Пресни подправки от терасата
 Изпрати
Подправките са душата на всяко ястие, а какво по-хубаво от това да са пресни и току-що откъснати. Вече целогодишно могат да се намерят връзки с магданоз, босилек или девесил, но обикновено ползваме само няколко стръка от тях, а остатъка жълтее и загнива по рафтовете на хладилника. Затова няма нищо по-хубаво от това да можем да откъснем от любимите си подправки тогава и колкото ни трябва. Сигурно си мислите, че това е трудно постижима мечта в градски условия, но ви е необходима само слънчева тераса и няколко саксии.
Първо трябва да решите какво ще засадите във вашата балконска градинка. Най-важното съображение е тя да ви служи възможно най-дълго, тоест подправки, които са свежи само в рамките на няколко седмици, като копъра например, не си заслужават усилията. Затова пък ще се радвате на добра реколта от магданоз, босилек, риган, салвия и мащерка.
Магданоз
Съществуват различни видове магданоз, но ако искате да съчетаете кулинарните ползи с декорацията, изберете къдрав. Тази подправка понася и по-ниски температури и затова можете да я засадите още в ранна пролет. Изберете по-дълбока саксия, защото растението развива дълбок корен. Напълнете я с богата хумусна почва и поставете семената на разстояние от няколко сантиметра. Отгоре сложете не повече от половин сантиметър пръст. Магданозът пониква бавно, но след появата на първите стръкове бързо избуява. Необходима му е само достатъчно влага и слънчево местенце на терасата. Къдриците му дълго ще красят и овкусяват вашите салати, защото колкото повече късате от него, толкова повече стръкове пуска.
Босилек
Босилекът засадете през април. Пригответе му богата почвена смес от чимовка, пясък и прегорял оборски тор. Тази подправка, типична за Средиземноморието е топлолюбива и семената й ще поникнат едва при температура около 20 градуса. Можете да ускорите процеса като покриете саксията с опаковъчно фолио. След като младите стръкове избият им осигурете повече слънце, влага и ги пазете от ниски температури (под 10 градуса). Късайте развитите листа на подправката и оставяйте връхчетата – така ще имате реколта през целия топъл сезон.
Розмарин
Розмаринът е многогодишен храст, затова за дълго ще се радвате както на божественият му аромат в ястията, така и на красотата му. Семената му засейте през февруари-март в богата почва с прегорял оборски тор. Едва, когато температурите се повишат над 20 градуса го изкарайте на слънчево място на терасата и го поливайте по-рядко. През есента отново го приберете в топло помещение и го използвайте за подправка дори през най-студените дни. За да оформи красива и гъста корона се нуждае от редовна подстрижка. |
Коментари
2014-05-27 #5  Adelina Vasileva Маже да добавите джоджен, мента, майоран - и те виреят дори на остъклена тераса.
2013-08-05 #4  йотко Благодаря за съветите,много ми харесват саветите,аз много обичам зеленчукопроизводството,но за съжаление каквото имам само отглеждам на терасата,весела седмица на всички !!!
2011-04-28 #3  Дани Много благодаря за съвета, Искра! ще пробвам още тази седмица. 
2011-04-27 #2  Iskra Дани, някой от подправките вероятно наистина "прегарят". Пробвай с босилек, риган, розмарин и други средиземноморски билки - те обичат силното слънце. Най-добре е да подготвиш семената преди засяване - сложи ги върху навлажнен памук и ги затвори в кутийка (аз използвах празно бурканче от крем). На следващия ден посади в пръстта (но не много дълбоко) само тези семена, които са покълнали, останалите са негодни. Почвата най-добре да е градинска, а не тази торфената за декоративни цветя. Желая ти успех с градинарството  .
2011-04-27 #1  dani Здравейте! Чудесна тема! На мен, обаче ми е трудно да отгледам тези ароматни помощници. Имам изцяло южно изложение и през лятото особено слънцето е много силно. Освен това май не уцелвам семената. Посъветвайте как да разпозная правилните семена. Благодаря!
|
|
Неделя 24 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 17
Ден 17 от Коледните пости. Снощната вечеря бе червен и бял ориз с гъби, моркови и тиквички. Става бързо,...
  Орхидеите
Семейството на орхидеите е голямо. Познати са над 35 хил. вида, разпределени в 800 рода. Всички те, без...
  Йордановден - Богоявление
Йордановден е един от най-големите християнски празници, отбелязва се на 6 януари. Това е денят, в който...
  Добро утро, юли!
Джулай морнинг е своеобразна традиция, характерна само за България, вече почти 30 десетилетия. Песента...
 Какво да правим с великденските яйца след Великден
Независимо как сме боядисали великденските яйца, независимо колко от тях сме спасили от спукване при...
 Андреевден (Мечкинден)
На 30 ноември отбелязваме Андреевден. Имен ден имат всички свързани със светеца Андрей Първозвани. -...
 Клепоухият приятел - II
храна и купичка – Противно на схващанията, тези зайчета не се хранят със зеле и моркови, нито с други...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 22
Ден 22 от Коледните пости. Снощи съвсем набързо приготвих Картофи на фурна с асатефида и допълнително...
 Как "Зеленина" променя дома ни през 2017 г.
Цветът за 2017 г., "Зеленина", навлиза смело във всеки аспект на живота ни и ние сме готови за него!...
   Ръчно изработени коледни картички
Коледните картички, подобно на подаръците, казват много. Ако с думи можем умело да скрием отношението...
 Етеричните масла - приложение у дома
Има изписани толкова много материали за етеричните масла – техният произход, функции, предназначение,...
 Дрянът - свещеното дърво за българите
Дрянът е свещено дърво за българите. То е натоварено с много символика, присъства в много легенди и поверия...
|