Телевизионната зависимост
 Все по-често релаксираме пред телевизора, използваме електронната кутия, за да ни приспива, гледаме към монитора, докато се храним, докато готвим, та дори и когато имаме гости. Телевизорът може да е другарче против скука, но може и да се окаже сериозен враг. Телевизионната зависимост е реално съществуващ проблем сред много хора.
Вторачването в телевизора е еволюционно обусловено.
Безцелното прескачане от канал на канал с дистанционното, попаднало в ръцете на мъжа, се обяснява с начина на живот в далечното минало на човечеството. Щом мъжете се прибирали от лов, те сядали за дълга почивка пред огъня. Уморени от целодневното преследване на животни, те се подреждали в кръг около горящите дърва и силите им стигали само мълчаливо да гледат в пламъците. Това канализирано зрение, с което се гледа, без да се вижда, е налично и днес. Много от мъжете имат изнервящия навик да превключват тв каналите, без изобщо да си дават време да разберат какво тече в момента на екрана. Натискането на бутоните на дистанционното е игра, с която може да бъде загубено много време.
Захласваме се, защото проектираме живота си на екрана. Много от жените – самотни, романтични, скучаещи или просто с някаква липса в живота, заживяват с героите от филмите, сериалите, та дори и с персонажите от рекламите. В тв продукциите те откриват това, което им липсва в живота. То може да е просто запълване на времето, а може да е добра дума и любов. Телевизорът често се ползва и като приспивателно средство – оставаме го да работи, докато се опитваме да заспим. Бръмченето унася, а и пречи на мислите, свързани с ежедневните проблеми, да нахлуват в главата ни. Но заспиването на включен телевизор има повече негативни, отколкото позитивни страни. Именно в състояние на полусън сме много податливи на влияния. Това, което си мислим, че само едва дочуваме от екрана, всъщност се наслагва дълбоко в съзнанието ни. Кошмарите, които сънуваме например, може да са резултат на филма на ужасите, който тече, докато заспиваме. Промяната в нивата на звука между различните предавания и рекламните паузи може да ни събуди точно когато сме заспали. А повторното заспиване понякога е още по-трудна задача. Спането на звук и светлина не е здравословно. Тялото ни не се отпуска изцяло, остава напрегнато, а съзнанието и мускулите не си почиват.
Децата са най-податливи. Те нямат чувство за мярка и могат да прекарат безброй часове пред телевизора. В резултат са изморени, нервни или капризни. Очите им се зачервяват, а могат да се появят и тикове с постоянно примигване. Децата се влияят силно и от съдържанието на гледаните предавания и филми. Често приемат за чиста монета това, което виждат, и се питват да го прилагат в ежедневието си. Това може да създаде редица опасни ситуации.
Решението е в контрола, качествената техника, добрия подбор и регламентираното време за гледане на телевизия. Съвременните телевизори с плазмени или LCD монитори са по-щадящи за очите, защото не трептят и нямат вредни излъчвания като електронно-лъчевите. Трябва да се научим добре да отсяваме качествената информация от тази, която само задръства съзнанието ни. Така няма ненужно да се обременяваме с факти и да натоварваме психиката си. За целта е нужно да селектираме само полезните продукции и да игнорираме непълноценните. Този принцип помага и за определяне на времето за гледане на телевизия. Със сигурност часовете, прекарани в безцелното зяпане в екрана може да бъдат оползотворени много по-добре.
|
Виж още статии за: Жените днес · Стресът · Медии ·
Коментари
2011-02-02 #1  Свилена iskam da проумея защо всички жени не спират да следят сапунки.
И дори, когато свърши едната, започват друга. Момичета, потърсете интересни неща в своя живот... а не в този на другите! 
Виж още статии за: Жените днес · Стресът · Медии ·
|
|
Събота 4 Февруари 2023 |
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
|
Абонирай се за новости
 Няколко идеи за малка детска книжка
Приказката за лека нощ е стара традиция. Вероятно кратки чудновати историйки преди лягане са слушали...
  Еднакви или противоположни?
Кое ни привлича у любимия – еднаквостта или противоположностите? Искрено вярваме, че искаме да сме с...
 Храненето при децата – рискове и последици
Пълноценното и здравословно хранене на бременните жени и на децата в кърмаческа и ранна детска възраст...
 Готвим ли все още за цялото семейство?
Наскоро една приятелка, която от няколо месеца ходи на работа след второ майчинство, сподели на всеослушание...
  Децата готвят с нас
Общоприетото схващане е, че децата не са добре приети в кухнята. Те цапат, разхвърлят, разсипват разни...
 Очаквания срещу реалност в първи клас
За нашето семейство първи клас е вече минало. Минало, от което почти няма и спомен - не защото нямаше...
 Алтернативни (спортни) активности, които може да увлекат детето ви
Всички родители много добре знаем, че спортът е жизнено важен за децата. Той е здраве, сила, координация....
 Детето иска кученце за Коледа? Сигурни ли сте?
Членувам в много групи, харесвам страници и подкрепям каузи, свързани с бездомни животни, а покрай децата...
  Светът на силно чувствителните хора
„Тези, които танцуват, са смятани за луди от онези, които не чуват музиката" - Ницше
Има много хора,...
 Защо бащите трябва да играят с децата?
Бащите днес прекарват много малко време с децата си. Качествено и осъзнато време. Те отсъстват или физически...
 Кошмарите
По-голяма част от сънищата служат за защита на пълноценната ни почивка, от която организма ни се нуждае....
 Кога и какъв сладолед да предложим на бебето и малкото дете?
Полезен ли е сладоледът за моето бебе? От кой месец мога да дам сладолед? Какъв сладолед да дам на моето...
|