Дървовидно алое
Изпрати
Родът Алое включва около 350 вида растения, които произхождат от тропическите области на Африка и Арабския полуостров. Едва два от тях обаче имат лечебни свойства – Алое Вера и Дървовидното алое (Aloe arborescens). Първият, за съжаление, се отглежда трудно в стайни условия, тъй като не му достига слънчева светлина. Дървовидното алое обаче е по-непретенциозно, заради което е най-предпочитаният представител на рода у нас.
Описание
В естествени условия лековитото растение достига до четири метра и наподобява дърво, от където произлиза и името му. Гледано в стайни условия обаче височината му не надвишава метър. Смята се също така, че дървовидното алое цъфти изключително рядко – веднъж или два пъти на сто години. Истината е, че в естествени условия има цвят ежегодно, но в умерените ширини не му достига топлина и светлина. Но така или иначе най-голямата му слава се дължи не на цъфтежа му, а на месестите му листа, в които се съдържа лековития сок.
Грижи
Родината на Дървовидното алое е африканската пустиня Кару, където е пословично със своята устойчивост на засушаване. Имайте предвид това, когато отглеждате вашето растение – то не обича честото поливане и влагата, особено през зимата. Не е препоръчително и да го опръсквате, защото водата, която попада в основата на листата, често води до загниване. Това, което иска вашето алое е повече слънчева светлина. През зимата му осигурявайте най-светлото място във вашия дом и температура около 12-13°С. Ако има възможност през топлия сезон го изкарвайте навън. Ако на растението не му достига светлина стъблото се издължава прекалено, а листата остават недоразвити.
Почва и пресаждане
Винаги осигурявайте добър дренаж на саксията, защото корените на алоето лесно могат да загният от излишък на влага. Младите растения пресаждайте всяка година, като най-добре е това да става през пролетта, а възрастните на 2-3 години. За целта пригответе почвена смес от 2 части глинеста чимовка, 1 част листовка, 1 част хумус и 1 част едър пясък.
Подхранване
Най-подходяща за алоето е подхранващата смес за кактуси. С нея наторявайте растението два пъти месечно през топлия сезон (от май до август).
Размножаване
Дървовидното алое най-лесно се размножава чрез резници. За това се използват горните или избилите странично филизи, като след отрязване задължително се подсушават минимум 5 дни. След засаждане също не се полива десетина дни. Най-подходящият сезон за размножаване е пролетта.
Използване за лечебни цели
Лечебните вещества в сока са максимално концентрирани в едрите, зрели листа с дължина над 15 см., които се отделят лесно от стеблото. Съставът на сока се мени и през различните сезони – най-лековит е зимата и пролетта.
|
Виж още статии за: Цветя и градина ·
Коментари
2021-12-04 #18 ЕЛИСАВЕТА аз моето го донесох от градината на цитаделата в Будва- Черна гора и не знам какво е ама е много много плодовито напълни няколко саксий с бебета а на мен ми е мъчно да ги махам ако някой знае какво алое има там да ми каже, защото се страхувам да го ползвам.
2021-01-10 #17 Лидия Моето е като на снимката, но много е странно, че не е на повече от 5 години, а вече цъфти
2015-10-21 #16 Pupi Алое арборесценс отглеждам от 2008 г. Подариха ми едно на 12 г. с много филизи отстрани ,които разсадих После поръчах 2 от разсадник и 2 алое вера. Сега вече имам около 45.Първо правих сок от арборесценса с мед и вино / побългарената рецепта на падре Заго/. После вместо вино слагах зърнен алкохол / водка ,уиски/, както е по Заго. От 1 година го консумирам директно-само вътрешната част и двете вида алоета ,но от верата имам само 5- 6 броя .
2012-04-05 #15 teodora Полезна статия! И аз вече си имам алое и много се надявам да не е декоративно. Прилича малко на това от снимката отдясно.
2010-06-08 #14 Инна Георгиева Кате и аз направих с едно алое същата работа. Моето загуби няколко листа, но оживя.
Извади го цялото от почвата за да изсъхне добре. А почвата или изсипи някъде за да съхне или я разбърквай, за да може и долната пръст в саксийката да стане по-суха. После го върни обратно. Дано да се оправи.
2010-06-07 #13 Kateto Здравейте, мисля че алоето ми нещо му стана. Май го преполях. Оклюма се и сега не знам какво да го правя?
2010-04-17 #12 Инна Георгиева Някаква бъркотия настана, защото аз не проверих името на алоето, което си дала и останах с впечатление, че вида на това от снимката ми се нарича така. Сега виждам, че всъшност иде реч за алое, като на първата снимка от статията.
За моето подарено алое знам, че не е това, което се ползва за медицински нужди. Разглеждам го все пак и като растение с декоративен храктер
p.s. в линка, който си дала няма информация и за други видове
2010-04-17 #11 gevi
2010-04-16 #10 Инна Георгиева Извинявай, останах с впечатление, че говориш за алоето от снимката ми
2010-04-16 #9 gevi
2010-04-16 #7 gevi
2010-04-16 #6 Инна Георгиева Gevi а знаеш ли, през колко време цъфти и има ли някакви особености в отглеждането?
2010-04-15 #5 gevi Алое Арборесценс цъфти в червени цветовелМоже да се намери и в Италия-кварталите на Неапол,южна Италия.Този вид алое се слави с лечевни качества 96% , докато алое Вера с около 78%.В Италия цъфти в края на февруари и през март мисец,също както вашето растение,но в червено.
2010-03-13 #4 Инна Георгиева Принцесата, докато ме е нямало през седмицата, тези цветчета са прецъфтяли Ако другите пъпки цъфнат ще ги снимам по нататък..
2010-02-28 #3 Инна Георгиева Ами то има доста разновидности алоето да ти кажа, то даже пише около 350. Да задължително ще покажа, не е нещо особено поне на картинката която има към саксийката. Или поне не като на кактус да речем . Ще покажа обещавам!
2010-02-28 #2 wildprincess Това алое ли е?Много е красиво!!!Имах друга представа за алоето.
Като разцъфне съвсем,нали ще го покажеш?Моля!!!
Виж още статии за: Цветя и градина ·
|
|
Вторник 3 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
За Бог да прости!
На Задушница се молим за нашите близки, които са си отишли от този свят. За нашите майки и бащи, за роднините...
Една сигурност, моля!
Има разходи от семейния бюджет, които можем да отложим и дори да пренебрегнем, но когато притежаваме...
Св. Иван Рилски - българският светец-лечител
Свeти Иван Рилски е считан за покровител на българския народ, основател и пазител на най-големия ни манастир...
Между сериозната връзка и Неговите неясни сигнали
Тя иска сериозна връзка, той подава неясни сигнали. Познато ли ви звучи? Много жени са се блъскали над...
Стая на цветни петна
Често пазарувайки търсим практичността – "ще взема тези черни обувки, защото ще подхождат на всичко,...
Какво да сложим на масата на Бъдни вечер
Всички знаем, че на Бъдни вечер се поднасят нечетен брой ястия, но когато се стигне до планиране на менюто,...
2 януари - св. Силвестър
На този ден православната църква чества родения в Рим св. Силвестър, известен още и като Карамановден.
Учител...
Да украсим дома си с: Пролетни цветя на масата
Пролетните празници наближават: Цветница, Лазаровден, Великден, Гергьовден - дни, в който се събираме...
Пленителната красота на една 144-годишна уистерия
Огромна уистерия расте в парка на гр. Ашикага, префектура Точики, Япония. Дървото, по-скоро - храст,...
Елегантният чимшир е още интересна билка
Този така симпатичен градински храст - чимширът, е токсично растение. Но това не пречи той да е най-предпочитания...
Как да се почувстваме като местен, когато пътуваме?
Все повече хора искат да се почувстват като местните хора, когато пътуват. Искат да усетят атмосферата,...
Хобито – удоволствие и релакс
Да имаш свое любимо занимание не е само начин за запълване на свободното време, а и възможност за пълноценна...
|