Новите мании – невидима заплаха
 Изпрати
Свикнали сме да мислим за зависимостите като за личен проблем. Наркотици, алкохол, никотин, захар – злоупотребата с тях е следствие от индивидуално психическо или емоционално смущение. Отказването от тях включва физическо отказване, съобразено със състоянието, с различна степен на трудност и индивидуална или в малка група терапия от специалист или друг вид емоционална помощ.
Всичко е точно така, но в последните десетилетия се развиват нов вид мании, в които всеки може да се разпознае малко или много.
Разликата с обичайните зависимости е тяхната масовост, т.е. те обхващат големи маси от хора, за които е характерно едно и също поведение. В основата им също има зависимост, но тя не е към определено вещество, т.е. донякъде физическа, а към определен тип поведение, което обединява голяма част от обществото по еднакъв начин.
Телевизия – наясно сме в каква степен тя присъства в живота ни. „Ако нещо не го дават по телевизията, значи не се е случило”. За зависимост говорим когато сме нещастни, когато телевизорът не работи. Тишината е трудно поносима, затова дори и да не гледаме нещо определено, той е включен. Учени са доказали, че пред телевизора се забавя умствената дейност, което явно е предпочитано в края на работния ден на мнозина. Предпочитанията към дадени предавания или водещи, също преминава добрите норми, когато героите стават по- близки от реалните близки, а герой и актьор се сливат в един образ. Страданието, когато свалят от ефир някое предаване или привършва любимия сериал е показателно. Подобно на литературата телевизията е вид бягство, но за разлика от нея, то не пренася в друг свят, чиито граници очертава собственото въображение, а напротив потапя те в напълно „изфабрикуван” и не оставя нищо на въображението, защото то на практика заспива на дивана пред телевизора.
Шопинг – и друг път сме споменавали за опасностите от любимата ни „шопинг терапия”, в която удавяме дребните и по- големите неудачи и лоши моменти. За проблем говорим при липсата на контрол, безразборност, обсебването от мисълта за новата ( често напълно непотребна ) покупка. Когато не зачитаме семейния бюджет и не даваме сметка за похарчените пари. Често неконтролируемото купуване и трупане на вещи отразява вътрешна празнина, ниско самочувствие, което се компенсира с ценността на стоките. Защото консуматорското мислене, на което с помощта на маркетинга и рекламата ставаме волна или неволна жертва, ни е научило, че ценността на човек се измерва с ценността на неговите вещи – обикновено маркови и скъпи.
С консуматорското мислене, съчетано с ниско самочувствие, можем да свържем и друга страховита зависимост – работохолизма. Работохоликът работи, когато това не се изисква от него, дори и не може да се сметне за престараване с цел дивиденти. То е над съзнателния стремеж да се харесаш на шефа си. Това е състояние на пристрастеност към стреса, към крайните срокове и адреналина, който те води към повече и повече работа. Работохолизмът с цел трупане на материални блага – повече работа означава по- голям къща, по- нов автомобил, повече престижни ваканции и придобивки е по- малко страшен от другия вид. Намирането на сфера, в която си ценен и уважаван заради безкрайния труд подпомага една ниска самооценка и пропусната родителска нежност и подкрепа. Стремежът да се харесаш и да бъдеш похвален, макар да виждаш, че вършиш работата и на друг, застрашавайки здравето си. Това води до извънреден стрес и здравословни проблеми, както и нарушени или липсващи отношения със семейството и приятелите, лишавайки те напълно от друга среда, освен служебната. Този вакуум бива запълван с все повече и повече работа, което на практика отвежда работохолика в омагьосан кръг.
Друг вид болестно състояние на обществото, стремежът към съвършен външен вид, поражда две близки една до друга обсебващи мании – пристрастеност към поддържане на физическата форма и към разкрасяването. Естествено, че няма нищо лошо в това човек да се грижи за добрата си форма. Да поддържа тялото си в кондиция, с добре тренирано и издръжливо сърце и мускули. Но, особено при мъжете, това може да добие чудовищни размери. Придържането към определени стереотипи „ какво харесват жените и какво плаши мъжете”, може да превърне едно тренирано тяло в гротескна купчина мускули. Неизпълнението на ежедневната програма упражнения, с дадена интензивност и последователност води до тревожност, вманиачаване, раздразнителност, дори вина и самонаказание.
При жените този ефект се получава от ненаправен маникюр и изрядна прическа, разкрасителни процедури. Поддържането на здравословното самочувствие изисква известни грижи от страна на всеки, но когато това изпълва съзнанието – салони за красота, спа и други разкрасителни процедури, това буди тревога. Още повече когато то не носи на жената релакс и комфорт, а единствено мъчителна необходимост просто да бъде свършено на всяка цена, като задължение, а не удоволствие. С развитие на пластичната и естетичната хирургия този комплекс, за съвършен външен вид, добива нови, неочаквани и много интензивни посоки. И в ненаучните среди вече се говори за пристрастяване към пластичната хирургия. Това, което е необходимо за доброто самочувствие, например на дълго кърмила жена с увяхнал бюст, често придобива повече от грозни измерения. Ботокс и силикон на невероятни места и в невероятни количества, липосукции и опъване на бръчки – те просто променят лицето до нещо, което губи връзката си с човешкия род. Примерите са наистина много. Медицината, която помага, и дори леко намига за доброто самочувствие, се изражда, моделирайки не само телата, а и съдбите на жертвите си с вече крайно отблъскващ вид.
Не бихме могли да кажем с една дума, на какво се дължи такова масово „психиране”. Глобализацията, урбанизацията, консуматорското мислене обединява хората в големи общности. От друга страна е намесата на поведенческата психология в изготвянето на маркетингови стратегии, реклами и изобщо всякакъв вид намеса на подсъзнателно ниво, на което леко или никак не се съпротивляваме. „Психираните” маси се управляват лесно, податливи са на влияния и не могат да бъдат „излекувани”, както един алкохолик в клиника. Затова поставям медиите, особено телевизията, като главен виновник, те не случайно са четвъртата власт. Власт, която вече подчинява всички останали.
|
Коментари
2013-04-08 #5  Десислава Ив. Симеонова Знаете ли, за мой късмет, имам възможност и общувам с хора, живеещи в села. Разликите между нас - обитаващите големите градове, и тях е от земята до небето. Не съм сигурна дали е в наша полза това сравнение. Както България не се състои в София и по-големите и градове, така и се питам доколко опасенията и маните ми/ни всъщност са... изобщо нуждаещи се от забелязване, коментиране... Наистина, огромна част от "проблемите" ни касаят малка част от българите. Хората, живеещи встрани от суетата и шума имат съвсем други, реални проблеми и действително нелеки препятствия: борба за насъщния, борба с ограниченията, ежедневни спречквания с малцинства... Това е истината.
2011-10-04 #4  Цвети имах предвид, че например един зависим от хероин има повече свидетелти около себе си, които да забележат зависимостта му и да вземат мерки. докато тез масовите мании обхващат големи маси и за отделния индивид е трудно да получи критичен поглед отвън.
колкото до положителните извинения - това е като всяка зависимост. "работя повече за повече пари, поддържам фигурата си, за да изглеждам по- добре, по- здрав, да ме харесват повече мъже..."
2011-10-03 #3  Инна Георгиева Като повечето зависимости Цвети...или смяташ, че ги нямаш и контролираш или им предаваш някъв много положителен отенък. В твоя случай гордостта от заспиването бързо 
2011-10-03 #2  Цвети което стига абсурдни мащаби, като например: "нашето дете го оставяме да си заспива само в стаята ( на 2 г. ), пускаме му телевизора и то си заспива без проблем" това с гордост, разбира се. то това, че са масови е лошото, липсва ни погледа отвън, няма кой да види отвън колко сме засегнати всички.....
2011-10-03 #1  Juli Много е страшно ако се пристрастиш към някоя от горните мании, но по-лошото е, че човек не го осъзнава и не търси помощ или смяна на статуса.
|
|
Неделя 27 Април 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
|
Абонирай се за новости
 Защо е важно да се разтягаме преди, по време и след тренировка
Всяка ефективна тренировка трябва да започне с разтягане на тялото. Тя е начин тялото да бъде подготвено...
  12 причини да изберете почивката на село
“На село, ли? И какво ще правите там? Няма ли да подивеете и да ви е скучно” - това вероятно ще ви попитат...
  Таханът – дар от Ориента
Вероятно първата ви асоциация ще бъде тахан халва или хумус. Това като че ли са най-известните роли на...
 Какво трябва да знаем за Ендометриозата - Bahçeci
Ендометриозата е хронично естрогенозависимо заболяване и се характеризира с разрастването на ендометриална...
  Всъщност се справяте много по-добре с живота
Обземат ли ви мрачни мисли често-често? Може би сте убедени, че в живота хич не ви върви, особено на...
  Да събудим сексуалността си
Когато стане дума за страст, секс, обикновено говорим за връзки – как да запазим страстта по-дълго, как...
  Класическата музика като лекарство
Слушането на класическа музика често е предписвано като спомагателно средство при жени, желаещи да забременеят....
  Как да почиваме пълноценно
Понякога, улисани в работа, забързани в служебни дела и ангажименти, дори по време на отпуска продължаваме...
 Детокс режимите - къде е истината за вредите и ползите?
Храните ли се здравословно? Знаете ли какво е детокс? Доста модерни въпроси напоследък. Дали, обаче знаем,...
 Грахът - диетичен, достъпен, полезен
Грахът (Pisum Sativum) е изявен представител на семейство Бобови и е добре позната храна в целия свят....
  Още за подсладителите - II
Както споменахме обаче, освен синтетични, съществуват и естествени подсладители, които се извличат от...
 Йога и за деца
Според някои изследвания и теории ние се раждаме с много умения и способности, които с времето закърняват...
 Прегърни ме! Защо е важно да се докосваме
„Прегръдката е целувка на сърцата“, казва Мечо Пух. Тя e не само по-приятна, но и се отразява положително...
 Желанието да бъдем харесвани - как ни влияе и до какво може да доведе?
Дори и да не го признаваме, на всеки от нас е приятно да се чувства харесван, независимо дали ще е от...
 15 дребни навика, които ще променят живота ни
1. Постарайте се да прочетете поне една книга месечно. Има кратки и по-повърхностни книги, има леки книги,...
 Лечение... с вода!
Никой от нас не би могъл да живее без вода. Самите ние сме съставени в по-голямата си част от нея. Но...
 Защо арогантността е опасно заразна?
В края на 80-те години на миналия век, психологът с Джеймс Рийзън искал да разбере какво се крие в погрешното...
|