Нуждаеш ли се от това? - II
 Изпрати
Да излезем от омагьосания кръг
Когато сме в магазина и вземем стоката в ръка, е добре да се замислим: „Наистина ли се нуждая от това?” Изглежда твърде просто, но действително има резултат. Ако го правите всеки път, ще забележите как поне половината продукти, от тези, които при други обстоятелства бихте купили, сега ще върнете отново на рафта.
Този метод обаче отнема твърде много време. При него запазваме консуматорските си навици и само се опитваме да повлияем на резултата, тоест да купим по-малко излишни неща. Затова на втория етап е добре да си направим собствена статистика, които продукти в крайна сметка се оказват излишни. Обикновено това са:
♠ „Изгодните” покупки – всъщност с минималното намаление на цената продавачът ни примамва да си купим нещо, което не ни трябва – не само за да ни вземе парите на момента, но и с надеждата да създаде изкуствена необходимост към продукта.
♠ Специализираните продукти – един препарат за пода, втори за ваната, трети за тоалетната чиния, четвърти за мивката, пети за стъкла...и така, за да почистим дома си обикновено купуваме около 20 различни продукта. Но макар опаковките, ароматите и етикетите им да са различни, те често съдържат едно активно вещество – например натриев хипохлорид (белина) или фосфорна киселина. За да избегнем подобно дублиране е достатъчно само да прочетем съдържанието. На практика 2-3 препарата са напълно достатъчни, за да поддържаме идеална чистота. Правилото „едно вместо десет” със същата сила важи и за козметиката.
♠ Ароматизатори и омекотители. Миризма на рози в тоалетната, на люляк в дневна, пране с аромат на „истиснки френски парфюм”. Това са синтетични продукти, които не само не принасят никава полза, но и вредят на здравето ни. Всички те могат да се заменят с едно шишенце етерично масло. Да не говорим, че в повечето случаи санитарния възел се нуждае не от маскираща миризма, а просто от добро почистване.
♠ Новата версия – която е почти същата като старата, само че има „иновативен дизайн” или куп допълнителни „екстри”, които обаче трудно можем да забележим при ежедневната употреба на продукта. Този похват е единственият начин да ни накарат да си купим отново епилатор или мобилен телефон, след като старият все още върши чудесна работа.
♠ Стоките за еднократна употреба. Те ни предлагат улеснение и удобство – ползваме, изхвърляме и купуваме отново. Можем ли да си представим обаче купчините с боклук, които остават след такова лекомислено поведение. Би ни било трудно. Само средностатистическото американско бебе „произвежда” близо 2 тона неразградими отпадъци под формата на памперси за първите 2-3 години от живота си. А за пластмасовите чинийки, чаши, самобръсначки, мокри кърпички и т. н. дори не е възможно да се направи някаква статистика
|
Виж още статии за: Жените днес · Личността · шопинг ·
Коментари
2011-04-07 #1  Milana Не съм от прахосничките въпреки,че съм добре финансово ,но поняга купувам нещо което не ми трябва в къщи,,например изкуствени цветя,,и в момента когато се прибера в къщи аз преставам да се радвам на тях.От това си правя извод--да мисля преди да купя нещо,което после ще отиде в кофата за боклук.По-добре се чуствам когато купя на съседските деца нещо сладко или някоя играчка и така започнах да правя когато усетя жажда за харчене на пари и след това усещането на изпълненост е неповторимо.Пробвайте и Вие....
Виж още статии за: Жените днес · Личността · шопинг ·
|
|
Събота 30 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 5 възела, които е полезно да научите
ДА връзваш възел е нещо, което учим в детските си години и е сред тези умения, които ни трябват до края...
 Антоновден
На 17 януари църквата почита паметта на преподобний Антоний Велики, първият всепризнат основоположник...
  Твоята Коледа между различните коледни традиции
Коледните традиции, които съзнателно спазва или несъзнателно имитира съвременният българин, са чудна...
 Актуални опаковки за подаръци
Опаковането на подаръци никога не е било така просто и в същото време - големият избор да го прави така...
  Назад към традицията и същината на Великден
„По оригинална рецепта”, „Както го е правила баба”, „Традиционна рецепта на предците ни” – тези послания...
 Какво трябва да знаем при обзавеждане на нов апартамент
Сдобили сме се с ново жилище или искаме да ремонтираме старото? И в двата случая ни очаква едно вълнуващо...
  Великденски зайчета
Заекът е свързан с плодородието, прекрасен символ, с който да поканим прераждащата се Природа да изпълни...
 Вълшебното килимче
В съвременните домове с топли подови настилки килимът отдавна не е необходимост, а подробност, акцент,...
  Идея за подарък: за баба и дядо
Подаръците за близките понякога ни затрудняват. Първо, защото за всичките тези години е имало стотици...
 Съвет: Обичате ли да спестявате пари? Опитайте това!
Колкото и да не ми се иска да го казвам - неяснотата покрай инфлацията става все по-непредсказуема, а...
 Коледничето - непретенциозна красота по празниците
Коледа е тук, а с нея дойде и най-коледното цвете- добре познатата ни коледна звезда, с която всяка година...
   "Стъклени" коледни сладки
Според най-древните традиции коледната елха се обкичвала с ядки и сушени плодове, които символизирали...
|