 Ау, как така нямате телевизор !?
 Да бъдеш различен, дори в малка степен буди съмнения и недоверие. Вярно, има и хора, които са любопитни към това различие и не го осъждат, а го приемат, но повечето не могат да си представят, че някой не живее като тях. Една от горещите теми е гледането на телевизия. Това да кажеш, че не гледаш телевизия, не си чувал някаква реклама или не познаваш героите от някое риалити шоу, сред хората, които буквално живеят с тези образи, е направо светотатство. Да не гледаш телевизия е равносилно на това да не си “в час” и позорно да си изключен от общата “виртуална” седянка, на която се обсъждат новини и събития от “по света и у нас”.
От информационни източници до информационни източници има разлика и то съществена. Някои хора искат да се информират за живота на звездите, други за събитията в Близкия изток, трети за живота на антилопите в Судан. И всеки си избира медията, чрез която да го направи. А телевизията е само една малка част от възможностите.
И все пак, изборът да не слушаш прочетените на екран новини, които си видял преди часове в Интернет, остава видът различие, на което се гледа подозрително. Да не гледаш телевизия може да се разглежда и като снобизъм, и като социална смърт и като нещо съвсем нормално – зависи от наблюдаващия.
Възможен ли е животът без телевизор
Няма съмнение, че има телевизионни предавания, които насърчават взаимосвързаността, любопитството към другия свят и могат да бъдат полезен източник на информация. Достатъчно са сериозните медии по света, които се занимават с горещи теми по интелигентен начин, и чийто представяния си струват всяка прекарана минута пред телевизора. Освен това несъмнено телевизията все още си остава най-разпространената платформа за забавления.
Няма нищо лошо в това, че всеки има своите моменти, когато просто иска да застане пред мърдащи картинки и да се замисли за нещо друго - трудно обяснимо желание, може би навик, но факт. Често се “залепваме” пред екрана, просто за да не правим нищо или за да хапнем “в компания”. Това обаче съвсем не значи, че телевизорът трябва да бъде новият фокус (лат. огнище, дом) на семейството, новата им събирателна точка.
Да се прехвърля на телевизора ролята на всезнаещ източник на отговори за човешките потребности е прекалено. Може и да има хубави предавания, но да търсиш прозренията си там обикновено се оказва лоша идея. Всички са наясно, че втренчването в екрана и прекаляването с предаванията „изглажда“ значително мозъка и те вкарва в какви ли не светове в рамките на няколко часа. Това само ни натоварва и ни отдалечава от нас самите, карайки ни да се вживяваме в чужди истории, животи и търсения.
Въпросът е не дали, а колко.
Въпросът обаче не е толкова в това дали да си позволяваме гореописаното, а по-скоро колко време можем да прекарваме пред телевизора и кога е време да спрем, въпреки че си мислим, че сме достатъчно критични, будни, съзнателни и сериозни, за да се поддадем на каквото и да било пристрастяване към телевизията.
Плюсове и минуси на гледането на телевизия
Забавление / Пасивност
+ Забавление
Сядането пред телевизора може понякога да е добър начин за развлечение и разтуха. Всеки има своите любими предавания и рубрики, които са го въвлекли в някаква история и чието следене е забавно и приятно.
- Пасивност
Постоянното излъчване срещу ни схваща творческите ни способности и не ни позволява да мислим свободно. Пред телевизора някой друг е пресъздал идеите и внушенията си, а ние сме само пасивен наблюдател.
Полезна информация / Вредни навици
+ Полезна информация
Често няма откъде другаде да надникнем в живота на други страни и народи, освен през екрана на телевизора. Информацията за далечни дестинации или интересните факти от широкия свят, обогатяват представите ни и могат да се окажат много полезни.
- Вредни навици
Неумереното гледането на телевизия ни кара да се заседяваме на едно място твърде дълго време. Друг нездравословен момент е яденето пред екрана по време на някоя “много напрегната” ситуация от игра или филм.
Леснодостъпни знания / Излишни емоции
+ Леснодостъпни знания
Образователните предавания и игрите с познавателна цел са един приятен и лек начин, особено за децата, да научават нови неща. В тези случаи телевизията повече помага, отколкото вреди.
- Излишни емоции
Гледайки безразборно телевизия, понякога се поставяме в ситуация да “присъстваме” на какви ли не неща, които иначе никога не бихме допуснали нито в живота си, нито в дома си. Тези косвени емоции могат само да ни натоварят и рядко биха ни научили на нещо. | |
Не може да се отрече, че гледането на телевизия с любознателна и информативна цел, много лесно преминава тази си граница и се превръща в зяпане на екрана с хипнотизиран поглед. Затова добре трябва да претеглим плюсовете и минусите на това да имаш или да нямаш телевизор.
|
Виж още статии за: Здрав дух · Медии · телевизия ·
Коментари
2015-03-07 #10  Marieta На нас ни се наложи да живеем 1 год. без монитор (без TV, лаптоп и т.н.) по лекарско предписание. Трябва да ви кажа, че се освобождава много свободно време, а тревожност или безсъние тотално изчезват.
2014-02-20 #9  LiL От години не гледам телевизия. По-щастливо ми е!
"Под прикритие" мога да си го дръпна 
2013-11-06 #8  Цвети Значи тук във времето открих едно не лошо приложение на телевизора - монитор на компютъра. Може да си ги свързваш и да си гледаш филми ( щот това на мене ми е най- ценното, което предлага апаратът ) - и детски, и документални, и игрални. За мачовете по волейбол има и live streaming, да речем. Така че, въпросът е по- скоро "ау, как така без телвизия"  Там е коренът на всяко зло  ))
2013-03-29 #7  Васил Тошков Най-големият минус на телевизията - огромната пропаганда във всяка едно отношение.
2012-10-25 #6  Гери Аз съм на 28 години и от 10 години нямам телевизор. Смятам че изобщо не е необходимо да се гледа телевизия с каквато и да е цел, особено от децата. И е вярно че хората които ме заобикалят се чудят как така нямам телевизор и никога не съм имала и често ме питат какво правя без ТВ.
2012-10-12 #5  Цвети при мен въпросът е : ау, как не пускаш детето си на 3Д филмчета...ми не я пускам. и сега, когато правим нов дом, телевизорът е последната ми покупка. надявам се, да се пенсионирам без телевизор...ай сиктир 
2012-10-12 #4  teodora  Новите технологии = още по-ожесточена борба за очните ябълки и за ума.
Около мен има хора, които доволно си позяпват ТВ  затова- ау, как без телевизор!?
Но следващатата статия ще бъде Ау, как така нямаш ФБ.Или още по-брутално - Съществуваш ли въобще, ако нямаш профил някъде 
2012-10-12 #3  Силвия Ганова Имаме телевизор, но не гледам телевизия. В магазин, на улицата, сред познати през деня информацията сама идва до мен. Ако пък ме вълнува нещо използвам интернет или книги. Чувствам се добре без телевизията. Един манипулатор по - малко в ежедневието 
2012-10-12 #2  Албена Леле, колко познато ми звучи възклицанието, което стои в заглавие  Радвам се, че има и други като нас с мъжа ми, които не гледат tv.
2012-10-12 #1  Инна Георгиева Тази сутрин любимия прочел статията и дойде да ми каже: Че статията е много хубава, но трябва да се погледне и към новите технологии.
-В смисъл!?
- В смисъл, вече телевизори почти не се произвеждат, само монитори. Т.е скоро идва времето, в което ще ползваме телевизора/монитора за различните източници на информация и забавление, които ползваме. Скайп, фейс, Хера ...
Вероятно е така, затова споделям. Иначе у дома от няколко години нямаме телевизор, а преди това не го пускахме също така достатъчно време 
Виж още статии за: Здрав дух · Медии · телевизия ·
|
|
Неделя 23 Март 2025 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
|
Абонирай се за новости
 "Поете мой! Презри ти любовта народна"
Поет
Махнете се, какво ви прави
поетът мирен, спрял до вас!
Вий тънете в развратни нрави,
не буди...
  24 май - Ден на славянската просвета и култура
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на славянската...
 Глухарче
Не разпростирай мисълта си
във време и пространство.
Там няма смисъл, няма щастие,
там няма нищо ясно.
Във...
 30 ноември - Андреевден
На 30 ноември почитаме св. Андрей Първозвани. Наречен е така, защото е първият от 12-те апостоли, които...
  Ситония – идилия между човека и природата
Полуостров Халкидики е едно от най-зелените кътчета на южната ни съседка Гърция. Трите му ръкава – Касандра,...
 10 книги, които всеки трябва да прочете - според Ърнест Хемингуей
Арнолд Самюелсън е 22-годишен младеж, който е завършил курсовата си работа по журналистика в университета...
  Магията на любимите сериали
Преди да сте си помислили, че става дума за т. нар. „сапунки”, си отдъхнете! Няма да говорим за тях....
 100 години от рождението на Павел Вежинов
"Няма смешна обич на тоя свят, има грешна обич, има нещастна обич, има истинска или въображаема и всяка...
 Емил Чоран: Човек забравя болката, но никога унижението
"Аз, разбира се, не правя нищо. Но аз виждам часовете да отминават – то струва повече от това да се опитвам...
 Едно магическо лято без технологии
Изчезна ли вече детството без телефони и таблети? Могат ли децата да бъдат истински щастливи и волни...
  До Барселона и обратно…
Ден 1 – 20 август
Когато пътуваш нанякъде за повече време, се налага понякога да приготвяш багаж....
 "Трябва да има хора. И доброто, и злото, и бог е в хората"
" - Трябва да има хора. И доброто, и злото, и бог е в хората.
Ако няма хора, бог няма къде да живее....
 200-годишната традиция за първия учебен ден на немските Schultuete*
Чудили ли сте се на шарените фунии, които децата в Германия, Австрия и част от Швейцария носят на първия...
 Човек не се променя, когато го критикуват, а когато го обичат
Човек не се променя, когато го критикуват, а когато го обичат.
...
 Молитвата на св. Франциск
Господи, направи ме инструмент на своя мир,
където има омраза, нека сея любов;
където има рана – милост;
където...
  Имате ли чувството за хумор?
Не го виждаш, не го чуваш, а може да ти потекат сълзи заради него. Що е то? Не, не е Батман с шапка невидимка....
 Коледни пости - Ден 35: Китайски полъх в постите. Раздавам щедро дзен отношение.
След вчерашното и тазсутрешното обикаляне по магазини, базари и ровене за всякакви Коледни предложения...
  Жените и ориентирането ни в пространството
Губите се в непознати градове, трудно се ориентирате по карта, не можете да намерите колата си в големите...
  Притча за факирът и кобрата
Живял някога в Индия един факир, който прекарал трийсет години в неподвижно състояние и медитация, с...
 16 април - Ден на юриста и българската конституция
На 16 април 1879 година в Учредителното събрание във Велико Търново е приета и гласувана демократично...
|