Египетски загадки
Богове, символи, йероглифи
Религиозният пантеон на древните египтяни бил изключително богат. Природни стихии, чувства, животни или житейски мотиви са първообразите на техните богове, а изповядването на култа към тях е включвал танци, песни и принасяне на дарове (храна и скъпоценности). Странното е, че за повече от петхилядната история на фараонски Египет религията се е развивала съвсем малко, т.е била една твърде консервативна област. Промените са били основно в преразпределение на важността на едно или друго божество, както и в образите, с които били обозначавани. В началото всички били изобразявани като животни и едва по-късно придобили човешки черти, които навлезли постепенно от тялото към главата. В по-късните образи виждаме богове с човешка фигура и глава на животно, а някои дори придобили напълно човешки вид.
Такъв е примерът с богинята Изида, която се изобразявала като жена с йероглифа на трон на главата или рога на крава със слънчев диск между тях. Сама по себе си тя олицетворявала живота, семейството и брачната вярност на жената към мъжа, дори след смъртта му. Египтянките търсели нейната закрила, когато децата им били ухапвани от змия или скорпион, защото един от образите й е на кърмеща майка. Всъщност самите символи на боговете били обожествявани, а имената, под които били известни, се считали за различни от техните действителни, които никой не знаел. Вярвало се например, че само Изида знаела истинското име на Ра и така имала божествена сила над него и над света. Бог Амон се отъждествявал с бог Ра (Амон Ра) и е бил покровител на град Тива. Така се превърнал във върховен египетски бог, закрилящ фараона и управлението му. В началото Амон бил бог на въздуха и вятъра, а после бог на плодородието и целия свят. Бил изобразяван като човек с шапка от пера или като човек с рога на овен – символ на плодородието. В ръцете си държал символа анкх – кръст с кръг на върха, който означавал безсмъртие. Анкх се считал за символ на Египет, като кръгът е делтата на р.Нил, а кръстът изобразявал течението и, напояващо с живот пустинята. Египетският кръст е още съчетание от мъжките и женските символи на Озирис и Изида като съюз на небето и земята и оттук символ на новото раждане. Същевременно обединявал кръста като символ на живота и кръга като символ на вечността, което в съчетание означавало безсмъртие.
Друг типичен египетски символ е скарабеят, който всъщност е графичният знак на това удивително насекомо. То преработва торта в правилни сфери, за да скрие в тях своите яйца. После ги търкаля от изток на запад, издълбава дупка и ги скрива там за 28 дни. На 29-тия ден изравя сферата и я търкаля до място с вода, където се излюпват малките му. Тази аналогия с движението на слънцето и цикъла на раждането го превръщат в символ на живота, здравето и силата на сърцето. Символът се считал за силен генератор на жизнена енергия, но е бил използван и за много тежки наказания. Хора, които са извършвали сериозни прегрешения, били увивани в платно живи, а в саркофага им били изсипвани скарабеи. Старото му египетско име е било „хепер” и символизирал бог Хепри – на невидимата творческа мощ, която движи небесното светило и бог на слънцето, изобразяван с глава на скарабей. Сред другите соларни богове е Ра. Едно от изображенията му е с глава на сокол и слънчев диск на главата. Атум – творец на всичко живо и божествено, творец на света е изглеждал като змия, овен или лъв.
Египетската богиня, символ на любовта е Хат(х)ор. Изключително почитана е сватбата и с Хор и всяка година египтяните изнасяли нейната и статуята на Хор пред храмовете, за да отбележат събитието. Тя покровителствала още хората, изгубили се в пустинята като ги дарявала с вода и храна.
Според древните египтяни бог Тот е един от най-важните божества и най-често е изобразяван като човешка фигура с глава на ибис или павиан. Тот бил бог на мъдростта, познанието и писмеността. Той представлявал зодиакалния знак Дева, защото египетските богове имали и свое зодиакално съответствие. Негово дело се считала „Книгата на живота”, наречена още „Книгата на бог Тот”, в която се описвал човешкия живот и неговите цикли, както и свещената война за съществуването му. Т.нар. златни ламини, от които се състои книгата, не са запазени в своята цялост до наши дни и се считат за една от големите египетски мистерии. Древните египтяни вярвали, че бог Тот им е дарил писмеността, йероглифите и изкуството да се пишат думи. Само по себе си това умение било изключително ценено, защото за придобиването му се изисквало дълго и упорито обучение. Само деца от знатни фамилии имали възможност да бъдат обучавани от духовниците в писарство и започвали с това в ранното си детство, като пишели първо с пръчици върху глинени плочки. Впоследствие преминавали към писане с тръстикови пера и мастило върху папируси. Самите папируси се изработвали от едноименното растение (Cyperus papyrus), което тогава било много разпространено в диворастящ вид. Стеблата му се изчиствали от кората и били разрязвани надлъжно на ивици. След това били подреждани една до друга, а върху тях, перпендикулярно – нов ред. Накрая били обработвани със специална преса и с чук, за да се постигне по-гъвкава основа. От тях се правели свитъци и се пишело върху едната страна, а след като текстът изчерпвал своята функция, често се употребявали двустранно за изписване на литературни произведения.
Заникът на древноегипетската религия затворил храмовете - средища на тази писменост и така се прекъсва традицията, която днес се губи далече в миналото. Чак по времето на нашествията на Наполеон се възродил интересът на Западна Европа към смисъла на йероглифното писмо, но тогава за дълго се прави погрешното допускането, че йероглифите не са нищо повече от идеограми – картинки без фонетично значение. Впоследствие намирането на Розетския камък – плоча, върху която текстът е написан с йероглифно писмо, на гръцки и на йератическо писмо (опростена писменост, базирана на йероглифите) дава възможност да се прогледне в техният смисъл. През 1822 Жан-Франсоа Шамполион пръв дешифрира някои от тях и доказва, че не са просто картинки на понятия, а имат свой фонетичен смисъл.
Основните групи йероглифи са идеограмите и фонограмите, като вторите от своя страна могат да бъдат едносъгласни, двусъгласни и трисъгласни. Самият Розетски камък може да бъде видян днес в Британския музей и представлява плосък, черен къс базалт, открит край град Розета до река Нил. Той е един от ключовете към тайните на Древния Египет, а разчитането на йероглифните надписи в детайли е все още предизвикателство за учени и любители. |
Коментари
2012-07-27 #1 Десислава Ив. Симеонова Част от най-впечатляващите за мен неща в Египет са Долината на царете, Карнак и начинът на построяване на пирамидите. Аз лично не съм убедена, че са построени от хилядите роби по популяризираните/разясняваните и до днес начини... Удивителен е фактът, че - и в пирамидите, и в гробниците в Долината на царете цари пълен мрак - а всички те са изпълнени с невероятни, детайлизирани, цветни изображения... По повод на скарабея: в Карнак има негов паметник, трябва да го обиколиш 7 (според някои - 9) пъти, следвайки часовониковата стрелка, за да бъдеш здрав и щастлив. Купихме си няколко скарабея; оказа се, че на долната им част е изписан йероглиф, различен на всеки бръмбар. И до днес не знаем какво именно пише на нашите... Немалко хора са били в Египет; предполагам, разказите на завърналите се оттам биха били интересни за мнозина. Въпросът е, че Египет е място, което тряба да усетиш и преживееш. Сега се сещам, че именно там, в пустинята, над 20 човека видяхме едно и също нещо: езерце, на 10-тина метра пред нас. И го снимахме... Оказа се, че е мираж.
|
|
Четвъртък 12 Декември 2024 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
Когато загубиш всички свои извинения
Когато загубиш всички свои извинения, намираш всички свои резултати....
"Живот и здраве, живот и здраве"
Тази година най-сетне си отива. Не съм вярвала в точкатата на 31 декември. Та това е едно утро разлика!...
Любовна лирика II - Елюар, Превер, Аполинер
Обичам те
Пол Елюар
Обичам те за всичките жени, които не познавам
Обичам те за всички времена, в...
8 неща, които да сторим, преди да дойде зимата
Когато премине златната есен, небето се схлупи и почнат дъждовете, усещаме все по-ясно студения дъх на...
Земята вече има нов океан
Земята вече има пет официални океана. Картографите на National Geographic обявиха, че са признали нова...
Историята на крема за лице
Не, няма да започна своя разказ от най-древни времена, с библейските съблазнителни и козметичните тайни...
Транзит на Венера пред Слънцето
Преминаването на Венера пред Слънцето, известно като Транзит или Пасаж на Венера, е сред най-редките...
Който те обича...
Онзи, който те обича, сам ще дойде при тебе. Той няма да те чака да го търсиш....
Георги Марков: "Атанас Далчев беше най-верният на себе си."
"На 18 януари тази година бе съобщено, че е починал на 73 години Атанас Далчев, поетът, който в продължение...
Жеравна. Магическо минало
Пристигнах късния следобед в Жеравна. Два дни преди фестивала на народната носия. Почти залез е. За Жеравна...
Благи думи за Благовещение: "За да има добро в света, трябва да е жива любовта"
Здравейте, Инна и Цвети!
Честит Благовец!
Нека идат все повече благи вести!
Да сме живи и здрави!
На...
Мрачната история на вилицата
Доброто възпитание изисква да се храним с прибори. Ако се замислим кой от тях използваме най-често, безспорният...
На тази дата: Роден е Чудомир
"Не обичам, как’Сийке, и не съм от тия, дето се бъркат в хорските работи, ама има едни жени, като Тана...
Поръчение - Пеньо Пенев
Когато вече някой ден
решиш към нов бряг да отплуваш;
недей си взема сбогом с мен -
отплувай, без...
Честита Нова Година!
Честита Нова година, приятели!
Бъдете здрави и щастливи! Мечтайте и бъдете смели, нека вие да сте...
Hera.bg стана на 11! Честит ни рожден ден!
Приятели, от днес, 8 октомври 2020 г., Списание Hera.bg закръгли първата година от второто си десетилетие!...
Вижте личното тефтерче на Христо Ботев
Личното тефтече на Христо Ботев наскоро беше показано за няколко часа в Централното фоайе на Националната...
Любимите ни цитати от Ерих Кестнер
"Трябва да се научите твърдо да преглъщате ударите, както се изразяват боксьорите. Трябва да се научите...
Премахват опасна съставка, използвана в паста за зъби, сладкиши и дори хляб
Опасна съставка в сладкиши, дъвки, паста за зъби и дори в някои видове хляб е на път да бъде премахната...
Агушевите конаци – едно пътуване в миналото
Тръгвайки към Западните Родопи винаги ме завладява усещането за един друг свят. Свят, в който минало...
Сър Артър Конан Дойл: "Чистата съвест е най-доброто приспивателно."
"Приятелството между мъжа и жената не прави чест на мъжа и лишава от чест жената."
"Чистата съвест...
|