Заслужават ли си скъпите удоволствия
 Изпрати
В живота си човек има най-често обикновени планове – да порасне, за да носи дрехите на мама или на тате, да завърши определено ниво на образование, да се реализира в дадена професия, да създаде семейство, да си купи жилище, да го обзаведе, да има автомобил, да остави поколение – деца, внуци. Стандартно така протича човешкото битие. Голяма част от хората не искат повече. Чувстват се сравнително удовлетворени. Бонус е да ходят на екскурзии до близки държави, на почивки на планина, на море, на къмпинг с приятели. Радват се, като успеят да си вземат вила или къща на село, както и да оставят нещо в наследство. Повечето така живеят и умират.
Има обаче друга група хора, които се раждат с големи идеи, имат ентусиазма и енергията да ги следват и не се спират, докато не постигнат желанията и мечтите си. Те не се задоволяват с обикновено ежедневие, тъй като то не крие никакви предизвикателства за тях. Те са енергични, предприемчиви, с приключенски дух и използват всичките си умения, чар, опит и каквито ресурси могат да намерят, за да направят живота си по-интересен. И двата житейски варианта са добри, просто са подходящи за различни типове хора.
Всички предмети и удоволствия в света съответно имат свой по-скъп или евтин аналог. Защо хората използват скъпия вариант? Освен материалните придобивки, човек има и други потребности като престиж, висок социален статус, влияние, известност, власт, авторитет. Марковите предмети, дрехи, сувенири, аксесоари дават това усещане за значимост, стил и по-голямо самочувствие. Едно е да си купиш пръстен с цирконий, друго е да го замениш с диамантен. Видимо може да не се отличават много, но собственикът знае какво седи на ръката му. Тук влизат и почитателите на изкуството, на които хобито им е да колекционират предмети с антикварна стойност. Чувала съм, че някои от тях купуват не само оригинали, но и фалшификати, като оригиналите държат в сейф, а копията излагат пред очите на посетители на техния дом или офис, и само за много тесен кръг от техните контакти предлагат удоволствието да присъстват на разглеждането и показването на техните скрити богатства. Но при всички положения дават милиони долари за картини, скулптори, монети и други предмети с автентичен произход. Има и такива колекционери, които идеализират определени личности (холивудски звезди, музикални изпълнители, писатели, аристократи или лица, оставили следа в историята) и се радват да се сдобият с техни дрехи, бижута, мебели, дори кичур коса. За голяма част от хората може тази страст да се струва безсмислена, но тя предизвиква истинско възхищение и удоволствие в техните собственици. Те освен самите предмети, усещат, че придобиват и част от почитаната от тях личност.
Има и друга група хора, които се вманиачават на тема лукс и се стремят да притежават яхти, частни самолети, скъпи автомобили, дизайнерски дрехи, маркови парфюми, скъпоценности и бижута, мебели и други. Те винаги пътуват в първа класа, возят се в лимузини, често имат охранители. Акцентират върху стил, качество, харесват уникати или предмети, създадени специално за тях или по модел, който е произведен в ограничена серия и имат възможност да притежават много малко лица по света. Тези хора обичат да показват разкоша, в който живеят, да се хвалят пред обществеността, да бъдат медийни звезди, да диктуват модните тенденции. Те често имат собствени дизайнери за облекло, вътрешен и външен интериор, перфекционисти са по отношение на своите притежания и външен вид. Използват услуги на много скъпи козметици, диетолози, спортни треньори и други.
Търсачите на силни усещания също трябва да се включат. Те са почитатели на високия адреналин и биха искали да опитат всички рискове в живота. Съответно техните удоволствия също струват маса пари. Смисълът на техния живот е динамиката и приключенския дух. Те харесват водни спортове, коне, планински спортове, парашутизъм, парапланеризъм, делтапланеризъм, подводно гмуркане, сафари в Африка и Южна Америка, водни спортове като рафтинг, екстремен туризъм, обикаляне на света, скокове с парашут, возене с балон и много други. Някои от тях се борят за рекорди, други откриват нови начини за изпитване на човешките възможности. Голяма част от населението харесва зрелища и гледа телевизионни канали като Discovery, World Wide, National Geographic, където стават свидетели на различни предизвикателства. А една малка група от хора предпочитат да участват в тях.
И така заслужават ли си скъпите удоволствия? И да, и не. Има, разбира се, само два отговора. Някои ще кажат не, защото се пилеят милиони и милиарди, които могат да послужат за нахранване на гладните, лекуване на болните, инвестиране в нови научни открития. „Да“ ще кажат тези хора, които искат да вземат всичко от живота, които се стремят към необикновеното. Те ще кажат, че гладни, бедни и болни винаги е имало и винаги ще има. Донякъде това е въпрос на избор. Но човечеството нямаше да познава всичките новооткрития, изобретения, технологии, ако я нямаше тази малка група хора, които искат да бъдат различни, а не да следват масата.
|
Виж още статии за: Любопитно · Парите ·
Коментари
2013-07-01 #2  Десислава Ив. Симеонова Според мен, би трябвало да се прозре границата между стремеж, удоволствие, еснафщина, вманиачаване, мечта, цел. Поне аз намирам, че има огромна разлика между тези понятия. Човек, докато е в силите си, трябва да се опита да създаде деца, да построи дом, да посади дърво - това е всеизвестно. От друга страна, ако имаш И ДРУГА мечта, ако влагаш цялото си сърце, енергия, средства (понякога: много, много средства) и цялото ти същество се стреми към постигането и... - уверена съм, Господ ще е с теб и ще се потопиш в мечтата си, тя ще стане реалност.  По-ежедневно погледнато, скъпо удоволствие, в смисъл на ценно, насъщно за духа, за мен е ходенето на театър и купуването на книги - невероятно приятно, а и, от друга страна, децата ми узнават за по-различната страна на живота (несвързаната с храна, сметки, облекло, данъци).
2012-10-25 #1  Албена И с какво точно обсебениет от марковите стоки вещомани помагат на световния прогрес? "Колекционерите" пък още по-малко... Все пак, именно те и лудите пари, които харчат за маниите си са причината да се крадат произведения на изкуството от музеите и галериите, както и ценни книги от библиотеките. И пак те са причината иманярството да добива такива диви размери. Моля, не ме разбирайте погрешно, уважавам автора и труда ѝ, просто не мога да се съглася с част от тезите, изложени в тази статия.
Виж още статии за: Любопитно · Парите ·
|
|
Понеделник 25 Септември 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Не оставяй дребни умове да те убедят, че мечтатата ти е твърде голяма
Не оставяй дребни умове да те убедят, че мечтатата ти е твърде голяма....
 14 юни - Ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител
Международният ден на кръводарителя - 14 юни, е ден, в който световната общественост изразява своята...
 Смисълът на живота е да намерим своята дарба
Смисълът на живота е
да намерим своята
дарба,
целта на живота е
да раздаваме от нея...
 Българските будители в избрани мисли и цитати
„Тези, които не правят благодеяния, не трябва да бъдат извеждани на сцената, тяхната участ е забравата“...
  Как да: Ушием гоблен
Шиенето на гоблени е като рисуване с конци. Почти от нищото – една панама и разноцветни нишки, из-под...
  Как да изберем: Ски очила
Ако за първи път ще ходите на ски, то трябва да знаете, очилата са задължителен елемент и в частност...
 Усмивката е най-малкото добро
Усмивката е най-малкото добро. После всичко е по-лесно....
 Свят, пълен с цветове - картините на Педро Ролдан Молина (снимки)
От картините на Педро Ролдан Молина струи светлина и цвят. Една бликаща жизнерадост, която зарежда и...
 Първият български химн "Шуми Марица"
Никола Атанасов Живков от Велико Търново е автор на “Черняев марш” - славния военен марш, от който започва...
   Назад в бъдещето - Ирина Уернинг
Един прекрасен проект на аржентинската фотографка Ирина Уернинг, която връща участниците от снимките...
 Цялостните хора
От разговорите с Едуард Олби в паметта ми особено се откроява един, на пръв поглед несъществен, но с...
  Говори за щастие
Ела Уилър Уилкокс (Ella Wheeler Wilcox, 1850 - 1919) е американска писателка и поетеса.
"Говори...
|