Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

История на коледната картичка


Всяка година преди Коледа и Нова Година си разменяме милиони, по-скоро милиарди картички с пожелание за успешна, щастлива и весела нова година. Допреди няколко година пощите ни бяха претрупани от красиви картонени честитки в пликове. Днес електронните поздравителни изображения преобладават над хартиените, виртуалните пожелания надделяват над персоналните и телефонните.

Първата коледна картичка



Откъде започва традицията да се изпращат коледни картички и кога за първи път се случва това? Когато през 1843 година британският художник Джон Хорсли създава първообраза на днешната коледна картичка, едва ли някой е съзнавал какъв „бум” ще предизвика тя в Англия, а след това и в Америка. Джон Хорсли изпълнява молба на своя приятел Хенри Коул, първия директор на Лондонския музей "Виктория и Албърт". До този момент хората си разменяли ръчно написани пожелания като писма, които предавали лично или по пощата.

Държавният служител Хенри Коул бил твърде зает с организацията на предстоящо изложение и нямал много време да напише своите пожелания до роднини, колеги и приятели както правил преди. Хрумнала му идеята да се изработи една рисунка с едно пожелание, което да се изпрати на различни хора. Първата картичка представлява триптих, като на страничните сцени са изобразени „библейски” дела – обличане на бедните и хранене на гладните. Централната сцена изобразява празничното веселие на семейството на г-н Коул сред ядене и пиене. Тази картина предизвиква бурно възмущение сред Британското движение на трезвениците. До този момент празникът не се е асоциирал с „небогоугодно” веселие.

Първото пожелание за Коледа, написано върху картичка

Викторианска коледна картичка
Пожеланието на картичката гласяло „Весела Коледа и Щастлива Нова Година” . /”Merry Christmas and a Happy new year to you”/. Дотогава думата „merry” носи значението „благословен”, като „благословената стара Англия”. Постепенно в английския език започва да придобива съвременното значение на „весел”. Джон Коул поръчал 40 картички за своите приятели. От тях днес се съхраняват едва 12 в частни колекции и имат изключително висока стойност. Малко по-късно се произвеждат общо 1000 такива картички със „сцената” на семейство Коул. Първите английски картички се продават твърде скъпо за времето си за сумата от 1 шилинг или средната седмична надница за времето.

Производството на картички и еволюцията на пощенските услуги

Първите коледни картички създават практиката да се изпращат по пощата срещу определена сума - само 1 пени /1,5 евро/. До този момент цените се определят от разстоянието за доставка. Така пощите създават еднаква цена, независимо колко километра ще пътува честитката. Постепенно популярността на коледните картички нараства и находчиви производители и търговци започват да се занимават сериозно с изработването и търговията им. Но дори и те считат, че практиката да се изпращат коледни картички е временна мода, която скоро ще отшуми. Затова не са си правили труда да съхранят голяма част от тогавашните картички. Неколцина запазени до днес рисунки от този период са с висока колекционерска стойност и продават скъпо по търгове в цял свят.

От Англия по света

Първите коледни картички „пристигат” в Америка през 1850 г. Тук обаче те са много скъпи и в началото се считат привилегия само на по-богатите. През 1875 г. печатарят Луис Пранг, полски емигрант, започва масово производство на картички, използвайки технологията на пълноцветния печат и продава около 5 милиона екземляра всяка година. През 1915 г. Джон Хол и братята му създават картички „Холмарк” (Hallmark), които са много известни по цял свят и днес.

Най-известните руски художници Александър Бенуа и Иван Библин създават първата коледна картичка в Русия през 1898 г. Парите от нейната продажба били дадени за благотворителни цели. Следва „внос” на напечатани коледни картички от Европа без надписи. „Изписването” било дело на калиграфи, което правело изкуството на създаване и изпращане на коледни картички твърде скъпо и недостъпно за всеки.

В Дания се ражда идеята, сумата, която се дава за картички, де са дарява за благотворителност. По този начин различни благотворителни организации по цял свят и до днес събират дарения за благородни каузи.
Първата коледна картичка в България е изпратена по пощата през 1885г. Традицията е въведена от княз Фердинанд, първият притежател на подобна честитка. И до днес семейство Сакскобурготски притежават една от най-богатите и ценни колекции в света от поздравителни коледни и новогодишни картички. Първите картички се изработват и печатат в Германия, след което се добавя текст на български език. Най-масово картичките са разпространяват в крайдунавските градове Русе, Лом, Видин, тъй като модата идва от Виена. В началото на 20-ти век русенската печатница „Модерно изкуство” произвежда първите картички в България. Днес в Историческия музей в Горна Оряховица може да се види уникална експозиция от пощенски картички, повечето от които са коледни. Общият им брой надхвърля 10 000, като много от експонатите са с голяма антикварна стойност.

Образите и сцените от първите коледни картички

Интересна е историята на изобразяваните образи и мотиви в самите картички. Първите от тях рядко изобразяват зимни и религиозни мотиви. Преобладават цветя, феи и други вълшебни образи, които напомнят на получателите за настъпващата след няколко месеца пролет. През Викторианската епоха особено популярни са „магическите” картички. На пръв поглед изглеждат съвсем обикновени, най-често с изобразени цветя, но задължително носят някаква изненада. С дръпването на конче, например, се „разтваря” цвете, и картичката добива почти двоен размер. По-късно се появяват хумористични и детски картини, както и все по-сложни картини и образи. Изобразяват се снежни пейзажи, уютни къщички с пушещи коминчета, ангелчета, весели дечица. В католическите страни преобладават библейските мотиви, сцената с Рождество Христово, Богродица с Младенеца.



Световните събития също дават отражение на мотивите на празничните честитки. На една коледна картичка от 1941 г. в Русия дядо Мраз е изобразен като съветски войник, воюващ срещу фашистите. Витлеемската звезда е заменена с Кремълската петолъчка. След излитането на първия човек в Космоса, хит стават коледни картички, изобразяващи желанието на човека да завладее Космоса. Дядо Мраз е нарисуван в космическа ракета.

И макар че всяка година по света се продават милиарди коледни и новогодишни картички, последните години броят им намалява. Някои дори предричат, че скоро ще настъпи краят на хартиените коледни честитки. Все повече и повече хора предпочитат електронната „сестра” на традиционната картичка както и поздравленията чрез социалните медии.

Дали предпочитаме традиционния начин за коледно послание или ще изпратим СМС, съобщение чрез социална медия, важно е да предадем послания за здраве, благоденствие, вяра и късмет на всички свои близки и да се заредим с получените от тях поздрави за по-щастливи и добри дни.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Коледни картички за родители и деца
· Ръчно изработени коледни картички
· Манифест за провъзгласяване независимостта на България
· Тефтерчето на Васил Левски (снимки)
· Гертруд Едерл – „кралицата на вълните“ (видео)
· Кукувица кука за Гергьовден
· 21 декември - Православна църква почита Света мъченица Юлиания
· Идеи за коледна украса от 4sales.bg
· Пълнено пиле с кестени
· Деца творят картички, за да спасят от самота възрастните в хосписите. Включи се и ти!
· Минимализъм през Коледа
· Преобразяване на хола с фототапет: Как да го направим стилно?
· Домашна мода - как да изглеждате модерни по всяко време на деня?
· Как да се отървем от паяците у дома?
· Метеопрог за планиране на почивката
· От Могилово до Нова Зеландия. Българска изба произвежда вино на другия край на света
· Тиквата като символ: Изкуство и Традиции
Вторник
21
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Как да общуваме с котката
Макар и гальовна, котката е изключително своенравна. Но именно в това е нейната прелест. За разлика от...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 9
Ето ни и и в ден 9 на Коледните пости. Снощната вечеря и днешният обяд за офиса на моето момче са едни...
Децата творят Коледа с нас: Рециклирана елхичка за най-малките
След 3D снежинката и коледния венец, това е занимание за най-малките. То развива фината моторика, естетическото...
Любов към домашната градина
От какво се нуждае един дом? Не са достатъчно само 4 стени и покрив, за да е подходящ за обитаване. Необходими...
Да създадем бонсай - II част
Другата ви задача е да придадете характерна живописна форма на джуджето. Това може да стане като изкривите...
9 причини да хванем парцала
Пролетно почистване на домовете ни – ясно е, че трябва да се свърши - къде с по-малко, къде с по-голяма...
Свети Сава (Савинден)
5 декември Източноправославната църква посвещава на светеца св. Сава Освещени, построил в края на живота...
Приключението нов дом
То си е истинско приключение, защото в него има емоции, неизвестни, ново начало и много вяра за щастливи...
Направи си сама... бижу 
Дизайнерско, оригинално, специално изработен модел, лимитирана серия – все изрази, които означават едно...
Стая на цветни петна
Често пазарувайки търсим практичността – "ще взема тези черни обувки, защото ще подхождат на всичко,...
Коледни печати от плодове и зеленчуци
За да си направим коледни печати не е задължително да ги купим от скъп магазин за художнически материали....
Куче - пазач за детската стая
Не, не тук не става дума да си вземете някой огромен страховит звяр да опази вашите деца от някой лош...
Да украсим дома си с: Пролетни цветя на масата
Пролетните празници наближават: Цветница, Лазаровден, Великден, Гергьовден - дни, в който се събираме...
Балконът – варианти за преустройство
Във всеки апартамент има балкон, но не всеки балкон заема особено място в апартамента. В много случаи...
С каква нагласа да започнем Коледните пости
С каква нагласа ще влезем в Коледните пости е много относително. Тя зависи най-вече от мирогледа и светоусещането...
Съдомиялнята - лукс или инвестиция
Да наречеш някой домакински уред инвестиция може и да звучи пресилено, но не и неточно. Ако въпросният...
Вино и храна - как да съчетаваме правилно
Когато есента е в разгара си, а зимата потропва на прозореца, в хладните нощи често ти се приисква да...
Да изберем най-подходящите пердета
Пердетата внасят в дома ни мекота и топлина, която някак не усещаме ежедневно, но забелязваме, когато...
Сила от и за природата - да посадим дръвче
Идването на есента много често се свързва с чувството на загуба и тъга, със засилване на депресивните...
Органайзър за диадеми, фиби
Няма ред вкъщи с тези две момичета и това е! Диадеми, фиби, ластици, ключодържатели, гривничка от еди...
Финансов фитнес
Да се справяш с финансовата страна на живота е същото като да се жонглираш с всички други неща в живота,...
Петседмична система за чистене - I
Когато не живеете сами и има кой да разхвърля, е много трудно да ходите след всеки и постоянно да разтребвате....
Ден 20 - Постове и пости: Да признаеш провала е да покажеш, че се учиш
Първи опит с квас равносилно на първи провал с квас. Започнах кваса и уж всичко беше както трябва. Живна,...
3 съвета при избор на цветове за мебели?
Със сигурност искате домът ви да бъде модерно обзаведен и щом се приберете да попадате в една релаксираща...
Оцеляващи растения на слънчева тераса
Не всеки има късмет терасата му да е с изложение, подходящо за отглеждане на цветя. Но от всички лоши...
Щори и завеси за дома - красота и функционалност
Японски или австрийски щори – каква е разликата и кои повече ще подхождат на вашето жилище? На тези и...
Коледни джуджета
Винаги има малко време за още коледна украса, нали? Направете си тези симпатични джуджета и споделете...
Сурва, Сурва година
Сурвакането е български обичай, запазен през вековете, който се извършва в първите часове на Новата година...
Преображение Господне
На 6 август Православната църква празнува Преображение Господне – един от най-ранните църковни празници....
Как да изберем блендер
За доста хора блендерът не влиза в графата на задължителните кухненски уреди. На домакинствата обаче,...
Очарованието на винтиджа
Френската дума „винтидж” съвсем буквално означава отлежало вино от изключителна реколта грозде. Тя обаче...
Как да избелим бялото пране?
Избелването на бялото пране е една от задачите, която всяка домакиня среща в определен момент. С времето...
Домашните любимци през зимата
Котките Със застудяването зиморничавите писани стават спокойни, по-дълго спят и безпогрешно се ориентират...
Мишкин ден и Свети Нестор
На 27 октомври църквата почита Свети Нестор. В иконите обикновено се изобразява като млад мъж с копие...
Компостът - еко земеделие чрез отпадъци
Известно е, че боклукът ни се дели на 3 основни групи – хартия, стъкло и метал. Разделното сметосъбиране...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook