Начало
Здраве и Красота
Кариера
Моят дом
Двама+
Кулинария
Време за мен
Регистрация       e-mail:       парола:      

Егейска Турция - 6 дни по следите на Античността - I


Троя, Пергамон и Кушадасъ


        Добави в любими         Коментирай         Отпечатай         Изпрати
Турция – страна на два континента и четири морета. С богата и колоритна дълговековна история. Мост между Европа и Азия, между Изтока и Запада. В по-голямата си част, тя е разположена на Малоазийския полуостров (Анатолия), който е едно от най-отдавна заселените места в световен мащаб. Тази територия, назад във вековете, та още от преди Христа, е подслонявала под крилото си множество цивилизации и техните култури - хетска, урартийска, фригийска, ликийска, елинистична, римска, византийска, армено - грегорианска, османска. Античното наследство, което пази, е изключително богато. Свидетелство за това са многобройните исторически паметници. Като прибавим конкурентното обслужване и китните курорти в настоящето, това обяснява и многомилионните приходи от туризъм, които ежегодно пълнят турската хазна.

Ден първи - отпътуване, ферибот през Дарданелите, Троя

И като заговорихме за Античност и Древност, едно от първите важни места с историческа стойност, които ще видим, е Троя. Но нека направя кратък увод с началната отправна точка.

Приключението „Егейска Турция” започва и обикновено приключва с българо-турската граница при Малко Търново – Дерекъой. Препоръчително е да имате задграничен паспорт със срок на валидност поне 60 дни от датата на напускане на страната. След няколкочасово пътуване от европейската към азиатската част на нашата съседка, с кратки престои за отдих и почивка, се пригответе за приятно около 45 минутно плаване с ферибот през Дарданелите (протокът, който свързва Мраморно с Егейско море) до Чанаккале. Междувременно, може да се насладите на морската шир, да оставите вятъра да поразроши косите ви, а ако вече са достатъчно разрошени от сладки дрямки по пътя, просто да пийнете чаша топъл чай в барчето на ферибота.



И така, слизайки от големия транспортен кораб, се отправяме към град Саръмсаклъ, обл. Айвалък - разположен срещу третия по големина гръцки остров Лесбос. Там е може би най-красивата плажна ивица на Турция.



Преди това, задължително ще видим Троя или поне мястото, за което легендите говорят, че са се провели епичните битки. Пригответе си фотоапаратите и около 20 турски лири ( към 2014 г. ) входна такса.



На излизане задължително разгледайте шарените тараби ( сергии ) с многото джунджурийки - бъдещи сувенирни спомени. Продавачите са мили, усмихнати, с типично ориенталско излъчване и визия. Вие, обаче, не пропускайте да се пазарите – иначе ще ги обидите. Понякога това е излишно, защото търговският им нюх привлича купувачите с "промоция на деня" и други търговски похвати. Оттук си вземете поне един „Троянски кон” за спомен. Все пак, той е символът на Троя.



Понеже идва ред на настаняването в хотела, нека отбележим, че Турция не е страна – членка на ЕС и съответно, не се подчинява на приетата категоризацията на хотелите и ресторантите. Този факт определя основни различия в очакванията, които да имате към хотела. Както гидовете обичат да казват: „Ако хотелът е 4*, бройте го 3*.”. С хотелите 5*, не би трябвало да имате проблем, както и с тези, които са новопостроени.

Моята препоръка, е да гледате хотелът да е нов, не просто реновиран. Тук забележката е към 5-звездните хотели – да, обикновено предлагат чудесни условия, но често са малко по-отдалечени от центъра на курорта или морето. Но пък си имат собствен плаж на изкуствена платформа и всички необходими глезотийки, за да не излезете оттам. Това е задължително, ако сте дошли с цел пълен релакс и мързелуване, а не екскурзионна и образователна, каквато е нашата в случая.

Може и да ви се струва твърде семпла програмата от първия ден, повярвайте, не е.

Ден втори - Пергамон ( Бергама ), Кушадасъ

Оттук нататък започва да става все по-интензивно и по-увлекателно. Ще се потопим дълбоко в дебрите на Древността. Още в ранна сутрин тръгваме към Пергамон ( Бергама ). По пътя се отбиваме в една фабрика за производство на оникс (камъкът на силните и борбените).

Легендата гласи, че мъж не трябва да подарява на жена нещо, изработено от този камък, защото рискува да остане в плен на нейната воля и мощ. Тук ни правят показно как се обработва парче от този легендарен камък. Приветстват ни в прекрасна, изключително богата на асортимент галерия с много зали и ни поднасят топъл чай. Разнообразието е наистина огромно, а цените варират от 5 до няколкостотин евро, в зависимост от вида на стоката и големината й. Изработени са разнообразни часовници, бижута, статуетки, декоративни вещи с естетическа и практическа стойност.



Продължаваме към Пергамон. Легендата гласи, че тук е изобретен пергаментът, откъдето идва и името на града. В Бергама е втората по големина антична библиотека, след Александрийската. Последната била застрашена по размери от пергамонската и така в Египет, временно забранили изнасянето на папируси. Ето как се родил пергментът – изработен от фина овча, телешка или козя кожа като заместител на египетските папирусни книги. Пергамонската библиотека, в последствие е изнесена в Римски Египет като подарък от Марк Антоний към Клеопатра.

В този район ще разгледаме и Червената базилика, Градския музей и Асклепиона, които са разположени в подножието на местността.


Червената базилика

Нагоре по възвишението се намира Акрополът – за него ще трябва да се ползваме от услугите на лифт. Тук се налага да направим избор, дали да видим Акропола, или Асклепиона, защото има времево ограничение по програма. Така е, като искаме да разгледаме всичко, на един дъх, с едно пътуване, за една седмица.

За любознателните ще отбележим, че Асклепионът е второто по големина, след това в Гърция, светилище, посветено на Асклепий – древногръцки бог лечител. Това е първият прототип на съвременната болница. Тук са лекували чрез молитва, диети, вода и сънища, по – късно и със змийска отрова (чашата с увита около нея змия е символ на съвременната фармация). Към днешна дата са запазени тунелите към баните, където са се провеждали част от терапиите.

С поглед нагоре, продължаваме нашата обиколка към Акропола. Той е разположен терасовидно, в живописна местност, където най-горе са се намирали царските дворци и военните арсенали, а малко по-ниско е бил храмът – светилище на Атина Нике (Победителката). В този античен град са разположени и олтарът на Зевс, храмът на Деметра, както и един грандиозен и много стръмен амфитеатър.


Амфитеатърът в Бергама

За жалост, Турция е силно земетръсна зона и това води до много разрушения. Античните градове по тези земи са били сривани до основи, не само заради войни и битки, но и заради природните стихии. Това обяснява факта, че няма добре запазени останки от Древния Пергамон. Повечето от тях са изнесени от немските археолози в Берлин, където има тематичен музей, а това, което е останало в по-запазен вид, се съхранява в Градския музей на Бергама.

Дългият и интригуващ ден завършва в Кушадасъ. Този курорт е силно предпочитан, един от най-известните турски курорти изобщо, защото освен красив и добре развит, е място и за културен туризъм. Името му означава „птичи остров” – смята се, че идва от разположения в непосредствена близост остров, чиято форма наподобява глава на птица. Плажната алея се отличава с множество пъстри и модерни кафенета и заведения, всяко със собствена визия и оформление.



Интересно е да споменем, че жените в Турция са доста заможни, защото при подялба на наследството, обикновено на синовете са се давали земите, които са из вътрешността на страната. Смятали са се за по-плодородни и са ги засявали с маслинови плантации. На дъщерите са били приписвани местата около морето, като по-песъчливи и неподходящи за обработка. В последствие, обаче, тези земи стават апетитна хапка за строителните предприемачи. Така дъщерите – наследнички получават освен крупна сума пари и няколко на брой новопостроени имоти (част от хотели, вили и т.н.). Това ги прави двойно облагодетелствани и много богати.

На следния, трети ден, ни очакват не по- малко красиви курорти - Дидима, Бодрум и Мармарис.
Виж още статии за:   Любопитно · Пътешествия ·
Вашият коментар
* Моля, използвайте КИРИЛИЦА, по лесно е и за писане и за четене. НЕ пишете само с ГЛАВНИ букви.
Име:
e-mail:
 код:
информирай ме, ако някой друг коментира тази тема
· Какви обувки задължително да вземем по време на почивката си
· Достъпни и бързи летни дестинации извън страната
· Какво да посетим в Европа през 2017?
· Най-известните жени в света на игрите
· 10 август - Честит професионален празник на готвачите!
· Защо да се доверим на Бетенеми за съвети за залози онлайн?
Виж още статии за:   Любопитно · Пътешествия ·
Сряда
29
Март 2023
П
В
С
Ч
П
С
Н
1
2
3
4
5

6
7
8
9
10
11
12

13
14
15
16
17
18
19

20
21
22
23
24
25
26

27
28
29
30
31
Абонирай се за новости
Така няма да пропускаш новите и интересни неща
Защо да започнем рано с коледната украса?
Ранното украсяване на дома и офиса за Коледа ни прави по-щастливи. Това твърди психоаналитикът д-р Стийв...
Хамакът - лятно безгрижие
Хамакът е един от символите на лятото и тo - един от най-любимите. Той съчетава възможността да си починеш,...
Кафенето, в което вали...захар
За няколко дни Mellowercoffee Cafe в Сингапур се превърна в истинска интернет сезанция, когато клиенти...
Вдъхновение в понеделник: Щастлив ли си?
Винаги избирай Щастието. Успешна седмица!...
23 юни - Международен ден на SOS детските селища
Датата се свързва с годишнина от рождението на австрийския социален педагог, създател на проекта "SOS...
Априлското въстание
Априлското въстание е връхна точка в българското националноосвободително движение през епохата на Възраждането....
"Младата жена видя в опънатото платно, като в огледало, ясно отражение на душата си"
Младият селянин дигна секирата и се нахвърли с голяма сила върху здравите чворести цепеници. Секирата...
Назад във времето
След прекрасния проект на Ирина Уернинг - Назад в бъдещето, изглежда много хора са се запалили да пресъздадат...
Ти си всичко това
Към жената, която се крие в банята от децата си, за да се наплаче - излез и им позволи да видят сълзите...
На тази дата: 14 април - годишнина от рождението на Парашкев Хаджиев
Парашекв Хаджиев в роден на 14 април 1912 г. Син е на оперния диригент и пианист Тодор Хаджиев (основател...
Забрави достатъчно, за да продължиш. Помни достатъчно, за да не се повтори
Забрави достатъчно, за да продължиш. Помни достатъчно, за да не се повтори....
Георги Марков: "Словото е животът"
"Вчера един английски филолог ме попита: „Вярно ли е, че на български можете да употребявате прилагателните...
Да се гмурнеш. Буквално.
Както всяка година, морските ни приключения занимават умовете и сърцата ни още от пролетта. Планирането...
"Жени и вино! Вино и жени!"
I Прости мъртвило, роден край, прости! Пред мене нов живот се днес открива, с нов трепет се сърцето...
Коледни пости - Ден 19:
Болестта е минало. Първата рецепта пристига.
Ужасен грип ме тресна, сигурно сте разбрали. Буквално не можех да стана от леглото – главоболие, болки...
Завещанието на Алфред Нобел: Началото на Нобеловите награди
"Аз, долуподписаният Алфред Бернхард Нобел, като обмислих и реших, с настоящето обявявам моето завещание...
Българските будители в избрани мисли и цитати
„Тези, които не правят благодеяния, не трябва да бъдат извеждани на сцената, тяхната участ е забравата“...
И от зениците ми заваля
Плющеше като бесен.Всичко мокро: дърветата, паветата, града... Вън всичко бягаше под покрив и само...
"Няколко думи за писателката Леда Милева" - от Ангел Каралийчев
Леда Милева казва, че няма спомени за родната си къща, защото бащин дом не е имала, а нейният баща —...
Целта на живота е самоизявата
"—Добро влияние изобщо не съществува, мистър Грей. Всяко влияние е безнравствено, напълно безнравствено...
Вече знаем кой е цветът на 2019 г.
Както всяка година през декември, институтът Пантон обяви цвета, който ще властва през идващата година....
Искам да ти кажа: "Празнувай обичта, която получаваш и раздаваш всеки ден!"
Мила дъще, Най-красивият букет за една жена е от покълналите стръкчета обич, които е засадила и отгледала...
Падаща звезда
Падаща звезда – звучи поетично и красиво. Като късче от небесното и божественото. Частица от недостижимото...
Шопенхауер: "Който не обича самотата – той не обича и свободата."
"Голямото сърце открива пред нас пътя на делата, а големият ум — пътя на творбите. "Всичко почива...
Из "Гитанджали" на Рабиндранат Тагор
Рабиндранат Тагор (1861-1941) e индийски писател, поет, философ, композитор, педагог, художник, общественик....
100 години от рождението на Стоянка Мутафова
На 2 февруари 2022 г. се навършват 100 години от рождението на великата българската актриса Стоянка Мутафова. С...
Честита Баба Марта!
Голям Сечко, Малък Сечко и баба Марта — двама братя и една сестра — имали общо лозе. От него те изкарвали...
Световен ден на динята - 3 август
Световният ден на динята се отбелязва на 3 август, но се празнува предимно в САЩ. На този ден се организират...
Стихни, сърце! Или умри!
Щастлива си. И аз бих искал да съм щастлив, а не злочест. От твойто щастие бях свикнал и аз да съм...
Благи думи за Благовещение: "Благодаря ти...че ме научи да давам, вместо да получавам"
На Благовещение изпращам моята благодарност към моята майка Благодаря ти мамо за това, че ме научи...
Пропаст не се прескача с два малки скока
Пропаст не се прескача с два малки скока....
Наистина не е прибързано
Наистина не е прибързано /нито обмислено/ Аз имам сили само да си тръгна. Но нямам сили да остана. Не...
Тези три неща...
Само три неща могат да подобрят настроението ми веднага: "Обичам те" "-50% отстъпка" Чаша ...
Дечко Узунов: "Трябва да събереш на фокус всичко, което искаш да кажеш."
Дечко Узунов (22 февруари 1899 г. - 26 април 1986 г.) е български художник - един от най-универсалните...
Дзен и изкуството да поддържаш... градинка
На едно място Радичков описва японската градина като казва, че “...самата вечност е посята в браздите...
Франсис Бърнет: „Имаш ли градина, имаш и бъдеще. Имаш ли бъдеще, значи си жив.“
„Ако погледнеш по правилния начин, ще видиш, че целият свят е градина.“ „Просто се дръж. Удивително...
Истински модели оживяват известни творби на Густав Климт
Густав Климт (14 юли 1862 г. - февруари 1918 г.) е австрийски художник, известен с картините си в пищни...
"Обичам" означава: "открит съм". "Обичам те" означава: "открит съм за теб"
Подтиквани от копнежа, ние се отправяме да търсим човека, който ни е предопределен и в същото време –...
Присъда: „Стара мома”
Ако си направите труда, да попитате някой мъж, на колко години е старата мома, сигурно точно като мен,...
Коледни пости - Ден 21:
Преди Никулден за шараните, стръвта и настървяването.
Днес рано- рано, като заведох детето на училище се сдобих с дълго чакания шаран. След вчерашната обиколка...
Фойерверките – зрелищен спектакъл
Какво е посрещането на Новата година без фойерверките – трудно е да си го представим. Като прибавим всички...
Коледни пости - Ден 18:
Цвети е болна
Днес се разбрахме с Цвети да не става от леглото. Да си направи топъл чай и да гушка одеялото. Сутринта...
Освобождението на България - 3 март
От падането си под османска власт през 1396 година, българите извървяват дълъг път, докато стигнат отново...
Жените и ориентирането ни в пространството
Губите се в непознати градове, трудно се ориентирате по карта, не можете да намерите колата си в големите...
И всичко пак е вечно
Голямото е в малките ни дни, понякога съвсем обикновени. Една тревичка, спряла отстрани, улавя думите...
7 филма, заради които ще се зарадвате, че сте необвързани
Гушкане, одеало, филм - романтичната класика, нали? Е, освен всички романтични комедии и тежки любовни...
2018 - годината на Жълтото земно куче
Новата година по китайския календар започва на 16 февруари и ще продължи до 4 февруари 2019 и ще бъде...
Забравените илюстрации на Салвадор Дали към "Алиса в страната на чудесата"
Салвадор Дали, известен и вече любимец на арт средите художник, се съгласява към края на 60-те да илюстрира...
"Виктория" на Майя Виткова е личен, откровен и красив филм
Не мога да мисля за „Виктория” като за поредния нов български филм. Няма да го сравнявам нито носталгично...
Какво мислят децата за любовта...вече в 4-ти клас
През 2014 г. попитахме един обикновен първи клас на едно обикновено българско училище: "Какво според...
Единственият човек, който ще те направи щастлив за цял живот, си ти самият.
Единственият човек, който ще те направи щастлив за цял живот, си ти самият. ...
Световният ден на числото Пи
Светът отбелязва един от най-необичайните празници – Деня на числото Пи. Датата е избрана заради американското...
Изумителни детски площадки от Дания
Скандинавските деца се сочат за пример в много отношения - и по интелектуално развитие, успехи в училище,...
Отбелязваме рождението на Мария Калас
Великата Мария Калас е най-харизматичната оперна певица на ХХ век. Нейният феноменален сопран, съчетан...
Винаги ще има още една възможност
"Лудост е, да мразиш всички рози, защото си се убол на една от тях, да изоставиш всички мечти, защото...
Народните будители: Софроний Врачански
"Затова ся трудя и аз сеги, денем и нощем, да изпиша няколико книги по нашему болгарскому язику." "Защото...
Събличай се, полека се събличай
Събличай се, полека се събличай със грацията дивна на русалка! От себе си едно след друго свличай прикритията...
Утринна сянка
Тихо свита пак мълчи сутринта, вплела в дланите горчива мъгла зад прозорец, покрит с цветни листа....
Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка
Понякога всичко, от което човек се нуждае, е нова гледна точка....
Майки от всички страни - обединявайте...рецепти
Когато трябва да сготвим нещо вкусно и здравословно на детето, ние търсим съвет от други майки, питаме...
Любовните филми с незабравими саундтраци
Най- добрите любовни филми на едно място. В началото бях вдъхновена от тази идея и мислех, че е лесна...
Ако имате късмет...
Ако имате късмет, ще дойде момент, в който ще ви заболи, и болката ще е толкова силна, че почти ще ви...
5 минути в главата на Айнщайн
Няма човек, на когото името на Айнщайн да не му говори нищо. То е първата ни асоциация с думата "гений"....
Предупреждение
Когато остарея, ще нося дрехи в пурпурно. И шапка във червено, която не отива. Парите си ще харча за...
Малко познатата история на пъpвaтa бългapcĸa ĸнижнa бaнĸнoтa
Πpeз дaлeчнaтa 1885 г. нa 1 aвгycт в пeчaтницaтa нa Caнĸт Πeтepбyг e oтпeчaтaнa пъpвaтa...
Подкрепете учителите на децата си!
Днес е необикновен ден за всички български учители. Ще се срещнат с предизвикателства, за които не са...
Нобеловата лекция по литература на Александър Солженицин
Нашият XX век се оказа по-жесток от предишния и не само с първата му половина е изчерпано всичко страшно...
Черешова задушница - Яна Кременска
Набери ми череши. Не отлагай за после. От върха ги бери. Да са леко горчиви. Аз отдавна съм там, но...
Есенно писмо
На Анна Това писмо вий няма да получите и няма нужда - то е тъй досадно! Не бих се радвал, ако се...
Здраве    Красота    Мода    Моят дом    Двама+    Кулинария    Време за мен    RSS     Реклама     Контакти
Hera.bg. Използването на материали разрешено само с писмено съгласие на Hera.bg
Hera.bg в Facebook