 Финансов фитнес
 Изпрати
Да се справяш с финансовата страна на живота е същото като да се жонглираш с всички други неща в живота, но има една съществена разлика. Тя е, че освен разбиране, дисциплина и воля, трябва и система. Това е един от малкото аспекти на съществуването, при който многоуважаваната система “Нямам система” не работи въобще.
Покрай тази криза, големи, понякога плашещи, цифри, катострофични предсказания и многобуквени борсови индекси закръжаха все по-близо около нас. Ако не си специалист е трудно да се съсредоточиш върху голямата картинка и да прецениш последствията за себе си. Наистина големите цифри имат значение, но сигурността ни много повече зависи от малките решения за личните си средства, които ежедневно взимаме.
Жонглирането с приходите и разходите не е лесно, но дава яснота. Правенето на бюджет може да бъде дори приятно, а най-хубав е резултатът – откъде идват и къде отлитат парите. Това е важна информация, защото много помага, когато решим да сложим ред в касичката и най-вече в чупенето й.
И най-дългият път започва с първата стъпка
На пръв поглед нерешимото финансово безпокойство, с което ни предстои да се справим, започва от едно – от най-малката стъпка. С нея се определят приоритетите на личния бюджет - изплащане на кредит, спестяване за образование/пенсия/здраве, разплащане на натрупали се сметки, почивка в чужбина, списъкът може да продължи до безкрай.
След като сме определили целите си е много по-лесно да преценим какво ще ни струва да ги изпълним и колко време ще ни отнеме.
Много е важно и да си поставяме цели, които можем да постигнем. Фокусът трябва да е насочен към това, което е по силите ни. Ако си поставяме трудни за изпълнение задаи, няма да постигнем нищо освен разочарование. Невъзможно е да се погаси дълг от 1000 лева например само за един месец, освен ако не изникне някакъв извънреден доход. Съвсем друго е усещането ако „накъсаме“ тези пари на вноски за шест или десет месеца – тогава целта ще е постижима, а мотивацията по-голяма.
Разделяй и владей
Една от хитринките в планирането и разпределянето на приходите и разходите е разделянето на по-големи периоди – от шестмесечни до дву- и повече годишни. Това е от особено значение по отношение на спестяването или погасяването на дълг.
Седмичните разходи естествено влизат с пълна сила в сметката, но всичко, което остане може да бъде разпределено по различни сметки. Освен това, когато се планира за 12 месеца вече говорим за съвсем други суми и това действа ободрително и „спестовно“.
5 хиляди може и да звучи много, но 50 лева е приемливо, ако пък са много, избираме точно това, което е по силите ни да отделяме на месец и така преценяваме за колко време ще съберем пари за ремонт например. Така с всеки изминал месец ще се доближаваме до това, което искаме да постигнем. Е, вярно е, че част от околните те гледат неразбиращо, когато кажеш, че в момента не можеш да си позволиш нещо, но след точно шест месеца и половина ще го направиш. Това е така, защото дългосрочните решения все още не са навлезли изцяло в нашето ежедневие, а дори да са, то за съжаление са под формата на кредити.
Основите на доброто справяне с финансите са покриване на сметки, инвестиране, спестяване, пенсионно осигуряване. Тук отново възниква въпроса – „Как да разпределя нещо, което нямам?“. Отговорът се крие в сумата. Колкото и малки да изглеждат вноските, ако ги погледнете в десет годишен срок ще видите, че си струва. Ето прост пример как малките неща, уголемени във времето имат смисъл и стават значими: Ако всеки месец внасяте по 50 лева за 10 години, при лихва от 6 % ще имате 8 хиляди лева, а ако периодът е 20 години, в края ще сте спестили около 23 хил. лева.
Колкото и отчайващо да изглеждат личните ни финанси всичко е поправимо и не бива да затъваме в кредити или лоши мисли, а просто да решим как да се справим. Спазването на финансова дисциплина може и да не е много популярно, но все пак ако от това зависи изпълнението на целите ни – защо не?
Пътят към кредита е осеян с добри намерения
Най-ужасното за всеки портфейл е кредитната система и измамното чувство за удовлетвореност, което създава. Гледам на нея като точната противоположност на спестяването плюс лихви. Неслучайно всички добри финансови съвети започват с един – „Отървете се от финансвите си задължения, изчистете дълговете!“
Затова преди да си вземем нещо на кредит да помисим как да спестим и тогава да го вземем, защото желанията идват едно след друго и никога нямат край. Чувството на неудовлетвореност се появява колкото повече се въвличаш в това купуване безспир. Но да се обърнем към финансовата му страна – това са пропорционално растящи лихви и натрупани дългове, които все по-трудно в последствие се изчистват.
Всъщност приликата на личните финанси с фитнеса е не точно в напрягането, а в нещо много характерно - фактът, че всички знаем какво е здравословни и правилно, но все отлагаме тръгването по този път...
|
Виж още статии за: Съвети за дома · Парите ·
Виж още статии за: Съвети за дома · Парите ·
|
|
Неделя 23 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Филтрирате ли питейната вода?
Всички знаем, че чистата вода е едно от най-важните условия за доброто ни здраве. Водата от водопроводния...
  Вълнистите папагали - верни приятели у дома I
По данни на Гринпийс 20 милиона диви животни годишно са улавяни и превръщани насила в домашни любимци.
Защо...
 Моята първа Коледа
„Нещо странно се случва през последните дни. Мама и татко прекарват с мен целия си ден, гушкат ме и ми...
 Ремонт у дома
Причините поради, които хората се решават на ремонт, биват различни – едни си купуват жилище и искат...
  Котката – как да превъзпитаме този мил разрушител
Ако четете тази статия най-вероятно у дома си имате сладко, пухкаво котенце...с големи остри нокти. И...
 Огънят в камината - уютен, но опасен. Неправилното изгаряне на дървесина отнема животи
Над десет пъти повече хора загиват в резултат от замърсяване на въздуха, отколкото при пътнотранспортни...
  Полезни съвети, ако сте с куче на път
Лято е – време за пътувания и летни приключения, за туристически открития и споделени моменти с любимите...
  Мишкин ден и Свети Нестор
На 27 октомври църквата почита Свети Нестор. В иконите обикновено се изобразява като млад мъж с копие...
 Празнично сгъване на салфетки за всеки повод
Коледната и новогодишна трапеза е това, около което всъщност се събираме. Да се погледнем в очите на...
  Илинден
Празника на св. пророк Илия отбелязваме на 20 юли. Според житието на светеца, 900 години преди идването...
 Луксът ще ви посрещне от вратата
Входното антре е първото помещение, което вашите гости виждат, когато отворите вратата, за да ги посрещнете.
Затова,...
 Организиране на Пространството в Дома
Съвременния свят, където животът е динамичен и пространството в дома често е ограничено, важно е да знаем...
 Смисълът на християнските пости
Преди всичко примири се с врага си, като му простиш от сърце;
като видиш беден не се отвръщай от него,...
  Балконът – варианти за преустройство
Във всеки апартамент има балкон, но не всеки балкон заема особено място в апартамента. В много случаи...
  Ръчна изработка – красота, терапия и антикризисна мярка
Преди години българските девойки, независимо дали от голям град, или малко планинско село, задължително...
|