскоро направих "библиографска справка" на литературата вкъщи, тоест описах книгите с авторите им (л-ра за възрастни, учебна, детска л-ра). Отне ми няколко часа, но съм доволна.
2012-03-01 #8  teodora Точно такова е. Получаваш 6 по херменевтика от един дървен философ. Добре драскай, аз на молив оставам 
2012-03-01 #7  Инна Георгиева Това като Книгата на Илай, ама на Тути ми прозвуча  )
Аз май ще продължа да драскам с химикал, ще ми стане скучно само с един печат 
2012-03-01 #6  teodora Искам да пише The book of Tuti  или нещо Latin.
А ти?
2012-03-01 #4  teodora  Много се възхищавам на такива неща! Внимание и отношение.
2012-03-01 #3  Инна Георгиева Нашето семейство имаше и печат  Домашна библиотека сем. Георгиеви  ))
2012-02-29 #2  teodora Eх, истинска картотека значи сте имали. У нас нямаше, имаше един зелен тефтер рецепти и номера на някакви лели и чичовци 
Аз имам една представа за книгите, според която не пиша върху тях никога. Затова им плесвам вътре бележката от купуването, ако няма такава някакво листче с подобна дата. А пък един приятел искаше да си направи Ex libris печат. Още не съм дотам. Ако си купя кръгла библиотека - може. 
2012-02-28 #1  Инна Георгиева Помня у дома имаше една гоооляма тетрадка, тази тетрадка беше домашната картотека на книгите. Всички книги имаха някакви номера, години и бог знае какво  И до ден днешен от тук е останал и навика ми, когато купя книга да надписвам годината на закупуване, понякога и нещо допълнително - повод да речем. Ако някой ми подари ненадписана книга, го моля да извърши горните поне 
|
|
Понеделник 5 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Как да се вместим практично и красиво в съвременните тесни пространства
За никого не е тайна, че с напредване на технологиите, всичко става все по-малко и все по-миниатюрно....
 Органайзър за диадеми, фиби
Няма ред вкъщи с тези две момичета и това е! Диадеми, фиби, ластици, ключодържатели, гривничка от еди...
 8 неща, които да сторим, преди да дойде зимата
Когато премине златната есен, небето се схлупи и почнат дъждовете, усещаме все по-ясно студения дъх на...
 Здравословни ли са замразените храни и какво трябва да знаем за тях?
Проучвания показват, че все повече хора избират различни замразени зеленчуци и плодове, които да...
   Чай с любов
Сладникав ли е подобен жест? Да. :) Но ако е вдъхновено от истински чувства, какво значение има вкусът....
  Какво можем да научим от нашия домашен любимец?
От животните можем да научим изненадващо много, най-лесно - от домашния ни любимец, животното, намиращо...
 Моето бюро, моята крепост - I
Бюрото място, на което прекарваме различен брой часове и от чието удобство и функционалност зависи колко...
 Да намалим жегата у дома
Съгласете се, че жегата е нещо много неприятно. Но ако има нещо по-неприятно от нея, това е, след като...
  Декорации с миди, раковини и други морски съкровища
На плажа мидените черупчици са навсякъде около нас – даже не ги забелязваме. Децата ги събират с неутолима...
  Великденски зайчета
Заекът е свързан с плодородието, прекрасен символ, с който да поканим прераждащата се Природа да изпълни...
 Какво да правим с великденските яйца след Великден
Независимо как сме боядисали великденските яйца, независимо колко от тях сме спасили от спукване при...
  Как да: Изберем олекотена завивка
На пазара се предлага голямо разнообразие от завивки. Олекотените им версии стават все по- популярни...
 Университет ще бори стреса на студентите с гушкане на кученца
От 7 май 2015 г. Университетът в Ланкшир, Великобритания отваря специална стая за стресирани студенти....
 Как изглежда датското усещане за живота Hygge в няколко бързи снимки
Хюга не е тенденция, не е мода някаква. То е начин на живот. Някъде далеч на Север, където топлината...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 3
Снощи хапнахме Супа от коприва и пащърнак. Когато e сезон, се снабдявам с по-голямо количество коприва,...
  Всичко необходимо за пикник
Какви планове имате за почивните дни? Да си останете у дома или да се отдадете на обичайните забавления...
 Ръчно изработеното - подарък със сърце
От доста време вече има на пазара ръчно правени красоти. В малки кокетни магазинчета, онлайн, в социалните...
 Да пренапишем коледния си списък със задачи. Сега. Тази Коледа
Да бъда нечий подарък, вместо да купя подарък!
Да изпратя мир и светлина, вместо просто картички!
Да...
  Цитруси в саксия – описание и грижи
По-голямата част от стайните растения цъфтят с разкошни цветове, но тяхната нетрайна красота бързо умира....
 Скандинавският стил в интериора - чисти линии и интересни акценти
Модерният скандинавски стил е предпочитан от любителите на съвременния дизайн и изчистените линии в интериора....
|