Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Новите мании – невидима заплаха


Свикнали сме да мислим за зависимостите като за личен проблем. Наркотици, алкохол, никотин, захар – злоупотребата с тях е следствие от индивидуално психическо или емоционално смущение. Отказването от тях включва физическо отказване, съобразено със състоянието, с различна степен на трудност и индивидуална или в малка група терапия от специалист или друг вид емоционална помощ.

Всичко е точно така, но в последните десетилетия се развиват нов вид мании, в които всеки може да се разпознае малко или много.
Разликата с обичайните зависимости е тяхната масовост, т.е. те обхващат големи маси от хора, за които е характерно едно и също поведение. В основата им също има зависимост, но тя не е към определено вещество, т.е. донякъде физическа, а към определен тип поведение, което обединява голяма част от обществото по еднакъв начин.

Телевизия – наясно сме в каква степен тя присъства в живота ни. „Ако нещо не го дават по телевизията, значи не се е случило”. За зависимост говорим когато сме нещастни, когато телевизорът не работи. Тишината е трудно поносима, затова дори и да не гледаме нещо определено, той е включен. Учени са доказали, че пред телевизора се забавя умствената дейност, което явно е предпочитано в края на работния ден на мнозина. Предпочитанията към дадени предавания или водещи, също преминава добрите норми, когато героите стават по- близки от реалните близки, а герой и актьор се сливат в един образ. Страданието, когато свалят от ефир някое предаване или привършва любимия сериал е показателно. Подобно на литературата телевизията е вид бягство, но за разлика от нея, то не пренася в друг свят, чиито граници очертава собственото въображение, а напротив потапя те в напълно „изфабрикуван” и не оставя нищо на въображението, защото то на практика заспива на дивана пред телевизора.

Шопинг – и друг път сме споменавали за опасностите от любимата ни „шопинг терапия”, в която удавяме дребните и по- големите неудачи и лоши моменти. За проблем говорим при липсата на контрол, безразборност, обсебването от мисълта за новата ( често напълно непотребна ) покупка. Когато не зачитаме семейния бюджет и не даваме сметка за похарчените пари. Често неконтролируемото купуване и трупане на вещи отразява вътрешна празнина, ниско самочувствие, което се компенсира с ценността на стоките. Защото консуматорското мислене, на което с помощта на маркетинга и рекламата ставаме волна или неволна жертва, ни е научило, че ценността на човек се измерва с ценността на неговите вещи – обикновено маркови и скъпи.

С консуматорското мислене, съчетано с ниско самочувствие, можем да свържем и друга страховита зависимост – работохолизма. Работохоликът работи, когато това не се изисква от него, дори и не може да се сметне за престараване с цел дивиденти. То е над съзнателния стремеж да се харесаш на шефа си. Това е състояние на пристрастеност към стреса, към крайните срокове и адреналина, който те води към повече и повече работа. Работохолизмът с цел трупане на материални блага – повече работа означава по- голям къща, по- нов автомобил, повече престижни ваканции и придобивки е по- малко страшен от другия вид. Намирането на сфера, в която си ценен и уважаван заради безкрайния труд подпомага една ниска самооценка и пропусната родителска нежност и подкрепа. Стремежът да се харесаш и да бъдеш похвален, макар да виждаш, че вършиш работата и на друг, застрашавайки здравето си. Това води до извънреден стрес и здравословни проблеми, както и нарушени или липсващи отношения със семейството и приятелите, лишавайки те напълно от друга среда, освен служебната. Този вакуум бива запълван с все повече и повече работа, което на практика отвежда работохолика в омагьосан кръг.

Друг вид болестно състояние на обществото, стремежът към съвършен външен вид, поражда две близки една до друга обсебващи мании – пристрастеност към поддържане на физическата форма и към разкрасяването. Естествено, че няма нищо лошо в това човек да се грижи за добрата си форма. Да поддържа тялото си в кондиция, с добре тренирано и издръжливо сърце и мускули. Но, особено при мъжете, това може да добие чудовищни размери. Придържането към определени стереотипи „ какво харесват жените и какво плаши мъжете”, може да превърне едно тренирано тяло в гротескна купчина мускули. Неизпълнението на ежедневната програма упражнения, с дадена интензивност и последователност води до тревожност, вманиачаване, раздразнителност, дори вина и самонаказание.

При жените този ефект се получава от ненаправен маникюр и изрядна прическа, разкрасителни процедури. Поддържането на здравословното самочувствие изисква известни грижи от страна на всеки, но когато това изпълва съзнанието – салони за красота, спа и други разкрасителни процедури, това буди тревога. Още повече когато то не носи на жената релакс и комфорт, а единствено мъчителна необходимост просто да бъде свършено на всяка цена, като задължение, а не удоволствие. С развитие на пластичната и естетичната хирургия този комплекс, за съвършен външен вид, добива нови, неочаквани и много интензивни посоки. И в ненаучните среди вече се говори за пристрастяване към пластичната хирургия. Това, което е необходимо за доброто самочувствие, например на дълго кърмила жена с увяхнал бюст, често придобива повече от грозни измерения. Ботокс и силикон на невероятни места и в невероятни количества, липосукции и опъване на бръчки – те просто променят лицето до нещо, което губи връзката си с човешкия род. Примерите са наистина много. Медицината, която помага, и дори леко намига за доброто самочувствие, се изражда, моделирайки не само телата, а и съдбите на жертвите си с вече крайно отблъскващ вид.

Не бихме могли да кажем с една дума, на какво се дължи такова масово „психиране”. Глобализацията, урбанизацията, консуматорското мислене обединява хората в големи общности. От друга страна е намесата на поведенческата психология в изготвянето на маркетингови стратегии, реклами и изобщо всякакъв вид намеса на подсъзнателно ниво, на което леко или никак не се съпротивляваме. „Психираните” маси се управляват лесно, податливи са на влияния и не могат да бъдат „излекувани”, както един алкохолик в клиника. Затова поставям медиите, особено телевизията, като главен виновник, те не случайно са четвъртата власт. Власт, която вече подчинява всички останали.

Виж още статии за:   Здравето · Любопитно · Здрав дух · Медии ·
Коментари
2013-04-08 #5
Десислава Ив. Симеонова
Знаете ли, за мой късмет, имам възможност и общувам с хора, живеещи в села. Разликите между нас - обитаващите големите градове, и тях е от земята до небето. Не съм сигурна дали е в наша полза това сравнение. Както България не се състои в София и по-големите и градове, така и се питам доколко опасенията и маните ми/ни всъщност са... изобщо нуждаещи се от забелязване, коментиране... Наистина, огромна част от "проблемите" ни касаят малка част от българите. Хората, живеещи встрани от суетата и шума имат съвсем други, реални проблеми и действително нелеки препятствия: борба за насъщния, борба с ограниченията, ежедневни спречквания с малцинства... Това е истината.
2011-10-04 #4
Цвети
имах предвид, че например един зависим от хероин има повече свидетелти около себе си, които да забележат зависимостта му и да вземат мерки. докато тез масовите мании обхващат големи маси и за отделния индивид е трудно да получи критичен поглед отвън.
колкото до положителните извинения - това е като всяка зависимост. "работя повече за повече пари, поддържам фигурата си, за да изглеждам по- добре, по- здрав, да ме харесват повече мъже..."
2011-10-03 #3
Инна Георгиева
Като повечето зависимости Цвети...или смяташ, че ги нямаш и контролираш или им предаваш някъв много положителен отенък. В твоя случай гордостта от заспиването бързо
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Ау, как така нямате телевизор !?
· Телевизионната зависимост
· Секс тройка: ти, той и телевизора - II
· Как да избегнем пролетната умора
· Невролог: Сапунените сериали увреждат мозъка
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
· Най-известните жени в света на игрите
· 10 август - Честит професионален празник на готвачите!
· Защо да се доверим на Бетенеми за съвети за залози онлайн?
· Листата от дива ягода - безценен лек за всеки
· Вие сте магнит за комари? Това може да е причината
· Милион бебета могат да бъдат спасени годишно, ако се променят тези малки неща
Виж още статии за:   Здравето · Любопитно · Здрав дух · Медии ·
Сряда
31
Май 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н

1
2
3
4
5
6
7

8
9
10
11
12
13
14

15
16
17
18
19
20
21

22
23
24
25
26
27
28

29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Масажът лекува душата и тялото
Хората се делят на такива, които никога не са ходили на професионален масаж и на такива, които са ходили....
Изгони "идеалната майка" от живота си и приеми себе си изцяло
Няма начин да бъдеш перфектна майка, но има милион начини да бъдеш просто добра майка. – Джил Чърчил Когато...
Йога и за деца
Според някои изследвания и теории ние се раждаме с много умения и способности, които с времето закърняват...
Защо да тренираме вечер, а не сутрин?
Чудили ли сте се някога кога е по-добре да тренирате – сутрин или вечер? Истината е, че този въпрос...
Как да се харесаме на околните - I
Въпреки че не е възможно да се харесаме на всички около нас, почти всички хора имаме стремеж да бъдем...
Зрението и компютърът
Човешкото зрение се е формирало в хода на дълга еволюция, но се оказва, че не е добре приспособено за...
Да посрещнем студената есен с топлина в душата
Безспорно в живота на всеки от нас има наистина ужасяващи моменти. Няма как да избегнем трудностите и...
Следродилни емоционални разстройства
Емоционалните проблеми на родилката могат да започнат от 3-4 ден след раждането, а могат да се появят...
Как да отучим детето си от бързата храна - I
Обикновено не отдаваме голямо значение на това, с какво се храни нашето дете. През деня ние сме на работа,...
Ски упражнения - Да подготвим краката - II
Кое е първото нещо, което трябва да научим, когато караме ски? Как да падаме! Падането е неизменна...
Да се научим от Коледа на чудеса!
Обожавам Коледа! Харесва ми как грейва целия град с блещукащи украси и усмихнати лица. Студеният въздух...
Тестът АПГАР
Целият ни живот е белязан с различни по значение и видове оценяване и тестове. Обикновено се започва,...
Как се променят жените, когато не са обичани?
Любовта може да се ражда за няколко минути, да се гради бавно, но да умира до края на дните ни. Няма...
Усамотението - начинът да се съхраним в днешния свят
В ерата на информационните технологии споделянето и непрекъснатия обмен на информация е все по-трудно...
Хиперсомния - когато сънят никога не е достатъчно
Всеки би си поспал още малко, ако има тази възможност. За повечето хора сънят е лукс и дават мило и драго...
Как да се справим с пасивно-агресивен човек?
Пасивната агресия се отнася до хора, които са враждебни към нас, но не показват открито или пряко...
Анти-ейдж характер
Да си призная, словосъчетанието „анти-ейдж” е в противоречие със собствените ми разбирания. Смисълът...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook