Интересни коледни традиции по света
 „Весела, весела Коледа – тя е в състояние да ни върне детските приказни видения, да привика у стареца щастието на младостта, да отведе пътешественика в уюта на бащиното огнище“ – Чарлз Дикенс
Коледните традиции по света са толкова разнообразни, чудни и интересни, но все пак свързани по между си с някои отличаващи се ключови черти като светлините, зелените елхи и надеждата. Вероятно най-празнуваният празник в света, нашата съвременна Коледа е продукт на стотици години както светски, така и религиозни традиции от различни точки на Земята, като много от тях са съсредоточени върху зимното слънцестоене. Как се подготвят различните култури за посрещането на най-светлия празник? Какви специални обичаи имат? Как звучи „Весела Коледа“ по света?
Швеция – „God Jul!“ [Весела Коледа] – Повечето хора в скандинавските страни почитат Санта Лусия всяка година на 13 декември – това е много красив и специален празник за тях, свързан с коледните традиции. Празнуването на Деня на Санта Лусия започва в Швеция, но се разпространява и в Дания, Норвегия и Финландия до средата на 19 век (чества сe от католици, православни и лутерани). Традиционно за празника се приготвят специални кифлички с шафран, които се наричат Lussekatt (Кифличките на Лусия). Една от легендите разказва за италианска девойка, която помагала на бедните, дарявайки им вещи и храна. Тъй като ръцете ѝ били заети, тя носела запалени свещи на главата си като корона. Светлината е основна тема на Деня на Санта Лусия, защото името ѝ, което произлиза от латинската дума lux, означава светлина. Според друга легенда, Лусия загубила очите си докато била измъчвана от римския император Диоклециан заради християнските си вярвания – тя е патрон на писателите и на болните от очни болести. На 13 декември много хора се събират в местните църкви, където има специални чествания с песни и запалени свещи – денят се смята за най-късия в годината с най-дългата нощ.
Финландия: „Hyvää Joulua!“ – Много финландци посещават сауна на Бъдни вечер. Семействата се събират и слушат националното радио предаване „Мир на Коледа“. Обичайно за тях е да посещават гробовете на починали членове на семейството.
Германия: „Froehliche Weihnachten!“ - Традицията за украсяване на коледни елхи идва от Германия. Декорирането на вечнозелените дървета винаги е било част от германската традиция за зимно слънцестоене. Първите „коледни елхи“, изрично украсени и кръстени на християнския празник, се появяват в Страсбург (част от Елзас - френска област на границата с Германия) в началото на XVII век. След 1750 г. коледните елхи започват да се показват в други части на Германия и още повече след 1771 г., когато Йохан Волфганг фон Гьоте, германски писател, поет и философ, посещава Страсбург и незабавно включва коледното дърво в романа си „Страданието на младия Вертер“.
Англия: „Merry Christmas!“ – Характерно за Англия е изпращането на коледни картички. Англичанин на име Джон Хорсли помага за популяризирането на традицията за изпращане на коледни поздравителни картички, когато в края на 1830 г. започва да произвежда малки картончета с празнични сцени и предварително написани специални поздрави.
Келтските и тевтонските народи отдавна са смятали, че растението имел притежава магични сили. Вярва се, че то има способността да лекува рани и да повишава плодовитостта. Келтите закачали имел в домовете си, за да си донесат късмет и да прогонят злите духове. По време на празниците във викторианската ера англичаните също слагали клончета от имел да висят от тавана или го закачали на вратите си. Ако някой застане точно под имела, той трябва да бъде целунат от някой друг в стаята. Характерно за празничната трапеза в Англия пък е вкусният коледен пудинг със стафиди и подправки.
В Съединените щати и Англия децата закачат коледни чорапи на леглата си или близо до камината на Бъдни вечер, надявайки се, че на сутринта на Коледа, те ще бъдат пълни с лакомства и малки подаръци (в Скандинавия децата оставят обувките си до огнището със същото намерение).
Мексико: „Feliz Navidad!“ - През 1828 г. американският министър в Мексико Джоел Робъртс Пойнсет донася червено-зелено растение от Мексико в Америка. Тъй като цветовете му изглеждат идеално за празника, растенията се наричат на неговото име и започват да се появяват в оранжериите още през 1830 г. През 1870 г. магазините в Ню Йорк започват да ги продават по Коледа. До 1900 г. те са универсален символ на празника (тези растения са по-известни и като Коледна звезда). В Мексико са много характерни специални скулптури от папие-маше, наречени пинята – те са в различни форми, много цветни и украсени, пълни с бонбони, различни лакомства и монети. Поставят се нависоко, а децата се редуват, като удрят пинятата докато не се счупи и лакомствата се разпръснат навсякъде.
Франция: „Joyeux Noël!“ - Във Франция Коледа се нарича Ноел. Това идва от френската фраза les bonnes nouvelles, която означава „добрата новина“ и се отнася до евангелието. В Южна Франция някои хора горят голям дънер в домовете си между Бъдни вечер и Нова година. Това произтича от древна традиция, при която стопаните използват част от него, за да си осигурят късмет за реколтата за следващата година.
Австралия: „Merry Christmas” - В Австралия празникът идва в средата на лятото и не е необичайно някои части на страната да достигнат 38 градуса на Коледа. По време на топлия и слънчев австралийски коледен сезон, плажното време и барбекютата на открито са често срещани. Традиционните празненства за Коледа включват семейни събирания, размяна на подаръци или топла храна. Характерно за трапезата са и шунка, пуйка, свинско или морски дарове.
Канада: „Merry Christmas“ - Повечето канадски коледни традиции са много сходни с тези в Съединените щати. В далечния север на страната ескимосите празнуват зимен фестивал, наречен sinck tuck, който включва празненства с танци и размяна на подаръци.
Украйна: „щасливого Різдва!“ - Украинците приготвят традиционна храна от 12 ястия. Най-малкото дете в семейството застава на прозореца, за да следи за появата на вечерната звезда, сигнал, че празникът може да започне.
Гърция: „Kala Christouyenna!“ - В Гърция много хора вярват в ‚каликазери‘, таласъми, за които се смята, че причиняват пакости през 12-те дни на Коледа. Подаръците обикновено се разменят на 1 януари, денят на Свети Василий.
Коледната магия завладява света с различни традиции и красиви обичаи, но и обединява в името на доброто, надеждата и вярата в чудеса. Това е най-прекрасното време в годината, което окрилява душите и влиза в сърцата ни – докоснете се до това вълшебно вдъхновение и го запазете през цялата нова година. Както казва Норман Винсънт Пийл:
“ „Коледа размахва магическа пръчица над света, прави всичко по-добро, по-красиво“” |
Виж още статии за: Любопитно · Коледа · Зимата ·
Коментари
2019-12-19 #2  Hera Благодаря, Мая, коригирахме  Весели празници от нас 
2019-12-18 #1  simply_Maia Интересно от кога Украйна е преминала на латиница.
До колкото виждам все още сайта на президента им е на кирилица :
Президент України Володимир Зеленський
https://www.president.gov.ua
Виж още статии за: Любопитно · Коледа · Зимата ·
|
|
Четвъртък 5 Октомври 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 Как да направим приказно кръщене?
Кръщенето е празник, който оставя спомен за цял живот. Този ритуал въвежда детето в духовния свят, обединява...
 Съхранение и сервиране на виното
Виното е напитка с фина душа и изисква своите грижи. Ако ценим достойнствата му и сме склонни да отделяме...
  Зоопарк у дома
Да отглеждаш домашен любимец не е нещо необичайно, но да имаш няколко... това вече си е същинско предизвикателство!...
  Лов на Вещи - I
Случвало ли ви се е да ненамирате място за една чаша на кухненския плот или за дреха в гардероба? Или...
   Коледна украса "Горски кът"
В дните около Коледа магазините се изпълват с лъскави елхички, гирлянди, топки и венци, които отдалеч...
  Религиозен ли е българинът?
Още Аристотел е казал, че човекът е социално животно. А какво друго означава социума, ако не система...
  Как се прави: Kурбан за здраве
Даване на курбан по нашите земи, обикновено за здраве, е една хилядолетна традиция. Тя има своите корени...
 Да изберем най-подходящите пердета
Пердетата внасят в дома ни мекота и топлина, която някак не усещаме ежедневно, но забелязваме, когато...
 Да пренапишем коледния си списък със задачи. Сега. Тази Коледа
Да бъда нечий подарък, вместо да купя подарък!
Да изпратя мир и светлина, вместо просто картички!
Да...
  Секънд хенд – опасно или полезно
Дрехи
Полезно
Тръпката при пазаруването на дрехи second hand идва от невероятно ниските цени,...
 Как да: Премахнем варовика от електроуредите
Като чуем варовик, обикновено си правим асоциации само с неприятни неща от рода на твърда вода, повредени...
 Минимализмът и възрастта
Имах една съседка, която разполагаше с огромен апартамент, живееше сама в него. Когато съм ходела у тях...
  Домошари по душа
Какво правите, когато натовареният работен ден най-после свърши? Как и къде прекарвате вечерите си......
  Страстната седмица
След Лазаровден и Цветница, дните до Великден носят в себе си дълбок смисъл и припомнят последната седмица...
  Червени яйца за Великден с естествен цвят от природата
Тази година Велиден като вътрешно празнично изживяване пое по нова посока за мен. В търсене на козунак...
 Как да се почувстваме като местен, когато пътуваме?
Все повече хора искат да се почувстват като местните хора, когато пътуват. Искат да усетят атмосферата,...
 Кратуните - незалязващ чар и практичност за бита
Наскоро ни подариха малки кратунки и децата ме попитаха стават ли за ядене, служат ли за нещо. Започнах...
  Как да: Ушием гоблен
Шиенето на гоблени е като рисуване с конци. Почти от нищото – една панама и разноцветни нишки, из-под...
  Канела без граници
Рецептите за домашен уют никога не спират да се появяват от само себе си около нас и винаги излизат извън...
  Коледното дърво между традицията и съвременния интериор
От символиката на коледното дърво сякаш е останала само детската радост около украсяването с шарени играчки...
  Да излезем на терасата
Пролетта дойде, дълго чакана и пак – малко неочаквана. Нямаме търпение да разтворим широко прозорците,...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 9
Ето ни и и в ден 9 на Коледните пости. Снощната вечеря и днешният обяд за офиса на моето момче са едни...
 Христос воскресе!
Христос възкръсна от мъртвите,
със смъртта си смъртта победи
Нека помним, че не възгласите "Христос...
 Традиции от миналото, които успешно можем да пренесем в настоящето
Преди повечко години, когато светът е бил по-малък в представите на дедите ни, а домът, махалата, селото,...
  Коледни пости - седмица 1
Началото винаги е предизвикателство – трудно, вълнуващо, пълно със съмнения. Хората сме измислили механизми...
   Аквариумът - късче от водния свят у дома
Сигурно ви се е случвало да останете очаровани от красотата на аквариум, видян в дома на приятел, в някоя...
   Великденски подаръчета
По стара традиция на Великден раздаваме яйца на най-близките ни хора и се чукваме с тях за здраве. Лично...
  17 септември - Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София
На 17 септември църквата почита паметта на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов и отдава почит...
  Ръчна изработка – красота, терапия и антикризисна мярка
Преди години българските девойки, независимо дали от голям град, или малко планинско село, задължително...
  Снежен човек и Ежко Бежко от глина
Моделирайки глината с ръце, можете да направите обемни фигурки, които да сложите на по-дебелите клони...
  Нежна грижа за вълната
В студен зимен ден няма нищо по-уютно от това, да се сгушиш в любимия си, мек пуловер. Вълната обаче...
  История и символика на коледното дръвче
Във всички езически религии е имало култ към свещени дървета. Дървото е универсален символ – смята се,...
  Тодоровден
Тодоровден е един от първите пролетни празници в народния календар. Отбелязва се в първата събота след...
  Правила на модерния (и не само) етикет
Мислим си, че живеем във време, в което всеки си прави, каквото си иска, и вече етикет не съществува?...
 Екологичният ремонт: подбор на материалите - II
Ако искаме нашия ремонт да е екологичен, по-добре да избягваме:
Ламинатът
Това подово покритие е...
|