Да се гмурнеш. Буквално.
 Както всяка година, морските ни приключения занимават умовете и сърцата ни още от пролетта. Планирането на локацията не е проблем: северното черноморие е нашето. Били сме в Гърция и в Египет, не е като да не сме опитали и чуждоземските морета, но – наистина, у дома ни е най-добре, тук е нашият свят. Вероятно защото на север от Каварна има кътчета, които се посещават от малцина – а именно спокойствието и безлюдните места са ни по сърце. Аз не съм добър плувец, нито съм се гмуркала някога. Кой знае защо обаче реших (като жабата от историята с подковаването на коня), че ми е ред да опитам гмуркането – нали съм вече голямо момиче :).
Известно е, първите опити за плуване под вода се извършват с помощта на тръстикови пръчки. Към 1535 година биват изработени водолазният звънец и камерата за спускане на водолази (оригиналната идея принадлежи на Леонардо да Винчи).След първите водолазни костюми от кожа, които позволявали спускане до 18 метра, се изработват и металните подводни шлемове. До началото на XIX-ти век подаването на въздух става само от повърхността. През 1865г е конструиран сферичният въздушен контейнер с регулатор, който водолазите носят на гърба си при спускането. Към 1900-та година започват и първите проучвания на влиянието на водното налягане върху човешкия организъм.Аквалангът, почти във вида, познат ни и днес, е изобретен през 1943г от френския изследовател и еколог Жак-Ив Кусто, съвместно с Емил Ганян.
В наши дни водолазното оборудване се дели на леководолазно и тежководолазно. За да си леководолаз е задължително да имаш: поне един партньор (за неопитните - вещ инструктор или дори двама такива), плавници, подводна маска, акваланг, водолазен костюм, шнорхел. Ако гмуркането отдавна е станало част от втората ти природа, то можеш да опиташ подводния риболов и/ли да изследваш потънали морски съдове (не особено проучвани такива има, да речем, край Дуранкулак) – като в тези случаи, освен партньор/втори гмуркач, ще са ти нужни нож, компас, фенер и харпун.
Местата за гмуркане с инструктор по нашето Черноморие не са малко. Изброявам тези, които са ми известни. На юг: в Созопол, в селата Китен и Лозенец, на „Арапя” и „Силистар”. На север: в „Златни пясъци”, „Албена”, селата Тюленово и Свети Никола (по-точно, на „Русалка”), в село Българево (на „Болата”) и, разбира се, във Варна. Всъщност БНАПД (Българска асоциация за подводна дейност) е със седалище именно във Варна, във Варна се намира и българският „Черноморски водолазен център”.
Та този месец септември се свързах с представител на варненски клуб, с който се видяхме във водолазната база в село Тюленово. Както винаги, каквото и да правим със съпруга ми, децата са и бяха плътно до нас. Водолазният инструктор ме попита плувам ли, гмуркала ли съм се досега и дали, като цяло, имам страх от водата. Тъй като, общо взето, плувам и водата ме привлича, бях убедена, че трябва да се справя. Подпомогната от двамата водолази, които се приготвиха да влязат в морето с мен, след десетина минути пъшкане и усилия, все пак, облякох водолазния костюм. Кислородните бутилки и коланът с тежестите се оказаха толкова тежки, че буквално те повличат назад и надолу – затова е по-добре максимално бързо да влезеш във водата или да си ги сложиш, влизайки в морето (иначе, както беше в моя случай, рискуваш да се строполиш :) (Благодаря за търпението и разбирането на Д-р Дамян Дамянов, моят първи водолазен инструктор!). Водолазите имат свой жестомимичен език и поведение, които си длъжен да усвоиш добре. Дисциплината и придържането в близост до единия инструктор също са абсолютно задължителни.
И така, амбицирана и подкрепяна от най-близките ми, се потопих в любимото море.... Възторгът ми обаче беше изключително кратък – защото усетих бучене и болка в ушите. За мой срам, презряна от самата себе си, обсипана със справедливите недоумения и на двамата инструктори, се оказах неспособна за водолазно преживяване (обещах си да опитам отново, с водолазно боне). И тогава, спасението се оказа съвсем наблизо, „отсрами” ме едно дете.
Единадесетгодишната ми дъщеря, далеч по-смела от мен, ловко и без превземки облече костюма ми, екипира се с нужното оборудване и, нали вече беше изслушала моя инструктаж, без излишно губене на време, спокойно навлезе в морето. Да, знаех, че тя плува добре, но не знаех, че – предвид възрастта и, ще е възможно да се случи ставащото.
За да не отегчавам, ще добавя само, че тя се оказа наистина добра; след навършване на необходимата 12-годишна възраст и полагане на изпит, би могла да стане член на водолазната асоциация.
И накрая, не мога да се въздържа да направя следния кратък анонс. Ако решите да се запознаете с невероятните места на север от Каварна, не пропускайте да посетите лагуната „Болата” (вписана на 26.09.2012г в международния клуб на „Най-красивите заливи в света”), нос „Калиакра” и крепостта там (разположени в близост до село Българево), Зеленият образователен център в град Шабла, резервата „Яйлата” (с удивителни археологически паметници, непосредствено до село Камен бряг), храма на богинята Кибела насред Дуранкулашкото езеро (недоизследван; за щастие, идущата година се предвижда почване на археологическа дейност).
....... И ако се окаже, че водолазният спорт е вашият, не е необходимо непременно да сте на Малдивите; да не забравяме, че той може да се практикува почти целогодишно и у нас – особено, ако живеете, за разлика от мен, в близост до прекрасното ни море. |
Виж още статии за: Пътешествия · Спортът · Хобито ·
Виж още статии за: Пътешествия · Спортът · Хобито ·
|
|
Четвъртък 7 Юли 2022 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
  Каква зодия си?
Каква зодия си? Този популярен въпрос е известен дори и на невярващите в астрологията. Ако те не го задават...
 Първият в света воден парк за деца със специални нужди отвори врати
Изумителен аква парк за деца с увреждания и специални нужди отвори врати в гр. Антонио, Тексас отвори...
 Из последното интервю на Вонегът: "Трябваше да има надежда"
"- Разкажете ми за причините, които ви накараха да станете творец, било като писател или артист като...
 Превъртане на световете
Тя продължава до ръба на огледалото
и там се отразява и изчезва.
Из стаята той често ще е обикалял
и...
  Виена - разказ с полезности за пътешественици - I
Много хора свързват Виена с Виенското колело, Виенската опера, Виенския валс или бал, с името на великите...
 Оцеляващата магия на детството в исторически снимки и в цитати
Една от клопките на детството е, че човек не трябва да разбира нещо, за да го почувства. И когато умът...
  Празнуването на Кирил и Методий - публицистика от Христо Ботев
Букурещ, 8 майя
В историята на сичките почти европейски народи се срещат такива личности, на които...
  Митът за блондинките - II част
Не е тайна, че светлокосите жени възбуждат по-силно мъжкия пол. Дали защото русата коса навява асоциация...
  Hera.bg на две години
Днес (8 октомври 2011г.) Hera.bg празнува своята втора година в онлайн пространството.
Честит рожден...
 Сънувал-несънувал
Сънувал-несънувал първа среща
разделял-неразделял своя сън,
една любов на прага те посреща,
но истинската...
 Докосвания
Отделя се всичко с пределна черта,
която е допир до нещо друго.
Затворен е стволът в кора -
чрез...
  Да обичаш въпреки
Това е обичта, която поема дългия път от една страна
за да измине хиляди километри до друга
.
Да...
 Като другите жени
Днес опитах да съм "като другите жени". Най-ужасните 2 минути в живота ми....
 Хулио Кортасар: "Надеждата принадлежи на живота."
„Като цитираме другите, ние цитираме себе си.“
„Паметта е огледало, което скандално лъже.“
„Аз...
 12 юни - Световен ден против детския труд
Много хора споделят мнението, че колкото по-рано научиш детето си на труд, толкова по-отговорен, самоуверен,...
 Ако си направил добро - замълчи. Ако са ти направили добро - разкажи
Ако си направил добро - замълчи. Ако са ти направили добро - разкажи....
 Ленард Коен – “Не трябва да се противопоставяте на чудото”
Навсякъде има пукнатини, през които навлиза светлината.
Канадският певец и автор на песни, поет...
  Как да си направим походна аптечка
Ако сте решили да прекарате отпуската си сред природата – в някое китно селце, откъснато от цивилизацията...
 Интервю: Балетният педагог Виргиния Казарина - II
От колко време имаш твоята балетна школа „Виргиния балет”? През годините сигурно са минали десетки, че...
 Йорданка Филаретова - "Госпожата"
Йорданка Филаретова - "Госпожата" е общественичка, филантроп, просветителка. Тя е родена на 19 март 1843...
 Край на играта ни "Пролет с Hera.bg"
Привет, приятели! С най- голямо удоволствие обявяваме победителите и слагаме край на нашия пролетен конкурс,...
 Нито една усмивка не е излишна
От думите можем да спестим, но нито една усмивка не е излишна...
|