Любов към домашната градина
 Изпрати
От какво се нуждае един дом? Не са достатъчно само 4 стени и покрив, за да е подходящ за обитаване. Необходими са мебели, различни за всяка една от стаите в зависимост от нейното предназначение. Може да се допълни нужната черна и бяла техника и домът става горе долу завършен. Но всяка домакиня има определена визия как да внесе допълнителен уют в жилището. Ако подреди стаите с вкус, ако сложи всички дрехи и предмети по шкафовете, постави картини и декорация, може да го превърне в наистина приятно място за живеене.
Какво обаче още е необходимо, за да се почувства като истински дом? – да има живот в него. Домашната градина е чудесен пример за това. Отглеждането на цветя е сравнително лесно, но има определени особености, които е полезно да знаем.
Най-важното, което трябва да се знае за развитието и растежа на цветята е да се осигури достатъчно светлина и вода, чист въздух, добра почва. Особено е важно да се осигури необходимата светлина, като различните растения имат различни изисквания за степента на осветеност. Повече светлина е нужна през зимния сезон, когато денят е по-къс и съответно цветята е добре да бъдат преместени в по-осветени помещения. Добре е да се съобразяваме и с изложението на стаите, тъй като южните са по-топли и светли, а северните, западните и югозападните са по-сенчести. Цъфтящите и тревистите растения се нуждаят от повече светлина и съответно е добре да подберем подходящо помещение за тях през дадения сезон. Повече светлина осигуряват стаи с големи прозорци, които не са ограничени от пердета, и са боядисани в светли тонове.
Растения, които могат да виреят на по-тъмни места, са фикуси, аспидистра, други декоративни растения с по-плътни и дебели листа. Цветя за стаи с южно изложение са каланхое, клен, роза, колумнея, бувардия, крин, антуриум, азалея, глоксиния, стаен жасмин, китайска роза, закум. Кактусите се препоръчва да се поставят на прозорците в южните стаи. Цветя за стаи със северно изложение са теснолистна драцена, аукуба, лавровишня, бръшлян, бръшлянолистна лоза (цисус), семейно щастие, папрати , хлорофитум. В северните стаи в близост до прозорците могат да седят бегония, мушкато, обички, петуния, амарилис.
Относно топлината цветята не обичат резките температурни промени. Повечето от тях не се развиват добре или спират да се развиват при градуси, по-ниски от 8-12 С. Трябва да имаме предвид, че в близост до прозорците градусите падат с 1-2 С, а при наличие на скреж по тях, може да намалеят с още 5-8 С. От друга страна, цветята не трябва да бъдат разположени в близост до отоплителни уреди.
Влажността е друг фактор, който е изключително важен. Растенията виреят при не много сух въздух. За да се овлажнява добре през зимата, може между цветята и върху радиаторите да се слагат съдове с вода. Стаите трябва да се проветряват редовно за приток на чист въздух. А листата на растенията да се почистват от прах и оросяват допълнително. Влажността на почвата трябва да се проверява, като лятото поливането е сравнително често – веднъж на два дни – а зимата може да е веднъж в седмицата. Разбира се, цветята е добре да бъдат наблюдавани и някои от тях поставени на друг „режим“. През зимата част от растенията престават да се развиват, а на някои дори им окапват листата и съответно поливането им става на още по-дълъг период. Но трябва да се внимава да не се засушат.
Решаващо значение има и торенето. За нормалното развитие на растенията е добре те да бъдат подхранвани, като главно те се хранят през корените от почвата. Стайните цветя за разлика от градинските разполагат с малко саксийно пространство и малко почва, поради което трябва да се наблюдават, и когато е нужно да им се смени съдът. Техните корени сравнително по-бързо обхващат почвата, в която растат, и трябва регулярно да им се добавя нова. Също така с времето почвата обеднява откъм хранителни вещества и е нужно растенията да се подхранват с разтвори от минерални и органични торове.
Размножаване на стайните растения
Малко са стайните растения, които се размножават чрез семена (аспарагус, драцена, палми, иглика, глоксиния). Повечето от тях се размножават вегетативно.
Размножаване чрез семена. За засяването на семената се използват обикновени саксии, плитки съдове или малки сандъчета. Преди засяване съдът трябва да се измие, да се облее с вряща вода и да се дезинфекцира с формалин (разреден с вода 1:300). За да не се задържа вода в съдовете, на дъното им трябва да има отвори, върху които да се поставят счупени саксии с изпъкналата част нагоре. Върху тях се сипва едрозърнест пясък. Този слой служи за дренаж при поливането. Върху дренажа се слага лек пласт оборска тор, примесена с пясък. Почвата трябва да бъде топла и рохкава, да поглъща добре водата и да е чиста от плевелни семена.
Вегетативно размножаване. То дава възможност за по-бързо получаване на цъфтящи или оформени растения, отколкото при семенното размножаване и главно за запазване на признаците на майчиното растение. Известни са много начини за вегетативно размножаване – чрез резници, отводи, луковици, коренови издънки и разделяне на туфи и на коренища.
Прехвърляне и пресаждане на растенията
Прехвърлянето и пресаждането се различават по това, че при прехвърлянето цветята се преместват от по-малък в по-голям съд, като се запазва структурата на пръстта около кореновата система, а при пресаждане тя се разрушава с цел да се подмени. По-често от прехвърляне имат нужда млади и бързо развиващи се растения, чиито корени са запълнили саксията. Те трябва да се прехвърлят в по-голям съд, където да се постави повече пръст, за да може да продължат да растат нормално. Не трябва да се прехвърлят цъфтящи растения.
Пресаждането служи за подобряване на условията на отглеждане и хранене да растенията, да се увеличи обемът на почвата и достъпът на въздух до корените. Пресаждане се прави и когато растенията боледуват, като явните признаци за това са леко пожълтяване на листата. Най-подходящите месеци за пресаждане са март и април, когато растенията се готвят за бърз растеж.
Отглеждането на растения в домашни условия носи голяма радост. Цветята имат нужда от грижа и внимание както и домашните любимци, но за разлика от тях не правят безредици в дома. Истинско удоволствие е да гледаш как се развива един живот. Цветята прочистват въздуха, премахват стреса. Кактусите защитават от вредното влияние на мониторите на телевизора и компютъра.
|
Коментари
2013-07-06 #1  ivan растения в домашни условия носи голяма радост 
|
|
Петък 25 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
  Каланхое – какво трябва да знаем за отглеждането му?
Каланхое е голям род от около 125 вида тропически, цъфтящи растения от семейство Crassulaceae, разпространени...
 Свети Валентин – какво да подарим?
Свети Валентин е ден, който позволява цветята да бъдат изпратени от таен обожател, картичките да казват...
 Къде мога да продам телефона си?
Мобилните устройства са разпространени сред населението и често има хора, желаещи да продадат нов или...
 Екологичният ремонт: подбор на материалите - II
Ако искаме нашия ремонт да е екологичен, по-добре да избягваме:
Ламинатът
Това подово покритие е...
  Стефановден
27 декември църквата е отредила за почит на свети Стефан - един от първите мъченици на християнската...
 Направи сама: Детска люлка на открито
Кое дете не обича да се люлее? Лятото е тук, ваканцията започна и е време за игри на открито. Да си направим...
 Пристан на Спокойствието или свърталище на Хаоса
В жилището ви постоянно цари суматоха, спъвате се в различни вещи и независимо от усилията ви да почистите,...
 Как да използваме формите за лед - 12 идеи
Добре познатите ни форми за лед могат да имат много приложения, за които рядко се сещаме. Предимствата...
 "Дали тази година ще успее да си дойде за Коледа?"
Коледните светлинки блещукат вече не само из стаите, но и в очите. А щом ги има в очите, значи ги има...
  Ръчна изработка – красота, терапия и антикризисна мярка
Преди години българските девойки, независимо дали от голям град, или малко планинско село, задължително...
 Катерининден
На 24 ноември старите българи празнували Катерининден. Подобно на много славянски народи, почитали силно...
 Как да създадете еднакви чаши за двойки с любим герой и послание?
Персонализираните чаши за двойки са един от най-креативните и емоционални подаръци, които можете да изберете....
 Всичко за Великите пости
Великият пост е най-строгият през годината и е най-продължителен.
Постите започват седем седмици...
  Какво ви „казва” домашният любимец? - II
Котката – грациозна и недостъпна
Маниерите на котката са достойни за завиждане. Тя се движи с изключителна...
  Форми за сладкиши – какви да изберем
Едва ли ще ви зарадвам, но универсална форма за печене не съществува. Използването на един-единствен...
 Коледните пости на едно момче: Какво да хапнем,ден 28
Коледни пости, ден 28. През уикенда сварих червен боб, като идеята ми бе да го превърнем в яхния. Честно...
 Във фризера – какво и как?
Хубавото на фризера е, че можем да съхраняваме продуктите свежи и да им се наслаждаваме не само когато...
  Домашните любимци по време на празниците
Обикновено свързваме празниците Коледа и Нова година с пътувания, независимо от това дали се прибираме...
  Черешова задушница
В събота преди Петдесетница църквата извършва заупокойна панихида за душите на умрелите.
Този ден народът...
  Двуетажното легло в детската стая
Да има собствено жилище е мечтата на всяко семейство. Тенденция в последните месеци ( 2014 г. ) е търсенето...
|