Оцеляващи растения на слънчева тераса
Изпрати
Не всеки има късмет терасата му да е с изложение, подходящо за отглеждане на цветя. Но от всички лоши стечения на обстоятелствата, най-зле е при западните балкони. В този случай до обяд положението е добре, но започва да напича от 13-14 часа, та докато слънцето залезе. Вярно, радвате се на прекрасни залези, особено ако сте на високо, но цветята горят и буквално се мъчат да оцеляват. Подобно е положението и на южните тераси. Какво правим в тези случаи? Каквото можем.
Трябва да се примирим, че пълно щастие няма. После да подберем подходящите цветя за екстремните условия, които им предоставяме, особено в горещото лято. И не на последно място – да дадем своя принос, за да е ситуацията по-лека за растенията.
Факт е, че дори на топлолюбивите не им понасят преките слънчеви лъчи и 40 градуса. За повечето перфектната температура е 20-28 градуса. По-високите температури ги принуждават да изпаряват по-усилено и от това те губят и влага, и енергия. Така вместо да растат, те се борят за живот. Не усвояват повече слънчева светлина от необходимата им за фотосинтезата и страдат от високата температура. Най-често на жежката западна или южна тераса цветята просто изгарят.
Моят скромен опит показа, че бегониите оцеляват най-прилично под жаркото слънце. Пробвала съм мушкато, пламъче, вербена, паричка, карамфилчета и още няколко безименни за мен цветя. Пламъчето се държи като птицата феникс – цветчетата изсъхват, но пуска нови издънки и се възражда като че ли от нищото. Паричката също даваше много нови цветове, макар израсналите над останалите да изсъхваха, просъществуваха по-дълго онези, които изникваха отдолу – на сянка. На мушкатото му беше много трудно. Въобще първата година много държах на разнообразието на цветята, но в крайна сметка бегониите се оказаха най-устойчиви, макар че и те не реагират еднакво. Тази година обрамчих цялата тераса със сандъчета с бегонии, купени на два пъти от две различни места. Компенсирах еднаквостта на растенията с различното им оцветяване. Оказа се, че белите растат перфектно, листата им остават сочни и зелени, изобщо по нищо не личи, че с часове стоят на температури над 40 и повече градуса на слънце. Червените също стоят прилично, макар че растежът им е малко по-забавен и част от цветчетата им изгарят, докато розовите и смесените – бяло-розови са с доста изсъхнали по краищата листа. Разбира се, при всяко захлаждане и особено, ако падне някой дъжд, бегониите ми буквално лудват.
Някои препоръчват на слънчеви тераси петунии, но предупреждават, че цветчетата им изгарят. Предлагат се олеандри /зокум/, като растения, които се представят прекрасно в страните с горещ климат. Калдаръмчетата и сакъзчетата също издържат на силно слънце. Възможни са дори кактуси, но не всеки би ги одобрил за тераса.
Много слънчевата тераса задължава обилното и ежедневно поливане и опръскване на цветята. Това трябва да става в прохладните часове, за да не изгорят. Освен това през две-три седмици подхранване на растенията с течен концентриран тор за повече зеленина и водоразтворим тор за почвено подхранване. Съдържанието на азот, калий, магнезий, желязо и микроелементите бор, калций, мед и пр. в тях осигурява балансирано хранене на цветята без смяна на пръста. Евентуално при поява на паразити се напръскват с препарат против акари и щитоносни въшки, който се продава в цветарските магазини.
По едно време се чудех защо казват, че цветята се развиват най-добре, когато се отглеждат с много любов. Моето прагматично тълкувание на тази красива и вярна максима е, че тогава човек ги наблюдава често. Той се вглежда в най-малките неблагоприятни изменения на растението и взема мерки, доколкото е във възможностите му. На нас ни остава именно да им се радваме с много любов. На пук на жегата, затиснала терасата и целия външен свят. |
Коментари
2012-07-26 #3 ika Благодаря
2012-07-25 #2 Инна Георгиева Привет Ика,
паяжинките обикновено са от акари. Лошото е, че докато забележиш това вече е фаза в която има много такива.
Едва ли си я съсипала с препарата, просто акарите са я били нападнали.
Обилно пръскане с препарат за акари под, над листенцата, почвата (разбира се не правим това у дома, а на тераса или двор). И лично аз когато ги нападне нещо моите растения прилагам механично отстраняване със сапунена вода. няколко капки препарат за миене на чинии или сапун във вода топвам парцалче и леко почиствам от вредителите, после пръскам
Стискам палци да се възстанови камелията, прекрасно цвете е
2012-07-25 #1 ika Здравейте много съм отчаяна ,съсипах си камелията нападна я мисля че е паяче ли незнам кво е но беще нещо лепкаво като паяжина пръсках с препарат,,ДЕТРАЛ'' веднъж нищо втори трети път и след това опадаха и пъпки и листа.Атя камелията ми беше напъпила за втори път тази година и бях много щастлива.Асега ми се плаче! Първия път когато я купих си хвърли всички пъпки но после двете години я местих от таванската тераса само зад прозореца зимата и пролет от другата страна на прозореца на терасата само и само да не хвърли цветовете си и беше ок 2 те години. Дори тази зима се страхувах да не имръзне не не измръзна но аз я съсипах с препарата може би незнам, а беше пуснала нови листа клони откъде се появи това паяче като няма достъп с други цветя. Сега според съпруга ми е жива и щесе възстанови но аз не вярвам не иска да я гледам толкова жалка картина .
|
|
Събота 7 Септември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
Есента в градината
Смяната на сезоните никъде не се усеща толкова ясно и безапелационно, отколкото в градината. В градовете,...
Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 29
Ден 29 от Коледните пости. Вчера вечерта премина в приготвяне на сурвакница за детето. Опуках царевица...
Канела без граници
Рецептите за домашен уют никога не спират да се появяват от само себе си около нас и винаги излизат извън...
Коледна м/Истерия
Да спрем коледната Истерия, за да се появи отново коледната Мистерия.
Кой и защо превръща празника в...
Как да: Премахнем варовика от електроуредите
Като чуем варовик, обикновено си правим асоциации само с неприятни неща от рода на твърда вода, повредени...
Направи сама: Детска люлка на открито
Кое дете не обича да се люлее? Лятото е тук, ваканцията започна и е време за игри на открито. Да си направим...
Да запазим по-дълго любимите си качествени дрехи
В ерата на fast fashion модата – евтина, масова изработка със средно качество, приличен дизайн и съмнителен...
Говорещият хладилник
Технологичните иновации все по-често комбинират смела научна мисъл с екстравагантни форми и разнообразни...
Да обичаш на Коледа
Някои Коледи се помнят вечно. И нищо не е в състояние да ги изтрие от миналото.
Празникът, който помниш...
22 юли - Света Мария Магдалина
На 22 юли Църквата почита паметта на света Мария Магдалина, излекувана от "седем бяса", вярна последователка...
Стайни растения, които са подходящи и за банята
В днешно време интериорът става все по-важен „елемент” от ежедневието ни, а решението да имаме различен...
Дрянът - свещеното дърво за българите
Дрянът е свещено дърво за българите. То е натоварено с много символика, присъства в много легенди и поверия...
|