Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Как и кога и да кажем на детето, че е осиновено?


По официална статистика на Министерството на труда и социалната политика 140 са заведенията за настаняване на деца. Броят на изоставените деца на България е 7276 ( към април 2009 ). От другата страна, 250 000 са двойките, които имат репродуктивни проблеми. Осиновяванията с влязло в сила съдебно решение за 2008 г. са 674. Ако такъв е вашият случай, ако вие сте от малцината, намерили своето дете в такъв дом и детето е с вас от бебе, то със сигурност живеете с един дамоклиев меч над главата си – денят, в който то ще узнае истината.

Специалистите са единодушни, че детето трябва да узнае рано или късно. И то колкото по- рано, толкова по- добре. С порастването значението на тази „лъжа” става все по-кардинална за живота и психиката на детето. Не забравяйте и риска да научи от другаде, от някое случайно подмятане или от „доброжелател”. Но преди да говорите с него, трябва сами за себе си да изясните чувствата си. В желанието да имаш дете няма нищо осъдително, както и във факта, че физиологически или по друга причина за вас и вашия партньор, това не е възможно. Вие сте родител точно толкова, колкото едни биологични родители, не повече, не по-малко, не сте съвършени, детето – още повече. То има право да знае истината за себе си, за да не изгуби самоличността си един ден, когато всичко, което е смятало за даденост в живота си, се окаже измама.

Как?
Независимо за каква житейска тема става въпрос, информацията трябва да се представя по малко на малчугана. С прости думи, на интервали и с постоянна обратна връзка. Когато става дума за осиновяване, атмосферата трябва да е спокойна, да се говори открито и без скрупули. Вашата нагласа трябва да е позитивна, за да създадете обстановка на доверие и любов. така добрите ви намерения няма да предизвикат съмнения и грешни тълкувания. Не забравяйте, че детето борави с думите все още безразборно, тепърва ги подрежда в мисли и може да не разбира всичко от разговора, но безпогрешно разчита невербалните сигнали и чувствата, които го съпровождат.

Важното на първия разговор е не информацията сама по себе си, т.е. цялата истина, а емоционалната реакция и комфорт по темата. В „историята на живота” на вашето дете акцентът пада върху съдбата на детето, не върху вашата. Не разтягайте вашите чувства до безкрайност, „бяхме много тъжни” е достатъчно за началото на подобен разговор. Дайте време на детето да осмисли думите ви, попитайте го „какво мислиш?”, то със сигурност ще има какво да каже. Колкото са по- прости думите, толкова по- малко са интерпретациите и вие по-малко ще се объркате в собствения си разказ.

Вероятно има и допълнителни въпроси, които си задавате. Какво да кажа за причините за изоставянето? Какво да разкажа за биологичните родители, за евентуални братя и сестри, ако имам информация? Как бих реагирала, ако детето би искало да се свърже с тях? Да заведа ли детето в дома, от който е било взето? Кога да започна да говоря за това, моментът подходящ ли е?

Кога?
Децата са склонни да схващат абстрактни понятия към 4-5 г. възраст. В тази възраст има известна представа за време, за чувства и моментът е много подходящ да се започне да се говори по този въпрос. Още повече, че към 4 г. започва интереса към пола, произхода на бебетата и като цяло то е готово да чуе своята история. На тази възраст е важно да имате умения да поддържате обратната връзка. Ако попитате 4 годишното дете какво мисли, то все ще каже нещо, дори и да не е точно „мисъл”.

За най- малките понякога незначителните, невинни подробности от осиновяването придобиват катастрофални размери. Ако например повтаряте постоянно на детето, че е „специално” и затова сте го избрали, в малката му глава ще се зароди правдивата мисъл, че то трябва да бъде винаги специално, за да не бъде изоставено отново. А това е тежко бреме за едно дете. И тъй като малките бързо се отегчават от сериозните разговори, дайте му време и изчакайте следващ подходящ момент да подхванете темата отново.

Един такъв е преди тръгването на училище. Удачно е, за да се избегне детската жестокост – бъдещите съученици или учителите може би знаят нещо по въпроса. Поговорете с детето, за да видите какво е останало от предишните разговори, нека то да говори повече, а вие отговаряйте на въпросите му, без самите вие да подавате непоискана информация. Детето на 6-7 г. осъзнава идеята на осиновяването и с това идват противоречивите чувства. Сега преживява чувството на загуба, малоценност, различност и всеобхватното чувство на тъга. Важно е детето да е наясно със своята история и да е уверено във вашата любов и безпрекословна подкрепа.

Предпубертетната възраст също е ключов момент. Пубертетът като цяло е период на бунт срещу родителския авторитет и търсене на собствена идентичност, която не се свързва единствено със семейството, с ролята на дъщеря/ син. В такъв момент е важно да имате изградена връзка на доверие. „Какво ме поучаваш, ти не си ми истинска майка!”, „Откъде да знам дали истинската ми майка няма да ме разбере по-добре” Макар и казани в момент на яд, тези думи могат да бъдат много болезнени. Би било добре да имате стратегия за биологичните родители, и ако знаете нещо за тях, да го споделите с детето. Дефицитът на информация в тази възраст трябва да бъде попълван, а най-добре източникът да сте вие.

Независимо от възрастта на детето правило е да подхождате с уважение към неговите чувства, това особено важи, ако детето е осиновено по-голямо. Вие сте родител, защото родител се става с време и усилия, не сте съвършени и не бива да се измъчвате, ако нещо не ви се струва наред. Доверието, подкрепата, общуването и крепящата ги любов са вашите най-силни съюзници в този труден и за двете страни момент.



Виж още статии за:   Нашите деца · Семейството ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Домашно училище за позитивно мислене
· Синдромът на мама-квачка
· Безсънието до детската люлка
· За какво да внимаваме при избор на детско яке
· Тротинетка за всяко дете – как да изберем
· Защо нараняваме близките си най-силно и как да спрем да го правим?
Виж още статии за:   Нашите деца · Семейството ·
Петък
17
Януари 2025
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
"Той не ми прави подаръци"
В първия момент оплакването „Той не ми прави подаръци“ звучи малко неприятно. Казваш си – що за меркантилна...
Помощ, мърморко!
Шумът от много мърморещи хора не е страшен само ако можем да го игнорираме. Мърморковците, които днес...
Мамо, обичам те!
Раждането разтърсва цялото ни същество из основи. Изведнъж се изменя не само посоката на животът ни,...
Сладката лудост на лятната афера
Пролетта е съвършеният сезон, в който да се влюбиш, но лятото е времето на страстния романс. Когато се...
За децата: подаръци, които имат смисъл, а не са просто вещи
Когато наближи някой повод да зарадваме детето с подарък, ние нямаме търпение да изберем онова нещо,...
Да бъдеш приоритет. Това значи, че си обичан
Несъмнено понякога една връзка не върви, защото сме твърде различни и сякаш не говорим на един език....
Липсата на цел
Възможен ли е смислен живот без да имаш цели? Мнозина живеят по този начин, но тогава това е съществуване,...
Как се става... татко - I
Напоследък чувам оттук- оттам, по градинки и форуми едни и същи оплаквания от страна на майките – „Той...
10 идеи за здравословен обяд на ученика
Здравословното хранене на децата в училище не е мит. Тук можете да видите 10 безплатни идеи с рецепти...
Какво се питат първо хората, когато се запознават с вас?
Разбира се, за третия всички сме много наясно – дали сме потенциални партньори. Но в самото начало, когато...
Злоядото дете
„Храната прави борбата” – това повтарят българските баби и майки. Поколения наред. Ние майките сме свикнали...
Типове поведение, които насърчават лошото държание на децата
Всяко дете има периоди, когато не изпълнява това, което родителите му казват, молят или забраняват. И...
Срещи за напреднали - интимността и факторът "вече имаме деца"
Срещите са емоция, срещите са забава, запазена територия на тръпки в стомаха, смях и, дай Боже всекиму...
Как да засилим и запазим мотивацията на децата в училище?
На прага на новата учебна година повечето деца са изпълнени с ентусиазъм, защото скоро отново ще бъдат...
15 май - Международен ден на семейството
15 май е Международният ден на семейството. Денят е учреден през 1993 г. от Генералната Асамблея на ООН,...
Етикет на телефонния разговор
Този неизменен в последните години аксесоар - телефонът, се е превърнал в необходимост за съвременния...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook