Финансов фитнес
 Изпрати
Да се справяш с финансовата страна на живота е същото като да се жонглираш с всички други неща в живота, но има една съществена разлика. Тя е, че освен разбиране, дисциплина и воля, трябва и система. Това е един от малкото аспекти на съществуването, при който многоуважаваната система “Нямам система” не работи въобще.
Покрай тази криза, големи, понякога плашещи, цифри, катострофични предсказания и многобуквени борсови индекси закръжаха все по-близо около нас. Ако не си специалист е трудно да се съсредоточиш върху голямата картинка и да прецениш последствията за себе си. Наистина големите цифри имат значение, но сигурността ни много повече зависи от малките решения за личните си средства, които ежедневно взимаме.
Жонглирането с приходите и разходите не е лесно, но дава яснота. Правенето на бюджет може да бъде дори приятно, а най-хубав е резултатът – откъде идват и къде отлитат парите. Това е важна информация, защото много помага, когато решим да сложим ред в касичката и най-вече в чупенето й.
И най-дългият път започва с първата стъпка
На пръв поглед нерешимото финансово безпокойство, с което ни предстои да се справим, започва от едно – от най-малката стъпка. С нея се определят приоритетите на личния бюджет - изплащане на кредит, спестяване за образование/пенсия/здраве, разплащане на натрупали се сметки, почивка в чужбина, списъкът може да продължи до безкрай.
След като сме определили целите си е много по-лесно да преценим какво ще ни струва да ги изпълним и колко време ще ни отнеме.
Много е важно и да си поставяме цели, които можем да постигнем. Фокусът трябва да е насочен към това, което е по силите ни. Ако си поставяме трудни за изпълнение задаи, няма да постигнем нищо освен разочарование. Невъзможно е да се погаси дълг от 1000 лева например само за един месец, освен ако не изникне някакъв извънреден доход. Съвсем друго е усещането ако „накъсаме“ тези пари на вноски за шест или десет месеца – тогава целта ще е постижима, а мотивацията по-голяма.
Разделяй и владей
Една от хитринките в планирането и разпределянето на приходите и разходите е разделянето на по-големи периоди – от шестмесечни до дву- и повече годишни. Това е от особено значение по отношение на спестяването или погасяването на дълг.
Седмичните разходи естествено влизат с пълна сила в сметката, но всичко, което остане може да бъде разпределено по различни сметки. Освен това, когато се планира за 12 месеца вече говорим за съвсем други суми и това действа ободрително и „спестовно“.
5 хиляди може и да звучи много, но 50 лева е приемливо, ако пък са много, избираме точно това, което е по силите ни да отделяме на месец и така преценяваме за колко време ще съберем пари за ремонт например. Така с всеки изминал месец ще се доближаваме до това, което искаме да постигнем. Е, вярно е, че част от околните те гледат неразбиращо, когато кажеш, че в момента не можеш да си позволиш нещо, но след точно шест месеца и половина ще го направиш. Това е така, защото дългосрочните решения все още не са навлезли изцяло в нашето ежедневие, а дори да са, то за съжаление са под формата на кредити.
Основите на доброто справяне с финансите са покриване на сметки, инвестиране, спестяване, пенсионно осигуряване. Тук отново възниква въпроса – „Как да разпределя нещо, което нямам?“. Отговорът се крие в сумата. Колкото и малки да изглеждат вноските, ако ги погледнете в десет годишен срок ще видите, че си струва. Ето прост пример как малките неща, уголемени във времето имат смисъл и стават значими: Ако всеки месец внасяте по 50 лева за 10 години, при лихва от 6 % ще имате 8 хиляди лева, а ако периодът е 20 години, в края ще сте спестили около 23 хил. лева.
Колкото и отчайващо да изглеждат личните ни финанси всичко е поправимо и не бива да затъваме в кредити или лоши мисли, а просто да решим как да се справим. Спазването на финансова дисциплина може и да не е много популярно, но все пак ако от това зависи изпълнението на целите ни – защо не?
Пътят към кредита е осеян с добри намерения
Най-ужасното за всеки портфейл е кредитната система и измамното чувство за удовлетвореност, което създава. Гледам на нея като точната противоположност на спестяването плюс лихви. Неслучайно всички добри финансови съвети започват с един – „Отървете се от финансвите си задължения, изчистете дълговете!“
Затова преди да си вземем нещо на кредит да помисим как да спестим и тогава да го вземем, защото желанията идват едно след друго и никога нямат край. Чувството на неудовлетвореност се появява колкото повече се въвличаш в това купуване безспир. Но да се обърнем към финансовата му страна – това са пропорционално растящи лихви и натрупани дългове, които все по-трудно в последствие се изчистват.
Всъщност приликата на личните финанси с фитнеса е не точно в напрягането, а в нещо много характерно - фактът, че всички знаем какво е здравословни и правилно, но все отлагаме тръгването по този път...
|
Виж още статии за: Съвети за дома · Парите ·
Виж още статии за: Съвети за дома · Парите ·
|
|
Събота 10 Юни 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Вълшебното килимче
В съвременните домове с топли подови настилки килимът отдавна не е необходимост, а подробност, акцент,...
 С какво още да поднесем виното?
Според известната традиция, ако не се сервира с основно ястие, виното се поднася със сирена и/или сухи...
  1 септември - Симеоновден
На 1 септември Православната църква отбелязва Симеоновден. В християнския календар се чества паметта...
 Мислех, че на Коледа ще сме само аз и кучето ми
Нямам свое семейство, нямам гадже и си мислех, че тази Коледа ще сме само аз и кучето ми. Родителите...
 Св. Валентина - защитник на вярата
Св. Валентина е малко известна светица, особено покрай католическия си съименник, но тя е тази, която...
  Есенно разчистване на гардероба
Септември месец е първият месец след летния период, който има буквата „Р” в името си. Според народните...
 Хлябът на Бъдни вечер
Мълчи, моме, наливай, водата от ручея, зимай.
Па после го думай на зърното, па спомняй си слънцето,...
 Градинската (или балконска) мебел
Слънцелюбива и дъждоустойчива, стационарна и мобилна, дълговечна и „еднократна употреба”... В строителните...
 Няколко нискобюджетни идеи за коледен подарък
Подаръците за Коледа са извор на приятни трепети и безкрайни мъки по измислянето им. Даже средствата...
  Мартеница гривна с техника "макраме"
Много дълго време мислех, че макрамето е нещо безкрайно трудно. Докато преди време не попаднах на едно...
  24 май...какъвто трябва да бъде
България има единствения в света национален празник, посветен на писмеността, културата и просветата....
 29 август - Секновение
На 29 август в народната традиция се отбелязва Секновение - хората и целият видим свят се подготвят за...
  Да си наемеш чистачка у дома
Да наемеш жена, която да почисти у дома или да се обърнеш към фирма за професионално почистване вече...
  Правила на модерния (и не само) етикет
Мислим си, че живеем във време, в което всеки си прави, каквото си иска, и вече етикет не съществува?...
  Заслужени думи за индришето
Винаги съм си падала по, така наречените от една моя ухилена позната - „бабешки” цветя, неща, гозби,...
|