Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

22 март - Денят на водата


Водата - най- безценното богатство


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Световният ден на водата бива ежегодно отбелязван на 22 март. Инициативата възниква през 1992 г. по време на конференция на Обединените нации, проведена в Рио де Жанейро.

Всеизвестен факт е, водата обуславя съществуването на живите организми. И затова често чуваме, че следващият световен конфликт няма да е заради нефта, златото, оръжията и наркотиците – а заради ВОДАТА, обикновената на пръв поглед питейна вода, качествата и недостига й.

Човешкото отношение спрямо водата, канализацията, пречиствателните станции, климата рефлектират пряко или косвено върху ежедневните ни дейности, почти всяка наша стъпка и начинание и, най-вече, върху здравето – нашето и на планетата като цяло.

Всяка година честването на Международния ден на водата е свързано с определен аспект на прясната вода, като една от главните цели е до 2015 г. да бъде намален броя на хората без достъп до чиста вода и канализация. Статистиката сочи, че в 21 век над 2.5 милиарда души живеят без канализация. Ужасяващ факт е, че средно годишно над 1.5 милиона деца по света умират от различни болести, породени от недохранване и от замърсена питейна вода или липса на достатъчно вода.

Въпрос на интелигентност и далновидност е да си дадем сметка, че по-лесно и по-евтино е да се стремим да предотвратяваме замърсяването на водните ресурси, отколкото да се борим с „резултатите“ от замърсяването им. Нека се замислим как именно се отнасяме към водата, към това чудо на мирозданието, без което човешкият род ще загине.

Ценим ли я, пестим ли я, използваме ли я с мярка и с подобаващата отговорност?

Предлагам няколко идеи (разбира се, неизмислени от мен!), подпомагащи ни в стремежа към по-разумно използване на водата:

Когато мием чинии - при сапунисването и търкането им, по-добре спрете водата;

Оптималният вариант е използването на миялна машина – чрез нея разходваната вода е в пъти по-малко;

Миенето на зъбите ни: при търкането им (знаем, то следва да трае между минута и половина до три), нека спираме кранчето;

При къпане: ако сте на бойлер, така или иначе, не се бавите кой знае колко. Обръщението ми е към тези от нас, които разполагаме с централна топла вода - да пробваме да не се отплесваме, колкото и да е приятно под душа;

Ако поливаме градина и нямаме кладенец - обилното напояване невинаги означава постигане на висок добив. По-правилно е редовно и по малко;

Ако сме от хората, които мият колите си сами или ползват автомивка - и в тези случаи трябва да се стремим към умереност и да не злоупотребяваме;

Ако си наливаме вода от естествени, природни източници (минерален извор например) - стократното миене на бутилката / тубата и изливането им (преди да сме ги официално напълнили) наистина не е наложително.

Сигурна съм, че има още десетки примери, в които можем по-рационално да потребяваме водата. Дано повече хора се замислим върху това...
Виж още статии за:   Любопитно · Ден на · водата ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Левски
· На тази дата е роден: Пенчо Славейков
· 20 март - Международен ден на щастието
· Най-известните жени в света на игрите
· 10 август - Честит професионален празник на готвачите!
· Защо да се доверим на Бетенеми за съвети за залози онлайн?
Виж още статии за:   Любопитно · Ден на · водата ·
Четвъртък
23
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Настъпва нов ден
Настъпва нов ден. И свети Слънцето, защото това е нещото, което трябва да прави, за да остане Слънце....
Помогни на Цвети! Изпрати постна рецепта
Играта "Помагам на Цвети ot Hera.bg" ще се състои от 2 до 25 декември 2013 година, включително.  Както...
Народните будители: Паисий Хилендарски
"От само себе си не можем да станем мъдри." "Чети историята, и като познаеш от нея суетата на тоя...
Брюксел извън европейските институции - II
Впечатлява изумителното присъствие на цветята . Не можах да видя оня невероятен цветен килим, който се...
Aко любовта унищожава свободата...
Aко любовта унищожава свободата, тя губи своята стойност....
Маска - Яна Язова
На първа младост при нежната ласка на устни ми стонът в усмивка избликна; душата ми свойта гримаса...
"Бог да благослови Коледа!"
Веднъж, отдавна — и то на Бъдни вечер, измежду всички други благочестиви дни на годината, — старият Скрудж...
Коледни пости - Ден 6:
Налага се обяд "на крак". Сблъсъци с изкушенията.
Днешният ден е особено труден ден за мен. Налага се да изляза по разни задачи и обедът ме сварва в центъра...
Априлци - целунато от Бога кътче в сърцето на Балкана - II
В Априлци се състоят и немалко ежегодни празници. На Тодоровден в местността „Маринска” се провеждат...
2016 г. - годината на Огнената маймуна
Първата асоциация с думата „маймуна”? Интелигентна, пъргава, непостоянна. Такива са и представителите...
Собствената камбанария...
Гледаш ли само от собствената си камбанария, няма да разбереш, кога е започнала да ръждясва....
Художникът, влюбен в българката
Владимир Димитров - Майстора (1 февруари 1882 г. - 29 септември 1960) е най-самобитният ни художник и...
Ако не цениш това, което получаваш...
Ако не цениш това, което получаваш, ще получиш онова, което не цениш....
Изследване на български марки масло показа тревожни резултати
Въпреки че кравето масло е много лесен за произвеждане млечен продукт, изследване на "Активни потребители"...
"Животът ни връща само това, което даваме на другите."
Дали ви се е случвало някога, изхвърлени от релсите на живота, да кажете на катадневието сбогом и да...
Който го носи
Живял, далеч от шума на големите градове, един възрастен самурай. Славата му на добър войн и мъдрец привлякла...
Почина Лаура Биаджоти - "Кралицата на кашмира"
На 73-годишна възраст почина "Кралицата на кашмира" - италианската дизайнерка Лаура Биаджоти. Приносът...
Бледата синя точка - нашата Земя (видео)
От тази далечна гледна точка Земята може да не изглежда особено интересна. Но за нас тя е различна. Помислете...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook