Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

На екскурзия в чужбина? По-добре с подготовка


Пътуването до нова, непозната страна си е значително преживяване в живота на средностатистическия човек. Вълнението е безспорно, въпреки съвременния бърз и достъпен транспорт, който прави нещата много по-лесни. Няма значение, че светът се е превърнал в едно голямо село заради комуникациите, които скъсяват всяко разстояние. Но да идеш на друго място и там - око да види, ръка да пипне, а носът да помирише как ухае, винаги ще си остане значимо лично преживяване. И още как! Освен ако човек не е пилот, стюардеса или външен министър плюс още няколко професии.

Как можеш да направиш своето пътуване в чужбина още по-стойностно, да го наситиш с повече впечатления, да извлечеш максималното от него? Не заминавай неподготвен, не разчитай на екскурзовода, ако пътуването е организирано през туристическа агенция. А ако дори не е предвидена такава фигура – не си струва да си останеш само на нивото шопинг-турист. Големите търговски вериги са превзели Европа че и оттатък, та често пъти може да донесеш подарък от стотици километри, който се предлага в съседния магазин. А и материалното остарява, изхабява се и накрая става за боклука. Споменът от преживяното е винаги с теб.

Предварително прочети повече за историята на страната, която ще посещаваш. Добре е да знаеш повече за забележителностите, които ще видиш на живо. Така няма да изпаднеш в ситуацията да гледаш нещо, но да не знаеш в какво се състои неговата ценност. Ще можеш сам да посетиш по-малко популярен, но интересен музей, в който екскурзоводът няма да заведе групата, като например някой световноизвестен аквариум или музей на …музикалните инструменти, например.

Предварително направи виртуална разходка с google map. Когато отидеш на място, ще е съвсем различно, но така ще удължиш удоволствието от пътуването, като го предвкусваш по-дълго.

Ако имаш достатъчно време - и няколко месеца стигат, започни да учиш местния език. Езикът е още един начин да опознаеш хората, които го говорят. Използвай го. Разбира се, няма да успееш да го проговориш, но колкото толкова – ще почувстваш по-близък духа на страната, а и ще можеш минимално да се оправяш в хотела или в магазина.

Проучи предварително местната кухня, наименованието на тамошните специалитети. Храната е и начин на общуване, свързана е с местни особености, климата и средата. Какво е Германия без вурстче и специфичния за нас сладникав вкус на тамошното кисело зеле. Или Средиземноморието без морските дарове, Испания без сорбеса – местната бира или сангрия – виното с лед и плодове. Какво е Белгия без шоколадите или Румъния без прословутата мамалига. Когато се завърнеш от пътешествието, ще откриеш известна разлика между това, което пише по книгите и в интернет от една страна и собствените си впечатления от друга, но ще можеш да сравняваш. Например, че румънски кебапчета освен че носят друго име, но са с чесън и са по-големи, че в Турция пият много повече силен чай, отколкото кафе, а арабските дюнери са превзели цяла Европа.

Проучи какво е характерно за местната култура, за да успееш на място да се запознаеш с тази локална специфика. Или си набележи местна атракция, която не бива да пропуснеш за нищо на света. Това може да е Моцартов концерт в замъка Шонбрун, ако си във Виена, разходка с корабче по река Шпрее в Берлин, някое огнено фламенко, карнавалът във Венеция или уникалните брюкселски дантели.

Идеята е всякак си да извлечеш максимума от своето пътешествие. С всички сетива да получиш повече, отколкото предлага стандартният туристически маршрут. Затова при всяка възможност отклони се от групата, разходи се привечер по големите шумни булеварди или малки средновековни улички, поскитай в ранно утро из пазарите – там, а не в моловете е автентичния дух на страната. За да почувстваш с вътрешното си око духа на този по-различен свят. Вглеждай се в лицата на хората, вслушай се в звученето на местната реч. А накрая, съвсем травиално си отнеси у дома дежурното малко сувенирче, което да ти напомня – за всичко, но най-вече за емоцията. Подреди снимките в клипче, което да показваш на приятелите. А ако твоят начин на изразяване са не образите, а думите – напиши за всичко, така както си го почувствал. Не толкова за евентуалната читателска публика, а за себе си.
Виж още статии за:   Пътешествия ·
Коментари
2013-07-29 #1
Десислава Ив. Симеонова
Бих препоръчала, особено ако става дума за заминаване за друг континент, да си направите нужните ваксини, както и да не тръгвате, закъде и да е, без да сте се убедили, че имате здравна осигуровка. По повод пазаруването и познаването на нравите/порядките. Случвало ми се е от Нациналния исторически музей в Кайро да си закупя, прим., истински (!!??) писалки (издържани в духа на древен Египет) и, едва в самия момент на подаряването им в България, да видя, че са произведени в Корея Пак в арабския свят ми казаха, че не ставам за друго, освен за събеседник/приятел - предвид килограмите/бюста ми ... Естествено, най-хубаво е, пребиваваш ли някъде, да говориш езика на местните, понеже - макар и рядко, възникват дребни проблеми ... - да речем, в Унгария и в Гърция се изгубихме и беше... интересно откриването ни... (в Гърция се озовахме след непосредствената смяна имената на улиците, т.е. в нашата карта те бяха с предишните си имена, но попаднахме пред вратите на български магазин и : ) И, да, споделям мнението, че по-голямата част от истинския облик на една страна се усеща и разбира извън столицата и в контактите с обикновените хора и местните деца.
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Метеопрог за планиране на почивката
· Туристическа агенция за специални събития: как да организирате персонализирано пътуване за специални поводи?
· Какви обувки задължително да вземем по време на почивката си
Виж още статии за:   Пътешествия ·
Неделя
23
Март 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2

3
4
5
6
7
8
9

10
11
12
13
14
15
16

17
18
19
20
21
22
23

24
25
26
27
28
29
30

31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Ден 15 - Постове и пости: Отровни хора
Не съм сигурна, че ни е дадено да разпознаем отровните хора веднага, когато ги срещнем. Те се появяват...
Жени-столетници, родени още през 19 век
Пет забележителни дами, живели над 100 години, но родени не в миналия, а в по-миналия век. Живот, обхванал...
Игличка за щастие
Живеело в една гора малко таралежче. То винаги изглеждало много щастливо. Разбира се, като във всеки...
Мечтите се сбъдват, когато погледът е вперен в звездите, но краката са стъпили на земята
Мечтите се сбъдват, когато погледът е вперен в звездите, но краката са стъпили на земята. ...
След време
Ний срещаме се всеки ден почти и после отминаваме се неми. Това ли бяха нашите мечти? Къде са вече...
Кафенето, в което вали...захар
За няколко дни Mellowercoffee Cafe в Сингапур се превърна в истинска интернет сезанция, когато клиенти...
Често истината е в тишината - Омар Хаям
Ако искаш да разбереш човека, не слушай какво той говори. Престори се на дъжд или сняг и послушай,...
Всички сме свързани
Хората отдавна сме се откъснали от дивия свят. Харесва ни да гледаме за него, да четем, но харесваме...
Четем и гледаме хиляди безплатни филми, концерти, книги (линк)
Инициативата на руското министерство на културата е по повод отменените културни събития и затворените...
27 септември - Световен ден на туризма
Туризмът е един от най-прогресивно развиващият се отрасъл в икономиката на почти всяка страна по света....
Съмърсет Моъм и неговите прозрения за любовта
„Само мъж, който уважава жената, може да се раздели с нея, без да я унижава.“ „Любовта умира. Най-великата...
Говори за щастие
Ела Уилър Уилкокс (Ella Wheeler Wilcox, 1850 - 1919) е американска писателка и поетеса. "Говори...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook