С парите – на ти или на вие?
 Изпрати
Въпросът е опасен, но отговорът е огромно поле с взривоопасни мини. Защо отношението към парите е важно? Със сигурност част от отговора се крие във важността им като социален фактор. За силата на парите говорят много народни мъдрости – „С пари в рая, без пари - покрая”, „Кой каквото ще да казва, винаги става дума за пари”, „Баба знае и две и двеста”, „Което не става с пари – става с много пари”, „Който дава парите, той поръчва музиката”. Често кротичко дремещото пред телевизора гражданско съзнание се активира именно когато портфейлът е заплашен от изтъняване. Какво всъщност е нужно, за да не бъдеш на Вие с парите и да чуваш „Ти-ти-ти” не само в телефонната слушалка. Някои от промените са основни и очевидни. И въпреки това често биват пропускани.
Премахването на незабележимите разходи е една от първите стъпки. Тъй като винаги малкото камъче обръща колата, е нужно преди да асфалтираме улица „Финансова”, да я изметем от всички проблемни камъчета. В графата „незабележими разходи” попадат всички онези награди, които си позволяваме в момента, в който разполагаме с повече пари накуп. Заради досадното спестяване, в определени моменти отваряме портфейла широко и с това задраскваме всякакви предварително начертани планове и програми за финансово спокойствие. Незабележимите разходи понякога са маскирани под табелки „Промоция” и „Намаление”. Това често подвежда и води до купуването на повече неща, отколкото са необходими.
Дистанцираното отношение към парите идва и от факта, че или се печели малко, или се харчи много. Добър ориентир е балансът на месечния бюджет. А той може да бъде направен лесно. В една колона се отбелязват приходите във всичките им форми (материални и нематериални) – заплата от основна работа, бонуси и награди, процентно възнаграждение, заплащане по допълнителни договори и споразумения, купони за храна, средства за служебно облекло, безплатни медицински прегледи; в другата са разходите – покриване на месечни сметки, погасяване на заем, минимални вноски по кредитни карти, джобни за децата, режийни за блока, в който живеем, бензин за колата или карта за градски транспорт, наем и др. Месечната равносметка бързо дава ориентир на коя гара по пътя от Вие към Ти се намираме. Финансовото натоварване през месеци от годината е различно, така че проследяването на баланса поне в три последователни месеца ще даде най-обективна оценка на положението. Според социалния статус на различните държави съотношението на крайните суми между двете колони варира. В полето на поносимата разлика попадат 30% повече разходи спрямо приходите.
В борбата между софтуера и амбалажна хартия напоследък все по-убедителен напредък вземат новите технологии. В България е доста популярен изразът – „Да му дръпнем чертата”, което предполага едно сложно ръчно пресмятане с химикалка или молив ръка. Но на пазара вече се предлагат подробно разработени софтуери за планиране. Те алармират за предстоящите плащания и следят реално похарченото. В статистическите притурки на програмите информацията за разпределението на разходите и средните спестявания за годината се представя под формата на графики и таблици. На всеки му се е случвало да се запита – „Къде отидоха парите ми?” или да се сблъска с неприятната констатация – „Уж нищо не купихме, а платихме толкова много!”. Постоянно пристигат сметки, искаме да спестим за нещо, а все не успяваме, вноските по кредитните карта остават все така големи... Планирането на бюджета не е панацея, но определено е хапчето, което може да облекчи болките при финансовата неразбория. Да страдаш от „мускулната треска” на финансовия фитнес – да пресмяташ и да преценяваш, е по-добре, отколкото да имаш финансов махмурлук.
Кооперирането също носи своите плюсове. С приятели до работата в колата вместо сам и обединяване с колежките за купуване и правене на кафе в офиса, вместо по няколко кафета всеки ден от барчето, са само някои от вариантите.
Пътят към На Ти С Парите в никакъв случай не трябва да минава през местата Лишение и Мизерия. Той е по-скоро път до прагматичния разум и комбинативността. В песимистичната версия в края отново ще бъдем на Вие с парите, защото те никога няма да стигат – на някои за месечната сметка за ток, на други – за Ферари. Оптимистично погледнато обаче, човек се отличава от животните именно със своя разум. Така че, ако го използва правилно, едва ли някога ще разчита само на инстинкта си, за да оцелее.
|
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Съвети за по-топъл дом през зимата
Отново сме в началото на поредния отоплителен сезон и би било полезно да помислим преди големите студове...
  Идея за: Кръгли мартенички
Вкъщи с децата правим сами мартеничките, с които на 1 март закичваме роднини и приятели. Изработването...
 Какво се случва на Велики понеделник?
На Велики понеделник евангелистите ни разказват как Божият син влязъл в Йерусалимския храм и го намерил...
 Моето бюро, моята крепост - I
Бюрото място, на което прекарваме различен брой часове и от чието удобство и функционалност зависи колко...
  Изяж и посади
Обичате екзотичните плодове, растенията и сте склонни към експерименти? Тогава тази статия е именно за...
  Как да решим какви съдове да ползваме в кухнята
Вредни ли са съдовете, в които готвим за нашия организъм? Кой вид да изберем?
И аз съм се чудела дълго...
 Как да се вместим практично и красиво в съвременните тесни пространства
За никого не е тайна, че с напредване на технологиите, всичко става все по-малко и все по-миниатюрно....
  По-осъзната и щастлива да е 2019 г., приятели!
Измина още една година, в която бяхме заедно. Сега, в края й, знаем, че поглеждаме към нея с усмивка...
  Гергьовден - 6 май
На 6 май отбелязваме Гергьовден, може би един от най-големите български празници. Името Георги е най-често...
 Минимализмът и възрастта
Имах една съседка, която разполагаше с огромен апартамент, живееше сама в него. Когато съм ходела у тях...
  С каква нагласа да започнем Коледните пости
С каква нагласа ще влезем в Коледните пости е много относително. Тя зависи най-вече от мирогледа и светоусещането...
  Да излезем на терасата
Пролетта дойде, дълго чакана и пак – малко неочаквана. Нямаме търпение да разтворим широко прозорците,...
|