 Религиозен ли е българинът?
 Още Аристотел е казал, че човекът е социално животно. А какво друго означава социума, ако не система от отношения и връзки между себеподобни. Животните също го правят- изграждат свои общества на взаимодействия и разбирателство. И въпреки сходния социален живот при човека, той единствен има привилегията да бъде религиозен. Защото religare (лат.) трябва да се разбира като „свързвам“, „обвързвам“ човешкия именно с духовния живот.
Така погледнато на въпроса религиозен ли е българинът не виждам как можем да отговорим с „не“. Защото едва ли има човек, независимо от пол, етническа или религиозна принадлежност, който да няма устои и вяра в нещо отвъд обществото и над човешкото. Ако говорим за християнство или ислям обаче, като че ли горното не е достатъчно. Светите хора обясняват, че всяка религия е обвързана с определени обичаи, практики и кодекс на поведение. Според тях не е религиозен този, който не ги спазва.
Ето някои от важните моменти:
 Вярващият ходи редовно на църква
 Спазва пости, изповядва се
 Чете Светото писание
 Възпитава децата си в религиозния морал
 Извършва богоугодни дела
 Прекръства се на светите места
 Моли се на своя Бог
Днес религиозността в България е трудна, или поне не е толкова очевидна. В хилядолетната ни история божественият култ и свързаните с него ритуали са били неизменна част от ежедневието, сплотявали са не само общността, но и целия ни народ и държавност. Ето че сега именно ежедневието е това, което не оставя възможност за практикуване на православния християнски канон. Вярно е, че в наши дни приоритетите са от професионален характер, но едното не би трябвало да пречи на другото. В същото време все по-малко хора са религиозни по ортодоксалния начин. Все по-малко са тези, които стъпват в храма извън празничната мода или без някакъв тежък житейски проблем. Далеч съм от мнението обаче, че това във всеки случай означава нерелигиозност.
По какво се познава религиозността?
Вярата в нещо не винаги личи. Така например просто ходенето на църква (или до и в църквата) не те прави автоматично религиозен, но и лентяйството в неделя не означава, че си лош човек. Фактите са си факти, но и религиозността е трудна задача. Така е, защото, въпреки нейните строги правила, границите й са доста размити. За някои вярата е свързана с чудодейни сили, ритуали и места. За други тя е твърде лично и своеобразно светоусещане. Едно трябва да е сигурно: колкото и да се лутаме, да търсим правилното, доброто, единственото, у всеки един от нас винаги остава да гори нещо, нашето чувство за надежда или пътеводната ни светлина.
Религията и вярата са свързани с лични постъпки, а не с без-умни действия по празни предписания. Религиозността се познава по поведението и отговорността на хората. Християнската вяра проповядва любов и взаимопомощ. Човешката вяра има за ценност здравето и благоденствието на близките хора и на цялото човечество в най-добрия случай. Така че не е толкова важно как показваме вярата си, а какво именно правим, вярвайки в доброто на някоя идея. Може би църквата всъщност винаги е подсигурявала само външния израз на това изконно дело на човека, наречено обич. Така е било, така и ще бъде. Дори за любовта е нужна институция. Но по-важното, по-същинското е това, което е вътре у човека. И ако той е решил да бъде благ и хуманен, неспазването на религиозните обичаи не може да го спре. Разликата е, че църквата има приобщаващ характер и дава формата на общественото съзнание и подкрепата, както нищо друго в живота. Особено в кризисните ни моменти. Добре е да знаем, че не сме сами, независимо дали сме в храма или не. Защото всъщност храмът е в нас, носим го в душата си. |
Коментари
2013-10-02 #5  серегей По телевизията в предаването ,,Общество и вяра,, едно мазно попче близо 45 мин. ни уверяваше, че Цветан Василев и Делян Пеевски са набожни христяни и затова са изписани между светиите като ктитори в една църква не й помня името, пък и не се вълнувам. Добре, че имаше един професор от ректората, който от негово име се извини на всички християни за безумните му бръщолевения.
След вълна от протести образите им бяха заличени. Ами няма да вервам.
2013-07-10 #4  Лина Саблина Има разлика между религия и вяра. Ясно е, че човещината е съществувала и преди това, г-н Динчев. Обаче опиумът на народа, както казват някои, не може да заличи тази човещина, нали?! Такова е и внушението тук.
2013-06-05 #3  Валентин Динчев Колкото до претенциите на религиите, че те са единствени носители на някакъв висш човешки морал - това е една от най-гнусните им лъжи! Човещината е съществувала и преди появяването на която и да е от религиите!
2013-06-05 #2  Валентин Динчев Горната статия е 100% поръчкова и не отразява истината, колкото и да се иска на автора. Всяка религия е една голяма лъжа и нищо повече. Повечето от войните по света стават именно заради религиите. Освен това религиозността е характерна за най-ниско образованите слоеве на населението - просто защото лесно се поддават на манипулиране и защото са твърде отчаяни и поради това склонни да вярват, че единствено чудо би ги спасило от проблемите им. Спомнете си лицемерието на идеолога на БКП - Александър Лилов. Той пръв влезе в черква и се прекръсти пред ТВ камерите на 10 ноември. Нима вярвате че е бил искрен? Според идеологията на компартията най-важна е вярата, че няма никакъв бог! Очевидно демонстрацията на Лилов е с цел манипулиране на масите! Такива са всички образовани и властимащи, които демонстрират набожност! Затова в интерес на целия свят е всички религии да се обявят за лъжливи и да се забранят!!!
2013-01-07 #1  Десислава Ив. Симеонова Смятам, че българинът не е религиозен. Има обаче добри хора, които - без да са религиозни, в изконния смисъл на тази дума, са святи хора. Според мен през последните години се къса връзката семейство-общество-училище-приятелска среда. Голяма част от подрастващите нямат представа какво именно означават понятия като "добрина", "почтеност', "гражданска позиция", "патриотизъм", "доверие". Смятам, че семейството е отговорно/виновно за това. Религията или по-просто погледнато, спазването в някаква степен на правила/норми, превръща хората в общност, а не в отделни единици. За съжаление, у нас липсва съзнанието и желанието за единение. Дано не съм права.
|
|
Понеделник 28 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Мишкин ден и Свети Нестор
На 27 октомври църквата почита Свети Нестор. В иконите обикновено се изобразява като млад мъж с копие...
  Топло вълнено одеялце за студените дни
Когато навън дърво и камък се пука от студ, а у дома отоплителните уреди едвам насмогват, няма по-голямо...
  Да си наемеш чистачка у дома
Да наемеш жена, която да почисти у дома или да се обърнеш към фирма за професионално почистване вече...
 Кокичето - нежна сила и чар
Наскоро моята свекърва ми подари, по- скоро за радост на децата, две саксии кокичета. Беше ги извадила...
  Дългогодишна връзка и никакви идеи за подарък
Наскоро ми се случи, а знам, че и на много от вас, да избирам подарък на човек, който има всичко. Наистина...
  За бебето с любов - идеи за подарък - II
Активна гимнастика – шарени килимчета с кръстосани върху тях меки пръчки, на които са закачени различни...
 30 август - св. Александър
Св. Александър е константинополски патриарх, живял по времето на император Константин Велики. Като млад...
 Да изберем най-подходящите пердета
Пердетата внасят в дома ни мекота и топлина, която някак не усещаме ежедневно, но забелязваме, когато...
   Кукерите - силата да прогоним злите сили
Кукерите се появяват в различно време в различните краища на България. В Банско идват на Нова година,...
   Mалките жилища
За да се поддържа една голяма къща се изисква голямо количество топлинна енергия и електричество. А в...
 Св. Стелиан Пафлагонийски - Детепазител
На 26 ноември Православната църква чества Свети Стелиан Пафлагонийски - Детепазител. Той е покровител,...
 Как да се справим с бълхите вкъщи?
Бълхите са малки, но изключително упорити паразити, които може да се превърнат в истински кошмар за всеки...
 Перем ли правилно?
Едно от най-неприятните домакински задължения, които наистина нямат край, е прането. Когато имаш съпруг...
 Детето иска кученце за Коледа? Сигурни ли сте?
Членувам в много групи, харесвам страници и подкрепям каузи, свързани с бездомни животни, а покрай децата...
  Нестинарството - силата на вярата
Всички ние сме наблюдавали танца на нестинарка с боси крака върху горящи въглени. Чудим се, дали изпитва...
 18 октомври - св. великомъченица Злата Мъгленска
Света Злата Мъгленска живяла по време на турското робство в България. Почита се на деня на нейната мъченическа...
  Чисто пране без препарати – възможно ли е?
Отдавна изборът на перилен препарат не е сведен само до това, кой прах ще отстрани напълно петната и...
|