Дървовидно алое
 Изпрати
Родът Алое включва около 350 вида растения, които произхождат от тропическите области на Африка и Арабския полуостров. Едва два от тях обаче имат лечебни свойства – Алое Вера и Дървовидното алое (Aloe arborescens). Първият, за съжаление, се отглежда трудно в стайни условия, тъй като не му достига слънчева светлина. Дървовидното алое обаче е по-непретенциозно, заради което е най-предпочитаният представител на рода у нас.
Описание
В естествени условия лековитото растение достига до четири метра и наподобява дърво, от където произлиза и името му. Гледано в стайни условия обаче височината му не надвишава метър. Смята се също така, че дървовидното алое цъфти изключително рядко – веднъж или два пъти на сто години. Истината е, че в естествени условия има цвят ежегодно, но в умерените ширини не му достига топлина и светлина. Но така или иначе най-голямата му слава се дължи не на цъфтежа му, а на месестите му листа, в които се съдържа лековития сок.
Грижи
Родината на Дървовидното алое е африканската пустиня Кару, където е пословично със своята устойчивост на засушаване. Имайте предвид това, когато отглеждате вашето растение – то не обича честото поливане и влагата, особено през зимата. Не е препоръчително и да го опръсквате, защото водата, която попада в основата на листата, често води до загниване. Това, което иска вашето алое е повече слънчева светлина. През зимата му осигурявайте най-светлото място във вашия дом и температура около 12-13°С. Ако има възможност през топлия сезон го изкарвайте навън. Ако на растението не му достига светлина стъблото се издължава прекалено, а листата остават недоразвити.
Почва и пресаждане
Винаги осигурявайте добър дренаж на саксията, защото корените на алоето лесно могат да загният от излишък на влага. Младите растения пресаждайте всяка година, като най-добре е това да става през пролетта, а възрастните на 2-3 години. За целта пригответе почвена смес от 2 части глинеста чимовка, 1 част листовка, 1 част хумус и 1 част едър пясък.
Подхранване
Най-подходяща за алоето е подхранващата смес за кактуси. С нея наторявайте растението два пъти месечно през топлия сезон (от май до август).
Размножаване
Дървовидното алое най-лесно се размножава чрез резници. За това се използват горните или избилите странично филизи, като след отрязване задължително се подсушават минимум 5 дни. След засаждане също не се полива десетина дни. Най-подходящият сезон за размножаване е пролетта.
Използване за лечебни цели
Лечебните вещества в сока са максимално концентрирани в едрите, зрели листа с дължина над 15 см., които се отделят лесно от стеблото. Съставът на сока се мени и през различните сезони – най-лековит е зимата и пролетта.
|
Виж още статии за: Цветя и градина ·
Коментари
2021-12-04 #18  ЕЛИСАВЕТА аз моето го донесох от градината на цитаделата в Будва- Черна гора и не знам какво е ама е много много плодовито напълни няколко саксий с бебета а на мен ми е мъчно да ги махам ако някой знае какво алое има там да ми каже, защото се страхувам да го ползвам.
2021-01-10 #17  Лидия Моето е като на снимката, но много е странно, че не е на повече от 5 години, а вече цъфти
2015-10-21 #16  Pupi Алое арборесценс отглеждам от 2008 г. Подариха ми едно на 12 г. с много филизи отстрани ,които разсадих После поръчах 2 от разсадник и 2 алое вера. Сега вече имам около 45.Първо правих сок от арборесценса с мед и вино / побългарената рецепта на падре Заго/. После вместо вино слагах зърнен алкохол / водка ,уиски/, както е по Заго. От 1 година го консумирам директно-само вътрешната част и двете вида алоета ,но от верата имам само 5- 6 броя .
2012-04-05 #15  teodora Полезна статия! И аз вече си имам алое и много се надявам да не е декоративно. Прилича малко на това от снимката отдясно. 
2010-06-08 #14  Инна Георгиева Кате и аз направих с едно алое същата работа. Моето загуби няколко листа, но оживя.
Извади го цялото от почвата за да изсъхне добре. А почвата или изсипи някъде за да съхне или я разбърквай, за да може и долната пръст в саксийката да стане по-суха. После го върни обратно. Дано да се оправи.
2010-06-07 #13  Kateto Здравейте, мисля че алоето ми нещо му стана. Май го преполях. Оклюма се и сега не знам какво да го правя?
2010-04-17 #12  Инна Георгиева Някаква бъркотия настана, защото аз не проверих името на алоето, което си дала и останах с впечатление, че вида на това от снимката ми се нарича така. Сега виждам, че всъшност иде реч за алое, като на първата снимка от статията.
За моето подарено алое знам, че не е това, което се ползва за медицински нужди. Разглеждам го все пак и като растение с декоративен храктер 
p.s. в линка, който си дала няма информация и за други видове
2010-04-17 #11  gevi
2010-04-16 #10  Инна Георгиева Извинявай, останах с впечатление, че говориш за алоето от снимката ми 
2010-04-16 #9  gevi
2010-04-16 #7  gevi
2010-04-16 #6  Инна Георгиева Gevi а знаеш ли, през колко време цъфти и има ли някакви особености в отглеждането?
2010-04-15 #5  gevi Алое Арборесценс цъфти в червени цветовелМоже да се намери и в Италия-кварталите на Неапол,южна Италия.Този вид алое се слави с лечевни качества 96% , докато алое Вера с около 78%.В Италия цъфти в края на февруари и през март мисец,също както вашето растение,но в червено.
2010-03-13 #4  Инна Георгиева Принцесата, докато ме е нямало през седмицата, тези цветчета са прецъфтяли  Ако другите пъпки цъфнат ще ги снимам по нататък..
2010-02-28 #3  Инна Георгиева Ами то има доста разновидности алоето да ти кажа, то даже пише около 350. Да задължително ще покажа, не е нещо особено поне на картинката която има към саксийката. Или поне не като на кактус да речем . Ще покажа обещавам! 
2010-02-28 #2  wildprincess Това алое ли е?Много е красиво!!!Имах друга представа за алоето.
Като разцъфне съвсем,нали ще го покажеш?Моля!!! 
Виж още статии за: Цветя и градина ·
|
|
Петък 3 Февруари 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
|
Абонирай се за новости
 Постни арменски сармички
Ако са ви омръзнали обичайните рецепти за лозови сърми и искате да опитате нещо ново и все пак традиционно...
 Подаръци в последния момент, които жените ще харесат
"Ключът към женското сърце е неочакван подарък в неочакван момент" - казва Форестър във филма "Да откриеш...
  Орхидеите
Семейството на орхидеите е голямо. Познати са над 35 хил. вида, разпределени в 800 рода. Всички те, без...
 Антоновден
На 17 януари църквата почита паметта на преподобний Антоний Велики, първият всепризнат основоположник...
 Как да се грижим за кучето през зимните дни?
Зимата е обичан и предпочитан сезон не само за много хора, но и за техните кучета – повечето обожават...
 Св. Иван Рилски - българският светец-лечител
Свeти Иван Рилски е считан за покровител на българския народ, основател и пазител на най-големия ни манастир...
 Компостът - еко земеделие чрез отпадъци
Известно е, че боклукът ни се дели на 3 основни групи – хартия, стъкло и метал. Разделното сметосъбиране...
 Как да представим Коледа на децата така, че те да схванат смисъла й?
Коледа е празник на любов, единност, надежда, топлина. Коледа е и празник на безкрайно пазаруване, следене...
  Да боядисаме яйцата с лепящо фолио
Миналата година ви показахме как да боядисаме яйцата на Велики четвъртък с хартия или памук.
Представихме...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем, ден 7
Ден 7 от Коледните пости продължава. През уикенда у дома гостуваше Цвети, но и двете бяхме по задачки....
 Когато мъжът не е романтичен
Наближава Св. Валентин и вие сте от тези, които имат с кого да споделят празника. Вечеря, подарък, страстна...
 Игнажден
На 20 декември Православната църква отбелязва св. Игнатий. Когато денят се пада в неделя, се измества...
|