С парите – на ти или на вие?
Изпрати
Въпросът е опасен, но отговорът е огромно поле с взривоопасни мини. Защо отношението към парите е важно? Със сигурност част от отговора се крие във важността им като социален фактор. За силата на парите говорят много народни мъдрости – „С пари в рая, без пари - покрая”, „Кой каквото ще да казва, винаги става дума за пари”, „Баба знае и две и двеста”, „Което не става с пари – става с много пари”, „Който дава парите, той поръчва музиката”. Често кротичко дремещото пред телевизора гражданско съзнание се активира именно когато портфейлът е заплашен от изтъняване. Какво всъщност е нужно, за да не бъдеш на Вие с парите и да чуваш „Ти-ти-ти” не само в телефонната слушалка. Някои от промените са основни и очевидни. И въпреки това често биват пропускани.
Премахването на незабележимите разходи е една от първите стъпки. Тъй като винаги малкото камъче обръща колата, е нужно преди да асфалтираме улица „Финансова”, да я изметем от всички проблемни камъчета. В графата „незабележими разходи” попадат всички онези награди, които си позволяваме в момента, в който разполагаме с повече пари накуп. Заради досадното спестяване, в определени моменти отваряме портфейла широко и с това задраскваме всякакви предварително начертани планове и програми за финансово спокойствие. Незабележимите разходи понякога са маскирани под табелки „Промоция” и „Намаление”. Това често подвежда и води до купуването на повече неща, отколкото са необходими.
Дистанцираното отношение към парите идва и от факта, че или се печели малко, или се харчи много. Добър ориентир е балансът на месечния бюджет. А той може да бъде направен лесно. В една колона се отбелязват приходите във всичките им форми (материални и нематериални) – заплата от основна работа, бонуси и награди, процентно възнаграждение, заплащане по допълнителни договори и споразумения, купони за храна, средства за служебно облекло, безплатни медицински прегледи; в другата са разходите – покриване на месечни сметки, погасяване на заем, минимални вноски по кредитни карти, джобни за децата, режийни за блока, в който живеем, бензин за колата или карта за градски транспорт, наем и др. Месечната равносметка бързо дава ориентир на коя гара по пътя от Вие към Ти се намираме. Финансовото натоварване през месеци от годината е различно, така че проследяването на баланса поне в три последователни месеца ще даде най-обективна оценка на положението. Според социалния статус на различните държави съотношението на крайните суми между двете колони варира. В полето на поносимата разлика попадат 30% повече разходи спрямо приходите.
В борбата между софтуера и амбалажна хартия напоследък все по-убедителен напредък вземат новите технологии. В България е доста популярен изразът – „Да му дръпнем чертата”, което предполага едно сложно ръчно пресмятане с химикалка или молив ръка. Но на пазара вече се предлагат подробно разработени софтуери за планиране. Те алармират за предстоящите плащания и следят реално похарченото. В статистическите притурки на програмите информацията за разпределението на разходите и средните спестявания за годината се представя под формата на графики и таблици. На всеки му се е случвало да се запита – „Къде отидоха парите ми?” или да се сблъска с неприятната констатация – „Уж нищо не купихме, а платихме толкова много!”. Постоянно пристигат сметки, искаме да спестим за нещо, а все не успяваме, вноските по кредитните карта остават все така големи... Планирането на бюджета не е панацея, но определено е хапчето, което може да облекчи болките при финансовата неразбория. Да страдаш от „мускулната треска” на финансовия фитнес – да пресмяташ и да преценяваш, е по-добре, отколкото да имаш финансов махмурлук.
Кооперирането също носи своите плюсове. С приятели до работата в колата вместо сам и обединяване с колежките за купуване и правене на кафе в офиса, вместо по няколко кафета всеки ден от барчето, са само някои от вариантите.
Пътят към На Ти С Парите в никакъв случай не трябва да минава през местата Лишение и Мизерия. Той е по-скоро път до прагматичния разум и комбинативността. В песимистичната версия в края отново ще бъдем на Вие с парите, защото те никога няма да стигат – на някои за месечната сметка за ток, на други – за Ферари. Оптимистично погледнато обаче, човек се отличава от животните именно със своя разум. Така че, ако го използва правилно, едва ли някога ще разчита само на инстинкта си, за да оцелее.
|
|
|
Вторник 8 Октомври 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Зоопарк у дома
Да отглеждаш домашен любимец не е нещо необичайно, но да имаш няколко... това вече си е същинско предизвикателство!...
Можем да си улесним живота и да спечелим повече време за себе си
Сещате ли се за дните, в които полудявате от факта, че имате да свършите поне 10 неща, за които ви трябват...
След края на празниците: празнувайте останалата част от годината
Толкова много дни и седмици в очакване, планиране и подготовка на празниците и сякаш само за един...
Всичко за Великите пости
Великият пост е най-строгият през годината и е най-продължителен.
Постите започват седем седмици...
Сушени лимони
Сушените лимонови резени можете да използвате за декорация на дома, свещи, подаръци, картички, коледната...
Какво ви „казва” домашният любимец?
Схващането, че животинките не могат да говорят не е съвсем вярно. Те, също както нас – хората, използват...
Форми за сладкиши – какви да изберем
Едва ли ще ви зарадвам, но универсална форма за печене не съществува. Използването на един-единствен...
Празен хладилник и внезапни гости. Помощ!
На всеки му се е случвало да го изненадат внезапни гости. Не от онези неприятните, с които през цялото...
Еко съвети в очакване на бебето
Днес почти всяка сфера в живота ни е свързана със стремежа към щадящо околната среда поведение и начин...
Традиции и обичаи на Бъдни вечер
Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници в българския календар. Самото му име произхожда от...
„Наесен с песен“ или посрещнете есента малко по-уверени, с пълен джоб ще добавим ние, от MiniZaem.bg
„Кредит“, та дори и малък, и „пълен джоб“ звучат първоначално взаимно изключващите се фрази, нали? За...
14 април - св. Мартин Изповедник, Мартиния
На 14 април се почита свети Мартин Изповедник, римски папа. Той, заедно с папа Максим Изповедник, защитавал...
|